Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.08.2011, 08:36:50
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am prins esenta mesajului tau draga Marilena B! Pe mine ma roade ideea reintruparii dar niciodata nu as incerca sa conving pe cineva de ceea ce cred sau cu ce "cochetez" eu...Nu pot insa sa nu ma intreb, ce se va petrece totusi daca e reala aceasta reincarnare? Cum am fi judecati ca am refuzat sa credem/vedem clar asta?Sigur, ce este in clar DINCOLO acestui dincoace in care traim ,exact nu stie nimeni, cert ramane insa adevarul absolut ca sufletul este nemuritor....Si ma intreb...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.08.2011, 12:05:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu esti judecat(a) in nici un fel, cei care cred in reincarnare n-au treaba cu vreun Dumnezeu personal, de Iisus Hristos nu mai vorbim.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.08.2011, 13:48:48
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu esti judecat(a) in nici un fel, cei care cred in reincarnare n-au treaba cu vreun Dumnezeu personal, de Iisus Hristos nu mai vorbim.
Nu era vorba daca cei care cred ori nu in reincarnare au sau nu Dumnezeu, ci pur ipotetic, sau fantezist, voiam un adevar...Daca este reala teoria, ce ne facem, cum am reactiona/gandi?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.08.2011, 13:55:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Conform multor sondaje o treime dintre crestini cred in reincarnare , ea nu combate nici pe Dumnezeu, nici pe Iisus.
Este adevarat ca IIsus fiind intrebat despre inviere in legatura cu sotia celor 7 frati -a cui dntre ei va fi ea atunci sotie- a spus ca in imparatie sintem ca ingerii nimeni nu se mai casatoreste insa pe linga asta le-a spus ca ei nu cunosc scriptura iar celor care nu cunosc scriptura nu putea sa le spuna mai multe.
In vremea apostolilor judecata de catre Biserica era doar in privinta moralitatii nu insa si in privinta doctrinei -se stia ca nu toti ajung la aceeasi intelegere si a existat -inca exista biblic- recomandarea ca in aceste situattii sa nu existe certuri ci sa se caute sa fie implinite lucrurile la care au ajuns in comun toti.
Insa intre timp a aparit dogma oficiala si traditia ei careia i se spune sfinta. In timp nu s-a mai tinul cont de aceasta recomandare (nu este singura incalcata) si asa au aparut ramurile crestinismului.
Nimeni nu imi poate garanta ca dogma este cunoasterea in tot adevarul promis sau ca cei care au stabilito in decursul vremurilor -pas cu pas , sinod dupa sinod -au fost prooroci infalibili sau au avut daruri de cunoastere si putere de a purta mai mult decit au avut apostolii . Nimeni nu imi poate garanta ca cei din sinoade chiar daca stiu mai multe si li se descopera mai multe automat dezvaluite totul tuturor indiferent de puterea de a purta a norodului.
Nici macar Iisus nu a dezvaluit totul desi mai avea multe de spus.

Insa oricum ar fi cei care vom apuca vremurile din urma ale Judecatii-si se pare ca le vom apuca daca revelatiile calugaresti au dreptate- ne vom dumiri si vom vedea atunci cum este cu invierea cu trup, rapirile si celelalte.
daca mai intii este invierea spre judecata si venirea sfintilor dupa care urmeaza rapirea oamenilor (orice ochi Il va vedea) pentru intimpinarea lui Iisus inseamna logic ca acei sfinti veniti care vor fi rapiti odata cu noi inseamna ca se afla la rindul lor raincarnati pe pamint caci daca sint deja inviati si facuti automat desavirsiti in imparatie (cu trup? acolo nimeni nu are trup) atunci ei sint rapiti din imparatie si adusi in fata tronului? sau rapiti din fata tronului ca sa il intimpine pe Iisus sau vin odata cu el?
Unde vine Domnul Dumnezeu impreuna cu sfintii Sai? (Zaharia 14) De ce alearga evreii pina intr-un anume loc pamintesc unde Domnul le da mintuirea?
Unde este Tronul la venirea lui Iisus daca El venind paseste -fiind adus- in fata Celui vechi de zile? (Daniel 7.13)

