Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.12.2011, 01:01:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Corect

Vlad și Glykys,
Ați răspuns corect amândoi, puteți pune câte o întrebare. :)
Observ că din nou s-a blocat topic-ul... Atunci când cineva dă un răspuns corect, poate posta, la rândul său, o întrebare. Astfel, dacă veți pune câte o întrebare după fiecare răspuns corect, topic-ul nu se va mai bloca. :)

Așteptăm întrebările colegilor Vlad și Glykys.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.12.2011, 09:23:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

VladCat trebuia sa puna intrebarea, pentru ca el a fost mai rapid. Dar fiindca am fost si eu invitata sa iau cuvantul, o sa intreb la ce sinod a participat Sfantul Nicolae, ce erezie a combatut si care a fost finalitatea demersului sau?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.12.2011, 10:02:55
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Sfântul Ierarh Nicolae a participat și el,la Sinodul ecumenic de la Niceea, în 325, ca arhipăstor al cetății Mira. Cea mai mare erezie a vremii era arianismul, dezvoltat de Arius (Arie), un preot din Alexandria, care cu argumente raționaliste, nega dumnezeirea Fiului și deci mântuirea omului prin Hristos. Grație învățăturii neobosite a Sfântului Nicolae, singură Mitropolia de Mira a rămas neatinsă de mirosul greu al ereziei ariene, pe care sfântul a respins-o ca pe o otravă (venin) aducătoare de moarte. Văzând că Arius nu încetează de a susține aberațiile sale raționaliste, deși era convins din toate părțile de episcopii ortodocși, Nicolae – după unii aghiografi – s-a mâniat și ridicându-se asupra lui Arius, i-a dat acestuia o palmă. Acest gest de mânie în prezența Împăratului nu putea rămâne fără rezultat. Constantin cel Mare a poruncit imediat ca Nicolae să fie aruncat în temniță, după ce l-a dezbrăcat de însemnele episcopale. Însă, noaptea, Mântuitorul Iisus Hristos și Maica Sau au apărut în vedenie și i-au dat înapoi episcopului întemnițat Evanghelia și omoforul episcopal.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.12.2011, 10:19:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hans Dietrich Vezi mesajul
Sfântul Ierarh Nicolae a participat și el,la Sinodul ecumenic de la Niceea, în 325, ca arhipăstor al cetății Mira. Cea mai mare erezie a vremii era arianismul, dezvoltat de Arius (Arie), un preot din Alexandria, care cu argumente raționaliste, nega dumnezeirea Fiului și deci mântuirea omului prin Hristos. Grație învățăturii neobosite a Sfântului Nicolae, singură Mitropolia de Mira a rămas neatinsă de mirosul greu al ereziei ariene, pe care sfântul a respins-o ca pe o otravă (venin) aducătoare de moarte. Văzând că Arius nu încetează de a susține aberațiile sale raționaliste, deși era convins din toate părțile de episcopii ortodocși, Nicolae – după unii aghiografi – s-a mâniat și ridicându-se asupra lui Arius, i-a dat acestuia o palmă. Acest gest de mânie în prezența Împăratului nu putea rămâne fără rezultat. Constantin cel Mare a poruncit imediat ca Nicolae să fie aruncat în temniță, după ce l-a dezbrăcat de însemnele episcopale. Însă, noaptea, Mântuitorul Iisus Hristos și Maica Sau au apărut în vedenie și i-au dat înapoi episcopului întemnițat Evanghelia și omoforul episcopal.
Felicitari! Urmatoarea intrebare (intre timp, il asteptam si pe Vlad) va apartine.
As dori sa adaug ca in unele icoane ale Sfantului Nicolae, in colturile de sus stau Hristos si Maica Sa, daruindu-i Evanghelia si omoforul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.12.2011, 10:28:44
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

As vrea sa intreb, la randul meu, cand s-a nascut Sfantul Nicolae, in ce oras si din ce familie provenea.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.12.2011, 10:29:48
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hans Dietrich Vezi mesajul
As vrea sa intreb, la randul meu, cand s-a nascut Sfantul Nicolae, in ce oras si din ce familie provenea.
Sper sa nu se mai fi pus mai inainte aceasta intrebare.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.12.2011, 11:05:16
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hans Dietrich Vezi mesajul
As vrea sa intreb, la randul meu, cand s-a nascut Sfantul Nicolae, in ce oras si din ce familie provenea.
In cetatea Patara din Asia Mica, in a doua jumatate a secolului 3, din parintii Teofan si Nona.

Intrebarea: Numele imparatului care prin edictele sale a facut din ortodoxie religie imperiala.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.12.2011, 14:15:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
In cetatea Patara din Asia Mica, in a doua jumatate a secolului 3, din parintii Teofan si Nona.

Intrebarea: Numele imparatului care prin edictele sale a facut din ortodoxie religie imperiala.
Constantin cel Mare si edictul de la MIlan
Daca raspunsul e bun, atunci intrebarea e: Care sfant a fost unul dintre cei mai mari aparatori ai Ortodoxiei la Sindoul de la Ferrara -Florenta?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 05.12.2011 at 14:18:45.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.12.2011, 14:18:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Constantin cel Mare si edictul de la MIlan
Teodosie I, 392
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.12.2011, 15:20:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
In cetatea Patara din Asia Mica, in a doua jumatate a secolului 3, din parintii Teofan si Nona.

Intrebarea: Numele imparatului care prin edictele sale a facut din ortodoxie religie imperiala.
Teodosie I (379-395), cel care a convocat și Sinodul II ecumenic (Constantinopol 381). Principalul său edict în privința creștinismului a fost emis din Tesalonic (380). Astfel, credința creștină, care fusese recunoscută drept "religio licita" de către Constantin cel Mare prin Edictul de la Milan (313), devenea acum unica religie acceptată oficial în Imperiul roman. Mai mult decât atât, confesiunea niceeană/ortodoxă era unica acceptată, iar ereziile (arianismul, pnevmatomahismul, apolinarismul etc) nu beneficiau de aceeași toleranță din partea statului roman.

Doamne ajută!

Întrucât domnul Dumitru a răspuns corect înaintea mea, îl așteptăm să ne pună o întrebare. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32