Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2011, 18:34:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multă vreme i-am ignorat, nu prea i-am văzut. Drumurile mele nu se prea intersectau cu ale lor. Iar pe cerșetori îi suspectam că sunt „de profesie”; poate că mulți chiar sunt.

Dar cine vrea să-i vadă și să-i miluiască pe cei adevărați, oameni care locuiesc prin corturi, oameni care ar fi fericiți să fie lăsați măcar într-o ghenă să se adăpostească, îi poate afla, mai ales dimineața, în fața centrului Samusocial din București, șos. Grozăvești nr. 82 bis, adică aici, unde este și o hartă.

Dincolo de faptul că n-au unde să-și pună capul, oamenii ăștia (în număr de aprox. 5000 în București, dintre care mor în stradă în jur de 200 anual, mai ales din cauza frigului) au nevoie chiar de mâncare, de haine și încălțări, de săpun și alte produse de igienă.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.12.2011, 19:54:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Samusocial a făcut un apel în presă pentru ca oamenii din blocuri să permită oamenilor din stradă să se adăpostească în holurile blocurilor măcar atunci când temperaturile scad sub zero.

Reacțiile n-au fost deloc bune și, cu atât mai mult, cred că asta e o cauză pentru care trebuie insistat.

Atâta vreme cât primăriile din București nu pun la dispoziție decât 300 de locuri de cazare pentru ei (și acelea murdare, cu păduchi, după cum spunea unul care a fost acolo), iar ei sunt cam 5000, cred că altă soluție de a-i salva de la o moarte chinuitoare nu există.

Sunt conștient că nu-i ușor, că pot face scandal sau mizerie (unii fac; eu am cunoscut câțiva surprinzător de civilizați). Totuși, să nu uităm că sunt oameni, de aceeași valoare ca și noi. Ba probabil unii dintre ei sunt convins că sunt de o calitate mult mai bună decât mine, având în vedere ce și cum au îndurat.

Oricum ar fi, buni sau răi, vinovați sau nu pentru starea în care au ajuns, nu trebuie judecați, ci ajutați. E mult mai ușor să rabzi un astfel de om pe scară decât să rabzi ceea ce rabdă el în fiecare zi și, mai ales, noapte.

Mai multe informații despre campania aceasta puteți afla aici.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2011, 21:04:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Constat cu întristare că topicul despre eutanasierea câinilor a prezentat un interes mult mai mare. Iar când e vorba de cei cu care s-a identificat Hristos...

Nu are nimeni nicio părere? Credeți că e bine să-i primim în scările blocurilor, sau nu? Dacă i-ați primi, de ce, dacă nu, iarăși de ce?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2011, 22:01:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multi poate o sa va indignati, dar eu nu sunt de acord cu lasarea oamenilor strazii in scara blocului, mi ser pare o spalare pe maini si o iluzie mincinoasa ca ai facut o fapta buna, de parca scara blocului ar fi proprietate personala. In plus, incalca libertatea celuilalt, pentru ca e greu de presupus ca toti locatarii din bloc ar accepta asa ceva. Daca vrea cineva sa faca o fapta buna, sa ii primeasca in casa, sa le dea de mancare, nu sa se consoleze ca nu mor de foame.

Fie-mi iertat exemplul, dar acum cativa ani, niste iubitori de animale a adapostit in scara blocului vreo doi caini, deh, sa nu moara de frig afara. Cainii aceia au muscat niste locatari care au indraznit sa le incalce teritoriul. Cine si-a asumat responsabilitatea? Nimeni, fireste, ca doar scara blocului si cainii sunt proprietatea tuturor si a nimanui, pana la urma, mi se pare ca cineva a otravit cainii aceia, in tot cazul, au disparut.

Cineva cu bune intentii adaposteste un om al strazii. Ce garantii are acel om si ceilalti locatari ca nu o sa ii atace pe locatari sau ca nu o sa jefuiasca vreun apartament?! Vine unul mai tarziu in bloc, pleaca niste copii dimineata, se trezesc cu omul strazii! Daca se intampla cineva, Doamne fereste, cine isi asuma responsabilitatea pentru pagube? De aia zic, daca sunt crestini milosi si vor sa faca o fapta buna, sa ii primeasca la ei acasa si sa isi asume anumite responsabilitati, fara a-i pune pe ceilalti locatari in pericol.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.12.2011, 22:25:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă ei reprezintă un potențial pericol lăsați în bloc, nu ar reprezenta un pericol și mai mare aduși în casă? Dacă foarte greu se va găsi cineva să-i lase pe scara blocului, oare nu și mai puțini vor fi cei care îi vor primi în casă?

Totuși, până la proba contrarie ei nu reprezintă un pericol. Pentru că nu toți s-au degradat. Am cunoscut, crede-mă, oameni foarte cumsecade între ei. În momentul în care ar face probleme pot fi ușor scoși afară, chemând poliția. Vine imediat.

