Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 06.03.2013, 17:50:05
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Pacat...

Ekaterina, ai perfecta dreptate. Insa, cred ca daca oamenii de calitate din tara asta nu ar mai fugi si s-ar zbate aici ar face o diferenta. Eu inca nu am trecut prin jugul de a intretine o familie si probabil mi-as arata coltii cand lipsurile ar intrista oamenii dragi.

Imi iubesc pamantul care Pronia mi l-a daruit si daca e sa ofer ceva bun lumii, trebuie sa ma zbat pentru oamenii de acelasi sange roman ca mine.

Schimbarea nu trebuie sa vina in sistem si economie, e nevoie de revolutie spirituala si morala, de o putere ce sa eclipseze nevoile materiale. Nu blamez oamenii care pleaca, insa imi pare rau cand vad atata potential in jur, e nevoie doar de o scanteie. Poate sunt putin nationalist....

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #252  
Vechi 06.03.2013, 18:24:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Miha-Anca - eu nu inteleg pozitia ta. Poate explici putin ce doresti.
Inteleg ca esti de acord cu pozitia unor state mai vechi EU.

Eu nu stiu pe unde traiesti tu si daca te afecteaza sau nu anumite decizii si discrminari, dar vreau sa-ti spun ca dor de tara sau nu, mai inati de toate aceste decizii la nivel european lovesc si in existenta oamenilor nevinovati.
sophia, iti raspund cu aceleasi cuvinte pe care le-am scris mai sus:
Citat:
E vorba doar de cei, care au facut fapte rele pe unde au fost.
Crezi ca e chiar asa de normal sa aiba dreptul la libera circulatie dupa furturi, omoruri? Eu cred ca nu.
Daca s-ar fi aplicat o stampila in pasaportul acestora, restrictionandu-le accesul in alte tari, nu ar mai fi suferiti toti romanii din cauza celor care au furat si au ucis in tari straine.
Tu crezi ca cei care ucid sau fura, trebuie sa circule liberi prin Europa?
Deci, nu e vorba de toata populatia, ci doar de cei, care au facut infractiuni de tot felul in tarile UE, sa li se restranga dreptul la circulatie libera.
Da, mi se pare drept, ca cel, care merge in strainatate si jefuieste, ucide sau fura sa aiba de suferit.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 06.03.2013, 18:27:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Ekaterina, ai perfecta dreptate. Insa, cred ca daca oamenii de calitate din tara asta nu ar mai fugi si s-ar zbate aici ar face o diferenta. Eu inca nu am trecut prin jugul de a intretine o familie si probabil mi-as arata coltii cand lipsurile ar intrista oamenii dragi.

Imi iubesc pamantul care Pronia mi l-a daruit si daca e sa ofer ceva bun lumii, trebuie sa ma zbat pentru oamenii de acelasi sange roman ca mine.

Schimbarea nu trebuie sa vina in sistem si economie, e nevoie de revolutie spirituala si morala, de o putere ce sa eclipseze nevoile materiale. Nu blamez oamenii care pleaca, insa imi pare rau cand vad atata potential in jur, e nevoie doar de o scanteie. Poate sunt putin nationalist....

Toate cele bune!
Foarte frumos ceea ce afirmi!
Reply With Quote
  #254  
Vechi 06.03.2013, 21:26:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Deci, nu e vorba de toata populatia, ci doar de cei, care au facut infractiuni de tot felul in tarile UE, sa li se restranga dreptul la circulatie libera.
Absurd si nedrept. Daca au facut infractiuni de tot felul, inseamna ca un judecator a constatat asta. Mai inseamna ca au fost pedepsiti si ca si-au ispasit pedeapsa, iar acum sunt liberi. Libertatea de circulatie este un aspect al libertatii. Nu poti sa-i spui omului, cand isi termina de ispasit pedeapsa: "acuma esti liber. Dar nu poti sa iesi din acest spatiu. Nu poti sa iei cuvantul in public, nici nu poti sa te asociezi cu alti oameni, nu poti sa votezi, nu poti sa te adresezi tribunalului". Ori esti in continuare inrobit, ori ai fost eliberat din robie. Iar cei eliberati din robie isi pot parasi cetatea cand vor, nu suntem sub asediu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #255  
Vechi 06.03.2013, 22:08:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Absurd si nedrept. Daca au facut infractiuni de tot felul, inseamna ca un judecator a constatat asta. Mai inseamna ca au fost pedepsiti si ca si-au ispasit pedeapsa, iar acum sunt liberi. Libertatea de circulatie este un aspect al libertatii. Nu poti sa-i spui omului, cand isi termina de ispasit pedeapsa: "acuma esti liber. Dar nu poti sa iesi din acest spatiu. Nu poti sa iei cuvantul in public, nici nu poti sa te asociezi cu alti oameni, nu poti sa votezi, nu poti sa te adresezi tribunalului". Ori esti in continuare inrobit, ori ai fost eliberat din robie. Iar cei eliberati din robie isi pot parasi cetatea cand vor, nu suntem sub asediu.
Da, aveti dreptate. Trebuie si hotii sa ajunga in Elvetia ca sa-si depuna banii furati in conturi sigure...
Reply With Quote
  #256  
Vechi 07.03.2013, 14:19:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Ekaterina, ai perfecta dreptate. Insa, cred ca daca oamenii de calitate din tara asta nu ar mai fugi si s-ar zbate aici ar face o diferenta. Eu inca nu am trecut prin jugul de a intretine o familie si probabil mi-as arata coltii cand lipsurile ar intrista oamenii dragi.

Imi iubesc pamantul care Pronia mi l-a daruit si daca e sa ofer ceva bun lumii, trebuie sa ma zbat pentru oamenii de acelasi sange roman ca mine.

Schimbarea nu trebuie sa vina in sistem si economie, e nevoie de revolutie spirituala si morala, de o putere ce sa eclipseze nevoile materiale. Nu blamez oamenii care pleaca, insa imi pare rau cand vad atata potential in jur, e nevoie doar de o scanteie. Poate sunt putin nationalist....

Toate cele bune!
Ceea ce ai scris m-a dus cu gandul la marele doctor Octavian Udriste, care ar fi putut sa obtina premiul Nobel pentru una din cele mai mari descoperiri ale acestui secol: gena marker ancestrala si originea cancerului. A fost insa sabotat si respins de colegii de breasla, invidiosi pe munca si rezultatele sale. In Romania nu se mai recunoaste valoarea, oamenii competenti sau super capabili nu sunt valorificati, nu trec de gasca celor smecheri si cu multi bani, sunt umiliti si nu sunt lasati sa-si puna in valoare talantul. Asta este chiar mare pacat.

"Ar fi putut sa obtina premiul Nobel pentru una din cele mai mari descoperiri ale acestui secol: gena marker ancestrala si originea cancerului. Chiar daca a publicat cateva carti pe aceasta tema si a salvat mii de bolnavi incurabili, dr. Octavian Udriste a murit sarac si dispretuit de toata floarea cea vestita a lumii stiintifice romanesti. In urma lui a ramas o arhiva impresionanta. Nimeni nu pare interesat sa o cerceteze. Lespedea grea a uitarii ingroapa nu doar o munca de o viata, ci si speranta ca boala neagra a secolului poate fi pusa la zid."
http://www.formula-as.ro/2003/588/di...-cancerul-4487
Reply With Quote
  #257  
Vechi 07.03.2013, 14:21:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Trebuie si hotii sa ajunga in Elvetia ca sa-si depuna banii furati in conturi sigure...
Păi dacă-s sigure atunci cum de au fost furați?
Sau e un mic viol al limbii române?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #258  
Vechi 10.03.2013, 22:16:25
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Conferinta "Iubirea de tara si neam" - Pr. Iustin si Pr. Pantelimon (Man. Oasa)

https://www.youtube.com/watch?v=1_c9btGp9EQ
Reply With Quote
  #259  
Vechi 10.03.2013, 22:57:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ceea ce ai scris m-a dus cu gandul la marele doctor Octavian Udriste, care ar fi putut sa obtina premiul Nobel pentru una din cele mai mari descoperiri ale acestui secol: gena marker ancestrala si originea cancerului. A fost insa sabotat si respins de colegii de breasla, invidiosi pe munca si rezultatele sale. In Romania nu se mai recunoaste valoarea, oamenii competenti sau super capabili nu sunt valorificati, nu trec de gasca celor smecheri si cu multi bani, sunt umiliti si nu sunt lasati sa-si puna in valoare talantul. Asta este chiar mare pacat.

"Ar fi putut sa obtina premiul Nobel pentru una din cele mai mari descoperiri ale acestui secol: gena marker ancestrala si originea cancerului. Chiar daca a publicat cateva carti pe aceasta tema si a salvat mii de bolnavi incurabili, dr. Octavian Udriste a murit sarac si dispretuit de toata floarea cea vestita a lumii stiintifice romanesti. In urma lui a ramas o arhiva impresionanta. Nimeni nu pare interesat sa o cerceteze. Lespedea grea a uitarii ingroapa nu doar o munca de o viata, ci si speranta ca boala neagra a secolului poate fi pusa la zid."
http://www.formula-as.ro/2003/588/di...-cancerul-4487
Multumim pentru link Ekaterina, foarte interesant articolul despre dr. Octavian Udriste. Inteleg ca el a fost apreciat de pacienti, dar ignorat de colegii de breasla. Se intampla in Romania. Trist.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 11.03.2013, 02:31:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa cum ne-a spus Pr. Arsenie Boca, "multi vor pleca, putini se vor intoarce".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31