Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 26.02.2015, 09:13:30
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu cred ca nu are atata importanta ce condimente folosim, si daca sunt produse de post traditionale sau mai moderne. Atata timp cat nu depasesti masura, nu mananci pe saturate si mai mult decat atat, cred ca e ok. Nici sa fii tipicar peste masura, sa strecori tantarul si sa inghiti camila nu inseamna post cu folos.
Sunt de aceeași părere și aș mai adăuga că nu ne este de folos, în post, să ne uităm în farfuria aproapelui.
Apoi, sunt diverse trepte și în această nevoință, de exemplu, eu îmi încurajez copiii să postească, bineîțeles că le pregătesc mâncăruri gustoase și mă străduiesc să mănânce cât se poate de variat și de sănătos. Cred că sunt puțini cei care reușesc permanent pe parcursul vieții să postească aspru.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #272  
Vechi 26.02.2015, 10:25:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Sunt de aceeași părere și aș mai adăuga că nu ne este de folos, în post, să ne uităm în farfuria aproapelui.
Apoi, sunt diverse trepte și în această nevoință, de exemplu, eu îmi încurajez copiii să postească, bineîțeles că le pregătesc mâncăruri gustoase și mă străduiesc să mănânce cât se poate de variat și de sănătos. Cred că sunt puțini cei care reușesc permanent pe parcursul vieții să postească aspru.
Da, numai ca noi nu mai suntem la nivelul copiiilor ,la primele posturi cu mancaruri gustoase!
Pe parcurs trebuie sa ne infranam mai mult,sa ne desavarsim o data cu experimenta,varsta.
Sa incercam si mai aspru,macar sa vedem cum este!

Nu ma uit in farfuria nimanui dar nici nu pot sa nu am nicio reactie cand ii vezi preocupati in post de cumparat volume celebre ale bucatarilor vegetarieni.
Orice om are dreptul la o opinie iar eu mi-am facut-o cunoscuta pe a mea. Atat!

Domniile voastre tineti postul cum doriti,fiecare dupa putinta si vointa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 26.02.2015, 12:30:24
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Smile

Post binecuvântat, cu fapte bune și cu mult folos duhovnicesc, tuturor!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 26.02.2015, 18:20:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Sunt de aceeași părere și aș mai adăuga că nu ne este de folos, în post, să ne uităm în farfuria aproapelui.
Apoi, sunt diverse trepte și în această nevoință, de exemplu, eu îmi încurajez copiii să postească, bineîțeles că le pregătesc mâncăruri gustoase și mă străduiesc să mănânce cât se poate de variat și de sănătos. Cred că sunt puțini cei care reușesc permanent pe parcursul vieții să postească aspru.
Normal ca trebuie sa dai copiilor mancaruri gustoase si sanatoase, variate, nu poti sa-i privezi de nutrienti...si nici noi oamenii mari nu e bine sa facem asta. Postul aspru e pentru perioade scurte, cateva zile, o saptamana maxim, pt ca ne imbolnavim...si nu vrem asta acum, ca mai avem si alte treburi, decat sa zacem.... post aspru toata viata tin doar sihastrii si sfintii...par. Paisie Aghioritul scria ca a gasit odata pe doi calugari mai tineri, in primele zile din Postul Mare, zacand in letargie aproape, si i-a pus sa faca repede un ceai cu zahar, sa inmoaie niste bisciuiti, si apoi sa se scoale sa-si vada de treaba...

Pana la urma nici pizza nu e cine stie ce mancare sofisticata, e doar o coca de paine cu sos de rosii si cateva legume si masline si cateva buruieni, ce gasim fiecare prin camara/frigider...desigur ca acum nu e bine nici pt sanatatea stomacelor noastre sa amestecam chiar toate legumele si toate fructele si toate condimentele, chiar daca ele luate separat sunt alimente sanatoase, indiferent ca e post sau nu e post, unele combinatii pot fi pur si simplu indigeste...( iar scopul postului nu e nici indigestia, nici anemia sau pelagra...)
Reply With Quote
  #275  
Vechi 26.02.2015, 21:46:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Normal ca trebuie sa dai copiilor mancaruri gustoase si sanatoase, variate, nu poti sa-i privezi de nutrienti...si nici noi oamenii mari nu e bine sa facem asta. Postul aspru e pentru perioade scurte, cateva zile, o saptamana maxim, pt ca ne imbolnavim...si nu vrem asta acum, ca mai avem si alte treburi, decat sa zacem.... post aspru toata viata tin doar sihastrii si sfintii...par. Paisie Aghioritul scria ca a gasit odata pe doi calugari mai tineri, in primele zile din Postul Mare, zacand in letargie aproape, si i-a pus sa faca repede un ceai cu zahar, sa inmoaie niste bisciuiti, si apoi sa se scoale sa-si vada de treaba...