Adevărul e că nu poți face un bine fără să-ți pui un pic pielea în băț. Nu e deloc confortabil.
Ai reacționat ca orice om normal, cu instinct de conservare pentru sine și pentru ai lui. Totuși, nu e creștinismul mai mult de atât? Mă întreb: Este Hristos în amărâtul acela de pe stradă, care moare, la propriu, de frig, sau e doar o figură de stil?

P.S. Și dacă e o spălare pe mâini, te întreb: ale cui mâini? Ale celui care îl vede și vrea să-l lase în bloc? Are el mâinle mai murdare decât ceilalți?

P.P.S. Știu că subiectul e foarte incomod și te felicit că ai avut curajul să-ți spui punctul de vedere.

Last edited by N.Priceputu; 14.12.2011 at 22:36:11.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.12.2011, 23:16:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu eu, majoritatea oamenilor care traiesc in strada prezinta cateva caracteristici:
1) sufera de tulburari psihice cronice (de obicei severe, din categoria psihozelor);
2) sunt impatimiti ai alcoolului si ai diverselor substante;
3) multi provin din orfelinate, de unde au fugit deseori cand erau copii sau adolescenti;
4) au numeroase incidente cu caracter penal (furturi, scandaluri, talharie);
5) sunt rezistenti la reintegrarea in familia de origine, invocind diverse scuze, desi exista date care arata ca familia i-ar primi.
Mai sunt si altele...
Afirm acestea in baza experientei personale in lucrul cu oamenii strazii, am lucrat o vreme si ca asistent social, sotia mea a lucrat mai multa vreme, am colegi de facultate care fac terapie cu ei etc. Am studiat si cateva materiale din domeniu (brosuri si carti de specialitate).
Am scris acestea doar pentru a evidentia cat este de dificil, pentru oamenii binevoitori, pentru asistentii sociali, pentru psihiatri si psihologi, precum si pentru oamenii Bisericii, sa ofere un ajutor cu sanse de reusita.
In alte tari stiu ca sunt implicate simultan mai multe institutii, se lucreaza in echipa.
Deocamdata eu cred ca Dumnezeu ii tine printre noi pentru a ne arata cum am putea fi oricare dintre noi, in anumite conditii foarte nefavorabile. Pentru a ne mai potoli mandria noastra ascunsa. Caci ei sunt oglinzi ale unor parti ascunse din noi, cei cu locuinte si trai obisnuit. Aceasta e opinia mea.
Desigur, se cuvine sa ii ajutam asa cum putem si cum ne pricepem fiecare.
Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti, pe "ei" si pe "noi".

P.S. Va marturisesc acum un fapt critic pe care l-am trait recent. S-a intamplat de curind sa nu am bani pentru mine si pentru familie, o vreme mai lunga... cand veneam seara acasa iarasi fara bani... nu vreau sa va spun ce priviri de repros citeam in ochii copiilor, ai sotiei si cum ma simteam eu insumi. dar nu puteam face nimic. Nimic nu imi iesea.
In ultima instanta am mers la cei mai buni prieteni, la cunoscuti, la biserica. Am primit doar de la biserica, cate ceva, atat cat a fost posibil. Oricum, bani tot nu aveam.
Si intr-o seara, cand am simtit ca nu mai pot, m-am asezat pe banca in parc langa bloc. Nu indrazneam sa intru iar in casa fara un ban si sa vad ochii tristi ai copiilor... Erau si sarbatorile... Si m-am asezat pe banca, umilit si cu totul demoralizat, gata sa izbucnesc in plans. Simteam un fluviu de lacrimi gata sa izbucneasca din mine...
In chiar clipa cand dadeam sa imi vars tot amarul, a aparut pe alee un "om al strazii", un boschetar din cartierul nostru, binecunoscut pentru scandalurile pe care le face cand se imbata, precum si pentru prezenta lui cvasipermanenta la intrarea in biserica.
Am inghetat... Ma simteam deja sfarsit, acum mai traiam si penibilul ca nu am sa ii dau nici macar 1 leu sau un mar sau o banana... ceva acolo, ca o duce greu, intr-adevar, dormind pe gerul de anul trecut doar intr-o masina cu geamuri din folie de plastic si cu niste haine ca vai de ele...
Am vrut sa fug dar nu mai aveam vreme...
Cand a sosit langa mine m-a privit mirat... a inteles ca sufar... si a scos niste bani si mi-a zis: "Luati-i, pentru copii va rog... si spuneti Bogdaproste..."
I-am luat si am spus Bogdaproste.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.12.2011, 23:30:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu vorbeam din perspectiva unui cetatean, a unui om cu oleaca de spirit civic. Un crestin trebuie sa fie responsabil fata de toti oamenii, mai intai fata de familie, apoi fata de cei din jurul lui, iar mai apoi, fata de cei din afara. O aducere in scara blocului - spatiu public, impartit de totii locatarii blocului - a unui om strain mi se pare un abuz civic, incalca proprietatea celorlalti si ii si supune unui potential pericol. Nu sunt pusi in pericol doar locatarii, ci si chiar omul adapostit, pentru ca oricand se poate gasi un locatar deranjat si care sa il dea afara. Ce propui tu nu e o solutie, nici din punct de vedere civic si ma tem ca nici din punct de vedere crestinesc.

