Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.02.2012, 00:34:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Multumesc, m-am lamurit, mi-am format o parere.

Eu, sa fiu in locul d-voastra, stiind tot ce stiu, nu as putea sa mai stau intr-o biserica in care s-au intamplat aceste lucruri, mi-as pune niste semne de intrebare, oare nu este credinta mea gresita.

Nu inteleg cum de au putut atatia oameni sa creada in acest fermier, serif, mason devenit pastor baptist, chiar nu exista nici o limita?

In ziua de azi dupa cum observ poate oricine sa isi infiinteze biserica, in special in America, vine un fermier ca si isi face biserica si toata lumea il crede, pe ce baza?

Eu am zis si mai demult ca nu vad nici o diferenta intre Desanca, acea asa zisa vindecatoare si celelalte religii neoprotestante, la subiect, si acest Miller, care este diferenta?

Asa pot si eu maine sa imi fac o biserica ca e la moda.....

In loc sa ne uitam in istorie sa vedem cine are traditia cea mai indelungata ca biserica, care biserica este cel mai aproape de timpul cand a venit Hristos pentru a putea sa intelegem credinta intr-un mod corect si drept, noi ne uitam la oricine, un simplu om care isi face biserica si il mai si credem.
asta ne arata ca in SUA instinctul de turma e la el acasa. Nu degeaba in acesta tara au aparut toate sectele neoprotestante. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.02.2012, 07:21:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
a continuat sa astepte venirea Mantuitorului pana cand a murit,nu a continuat sa dea date.desi a fost cel putin o recalculare.
Da, acea recalculare a fost făcută înainte de 22 oct. 1844 și a fost dată de o diferență de calendar.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
De asemenea,
The true Millerites prepared with their usual thoroughness. Many families bought ascension robes (sold by Miller) and waited in carefully dug family graves.
Aceste informatii le-am gasit intr-o varientate de surse,nu pot verifica autenticitatea lor, dar faptul ca exista,cu o referinta(putin vaga) si intr-unul din ziarele vremii, eu cred ca e posibil sa fie adevarat.
Minciuna aceea a apărut într-unul din ziarele vremii și era însoțită de niște caricaturi, de acolo fiind preluată de diverse surse interesate. Atât Miller cât și așteptătorii sinceri nu s-au ocupat de comerț, dimpotrivă și-au vândut posesiunile și le-au folosit în scopuri evanghelistice.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
putin probabil.ortodoxia din America a venit pe calea rusilor din Alaska,deci in partea cealalta a tarii.
Înainte de venirea rușilor din Alaska, pe calea oceanului veniseră deja emigranții greci și chiar cei ardeleni. Dar, așa cum am scris aceasta e doar o posibilitate, nu am informații că ar fi existat și ortodocși printre acei așteptători, știu doar de catolici.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.02.2012, 07:26:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
"dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă". Matei 15:14
Involuntar, acest pasaj l-ai potrivit perfect la tematica topicului. Căci versetul se referă la Tradiția cărturarilor și fariseilor cu care Domnul a avut o discuție contradictorie. Aceștia călcau porunca lui Dumnezeu în folosul Sfintei lor Tradiții (paradosis).
Iată unde duce călăuzirea după Tradiție a orbilor spirituali: inevitabil la căderea în groapa păcatului și a călcării Legii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.02.2012, 07:28:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta ne arata ca in SUA instinctul de turma e la el acasa. Nu degeaba in acesta tara au aparut toate sectele neoprotestante. Doamne ajuta!
Instinctul de turmă se poate manifesta oriunde trăiesc oameni și oi. În America au apărut secte neoprotestante, pentru că America era țară protestantă. În Europa [de est] au apărut sectele neo-ortodoxe pentru că e zona ortodoxă a lumii. Logic.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.02.2012, 11:02:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Instinctul de turmă se poate manifesta oriunde trăiesc oameni și oi. În America au apărut secte neoprotestante, pentru că America era țară protestantă. În Europa [de est] au apărut sectele neo-ortodoxe pentru că e zona ortodoxă a lumii. Logic.
