Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.01.2024, 10:20:21
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Uită-te și aici, ereticule:

Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.
Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.

(Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 16, versetele 12-14)

Sau aici: „Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin.” (Ioan 21 cu 25)

Tu si biserica ta sunteti eretici ca fix ceea ce Duhul le-a dat apostolilor adica toate epistolele si scrierile apostolilor, voi nu le cititi si nu le socotiti, Duhul Adevarului, voi pe Acela nu l primiti

Voi sunteti nascuti odata si veti muri de 2 ori cum spune si Mantuitorul, daca nu sunteti nascuti cu Duhul Sfant (Duhul Adevarului) veti gusta a doua moarte care este judecata mortilor celor care n au crezut in El si nu s au pocait!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.01.2024, 10:24:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Esti spalat pe creieri!!!

Am ramas cu un gust amar ca, dintre toti membrii forumului, unu nu s a sichisit sa vina sa se ia de mine cu Biblia si sa avem o discutie in Cuvantul Domnului, ci a venit un fumat care n a citit in viata lui Scriptura si cumpara tot ce-i vand niste fumati la randu lor.

Amice n ai vorbit nimic din Biblie ci m-ai luat doar cu istorisiri inchipuite de mintea ta si a celor pe care ii citesti
2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

Auzi tu la asta, sa ai dezlegare sa citesti Cuvantul lui Dumnezeu

Romani 10:17 "Astfel, credința vine în urma auzirii, iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos."
Apocalipsa 1:3 "Ferice de cine citește și de cei ce ascultă cuvintele acestei prorocii și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!"
Cine face din Biblie sabie si ridica sabie de sabie va pieri! Amin!

Certuri si autoindreptatiri pe cuvinte sfinte nu aduc niciun folos, decat paguba.

Io ridic pietre, nu bolovani, si te tintesc in moalele capului tau de sherporc-de-caine-lup travestit in paastor ca sa te omor, unde porcul din dihanie e defapt o scrofita pusculitza foarte avida ca o vidanje!

Vad ca persisti sa rastalmacesti scripturile spre a ta pierzare si sa ridici sabie ca sa ma tot provoci la duel si atunci iti repet ca vei pieri ca un tzepuit tzepuitor ce se autotzepuieste vrand sa se laude ca e mai infailibil ca papalâcul cel mare in interpretarile proprii si personale repetand la nesfarsit ca cica ioio nu stiu citi. Am citit si am retinut cu inima. Cred.

Ma intreb cum ar putea cineva sa-mi dea lectii, un ins care in loc de numele cel mai sfant: Iisus din traducerea Jesus il citeste Isus ca si cei ce manca litere, si cum m-as putea ioio increde intr-un prost care din tetragrama iconica IHWH ce se citeste iu sau iiiuuuuhhhhh citeste Yehova, sustinand ca icoanele si sfanta cruce sunt idoli.

Te du si te bate in piept domnule vamesh-gorila pe sfinvers in alta parte ca esti decat un pripit desfranat foarte tzepuit ce incerci sa tzepuisti aruncand cu umiliri fara numar ca sa provoci.

Ioio m-am lasat de prizat autoindreptatiri iar de fumat m-am lasat de multa vreme chiar daca mai trag cate una mica doar de ochii lumii, ca sa aiba ce barfi.

Lasa lumea sa vorbeasca asta-i rostul ei, langa miere fiere aduland, ea te invinge blestemand...

Primesc provocarea Jeane loverboy... hai sa interpretam deci o fraza. Ia sa vedem ce poti!
Te rog, ia o fraza si o interpreteaza si am sa-ti raspund ce vrea sa zica in fraza cu care o sa vi!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 10:43:25.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.01.2024, 10:32:05
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cine face din Biblie sabie si ridica sabie de sabie va pieri! Amin!
Citeste habarnistule pupatorule de moaste si inchinator de pururea fecioara 2 Corinteni capitolele 10-13

hai, ce ti ia 10 min?


Daca nu vei crede doar in El, vei gusta moartea a doua care este judecata mortilor celor care nu s au pocait si n au crezut in El si s au inchinat mortilor si i au cinstit si au crezut lucrurile inchipuite de mintile omenesti si care n au primit ce Duhul le a dat apostolilor

Vrei sa ti dau iara din Scriptura mura n gura?

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 10:37:50.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.01.2024, 10:45:28
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@JesusLover , de cât să iei exemplele proaste de la americani si tot ce înseamnă din Vest despre protestantism, mai bine asculta ce zice acest preot ortodox american. Cat de frumos vorbeste. Acesti ortodoxi americani sunt minoritari, cum voi protestantii sunteti minoritari in tara noastră România. Sunt multe motive pentru care România are cel mai înalt grad de spiritualitate, una fiind pentru că suntem ORTODOXI. Uită-te în America ce se întâmplă cu Protestantismul, si cu Catolicismul, cate dezastre se întâmplă si sufleteste dar si material. Toti devin Progresisti încet încet. De la acordarea drepturilor LGBT pentru mariaj între persoanele de acelasi sex la Protestanti până la Biserică Catolică unde am văzut cum au transformat biserica într-o terasa unde lumea vine sa bea cafea, ceai si stau la mese la taclale (până si la Papă auzi cum a început să binecuvânteze cuplurile gay). In perioada pandemiei , multe biserici catolice din alte tări din Europa nu au tinut slujbe , noi am tinut dar cu ele goale. Important E că s-au tinut.

Prin toate atacurile care le-ai făcut la adresa Bisericii Ortodoxe, învata mai bine una dintre ele: că de ce noi tinem Sfânta Traditie, ia de aici explicatia preotului ortodox american (că na pentru voi E mai bine să asculti de americani decat de români):

https://vm.tiktok.com/ZGejBfLsb/

Protestantismul este singura care propavaduieste Cuvantul lui Dumnezeu lumii si numara peste 1 miliard in lume

Voi propavaduiti mortii si inchipuirile mintii voastre, sunteti ocrotiti de lege si stat ca si catolicismul.
va inchinati mortilor/pt morti in ziua de sabat care era o zi de inchinaciune la Dumnezeul cel viu

mintiti poporul cu credinta voastra cea "dreapta si apostolica"

ce v ati face voi fara:
sambata mortilor?(in care poporul lui Israel se inchina Dumnezeului celui Viu)
fara pururea voastra "fecioara" care va este mijlocitoare la Iisus si care are puterea de a indupleca pe Fiul si a-i face pe morti sa fie mantuiti
fara a-i mai praznui pe sfintii vostri morti
fara a-i mai boteza pe copii (care n are nici o baza scripturistica) si care n au discernamant si nu cunosc pe Domnul ci aleg altii pt ei de a fi botezati

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 11:01:32.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.01.2024, 11:06:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Pe urmă, ai folosit pe-aici expresii de puștan cu hormoni atunci când l-ai făcut incult și pupător de moaște pe colegul nostru Moroco. Sau alte puștisme precum „fumatul” și „spălatul pe creieri”. Este drept că și el propovăduiește niște greșeli de credință, cu rătăcirea Noului Ierusalim, și ar trebui să tacă și să vină la Ortodoxia adevărată cât este încă în viață pe pământ, .....
Draga colega, nu ioio sunt in gresala ci domnia ta pentru ca Sfintele Trambite nu se afla in nicio ratacire ci aialaltii, toti cei ce neaga si tin ca orbii de bata cu incapatznare. Ei ar trebui sa se smereasca, sa se umileasca, sa recunoasca si sa primeasca Cuvantul lui Dumnezeu cel nou, Cel suflat prin Trambite, cat sunt inca in viata, adica in lume, pe pamant si sa nu tot faca pe marii duhovnici sau pe mari ortodocsi canonisti sau pe mari legiuitori divini cerandu-mi mie sa tac, caci ioio nu am cum sa mint, nu am cum sa tac, ei ar trebui sa creada si sa accepte pe Domnul caci daca nu, atunci vor vedea la sfarsit cat de tare s-au inselat si s-au fript... prigonind... fix pe Dumnezeu.

Te iert de data asta fiindca ai inceput sa scrii frumos si competent, clar si serios insa crede-ma dragul Domnului ca nu ioio ma aflu in gresala pierzatoare sau in erezie erectica, in sectarism, inchizitie sau cadere ci fix ceilanti, fix toti ceilanti care ma contrazic cerandu-mi culmea, mie sa ma pocaiesc pe sfinvers k lumea in loc sa o faca ei care sunt in culpa, asa cum ai vrea si dumneata sa ma ”pocaiesc”!

Nu e pocainta ce imi ceri ci pierzare!!!