Pana la urma nici pizza nu e cine stie ce mancare sofisticata, e doar o coca de paine cu sos de rosii si cateva legume si masline si cateva buruieni, ce gasim fiecare prin camara/frigider...desigur ca acum nu e bine nici pt sanatatea stomacelor noastre sa amestecam chiar toate legumele si toate fructele si toate condimentele, chiar daca ele luate separat sunt alimente sanatoase, indiferent ca e post sau nu e post, unele combinatii pot fi pur si simplu indigeste...( iar scopul postului nu e nici indigestia, nici anemia sau pelagra...)
Lasa Fallen ca nu face nimeni indigestie,anemie si pellagra in 40 de zile,fii pe pace.
Cel putin indigestie nu se face niciodata de la legume si fructe,in special cele gatite fara ulei.Daca sunt contaminate cu microorganisme atunci da.


Nu stiu daca observi in exemplul tau ca Sf.Parinte Paisie a facut comanda de ceai cu zahar si posmagi vazand doi oameni slabiti si nu de fructe de mare fripte,servite cu sos de usturoi si salata de legume pe gratar,cu rodii,nuci si dressing de susan.
Putea sa intre in panica ca oamenii sunt pe duca,vai,si le trebuie nutrienti,Ca,vitamine...desi ca sa-ti revii dintr-o cadere din asta glicemica,un ceai indulcit si putini carbohidrati isi fac treaba.


Cel mai bine ar fi sa incheiem subiectul pt a nu ne sminti reciproc tocmai acum si fiecare sa tina postul cum poate si vrea el.
Din moment ce altii reusesc sa-l tina foarte aspru e aproape hilar sa comentam ca nu se poate.
Ar trebui precizat ca asemenea performante nu se pot atinge dpndv fiind neantrenati,tot la fel cum si eu incepatoare acum intr-ale sportului de sala nu pot ridica dintr-o data o bara de 200 kg.

PS-Fallen ,tu esti femeie insarcinata acum...stabileste cu duhovnicul tau cum sa te apropii de postul asta;doar stii ca femeile insarcinate,bolnavii,batranii si copiii tin un post modificat sau au chiar dezlegare.
Nu cere Dumnezeu de la cine nu poate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 27.02.2015, 14:19:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ai dreptate, si asa sunt cam suparata ca nu prea mi-a fost de folos acest post, pana acum. Pt ca mi-am propus sa incerc doar prima saptamana ( nu ca n-as putea mai mult, dar ma izbesc de neintelegeri n casa, mai ales acum ca...deh...), am poftit sa-mi fac toate mancarurile de post care-mi plac si de care mi-era dor, ca nu le fac decat in post, alminteri nu prea ma ostensc ca nu mananca nimeni afara de mine...si uite ca m-am ostenit degeaba atat, nici n-am stat la toate slujbele pana la sfarsit ( canonul ce mare si pavecernita mare) , oricum din canon nu am prins nimic, l-am citit eu inainte de pe net, cand ajungeam eu pe la 7,30 era pavecernita mare ( cand se canta " cu noi este Dumnezeu"...), si am stat pana pe la 8, o singura data am stat pna ala sfarsit si s-a terminar pe la 9...de admirat ravna acelor oameni, mai ales a parintelui si cantaretilor...ba mai mult marti la 9 cand s-a terminat a intrebat parintele daca vrea cineva sa se spvedeasca...as cam fi vrut dar la ora aia...ma dadaeu disparuta de acasa, si mi-a fost frica, deja era tarziu...cred ca si ceilalti au gandit la fel, ori nu erau pregatiti, ori era prea devreme de marti ca sa se impartaseasca duminica ( ar fi putut si miercuri ca s-a facut si Liturghia Darurilor mai-inainte sfintite, dar...cine ajunge in cursul saptamnaii, doar pensionarii...)...iar serile urmatoare, am plecat la 8 ca sa fac mancare ...( ma si chinuie talentul sa incerc tot felul detraznai, e drept...), si numai bine ca de oboseala nici n-am putut manca prea mult....aseara cand m-am pus in pat pe la 11, ma dureau toate alea de oboseala, nici nu ma lua somnul.... asa ca sincer cateodata cred ca nimeni n-ar trebui sa stea prea mult in bucatarie doar pt el si familie ( mai ales daca sunt doar oameni mari, fara copii, bebelusi, etc, care neceita atentie speciala), nici in post nici alminteri ( chiar uneori mancarea de dulce e mai putin laborioasa - trantesti o carne/oua/carnati in tigaie/gratar, laptele il bei asa, branza o mananci asa - daca nu trebuie s-o faci tui, desigur-, cu niste rosii/alte legume alaturi, pecand la manacrurile vegetariene, e ceva mai mult de mnca, tb sa speli, cureti, razi, toci, calesti, etc...doar daca ai dinti buni sa rontai asa ca iepurii doar morcovi, mere, castraveti, etc, sau daca ai conserve deja facute/cumparate...), ci doar daca esti bucatar profesionist sau daca e o ocazie speciala ( sarbatoare, parastas, ziua cuiva, cineva bolnav, etc), sau daca ai o pasiune, un hobby, dar si pe aceea ar trebui s-o lasi mai moale in post...

