Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.02.2014, 01:11:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Aceasta patima a trufiei se ascunde in multe aspecte.

Chiar si atunci cand ii cumperi copilului tau haine scumpe,frumoase si bijuterii din aur in timp ce bunicii copilului mor de foame la propriu(sau alte rude).
Una este sa ii asiguri copilului o viata decenta,sa nu-I lipseasca hrana,acoperisul deasupra capului,educatia,dragostea si asistenta medicala si alta este sa faci parada si sa investesti si ultimul ban in capriciile unui copil.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.02.2014, 02:03:33
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Cool

O intrebare stupida, o tema stupida...
Astept intrebari ca :e pacat sa ai avion, iaht, nava spatiala.???
Raspund:da, atata timp cat nu ajungi la destinatie...
Iertare!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.02.2014, 07:59:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Dacă ești un bushmen în Namibia sau un paria în Bangalore (vezi foto), nu ți se va mai părea deloc o necesitate să ai un apartament sau o casă în care să locuiești.
N-aș zice. Crezi că ei nu-și doresc o viață decentă, mai presus de limita săărciei, sau că nu au auzit că oamenii locuiesc în case care le oferă un trai mai ușor decît în bordei?

Citat:
Dacă ești fiul sultanului din Brunei va fi decent pentru tine să călătorești cu avionul propietate personală. Nici prin cap nu-ți va trece că asta-i prea mult pentru tine.
Au fost atîtea cazuri de împărați sau de fii de împărați bogați care ori au renunțat la avere căutînd bucuriile mîntuirii în locul plăcerilor josnice ale cărnii, ori au rămas în locurile lor înalte dar totuși manifestîndu-și altruismul față de săracii din țară, căutînd dreptatea și manifestîndu-și iubirea în fapte concrete.

Deci conștiința fiului sultanului ar trebui să-i dea de gîndit că ar putea să ruteze altfel banii lui ta-su dacă ar avea acces la ei, nu schimbîndu-și avionul vechi de 10 ani cu ultimul model sau comițînd alte gesturi extravagante.

Citat:
De obicei gândim ca fiind normativ modul nostru de viață și ne raportăm la posibilitățile noastre financiare.
Posibilități care surprind media populației de la noi să zicem.

Citat:
Probabil pentru tine să cheltuiești 350 de Euro pentru o vacanță de o săptămână cu familia e o chestie foarte ok. Pentru cineva care mănâncă de un euro pe zi ce faci tu nu e deloc ok. El trăiește un an întreg cu banii ăia. Dar tu nu gândești ca el.
Nu știu dacă e chiar ok. Cînd cel de lîngă tine caută în gunoiul din fața blocului și tu treci pe lîngă el spre mașina care te va duce la munte parcă ceva nu e în regulă, parcă cei 350E nu au o justificare dacă gîndim lucrurile mai în profunzime.

Citat:
Nici cel care cheltuie 3500 de Euro pe vacanța cu pricina nu gândește ca tine.
E problema lui pentru care va da răspuns, indiferent dacă e creștin ortodox sau ateu. E ca atunci cînd primind talantul nici pe ăla nu-l mai putem arăta cînd ni-l va cere înapoi Dumnezeu.

Citat:
Asta e viața. Fiecare trebuie să trăiască decent la nivelul lui.
De unde și nevoia de discernămînt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.02.2014, 09:31:23
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci conștiința fiului sultanului ar trebui să-i dea de gîndit că ar putea să ruteze altfel banii lui ta-su dacă ar avea acces la ei, nu schimbîndu-și avionul vechi de 10 ani cu ultimul model sau comițînd alte gesturi extravagante.
Exact aici e spinoasa și eterna problema: tot mereu noi vrem ca sultanii să fie mai modești și trăiască la nivelul nostru însă noi nu suntem gata să trăim la nivelul celor din poza de mai sus.

