Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2013, 00:35:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Altă nedumerire: dacă drepții Vechiului Testament, toată omenirea, era-n iad până la Jertfa Mântuitorului (fiind nevoie ca El să sfărâme porțile iadului), de ce ar trebui să ne așteptăm la excepții DUPĂ aceasta? Uităm oare că starea actuală a omului este căzută tocmai păcatului originar? De ce n-ar fi făcut Fiul o excepție și ÎNAINTE de întruparea Sa?
Tocmai că El a găsit o soluție pentru a-i mântui și pe aceia. Și ce soluție cutremurătoare: S-a făcut El Însuși Om și, așa cum atât de frumos și profund se mărturisește în imnografia noastră liturgică, Hristos a coborât pe pământ pentru a-l căuta pe Adam cel căzut și, negăsindu-l, a coborât după el până în iad! :)
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2013, 10:56:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Tocmai că El a găsit o soluție pentru a-i mântui și pe aceia. Și ce soluție cutremurătoare: S-a făcut El Însuși Om și, așa cum atât de frumos și profund se mărturisește în imnografia noastră liturgică, Hristos a coborât pe pământ pentru a-l căuta pe Adam cel căzut și, negăsindu-l, a coborât după el până în iad! :)
Doamne ajută!
Știu. Am văzut asta încă din topicul ăla din 31.03.2013.

Am impresia că se uită cu extrem de multă ușurință "Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2013, 20:59:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Tocmai că El a găsit o soluție pentru a-i mântui și pe aceia. Și ce soluție cutremurătoare: S-a făcut El Însuși Om și, așa cum atât de frumos și profund se mărturisește în imnografia noastră liturgică, Hristos a coborât pe pământ pentru a-l căuta pe Adam cel căzut și, negăsindu-l, a coborât după el până în iad! :)
Doamne ajută!
Am scris si in mesajul anterior ca in protestantism (neoprotestantism probabil, am dat si citat din invaattura aceea) se considera ca Jertfa Mantuitorului are efect asupra tuturor oamenilor, la nastere. In ortodoxie are efect la Botez, cand indumnezeiesite firea omeneasca si se sterge urmarea pacatului stramosesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2013, 22:11:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Indumnezeirea omului in teologia catolica si in teologia ortodoxa

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...oxa-68939.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08