Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.03.2008, 20:35:19
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
eu cred ca voia lui Dumnezeu a fost sa-i smereasca pe sirbi care au avut mereu atitudini neconforme cu credinta crestina fata de alti fata de alte etnii ortodoxe de la ei din tara.!???
posibil
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.03.2008, 00:31:14
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
potzi sa-mi aratzi unde a indemnat Hristos in a ne lua armele shi a ne apara credintza cu arma in maini?
Extremele sunt gresite si calea buna este la mijloc. Adica nici sa nu fim agresivi dar nici sa nu fim complet lipsiti de aparare.

Luca 22:35 Și le-a zis: Când v-am trimis pe voi fără pungă, fără traistă și fără încălțăminte, ați avut lipsă de ceva? Iar ei au zis: De nimic.
Luca 22:36 Și El le-a zis: Acum însă cel ce are pungă să o ia, tot așa și traista, și [color=red]cel ce nu are sabie să-și vândă haina și să-și cumpere.[/color]


Indemnul aici este sa fim pregatiti sa ne aparam daca va fi nevoie, fara sa fim agresivi, si probabil sa un ultim resort. Autoapararea este ingaduita de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.03.2008, 08:33:40
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Asta arata si trecutul Romaniei, ca s-a aparat, nu a atacat niciodata. Daca ar fi fost pacat, cum l-ar fi trimis Daniel Sihastru pe Stefan cel Mare la lupta? Sigur, nu calugarii trebuie sa puna mana pe arme, dar orice mirean, cred ca are aceasta obigatie in caz de nevoie.
Este obligatia noastra de a apara ortodoxia, pentru a o lasa mostenire urmasilor nostri.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.03.2008, 09:27:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de vsovi
potzi sa-mi aratzi unde a indemnat Hristos in a ne lua armele shi a ne apara credintza cu arma in maini?
Extremele sunt gresite si calea buna este la mijloc. Adica nici sa nu fim agresivi dar nici sa nu fim complet lipsiti de aparare.

Luca 22:35 Și le-a zis: Când v-am trimis pe voi fără pungă, fără traistă și fără încălțăminte, ați avut lipsă de ceva? Iar ei au zis: De nimic.
Luca 22:36 Și El le-a zis: Acum însă cel ce are pungă să o ia, tot așa și traista, și [color=red]cel ce nu are sabie să-și vândă haina și să-și cumpere.[/color]


Indemnul aici este sa fim pregatiti sa ne aparam daca va fi nevoie, fara sa fim agresivi, si probabil sa un ultim resort. Autoapararea este ingaduita de Dumnezeu.
nu draga sora intru Hristos, nu talmacim noi prea bine decat daca luam sfat de la sfintzii parintzi:

Sfantul Pimen spune ca Haoina reprezinta odihna, iar cotzitul cumparat pe banii obtzinutzi pe haina este calea cea stramta pe care tzi-ai taiat-o spre Dumnezeu... deci Duhovniceshte trebuiesc pricepute shi nu asha ... iar sabia este Cuvantul Lui Dumnezeu cu care trebuie sa ne pazim de cursele shi atractziile shi ispitele ce vin de la lume prin sufletul nostru... prin ideile, nazaririle noastre ca Nazarinean i se spunea lui Hristos... punga este pentru talantzii imparatziei iar traista pentru Hrana de sus in care sa stranga toate firmiturile ce cad de la Masa lui Dumnezeu... asha ma gandesc.... caci cum s-ar putea oare talcaui ?!... dar sabia shi cutzitul shi haina ce inseamna a talcuit sf shi Marele Pimen...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.03.2008, 10:04:27
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Luca 22:38 Iar ei au zis: Doamne, iata aici [color=red]doua sabii.[/color] Zis-a lor: [color=red]Sunt de ajuns.[/color]

Eu cred ca si acest pasaj indeamna sa evitam extremele... Adica nici sa nu fim complet complet neaparati, dar nici sa nu fim agresivi.

Poate gresesc... insa lipsa de sabii poate incuraja foarte mult pe cei care nu au principii sa profite de acest lucru. Simplu fapt de a avea arme este de multe ori de ajuns ca sa descurajeze o agresiune.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.03.2008, 11:10:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi draga Brigide, sora buna care nu pricepi lucrurile, iata ca eu sunt rau dinpacate deshi eu le pricep oarecum shi eu ma minunez ca am impresia ce e ceva bun dar imi e spre ingamfare aceasta pricepere, shi poate mi-o shopteshte arhiconul pustiirii din vazduh, deci mai bine nu pricepeam ca asha nu ma mandream... dar eu cred ca cele doua sabii nu sunt nicidecum spre a te lupta cu ele asha in razboaiele lumi dintre armatele pagane ci Duhovniceshte lupta Domnul shi Sabiile, cele doua sabii care sunt deajuns, reprezinta Duhul Sfant, Duhul Proorociei, Cel cu doua taishuri, shi unul este cel care-l marturiseshte ca v-a venii shi este vechiul Duh al proorociei al Vechiului Testament care din Tatal Purcede, deci acelashi Duh Sfant, care Marturisea ca Hristos va veni, se va aduce jertfa pentru pacate, va muri shi va invia shi va Imparatzi Lumea, shi cealalta sabie este noul Duh al proorociei, care Marturiseshte despre Hristos ca a fost in trup, a fost Fiul lui Dumnezeu shi s-a Nascut din Presfanta Fecioara Maria shi acum duce spre infaptuire Apocalipsa... adica Lucrarile Dumnezeieshti de indumnezeire a oamenilor shi a toata faptura, a cerului shi al pamantului cel nou...