Tu și cu mine știm ce ar trebui să facă cei mai bogați ca noi, însă pentru cei din poza de mai sus noi suntem niște "sultani".
Suntem gata să ne vindem apartamentele și tot ce avem și să trăim, noi și copiii noștri, ca ei, la limita sărăciei crunte?
Sau ne dorim să trăim "decent"?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.02.2014, 10:24:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Exact aici e spinoasa și eterna problema: tot mereu noi vrem ca sultanii să fie mai modești și trăiască la nivelul nostru însă noi nu suntem gata să trăim la nivelul celor din poza de mai sus.

Tu și cu mine știm ce ar trebui să facă cei mai bogați ca noi, însă pentru cei din poza de mai sus noi suntem niște "sultani".
Suntem gata să ne vindem apartamentele și tot ce avem și să trăim, noi și copiii noștri, ca ei, la limita sărăciei crunte?
Sau ne dorim să trăim "decent"?
Decența e atunci cînd folosești un veceu de 150 de lei. Indecența e atunci cînd îți pui în palat și în avion veceuri din aur masiv.

Dacă nu ai familie poți să te lepezi de toate și să devii ascet în pustie sau să trăiești în colibă. Dacă ai copii nu ai cum face așa ceva, ai altă cruce de purtat, poate mai grea ca a călugărilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.02.2014, 10:42:11
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Decența e atunci cînd folosești un veceu de 150 de lei. Indecența e atunci cînd îți pui în palat și în avion veceuri din aur masiv.
Decență este atunci când nu ai baie în casă precum regii.
Îți faci o groapă în spatele casei. Între tufișuri, pentru a avea intimitate.
Iar cei 150 de lei îi dai unui sărac din India. Și el avea mâncare pe o lună de zile.
Nu-ți iei nici chiuvetă. Nici mașină de spălat rufe. Că n-ai unde să le pui. Apartamentul l-ai vândut. Banii i-ai dat deja săracilor. Asta înseamnă decență.

A avea apartament cu baie în interior. Cu mașină de spălat. Asta e extravaganța regilor. Văzută prin prisma unui indian sărac.
La fel cum palatul și avionul par extravagante pentru tine. Pentru cei mai bogați ca noi avionul vechi de 10 ani e echivalentul unui WC de 150 de lei.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.02.2014, 11:52:47
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Decență este atunci când nu ai baie în casă precum regii.
Îți faci o groapă în spatele casei. Între tufișuri, pentru a avea intimitate.
Iar cei 150 de lei îi dai unui sărac din India. Și el avea mâncare pe o lună de zile.
Nu-ți iei nici chiuvetă. Nici mașină de spălat rufe. Că n-ai unde să le pui. Apartamentul l-ai vândut. Banii i-ai dat deja săracilor. Asta înseamnă decență.

A avea apartament cu baie în interior. Cu mașină de spălat. Asta e extravaganța regilor. Văzută prin prisma unui indian sărac.
La fel cum palatul și avionul par extravagante pentru tine. Pentru cei mai bogați ca noi avionul vechi de 10 ani e echivalentul unui WC de 150 de lei.
-nu gandesti bine
-apartamentul il vinzi si daca esti familie cu copii ii cresti pe strada nu? fara scoala,educatie,trai normal... fara nimic
-daca stai la bloc cum sa-ti faci groapa in spatele casei
-hai sa nu cadem in extreme
-am vazut la tv ca o tipa a a cheltuit de revelion cu hainele pe care le-a cumparat,distractie ,bar...etc vreo 3000 de euro asta e exagerare si prostie,mie banii astia imi ajung 1 an cu un trai cat de cat decent ,nu in groapa de gunoi
-deci asta e prostie sa cheltui banii aiurea pe lucruri de care ai putea sa te lipsesti; ce nu putea sa faca un rev cu cateva milioane,cu prietenii sau acasa
-sau cei care cumpara sampanii de mii de euro ,ce nu pot sa-si cumpere o sampanie de 30-50 de euro
-sunt oameni care vad doar materie,bani,distractie....
-crestinismul ne indeamna sa ne gandim la suflet in primul rand,dar asta nu inseamna sa traim toti pe strazi,prin gunoaie...
-eu cred ca cei foarte saraci ar trebui ajutati de bogatii care au prea multi bani sa ajunga la un trai decent,noi sa traim decent si bogatii cum am zis sa mai dea din banii lor prea multi saracilor,sa se ajunga la un echilibru,cat de cat,o normalitate,decenta....