Daca va dori cineva sa faca o fapta buna, ii poate adaposti acasa, asumandu-si anumite riscuri, dar pe propria piele, nu pe pielea tuturor locatarilor din bloc. Ti-am dat exemplul cu cainii, nu puteau iubitorii de animale sa ii ia acasa, si sa evite astfel ca niste locatari sa fie muscati? Nu, e mai simplu sa crezi ca faci o fapta buna, cand, de fapt, arunci pisica sau cainele sau cersetorul in scara blocului, felicitandu-te ca i-ai salvat de la moarte. Puterea exemplului e covarsitoare. Daca e adevarat ce zici despre oamenii strazii, atunci toti locatarii vor fi cu ochii pe tine si daca vei scapa nevatamat si nejefuit cateva nopti, poti trage sperante ca niste milosi, dar tematori, iti vor urma exemplul.

Nu trebuie sa confundam bunatatea cu naivitatea. Hristos e in fiecare, dar si noi trebuie sa ne pregatim sa Il primim cum se cuvine. Dar sunt si ispite de dreapta. Parintii ne zic ca este o masura in toate, si in post, si in rugaciune, si in milostenie. Trebuie inceput cu lucrurile mici (o farfurie de mancare, o vorba buna, o cercetare a omului, gazduirea unor oameni cunoscuti...) si apoi continuat cu cele mari, nu sa ne aruncam la lucrurile mari, pentru ca mai apoi sa nu le putem face nici pe cele mici. Trebuie mai intai sa Il vedem pe Hristos in casnicii nostri, in vecini si prietenii nostri, si sa ne comportam cu ei ca atare, iar mai apoi, cu cei de pe strada.


E adevarat ca viata lui Jean Valjean s-a schimbat dupa gazduirea sa de catre episcopul, care era prezentat in roman ca un sfant, dar oare cine dintre cei care i-ar deschide unui om al strazii si ar fi jefuit nu l-ar da pe mana politiei, cum sugerai tu, N.Priceputule? Nu l-ai impinge intr-un rau si mai mare, nu i-ai favoriza si mai tare viciul? Trebuie sa ne gandim la toate posibilitatile. Cine ar proceda ca sfantul din Mizerabilii, dandu-i hotului si ce nu a furat? Sunt unii, dar sunt putini - parintele Galeriu s-a pomenit cu hotii in casa si le-a zis sa ia ce vor, ca poate au si nevoie. Hotii, stupefiati, nu au inteles si l-au stalcit in bataie. Cine poate sa rabde asa ceva si sa continue sa isi iubeasca aproapele?

Acum sa nu creada cineva ca va indemn sa nu faceti fapta buna. Nu,nu! Va indemn sa luati de mana omul strazii care doarme in scara blocului si sa il aduceti in casa dvs., daca va considerati destul de puternici duhovniceste pentru a face asta. Va indemn sa faceti toate faptele milei trupesti si sufletesti, dar mai ales, sa va cunoasteti masura, ca sa stiti sa biruiti ispitele si incercarile inerente ce vin la pachet.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.12.2011, 23:36:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ioan_cezar: Mișcător, ca de fiecare dată.
Și foarte important punctul tău de vedere, ca al unuia care cunoaște problema asta din afară și dinăuntru.

Da, știu că mulți au probleme psihice. Asistenta socială de la samus era îngrijorată că statul nu se implică aproape de loc, lăsând în stradă atâția oameni care sunt periculoși în primul rând pentru ei înșiși.

Nu-mi dau seama cât din boala lor psihică se datorează stresului de a trăi o astfel de viață și cât era dinainte de a ajunge în stradă.

Există printre ei, însă, și oameni liniștiți, cu care se poate sta de vorbă, care încă mai pot fi ajutați. Există printre ei femei, care sunt mult mai vulnerabile și care nu sunt capabile să facă cine știe ce rele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.12.2011, 23:46:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

off topic:
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
parintele Galeriu s-a pomenit cu hotii in casa si le-a zis sa ia ce vor, ca poate au si nevoie. Hotii, stupefiati, nu au inteles si l-au stalcit in bataie. Cine poate sa rabde asa ceva si sa continue sa isi iubeasca aproapele?
Povestea asta mi se pare că nu e întru totul așa. „Hoții” aceia, dacă ar fi fost veritabili, probabil nu l-ar fi bătut pe părinte. Dar erau trimiși de Securitate, și asta era misiunea lor.

On topic: Cu o floare nu se face primăvară. Foarte greu se va lăsa cineva convins să primească în casa lui un amărât de pe stradă ca să nu moară de frig. Da, blocul e proprietate comună și de aceea aș vrea ca toți locatarii să se poarte creștinește și să-i primească. E mult mai ușor să faci binele în comun. Ca să-l faci de unul singur trebuie, cum ai spus și tu, să te gândești bine dacă ai puterea duhovnicească, dragostea de a-l face.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2011, 00:13:20
serious_joker serious_joker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

----------

Last edited by serious_joker; 11.01.2012 at 01:15:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 01:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51