Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.08.2015, 11:29:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu m-am referit la editiile catolice in franceza. Biblegateway este portal acatolic. In majoritatea editiilor franceze, cele referitoare la Dumnezeu sunt cu litera mica, in afara de numele Lui.
Iata, de exemplu, o astfel de editie.
https://bible.catholique.org/
Mi-a luat doar 1 minut sa dau de ea: cum de dv nu ati reusit ?
Scuzati, am intrat pe bible gateway crezand ca are versiuni reprezentative. Mi se pare interesant ca este folosit numele "Yahweh" in loc de "Dieu". Da un aer mai... vechi :)


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citind cu atentie acest psalm (in paralel, eventual, cu relatarea Rastignirii din Evanghelii), tot nu va suna un clopotel in cap, dumirindu-va ?
Banuiesc ca nu crezi in coincidente, nu?

P.S. Te rog, nu-mi mai vorbi cu "dv" :)) Mediul online e unul relaxat, consider eu. In cel mai rau caz, ar trebui eu sa vorbesc asa.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.08.2015, 13:13:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Banuiesc ca nu crezi in coincidente, nu?
Nu. Ca sa vezi o coincidenta in faptul ca David spune "Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele.", si mai ales, "Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți." iar aceste lucruri (pe langa altele) s-au petrecut, intamplator, la Rastignire iti trebuie o credinta prea mare, iar eu nu o am.

Eu, unul, prefer sa cred in ce vad. Si anume, vad ca exista multa corespondenta intre ce spune David in psalmi si ce i s-a intamplat lui Isus.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.08.2015 at 13:19:12.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.08.2015, 13:18:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dar varianta in care evanghelistul a modificat sau a adaugat aceste aspecte, astfel incat sa se potriveasca cu profetia ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.08.2015, 13:25:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar varianta in care evanghelistul a modificat sau a adaugat aceste aspecte, astfel incat sa se potriveasca cu profetia ?
Sa fie o legatura intre aceasta banuiala si faptul ca v-ati trecut "alta confesiune" in profil? In acest caz, poate ca evanghelistii descrisesera initial corect, dar interpolarile privind rastignirea au avut loc la ordinul imparatului Constantin, fauritorul Vaticanului, ca sa se creada ca Isus este Noul David si sa aiba Biserica Catolica impresia ca e Noul Popor Ales, la care acelasi psalm face referire. De ce sa nu luam in calcul aceasta ipoteza ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.08.2015, 13:34:25
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sa fie o legatura intre aceasta banuiala si faptul ca v-ati trecut "alta confesiune" in profil?
a. Nu.
b. Nu e o bănuială, e o ipoteza.
c. Dacă doriți să stiti de ce am trecut alta confesiune la profil puteti sa ma intrebati direct, pe forum sau prin mesaj privat.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In acest caz, poate ca evanghelistii descrisesera initial corect, dar interpolarile privind rastignirea au avut loc la ordinul imparatului Constantin, fauritorul Vaticanului, ca sa se creada ca Isus este Noul David si sa aiba Biserica Catolica impresia ca e Noul Popor Ales, la care acelasi psalm face referire. De ce sa nu luam in calcul aceasta ipoteza ?
Pentru ca este mult mai putin probabila. Briciul lui Occam. (si, da, stiu ca Occam credea ca psalmistul se referea la Iisus).

P.S. Si pentru ca din cate stiu, exista manuscrise continand relatarea in cauza, datate ca fiind anterioare lui Constantin.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 09.08.2015 at 13:37:04.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.08.2015, 14:28:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Domnule, tragerea la sorti a hainelor si impartirea camasii este relatata de toti sinopticii. La randul sau, Sf Ioan Evanghelistul mentioneaza explicit "ca sa se implineasca profetia", dand doua exemple, dintre care unul e chiar din psalmul 21.

Daca plecati de la ipoteza ca sfintii evanghelisti, in urma a ce nu a putut fi altceva decat o adevarata conspiratie, au bagat din burta versetele cu pricina, atunci din ce motiv ati mai crede ca intreg episodul Rastignirii, invierii si inaltarii ar fi altceva decat fabulatie ? Noi (crestinii) credem ca intreaga Scriptura e Cuvantul Domnului. Dar mai cu seama Noul Testament, locul in care El se dezvaluie oamenilor cu mai multa lamurire. Iar nucleul Noului Testament sunt Evangheliile. Credem in marturia Evangheliei, fiindca ea e semnata cu sangele evanghelistilor si a multor altora care i-au urmat. Pentru un crestin, a lua in calcul ipoteza ca evanghelistii au facut descrieri fabulatorii e mult mai grav decat a lua in calcul ca astrologia ar putea ascunde ceva stiintific. Fiindca numai prima te scoate atat de mult din randul crestinismului, incat a afisa "alta confesiune" devine un eufemism pentru "non-crestin".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.08.2015, 14:38:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Si nu stiti care este procentul in care sinopticii s-au inspirat unul de la celalalt, sau din alte surse, gen Q ?

In alta ordine de idei: eu am intervenit in discutie vazand ca D-vs ati folosit un argument intra-biblic, pentru a persuada un ateu.

Care, prin definitie, nu crede ca Scriptura este infailibila.

Iar atunci cand am aratat ca argumentul intra-biblic poate fi contestat de catre cineva care nu crede in caracterul inerant al Biblie, raspunsul D-vs. este "trebuie sa credem ca Biblia este inspirata". Ce sa inteleaga abbaabb63 de aici ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 09.08.2015 at 14:45:58.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.08.2015, 16:31:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si nu stiti care este procentul in care sinopticii s-au inspirat unul de la celalalt, sau din alte surse, gen Q ?

In alta ordine de idei: eu am intervenit in discutie vazand ca D-vs ati folosit un argument intra-biblic, pentru a persuada un ateu.

Care, prin definitie, nu crede ca Scriptura este infailibila.

Iar atunci cand am aratat ca argumentul intra-biblic poate fi contestat de catre cineva care nu crede in caracterul inerant al Biblie, raspunsul D-vs. este "trebuie sa credem ca Biblia este inspirata". Ce sa inteleaga abbaabb63 de aici ?!
Ee, mai mult deist :P
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.08.2015, 16:37:47
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ee, mai mult deist :P
Dijeaba scoti limba, bre.

Pe deisti, tot ii manca talpa iadului; asa zice si ortodoxia (in viziunea unora), asa zice si catolicismul (in viziunea Conciliului de la Trento).
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.08.2015, 16:47:14
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dijeaba scoti limba, bre.

Pe deisti, tot ii manca talpa iadului; asa zice si ortodoxia (in viziunea unora), asa zice si catolicismul (in viziunea Conciliului de la Trento).
Si pe eclesiofugi? Deja ma mananca in talpa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stim ce sa cerem? costel Generalitati 7 03.04.2012 23:42:07
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Intrebari esentiale - ce nu stim inca Eugen7 Teologie si Stiinta 10 22.09.2010 20:11:48
De unde stim ca GAVRIIL era ARHANGHEL. gavriil Din Noul Testament 2 05.01.2010 16:00:13