Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2013, 21:57:20
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinaionela Vezi mesajul
buna seara
imi cer scuze daca prin postarea mea deranjez in vreun fel intrucat este prima postare...

Azi noapte am visat niste copilasi tare dragalasi pe care i-am luat acasa si i-am culcat intrucat erau foarte obositi! Amintindu-mi visul...fara sa vreau si neincetat tind sa cred ca acesti copilasi sunt copii nenascuti ai mamei mele, implicit fratii mei!
Vreau sa stiu ce se intampla cu sufletul unui copil avortat??
Nu-mi pot lua gandul de la ceea ce am visat si simt ca trebuie sa fac ceva! ....

multumesc! :)
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll, raspunsul e ca Biserica nu are o invatatura in acest sens. Daca Biserica nu are o invatatura nu e bine sa ne hazardam noi. Asa cum noi nu stim si nici nu decidem cine merge in Rai si cine in Iad, ci Dumnezeu decide, asa tot Dumnezeu stie mai bine unde este locul copiilor respectivi. Nu ne este in nici un fel de folos sa stim. Daca ne-ar fost util si necesar am fi stiut.
Restul sunt doar pareri personale.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2013, 22:17:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll,
La fel.....
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2015, 23:59:39
Carmen Voicu Carmen Voicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2014
Mesaje: 3
Implicit vis copil nenascut

buna seara.
Acum 6 luni am avut un avort -cauza sarcina extrauterina instalata pe trompa stanga.
Mama mea nu stie, am vrut sa o protejez.
Ce m-apus pe ganduri este ca, mi-a povestit un vis de acum 2 nopti:
L-a visat pe tatal meu (decedat de 16 ani), era impreuna cu un bebe in brate si il tinea, iar mama se uita de sus la ei, insa nu cu iubire, nu a vrut sa vada copilul fiind suparata pe tata de faptele lui din trecut- atitudinea. A visat-o si pe bunica, mama tatalui (decedata si ea), insa la fel mama se uita de sus la ei, si zicea ca e f bine sa vada si tatal meu cum e sa creasca un copil.

Concluzia: toti din vis sunt decedati, iar mama nu cunoaste povestea mea cu sarcina.
Intrebare:
1. Este posibil ca acel copil sa fie cel nenascut de mine ? si sufletul lui sa fie cu tata?
2. Explicati-mi care ar putea fi mesajul visului. Este de bine sau de rau in conditiile in care mama mea nu l-a visat pana acum pe tata, si el in vis nu vorbea deloc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2015, 04:20:09
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen Voicu Vezi mesajul
buna seara.
Acum 6 luni am avut un avort -cauza sarcina extrauterina instalata pe trompa stanga.
Mama mea nu stie, am vrut sa o protejez.
Ce m-apus pe ganduri este ca, mi-a povestit un vis de acum 2 nopti:
L-a visat pe tatal meu (decedat de 16 ani), era impreuna cu un bebe in brate si il tinea, iar mama se uita de sus la ei, insa nu cu iubire, nu a vrut sa vada copilul fiind suparata pe tata de faptele lui din trecut- atitudinea. A visat-o si pe bunica, mama tatalui (decedata si ea), insa la fel mama se uita de sus la ei, si zicea ca e f bine sa vada si tatal meu cum e sa creasca un copil.

Concluzia: toti din vis sunt decedati, iar mama nu cunoaste povestea mea cu sarcina.
Intrebare:
1. Este posibil ca acel copil sa fie cel nenascut de mine ? si sufletul lui sa fie cu tata?
2. Explicati-mi care ar putea fi mesajul visului. Este de bine sau de rau in conditiile in care mama mea nu l-a visat pana acum pe tata, si el in vis nu vorbea deloc.
Joci, cumva, șah?
Întreb deoarece cunosc o jucătoare de șah, mare maestră internațională, membră a lotului Olimpic al României, cu exact acest nume.
Nu era, deci, o întrebare hodoronc-tronc sau vreo ironie, ci o încercare de lămurire a identității.
Despre Carmen, aici: http://www.cyclopaedia.de/wiki/Carme...zinsky#science

Last edited by Ioan_Cezar; 13.06.2015 at 00:12:45.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2015, 16:32:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen Voicu Vezi mesajul
buna seara.
Acum 6 luni am avut un avort -cauza sarcina extrauterina instalata pe trompa stanga.
Mama mea nu stie, am vrut sa o protejez.
Ce m-apus pe ganduri este ca, mi-a povestit un vis de acum 2 nopti:
L-a visat pe tatal meu (decedat de 16 ani), era impreuna cu un bebe in brate si il tinea, iar mama se uita de sus la ei, insa nu cu iubire, nu a vrut sa vada copilul fiind suparata pe tata de faptele lui din trecut- atitudinea. A visat-o si pe bunica, mama tatalui (decedata si ea), insa la fel mama se uita de sus la ei, si zicea ca e f bine sa vada si tatal meu cum e sa creasca un copil.