Deci Duhovniceshte trebuiesc intzelese Cuvantul Lui Dumnezeu... Hristos Domnul... shi pildele viezii Sale... caci omul daca intzelege doar omeneshte, nu mai cauata a se ridica la inaltzimea ingereasca a firii spre care-l cheama Dumnezeu ci se multzumeshte sa priceapa omeneshte in fire decazuta de om sau chiar mai rau a pricepe draceshte in fire decazuta, de drac, adica, lacomos, desfranat, credincios in averile ce vor trece, maniosulepban shi hotarat ca badaranul, mandru ca feciorul frumos ce intinereshti la cate-o lingere a sherpilor, plin de invidie shi zavistie shi frica shi ascunzish, bucurandu-se de bogatzia fara munca a aurului, argintului shi aramei shi ranjind ca idiotul ca se vede pe el cat e de ranjitor shi glumetz shi batjocuritor shi inalt cu ocazia asta shi in pace shi fara probleme materiale, deci cu alte cuvinte poate chiar cu firea cea scurta a dracului, ce nu shtie decat sa fie rau fara motiv, lenesh pentru pacate, fara suflet shi fara dragoste ci plin doar de gantere, fier, nicovale, shine, ghiulele, intr-un suflet care nu mai poate fi curatzit decat cu lacrimi de lava.... lacrimi interne dar nu pentru sineeul gheenei, ci pentru pacatele sale, pentru ceilaltzi shi pentru departarea dureroasa de Dumnezeu din cauza amestecului sau cu spurcaciunile... ca mereu ii vin doar lacrimi de orgoliu shi de crocodil crezandu-se cu dragoste nefatzarnica fatza de Hristos, dar neavand nici un dram de credintza sfanta shi curata ci toata credintza necredintzei shi puterea ultra puternica ce vine din pofta cea rea, din toate poftele trupului... ca ar fi in stare sa treaca prin zid shi sa calce totul in picioare ca o torpila de alcool sau o racheta nucleara plina de tutun shi sclav la cafeaua cea ademenitoare.:)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.04.2008, 02:48:41
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceap11
Mi se pare incredibil faptul ca Biserica Ortodoxa Sarba instiga la violenta si propovaduieste ideea ca un conflict armat este cel mai bun lucru de facut odata cu declararea independentei provinciei Kosovo. Am ramas mut cand am vazut stirile! Oare asta i-a invatat pe ei Hristos? Este inadmisibil ca Biserica sa ceara asa ceva! Cum sa chemi tu ca episcop armata rusa in ajutor? (ma refer la episcopul Artemije) (aici aveti si citatul: "Serbia ar trebui sa cumpere arme de ultima generatie de la Rusia si de la alte state si sa ceara Rusiei sa trimita voluntari si sa stabileasca o prezenta militara in Serbia"). Este trist ca s-a ajuns pana aici! De la un militar te mai astepti sa vina cu asemenea idei (ca e indobitocit si indoctrinat si e antrenat ca sa omoare) dar de la un episcop...nu mai stiu ce sa spun. Am impresia ca acest episcop e controlat de diavol, nu de Dumnezeu. Si mai trist este ca de-a lungul istoriei, Biserica a recurs de multe ori la acest gest necugetat.
Daca ai fi trait acele momente care le traiesc bietii crestini...ai fi procedat la fel.

Islamul se consolideaza...iata o tara musulmana care s-a infipt in mijlocul Democratiei...si nu numai ...suntem imprejmuiti de musulmani din toate partile cerandu-si drepturi religioase, cu toate ca ei ucid crestinii pe capete in tarile musulmane...cum credeti ca sunt in majoritate 100 % musulmani?

Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.04.2008, 09:51:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de vsovi
potzi sa-mi aratzi unde a indemnat Hristos in a ne lua armele shi a ne apara credintza cu arma in maini?
Extremele sunt gresite si calea buna este la mijloc. Adica nici sa nu fim agresivi dar nici sa nu fim complet lipsiti de aparare.

Luca 22:35 Și le-a zis: Când v-am trimis pe voi fără pungă, fără traistă și fără încălțăminte, ați avut lipsă de ceva? Iar ei au zis: De nimic.
Luca 22:36 Și El le-a zis: Acum însă cel ce are pungă să o ia, tot așa și traista, și [color=red]cel ce nu are sabie să-și vândă haina și să-și cumpere.[/color]


Indemnul aici este sa fim pregatiti sa ne aparam daca va fi nevoie, fara sa fim agresivi, si probabil sa un ultim resort. Autoapararea este ingaduita de Dumnezeu.
Brigade draga, mi-a parut foarte bine pentru cunoasterea VT shi citatele tale pline de intzelepciune, dar te intreb, nu cumva spurcaciunea asta cu calea de mijloc, cu acuzarea mereu cu exagerarea, nu este cea mai cruda shi mediocra extream, nu este tocmai desfranarea, adica franarea desavarshirii shi calea compromisului, adica pacatuind cate putzin din toate deci a avea pacatuirea engros, multa doar ca e marunta shi pare nesemnificativa.... deci nu exista nici o cale de mijloc ci a zis Hristos "fitzi perfectzi cum Tatal Vostru din Ceruri este Perfect" iar perfectziunea shi desavarshirea este fara de limita, spre pocaintza shi dragoste nefatzarnica shi smerita smerenie in desavarshire shi curatzie...

Dar calea asta de mijloc ar veni eventual din dreapta socotintza care este drumul pana la o tzinta cu o mocirlire cat mai mica shi rapida curatzare shi ridicare, deci daca se poate a ajunge la tzinta fara a face nici cel mai mic pacat... deshi se shtie ca in fiececlipa multi greshim shi maniem pe Dumnezeu...

Shi mai poate sa vina ideea asta de la impacarea intre oameni dar nu e vorba de un contract al impacarii cu ajungere la clauzele armistitziului ci de impacarea cu aproapele shi cu Dumnezeu deci impacarea de sus, deci aici e vorba de umilintza in duh dar fara abatere de la tot Adevarul care este Duhul Sfant, Hristos, Dumnezeu Tatal.

Deci da-mi voie sa te intreb ce este echilibrul asta shi calea asta de mijloc altceva decat cea mai perfida shi spurcata extrema? adica desfranarea! Ce tot se acuza cu exagerarea ca sa se creeze poticnire shi mediocritate, caci exagerarea este depashirea masurii, shi aia vine de la cel rau cum spune sf Marele Pimen, caci tot ce depasheste masura ne spune ca vine de la cel rau.... dar asta e altceva, e vorba de exemplu de laudaroshenia cu postul exagerat, sau cu faptele peste puteri, sau cine shtie ce masuri, la mancare sau la somn in cazul meu sau lenea shi nepasarea....

Deci m-ai dezamagit cu atat mai mult cu cat citatele domniei tale au fost foarte intzelepte shi frumoase shi la momentul potrivit, asha ca ma iarta Brigade ca te-am apostrofat...???:(:(
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.04.2008, 11:25:51
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Deuteronomul 17
15. Atunci să-ti pui rege peste tine pe acela pe care-l va alege Domnul Dumnezeul tău: dintre fratii tăi să-ti pui rege peste tine; nu vei putea să pui rege peste tine un străin, care nu este din fratii tăi.
16. Dar să nu-si inmultească acela caii si să nu intoarcă pe popor in Egipt, pentru ca să-si inmultească el caii, căci Domnul v-a zis: Să nu vă mai intoarceri pe calea aceasta.
17. Să nu-si inmultească femeile, ca să nu se răzvrătească inima lui, si nici argintul si aurul lui să nu si-l inmultească peste măsură.
18. Căci, cand se va sui pe scaunul regatului său, trebuie să-si scrie pentru sine cartea legii acesteia din cartea care se află la preotii levitilor,
19. Si să fie aceasta la el si el să o citească in toate zilele vietii sale, ca să invete a se teme de Domnul Dumnezeul său si să se silească a implini toate cuvintele legii acesteia si toate hotărarile acestea,
20. Ca să nu se ingamfe inima lui fată de fratii lui [color=red]si ca să nu se abată el de la lege nici la dreapta, nici la stanga[/color], ci ca să fie el si fiii lui zile multe la domnie in Israel".


:) Vsovi, ai dreptate ca prin incercarea de a urma calea de mijloc s-ar putea sa ne trezim prea permisivi cu noi insine. Dar chiar Dumnezeu din cate vad in citatul din Deuteronom 17, ne indeamna la o cale de mijloc, prin pazirea legii Lui. Eu prima data am realizat acest lucru citind Jurnalul Fericirii a lui Steinhardt.

Exemple in urmarea caii de mijloc:
[color=red]Generozitatea[/color] exagerata te face [color=blue]risipitor[/color], generozitatea prea mica te face [color=green]zgarcit[/color].
[color=red]Nadejdea[/color] fara credinta in Dumnezeu, te face un [color=blue]naiv[/color], dar lipsa nadejdii te face un [color=green]pesimist[/color].
[color=red]Dreptatea[/color] fara dragoste te face un [color=blue]calau[/color], dar lipsa dreptatii te face un om [color=green]faradelege[/color].

Trebuie unita generozitatea cu cunostinta, nadejdea cu credinta, dreptatea cu dragostea, etc. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Ortodoxa are un nou Sfant... geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 9 23.05.2013 21:31:49
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
KOSOVO cozia Biserica Ortodoxa Romana 24 23.04.2008 08:33:51
Ce ne atrage la Biserica Ortodoxa? danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 03.03.2007 22:55:26