Last edited by antiecumenism; 18.02.2014 at 11:56:13.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.02.2014, 11:58:28
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-nu gandesti bine
-apartamentul il vinzi si daca esti familie cu copii ii cresti pe strada nu? fara scoala,educatie,trai normal... fara nimic
-daca stai la bloc cum sa-ti faci groapa in spatele casei
-hai sa nu cadem in extreme
-am vazut la tv ca o tipa a a cheltuit de revelion cu hainele pe care le-a cumparat,distractie ,bar...etc vreo 3000 de euro asta e exagerare si prostie,mie banii astia imi ajung 1 an cu un trai cat de cat decent ,nu in groapa de gunoi
-deci asta e prostie sa cheltui banii aiurea pe lucruri de care ai putea sa te lipsesti; ce nu putea sa faca un rev cu cateva milioane,cu prietenii sau acasa
-sau cei care cumpara sampanii de mii de euro ,ce nu pot sa-si cumpere o sampanie de 30-50 de euro
-sunt oameni care vad doar materie,bani,distractie....
-crestinismul ne indeamna sa ne gandim la suflet in primul rand,dar asta nu inseamna sa traim toti pe strazi,prin gunoaie...
-eu cred ca cei foarte saraci ar trebui ajutati de bogatii care au prea multi bani sa ajunga la un trai decent,noi sa traim decent si bogatii cum am zis sa mai dea din banii lor prea multi saracilor,sa se ajunga la un echilibru,cat de cat,o normalitate,decenta....
Răspunsul lui Dalian era doar o ironie... la ideile vehiculate pe aici... Asta e părerea mea...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.02.2014, 12:06:12
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tocmai,ca ar trebui sa traim decent la nivelul celor mai saraci,asta ar trebui sa fie norma.
Dar desigur,asta este teorie...
Eu aș merge pe ideea de simplitate. Și decență, bineînțeles, dar e mai greu de definit termenul. Nu sunt însă de acord cu alegerea ca reper a celor mai săraci... din mai multe motive - de ex. acei săraci pot fi leneși sau zgârciți... poate au mulți copii, dar dacă eu nu am, ar trebui să iau mai mulți de pe stradă ca să trăiesc și eu la nivelul acelora cu mulți copii (la nivelul de sărăcie, desigur...)... Bineînțeles că e foarte greu să adopți legal... deci mai bine îi iau așa, cu schimbul... Sau cei săraci pot fi șomeri, lucrează pe lângă casă (ca să nu mai acuz lumea că nu ar munci...)... Deci să nu am nici eu mașină, chiar dacă merg cu ea la serviciu... șamd...

Topicul ăsta îmi aduce aminte de cel cu chiria...

Hai să mai inventăm păcate...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.02.2014, 12:49:27
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-eu cred ca cei foarte saraci ar trebui ajutati de bogatii care au prea multi bani sa ajunga la un trai decent

noi sa traim decent si bogatii cum am zis sa mai dea din banii lor prea multi saracilor,sa se ajunga la un echilibru,cat de cat,o normalitate,decenta....
Bravo!
Ai sintetizat cu talent: bogații ăia bogați să-i ajute pe săraci.
Că doar n-o să-i ajutăm noi, cei care trăim (aproape) decent.
Dacă am avea și noi " doar puțin mai mult" am ajunge la nivelul standard de "decență".

Și uite așa tot omu' de pe planetă nu-și dorește decât "puțin mai mult".

Fraților, dacă cerem ca alții (ăia cu smartfoanele scumpe) să mai coboare standardul, trebuie prima dată să facem noi înșine câțiva pași spre sărăcie. Hai să-i zic mai bland, spre modestie, simplitate.
Reply With Quote
Răspunde