Concluzia: toti din vis sunt decedati, iar mama nu cunoaste povestea mea cu sarcina.
Intrebare:
1. Este posibil ca acel copil sa fie cel nenascut de mine ? si sufletul lui sa fie cu tata?
2. Explicati-mi care ar putea fi mesajul visului. Este de bine sau de rau in conditiile in care mama mea nu l-a visat pana acum pe tata, si el in vis nu vorbea deloc.
Daca l-ati fi viat dvs, cu siguranta asa era. Dar daca mama nu stia...posibil sa fie oare vreun copil pierdut de dansii, in tinerete, de care sa nu stiti dvs ? Sau al unei cunostinte, rude de-a dlor...
Sau poate nu fi nici un copil, ci o alta responsabilitate pe care tatal nu si-a asumat-o in timpul vietii si mama ar fi vrut, sau altceva ce stie dansa ca tata nu a facut in timpul vietii si ar fi trebuit sa faca iar acum l-ar putea impovara...

Last edited by fallen; 12.06.2015 at 16:38:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2015, 18:37:06
Carmen Voicu Carmen Voicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Daca l-ati fi viat dvs, cu siguranta asa era. Dar daca mama nu stia...posibil sa fie oare vreun copil pierdut de dansii, in tinerete, de care sa nu stiti dvs ? Sau al unei cunostinte, rude de-a dlor...
Sau poate nu fi nici un copil, ci o alta responsabilitate pe care tatal nu si-a asumat-o in timpul vietii si mama ar fi vrut, sau altceva ce stie dansa ca tata nu a facut in timpul vietii si ar fi trebuit sa faca iar acum l-ar putea impovara...
Suntem doar 2 copii la parinti, cu greu conceputi, mama nu putea sa ramana insarcnata, de avort nici nu se pune problema in cazul ei. Ma gandesc ca sufletul copilului nenascut sa fie impreuna cu tata, acesta avand grija lui. Cei drept in tinerete,tatal meu a cam neglijat familia, fiind si mai mereu plecat in voiaje.
Va multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2015, 22:25:19
Citadel Citadel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2015
Locație: Focșani
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Citadel
Implicit

Dumnezeu să îi odihnească pe copiii avortați.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2015, 22:34:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Citadel Vezi mesajul
Dumnezeu să îi odihnească pe copiii avortați.
Ii odihneste...ei nu au nici o vina,sunt nevinovati.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2013, 06:47:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.019
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll, raspunsul e ca Biserica nu are o invatatura in acest sens. Daca Biserica nu are o invatatura nu e bine sa ne hazardam noi. Asa cum noi nu stim si nici nu decidem cine merge in Rai si cine in Iad, ci Dumnezeu decide, asa tot Dumnezeu stie mai bine unde este locul copiilor respectivi. Nu ne este in nici un fel de folos sa stim. Daca ne-ar fost util si necesar am fi stiut.
Restul sunt doar pareri personale.
Deci ”părerea” ta personală este să te întorci cu spatele?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll, raspunsul e ca Biserica nu are o invatatura in acest sens. Daca Biserica nu are o invatatura nu e bine sa ne hazardam noi...
Atunci cum de reprezentanții Bisericii, adică preoții, se hazardează?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
... Nu ne este in nici un fel de folos sa stim. Daca ne-ar fost util si necesar am fi stiut...
Nu crezi că asta e o logică de... ”săvârșitor”?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2013, 23:44:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Deci ”părerea” ta personală este să te întorci cu spatele?
In traducere "a nu iti da cu parerea pe un subiect care te depaseste" este sinonim cu "a intoarce spatele". Daca da, atunci m-am intors cu spatele.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Atunci cum de reprezentanții Bisericii, adică preoții, se hazardează?
Cand isi exprima pareri personale sunt reprezentatii lor.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu crezi că asta e o logică de... ”săvârșitor”?
Cati ingeri sunt? Nu stim pentru ca nu ne-ar fi util in nici un fel sa stim? Aaaa, ... "logică de... ”săvârșitor” ".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde