Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Vezi rezultatele sondajului: Pareri despre articolele postate
Articolele mi-au placut 9 90,00%
Contin cateva aspecte interesante 0 0%
Nu am citit nimic interesant 1 10,00%
Votători: 10. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2016, 11:02:20
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Multumim, Pelerinule.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2016, 11:05:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Multumim, Pelerinule.
Dupa cum spunea Apostolul Pavel: ,,Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun" :) Numai bine Mihai !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2016, 14:21:02
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Excelent topic si profund subiect. Multumim, Scotty.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2016, 16:26:43
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce-ti ziceam eu?
Iata, ai admiratori care iti sustin munca solitara. Astfel incurajat si sustinut vei scrie, poate, sute de pagini minunate. Nestingherit si aplaudat.
Lingaii si ciupercile au ceva in comun: la o adica, sunt gata sa otraveasca.

Pelerinule, daca ai vrut cumva, in vreun vis al tau, sa devii scriitor, ma rusinez si iti spun: nu cauta astfel de artificii! Asa nu vei deveni in veci scriitor. Ci ....
... dar mai bine ma opresc aici.
Cu scrisul.

Spor la noile ipostaze ale jocului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2016, 16:56:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am dorit sa fiu arheolog in copilarie si adolescenta, sa descopar civilizatii ingropate sub nisipuri ale timpului, sa trec prin aventuri precum Indiana Jones si sa termin totul calarind spre asfintit alaturi de fata cea frumoasa. Pana la urma am ajuns sa ma ocup de finante, singura arheologie pe care o fac este dupa propriile haine si hartii dimineata iar fata cea frumoasa a inceput sa aiba fire albe, rabdand cu intelepciune toate calatoriile mele de-a lungul lumii :) Cat despre scriitor..citandu-i pe altii cu greu vei lua premiul Pulitzer :) Cel mult vei reusi o munca de micuta furnica, construind din sclipirile si munca altora dar cand termini, daca termini, ai si tu bucuria ta, de a fi o mica si neinsemnata particica dintr-un vis frumos, chiar daca esti atat de mic incat nu-si va aduce nimeni aminte de tine.

Sa te intreb ceva: daca ai fi fost un pescar din Galileea, in acele conditii, cu un bunic sau tata rastignit de romani, cu o viata grea, in care de multe ori vezi nedreptatea instalandu-se parca fara oprire si pe ucigasii tatalui tau patruland pe strazi... si un tanar dintr-un alt sat, de care nu stiai nimic, unii ti-ar fi spus ca este fiul unui tamplar...sa fi venit la tine si sa-ti fi spus ca Imparatia este aproape, sa-ti iubesti dusmanii, sa nu raspunzi cu rau la rau, sa duci o viata de credinta in ciuda la tot ce te inconjoara....l-ai fi urmat, ai fi crezut in EL?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2016, 17:02:29
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Mi-am dorit sa fiu arheolog in copilarie si adolescenta, sa descopar civilizatii ingropate sub nisipuri ale timpului, sa trec prin aventuri precum Indiana Jones si sa termin totul calarind spre asfintit alaturi de fata cea frumoasa. Pana la urma am ajuns sa ma ocup de finante, singura arheologie pe care o fac este dupa propriile haine si hartii dimineata iar fata cea frumoasa a inceput sa aiba fire albe, rabdand cu intelepciune toate calatoriile mele de-a lungul lumii :) Cat despre scriitor..citandu-i pe altii cu greu vei lua premiul Pulitzer :) Cel mult vei reusi o munca de micuta furnica, construind din sclipirile si munca altora dar cand termini, daca termini, ai si tu bucuria ta, de a fi o mica si neinsemnata particica dintr-un vis frumos, chiar daca esti atat de mic incat nu-si va aduce nimeni aminte de tine.

Sa te intreb ceva: daca ai fi fost un pescar din Galileea, in acele conditii, cu un bunic sau tata rastignit de romani, cu o viata grea, in care de multe ori vezi nedreptatea instalandu-se parca fara oprire si pe ucigasii tatalui tau patruland pe strazi... si un tanar dintr-un alt sat, de care nu stiai nimic, unii ti-ar fi spus ca este fiul unui tamplar...sa fi venit la tine si sa-ti fi spus ca Imparatia este aproape, sa-ti iubesti dusmanii, sa nu raspunzi cu rau la rau, sa duci o viata de credinta in ciuda la tot ce te inconjoara....l-ai fi urmat, ai fi crezut in EL?
Da.
Am facut-o atunci, o fac si astazi.
Nu doar prin alegerea mea, ci mai ales prin pila (pilda? altoiul?) Lui la alegerea mea.

P.S. Imi plac vestile bune, Pelerinule! Le amusinez de cand ma stiu, ca un prepelicar innascut.
Ele sunt ca vantul favorabil: vin doar pentru cel care stie (si in somn/si in boala/si-n moarte) incotro se indreapta.

Last edited by ahilpterodactil; 16.04.2016 at 17:19:58.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2016, 17:11:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unii l-au urmat si atunci, mergand alaturi de EL, altii probabil i-au urmat invataturile ramanind in satele lor, unii poate au murit in saracie, altii poate ucisi de romani in revoltele ce au urmat, altii martirizati prin alte locuri, plecati la indemnul Lui sa duca Vestea cea Buna. Intr-o buna zi ii vei vedea pe toti, asa sa iti ajute Dumnezeu, ca pe niste frati de peste timp, care iti vor spune si ei povestea lor si tu pe a ta, pentru ca ,, Dumnezeu sa fie totul in toti" dupa cum spunea Apostolul Pavel. Dupa ce voi termina acest prim articol, pentru urmatorul te invit la un dialog, fiecare din perspectiva lui :)
Reply With Quote
Răspunde