Last edited by Mihai36; 17.08.2011 at 14:11:16.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.08.2011, 08:44:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Nu era vorba daca cei care cred ori nu in reincarnare au sau nu Dumnezeu, ci pur ipotetic, sau fantezist, voiam un adevar...Daca este reala teoria, ce ne facem, cum am reactiona/gandi?
PUR TEORETIC: Daca nu exista totusi REINCARNARE?....si ai o singuara viata?....ce te faci daca teoria unei singure vieti este valabila iar la sfarsitul vietii ai sa rapsunzi de cele facute?...unde iti va fi sufletul care ar fi trebuit sa se CALEASCA (curete) in celelalte vieti?...oare nu DIAVOLUL va sopteste miseleste ca mai ai timp pana la batranete sau in alte vieti sa te mantuiesti?...aici e marea DIFERENTA ...ortodoxia ne spune ca trebuie sa fim pregatiti in orice moment (sa fim curati cu sufletul si trupul) de a doua venire a lui Iisus ...acum astazi ....si nu in alte vieti ... trebuie sa fim prezenti si sa traim prezentul si nu minunatele MEDITATII, CALATORII SPATIALE, HIPNOZE, CALATORII IN VIS si altele (de ex alegerea PLACERII refuzand rostul - in YOGA si GNOZA sunt evidente)

SI acum sa o luam putin invers TOT PUR TEORETIC...sa presupunem ca TEORIA REINCARNARII este adevarul...pai noi cei care credem intr-o singura viata ne straduim fiecare dupa puterile noastre sa traim cat mai curat deci ne straduim in aceasta viata sa ne mantuim (fara a mai apela la o alta viata)...deci SIRUL de nu stiu cate vieti necesare (cica mii de vieti) la atingerea nivelului de ILUMINARE noi il reducem la 1 SINGURA VIATA...daca nu e CORECTA TEORIA UNEI SINGURE VIETI - o sa vad eu cel care cred intr-o singura viata ce o sa fac in urmatoarea viata pe cand voi daca TERORIA UNEI SINGURE VIETI E CORECTA nu mai aveti ce face...astfel va propun sa incepeti sa numarati de la 1 la 1000 DE VIETI si nu invers...GRIJA MARE CU SOAPTELE DIAVOLULUI! ...

Last edited by ovidiu b.; 18.08.2011 at 10:31:34.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.08.2011, 09:05:32
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
PUR TEORETIC: Daca nu exista totusi REINCARNARE?....si ai o singuara viata?....ce te faci daca teoria unei singure vieti este valabila iar la sfarsitul vietii ai sa rapsunzi de cele facute?...unde iti va fi sufletul care ar fi trebuit sa se CALEASCA (curete) in celelalte vieti?...oare nu DIAVOLUL va sopteste miseleste ca mai ai timp pana la batranete sau in alte vieti sa te mantuiesti?...aici e marea DIFERENTA ...ortodoxia ne spune ca trebuie sa fim pregatiti in orice moment (sa fim curati cu sufletul si trupul) de a doua venire a lui Iisus ...acum astazi ....si nu in alte vieti ... trebuie sa fim prezenti si sa traim prezentul si nu minunatele MEDITATII, CALATORII SPATIALE, HIPNOZE, CALATORII IN VIS si altele (de ex alegerea PLACERII refuzand rostul - in YOGA si GNOZA sunt evidente)

SI acum sa o luam putin invers TOT PUR TEORETIC...sa presupunem ca TEORIA REINCARNARII este adevarul...pai noi cei care credem intr-o singura viata ne straduim fiecare dupa puterile noastre sa traim cat mai curat deci ne straduim in aceasta viata sa ne mantuim (fara a mai apela la o alta viata)...deci SIRUL de nu stiu cate vieti necesare (cica mii de vieti) la atingerea nivelului de ILUMINARE noi il reducem la 1 SINGURA VIATA...daca nu e CORECTA TEORIA UNEI SINGURE VIETI - o sa vad eu cel care cred intr-o singura viata ce o sa fac in urmatoarea viata pe cand voi daca TERORIA UNEI SINGURE VIETI E CORECTA nu mai aveti ce face...astfel va propun sa incepeti sa numarati de la 1 la 1000 DE VIETI si nu invers...GRIJA MARE CU SOAPTELE DIAVOLULUI! ...

E si ce spui tu o varianta..Dar crede-ma , si daca crezi in reincarnare(ipotetic vb) si respecti poruncile sunt sigura ca sufletul este mantuibil, si ma intreb ce valoare are efortul unui zis crestin care merge la biserica , isi urla credinta dar da dovada clara de neiubire? Vezi , de aceea am convingerea ca Tatal Creator ne stie cel mai bine SUFLETUL, iar in ceasul judecatii precum afirmam in demult, vom fi surprinsi sa constatam pe cine gasin in rai ...sau dimpotriva , in iad....Si da...trebuie avuta mare grija cu "bunii samariteni" caci ades sunt slujitori ai dracilor! Pana la urma cred ca nu are atat de multa importanta daca credem sau nu ca revenim, ci cat de mult ne straduim sa fim buni, iubitori si natural credinciosi...(acceptiunea cuvantului de credinta difera de la individ la individ, asta este stiut-opinia mea)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.08.2011, 10:59:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi cei care credeti in reincarnare...cum imi explicati imultirea sufletelor?...avand in vedere ca numarul populatiei globale este in crestere si conform teoriei fiecare trup are un suflet...cand ia nastere un suflet?

vorbind pur TEORETIC...nu ar trebui ca un copil care un suflet dintr-o alta viata sa aiba maturitatea sufletului din viata trecuta?...unde ar mai fi puritatea sufletutlui de copil?

asa cum Dumezeu iti da un trup unic la fel se intampla si cu sufletul (este unic)...iar cu intrebari gen cum ne explicam inegalitatea intre oameni la nastere sa nu mai veniti (prea usor sunteti dusi de nas de niste idei atat de FALSE) ...putina GENETICA nu v-ar strica

• "Ne întâlnim în prezent cu... viitorul trecutului; și de multe ori cu un trecut ancestral, de multe generații.
• Păcatele se înregistrează în codul genetic al fiecăruia.
• În codul genetic, arhiva vieții noastre, în care sunt și resturi de arhivă de la înaintașii noștri de milenii chiar, avem scrise și înscriindu-se în flux continuu tot ce gândim, vorbim și facem ca pachete de energie virtuală, informația genetică, în genele cromozomilor noștri - factorii eredității noastre spre viitor.
• Compotamentul, purtarea omului, se consemnează și se înscrie ca informație în codul genetic. Transcrierea e în flux continuu: a binelui sub Har și a răului sub Judecată sau recesivitate.
• Toată înfățișarea noastră fizică, toate faptele, vorbele și gândurile, - deci de la expresia cea mai materială până la cea mai mică undă de energie a unui gând – se transcriu, în flux continuu, în constituenții fondului genetic, în sămânța de om, ca energii virtuale, sau ca recesiuni – defecțiuni - , care, în cursul devenirii au să ajungă actuale, fie ca un plus de viață, fie ca un minus de existență." (Parintele Arsenie Boca)

Last edited by ovidiu b.; 18.08.2011 at 11:10:12.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.08.2011, 11:09:45
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

VOI...EI....sunt tot NOI....dragul meu Ovidiub...Cata vreme scapa acest "amanunt" , nu poate fi vorba de iubire frateasca.....
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.08.2011, 12:12:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
VOI...EI....sunt tot NOI....dragul meu Ovidiub...Cata vreme scapa acest "amanunt" , nu poate fi vorba de iubire frateasca.....
sa nu ne innodam in "amanunte" si sa nu ne scape ESENTA....tocmai ca din iubire am spus aceste lucruri poate unii dintre VOI va mai treziti la realitate ...astept comentarii si raspunsuri la ceea ce am intrebat...

Last edited by ovidiu b.; 18.08.2011 at 12:15:34.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.08.2011, 12:25:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
E si ce spui tu o varianta..Dar crede-ma , si daca crezi in reincarnare(ipotetic vb) si respecti poruncile sunt sigura ca sufletul este mantuibil, si ma intreb ce valoare are efortul unui zis crestin care merge la biserica , isi urla credinta dar da dovada clara de neiubire? Vezi , de aceea am convingerea ca Tatal Creator ne stie cel mai bine SUFLETUL, iar in ceasul judecatii precum afirmam in demult, vom fi surprinsi sa constatam pe cine gasin in rai ...sau dimpotriva , in iad....Si da...trebuie avuta mare grija cu "bunii samariteni" caci ades sunt slujitori ai dracilor! Pana la urma cred ca nu are atat de multa importanta daca credem sau nu ca revenim, ci cat de mult ne straduim sa fim buni, iubitori si natural credinciosi...(acceptiunea cuvantului de credinta difera de la individ la individ, asta este stiut-opinia mea)
nu cred ca cineva urla pentru faptul ca AFIRMA sau isi sustine credinta, dar cei care se simt LEZATI o simt tocmai din NECREDINTA si din SLABICIUNEA pe care ii stapaneste ... sa stii ca pe adevaratii crestini poti sa tai lemne si nu se supara, ci din contra pentru ei este o bucurie cand sunt asupriti...
hai sa nu vorbim de cine slujeste dracilor...daca vrei iti pun pe tava cat slujesc dracilor cei cu control mind, reincarnare si alte spurcaciuni ca nici nu merita sa le amintim

"Toți cei ce umblă după plăceri, de orice fel, nu vor scăpa de primejdii, căci sub orice plăcere e încolăcit un șarpe." (Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 16:54:30
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 16:49:47
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05