nu amice. Americanii sunt oameni FOARTE naivi. Din acest motiv am spus ca aici au aparut toate aceste secte neoprotestante pentru ca oamenii "pun botul" (scuzati expresia) foarte usor. Nu poti semana grau pe o strada asfaltata nu? Ai nevoie de pamant bun pentru semanatura, iar SUA intotdeauna a fost si este "un teren bun" pentru toate aceste secte.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.02.2012, 11:22:23
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu amice. Americanii sunt oameni FOARTE naivi. Din acest motiv am spus ca aici au aparut toate aceste secte neoprotestante pentru ca oamenii "pun botul" (scuzati expresia) foarte usor. Nu poti semana grau pe o strada asfaltata nu? Ai nevoie de pamant bun pentru semanatura, iar SUA intotdeauna a fost si este "un teren bun" pentru toate aceste secte.
americanii sunt excentrici si superficiali, din cauzele astea! nu e vorba de naivitate.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.02.2012, 15:33:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu amice. Americanii sunt oameni FOARTE naivi. Din acest motiv am spus ca aici au aparut toate aceste secte neoprotestante pentru ca oamenii "pun botul" (scuzati expresia) foarte usor. Nu poti semana grau pe o strada asfaltata nu? Ai nevoie de pamant bun pentru semanatura, iar SUA intotdeauna a fost si este "un teren bun" pentru toate aceste secte.
Oameni naivi și chiar proști poți întâlni pe toate continentele, personal cred că aceste "calități" sunt uniform repartizate pe toată suprafața pământului. Alta cred că este explicația și anume: America a fost zona în care s-a manifestat cel mai bine libertatea religioasă și în care incontestabil drepturile omului au fost la rang de cinste. În Romania doar de 20 de ani avem această libertate religioasă, plus că democrația este fragilă. Extrem de fragilă... Stai să vezi după 100 de ani (dacă mai ține lumea asta) ce explozie de secte va cunoaște și țara noastră. Și nu în mediul protestant, ci în cel ortodox! Deja putem observa după numai câțiva ani cum se destramă mitul monolitului ortodox secular.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.02.2012, 17:42:57
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Stai să vezi după 100 de ani (dacă mai ține lumea asta) ce explozie de secte va cunoaște și țara noastră. Și nu în mediul protestant, ci în cel ortodox! Deja putem observa după numai câțiva ani cum se destramă mitul monolitului ortodox secular.
Nu cred. Romanii sunt traditionalisti si conservatori.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.02.2012, 18:18:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Nu cred. Romanii sunt traditionalisti si conservatori.
Bine. Deocamdată au trecut doar 20 de ani. În următorii 10 ani se vor petrece mai multe evenimente decât în toți acești 20. Nu sunt profet, e posibil să greșesc... poate vor trece doar 5 ani și vom vedea schimbări majore. Rămâne de văzut...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.02.2012, 08:57:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bine. Deocamdată au trecut doar 20 de ani. În următorii 10 ani se vor petrece mai multe evenimente decât în toți acești 20. Nu sunt profet, e posibil să greșesc... poate vor trece doar 5 ani și vom vedea schimbări majore. Rămâne de văzut...
Eu zic ca nu vom vedea nicio schimbare in plan religios. Ce schimbari s-au facut, au fost pana acum, de la Revolutie pana in prezent a trecut destul timp incat cultele neoprotestante sa-si faca adeptii respectivi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestantii sau ''pocaitii'' Templier Knight Secte si culte 21 01.02.2015 21:20:51
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
neoprotestantii.o problema? iulyaan Secte si culte 209 11.12.2009 21:38:31
Cum ne influenteaza credinta,viata proprie? ory Generalitati 29 06.05.2009 10:25:14
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10