Si cum spuneam ," rezultatele " se vad; desi prima saptamana e pe sfarsite, ( cam in cat timp ar tb sa-si faca efectul rugaciunea sf Efrem ???), inca gasesc alti vinovati pentru toate necazurile, si nu pot sa le trec cu vederea greselile, atat timp cat ma afecteaza...( mai ales la munca)...cu toate ca fac si eu destule lucruri necugetate, alminteri...(mai cheltui si bani ca sa-mi satisfac poftele pacatoase de verdeturi, masline si alte " fructe exotice" - mai ales mancarurile arabilor, desi sanatoase, sunt pline de proteine si grasimi, nu cumva sa ajungem din pricina lor sa gandim precum musulmanii :P...)...si desi simt ca trebuie sa ma spovedesc cat mai curand, precis in seara asta se va inghesui toata lumea...
Reply With Quote
  #277  
Vechi 07.03.2015, 21:02:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit O carte cu bucate de post



http://www.evanghelismos.ro/carte/16...si_din_romania
Reply With Quote
  #278  
Vechi 07.03.2015, 21:51:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
, ( cam in cat timp ar tb sa-si faca efectul rugaciunea sf Efrem??)
În vreo 50 de ani e gata.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #279  
Vechi 08.03.2015, 00:15:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit pentru ziua de 9 Martie - când îi sărbătorim pe cei 40 de Mucenici din Sevasta

Mucenici moldovenesti (de post)

INGREDIENTE
500 g faina
-un cub de drojdie
-250 ml apa
-1 lingurita de zahar
-1 plic zahar vanilat
-esenta de rom
-putin ulei
-nuci macinate
-sare
PENTRU SIROP:
-2 cesti de zahar
-4 cesti cu apa
-5 linguri cu miere

Mod de preparare :

Se amesteca drojdia cu zaharul si putina apa calduta; intr-un vas se pune circa jumatate din faina si apoi se adauga in mijloc amestecul de mai sus. Se amesteca bine si se mai adauga apa. Se adauga restul de faina, uleiul, zaharul vanilat, romul, putina sare si apoi apa putin cate putin. Se framanta bine iar cand aluatul se desprinde de pe marginea vasului se presara putina faina si se lasa la crescut circa 1 ora la loc cald.

Cand este gata crescut se iau bucati din aluat, se formeaza suluri subtiri doua cate doua care se impletesc si apoi se formeaza opturi. Mucenicii astfel formati se pun intr-o tava tapetata cu faina, se mai lasa putin la crescut, se ung cu un sirop de zahar dizolvat in apa si apoi se dau la cuptor.

Separat se prepara un sirop din zahar, miere si apa. Se pune la fiert si se da in cateva clocote.
Cand mucenicii sunt gata copti se scot din cuptor, se lasa putin sa se raceasca, se inmoaie apoi in siropul de mai sus dupa care se pun intr-un castron. Se toarna restul siropului peste ei si se adauga nuca din belsug. Se scot pe un platou.

Reply With Quote
  #280  
Vechi 09.03.2015, 20:50:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mucenici moldovenesti (de post)

INGREDIENTE
500 g faina
-un cub de drojdie
-250 ml apa
-1 lingurita de zahar
-1 plic zahar vanilat
-esenta de rom
-putin ulei
-nuci macinate
-sare
PENTRU SIROP:
-2 cesti de zahar
-4 cesti cu apa
-5 linguri cu miere

Mod de preparare :

Se amesteca drojdia cu zaharul si putina apa calduta; intr-un vas se pune circa jumatate din faina si apoi se adauga in mijloc amestecul de mai sus. Se amesteca bine si se mai adauga apa. Se adauga restul de faina, uleiul, zaharul vanilat, romul, putina sare si apoi apa putin cate putin. Se framanta bine iar cand aluatul se desprinde de pe marginea vasului se presara putina faina si se lasa la crescut circa 1 ora la loc cald.

Cand este gata crescut se iau bucati din aluat, se formeaza suluri subtiri doua cate doua care se impletesc si apoi se formeaza opturi. Mucenicii astfel formati se pun intr-o tava tapetata cu faina, se mai lasa putin la crescut, se ung cu un sirop de zahar dizolvat in apa si apoi se dau la cuptor.

Separat se prepara un sirop din zahar, miere si apa. Se pune la fiert si se da in cateva clocote.
Cand mucenicii sunt gata copti se scot din cuptor, se lasa putin sa se raceasca, se inmoaie apoi in siropul de mai sus dupa care se pun intr-un castron. Se toarna restul siropului peste ei si se adauga nuca din belsug. Se scot pe un platou.

Ce dor imi este de mucenicii astia :)
Ne impartea mereu o vecina care era moldoveanca (caci am inteles ca numai pe acolo se fac asa iar in rest din ceilalti ,fierti).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57