Doamne apara si pazeste pe cei binecredinciosi! Voi trebuie sa va pocaiti!... ca sa primiti Cuvantul!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 11:10:58.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.01.2024, 11:12:45
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citisem undeva intr un gallup poll ca dintre cei aproximativ 300 de milioane de ortodoxi in lume, nu mai mult de 8% sunt si practicanti(merg la biserica). Nici nu e de mirare din moment ce copiii sunt botezati de mici ortodoxi fara a avea vreun discernamant.

Pe cand la protestanti vii tu si te botezi spre pocainta, fara a fi obligat! Si, da nu ti se percep bani pt a fi botezat sau etc

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 11:14:54.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.01.2024, 11:23:48
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

E amuzant că declini nașterea naturală la Iisus, dar la frații lui spui că au fost născuți biologic de Maica Domnului.

Ce ar fi greu să fi fost fiii lui Iosif din prima căsătorie ?

De ce ne-ar fi mințit Biserica Ortodoxă și Catolică în privința faptului că Iosif a mai avut copii din altă relație?

Că nu spune în Biblie că frații lui erau mai mici să se fi născut după Iisus ?
Ba incultule, ca iara ma iau de tine. Undeeeee scrie ma in Biblie ca Iosif era mai in varsta decat Maria?

ideea ca Iosif era batran vine din imaginatia unora pt a i proteja Mariei virginitatea si sa ramana pururea fecioara dar Biblia nu spune nicaieri ca ea a ramas fecioara

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 11:28:28.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.01.2024, 11:31:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Citeste habarnistule pupatorule de moaste si inchinator de pururea fecioara 2 Corinteni capitolele 10-13

hai, ce ti ia 10 min?


Daca nu vei crede doar in El, vei gusta moartea a doua care este judecata mortilor celor care nu s au pocait si n au crezut in El si s au inchinat mortilor si i au cinstit si au crezut lucrurile inchipuite de mintile omenesti si care n au primit ce Duhul le a dat apostolilor

Vrei sa ti dau iara din Scriptura mura n gura?
Nu asa, paduche lat, ci da citatul, spune cum il citesti dumneata si am sa-sti raspund serios, cinstit.
Nu ma trimite tu la lectii... nu ma trimite tu sa-mi iau singur de citit ca nu-s fraierul tau sa ascult de tine.

Hai da-te mare, da tu citatul si arata cum citesti!

Adica esti putoare si nu dai citatul si ma faci putoare sustinand ca imi ia 10 minute ca sa ma autotzepuiesc indoindu-ma si sa merg ca prostul sa-ti slujesc? Nup!

Daca vii aici sa provoci umilind ca sa-ti iei, atunci aratat-ti sabia, hai, scoate citatul si da interpretarea si apoi mai vorbim.

O sa ma aplec asupra citatului si o sa-ti arat cum pricep io din Har!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 11:34:31.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.01.2024, 11:40:51
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu asa, paduche lat, ci da citatul, spune cum il citesti dumneata si am sa-sti raspund serios, cinstit.
Nu ma trimite tu la lectii... nu ma trimite tu sa-mi iau singur de citit ca nu-s fraierul tau sa ascult de tine.

Hai da-te mare, da tu citatul si arata cum citesti!

Adica esti putoare si nu dai citatul si ma faci putoare sustinand ca imi ia 10 minute ca sa ma autotzepuiesc indoindu-ma si sa merg ca prostul sa-ti slujesc? Nup!

Daca vii aici sa provoci umilind ca sa-ti iei, atunci aratat-ti sabia, hai, scoate citatul si da interpretarea si apoi mai vorbim.

O sa ma aplec asupra citatului si o sa-ti arat cum pricep io din Har!
Si cum o pricepi tu din har?

ia interpreteaza o pe asta
Matei 1:24 "Când s-a trezit Iosif din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul Domnului; și a luat la el pe nevastă-sa."
Matei 1:25 "Dar n-a cunoscut-o până ce ea a născut un fiu. Și el i-a pus numele Isus."


ooooppps
la ortodoxi nu existaaaa????? Oare de ce un aspect atat de important sa fi fost el scos?

Matthew 1:25 King James Version 1611
And knew her not till she had brought forth her firstborn son: and he called his name JESUS.

in absolut toate Bibliile apar pana/till in afara de cea catolica

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 11:47:11.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.01.2024, 11:43:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Si cum o pricepi tu din har?

ia interpreteaza o pe asta
Matei 1:24 – "Când s-a trezit Iosif din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul Domnului; și a luat la el pe nevastă-sa."
Matei 1:25 – "Dar n-a cunoscut-o până ce ea a născut un fiu. Și el i-a pus numele Isus."
Asa:
24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde