Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.09.2008, 18:08:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Vrei concret? Nu cred...
BA, sa crezi. Scrie te rog ceva concret.
Nu am sa-ti dau satisfactie... :)
Niciodata ceva concret. Tipic.
Soro, ai raspunsul in postarile anterioare.
Pentru a intelege citez "se implica in alegerea conducerii FTOB, pentru "inlesnirea" burselor in strainatate, pentru alegerea locurilor mai bune din caminele studentesti, pentru alegerea ierarhilor, cred ca este o problema.

Si ca sa intelegi si mai clar, din nou, citez:

Vrei concret? Nu cred...hai sa lasam jurnalistii care monitorizeaza acest forum sa-si ia subiectele din alta parte.

Dar tu nu vrei sa afli ceva, vrei doar sa te iei la harta cu cineva. Tipic.

Este evident (postarile anterioare) ca sunt preferatul tau. :D
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.09.2008, 18:44:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, Mirean, chiar vreau sa aflu ce face ASCOR rau de e in dizgratie. Nu vad ce e rau in a se ocupa de burse in strainatate, avand in vedere ca marea parte a membrilor ASCOR sunt tineri. Chiar te rog sa imi explici, daca nu iti este prea greu.
Nu e cazul sa vezi dorinta de cearta, acolo unde e doar curiozitate.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.09.2008, 22:16:58
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Si eu cred ca de fapt Mirean nu are ce exemple compromitatoare sa aduca. ASCOR nu a fost si nu cred ca va fi vreodata o grupare anarhica. Nu acesta este spiritul de acolo. Nu se face mai nimic fara binecuvantare. Imi aduc aminte cum acum mai bine de 10 ani (in 1994 daca nu ma insel) ASCOR-ul a avut initiativa infiintarii unui post de radio (in genul Radio Trinitas sau Radio Logos), dar nu s-a primit binecuvantare de la patriarhie. Desi nu s-a inteles motivatia acestui refuz si multi au fost dezamagiti, s-a facut ascultare.

Acuzatiile voalate (dar deloc probate!) pe care le aduce Mirean arunca o lumina proasta nu doar asupra membrilor ASCOR, dar si asupra unor preoti (si chiar ierarhi) apropiati de ASCOR. Ceea ce e foarte neplacut, cu atat mai mult cu cat nu corespunde adevarului. Sper ca n-a dat nimeni importanta acestor barfe.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.09.2008, 22:35:28
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Nu, Mirean, chiar vreau sa aflu ce face ASCOR rau de e in dizgratie.
Eu n-as marsa prea mult pe ideea caderii in dizgratie. Repet, nu cunosc amanunte, dar tare mi-e teama ca e vorba de opera unor functionari de la patriarhie. Eu as zice sa nu aratam cu degetul daca nu avem dovezi. Cei care sunt cel mai bine informati se pare insa ca nu sunt membri ai acestui forum.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.09.2008, 07:28:41
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Si eu cred ca de fapt Mirean nu are ce exemple compromitatoare sa aduca. ASCOR nu a fost si nu cred ca va fi vreodata o grupare anarhica. Nu acesta este spiritul de acolo. Nu se face mai nimic fara binecuvantare. Imi aduc aminte cum acum mai bine de 10 ani (in 1994 daca nu ma insel) ASCOR-ul a avut initiativa infiintarii unui post de radio (in genul Radio Trinitas sau Radio Logos), dar nu s-a primit binecuvantare de la patriarhie. Desi nu s-a inteles motivatia acestui refuz si multi au fost dezamagiti, s-a facut ascultare.

Acuzatiile voalate (dar deloc probate!) pe care le aduce Mirean arunca o lumina proasta nu doar asupra membrilor ASCOR, dar si asupra unor preoti (si chiar ierarhi) apropiati de ASCOR. Ceea ce e foarte neplacut, cu atat mai mult cu cat nu corespunde adevarului. Sper ca n-a dat nimeni importanta acestor barfe.
Postez, din nou, ce a p[ostat aici cineva care se pretinde membru ASCOR...

""Draga Mirene,eu in acel sediu am petrecut momente minunate,au fost agape minunate,am intalnit oameni minunati.PF Teoctist a dat acel sediu,iar Prea Nefericitul Danielut,l-a luat.Sa stii ca pe timpul vrednicului de pomenire Teoctist aveam macar un om care ne sprijinea,a carui dragoste am simtit-o intotdeauna.cate despre noul episcop,care-si zice patriarh,desi nu stiu pe cine pastoreste el de fapt,acesta nu imprastie nimic bun in jurul lui.Imi pare rau sa spun asa transant aceste lucruri,dar cand il vad parca ma simt in fata unui agent SRI sau CIE.
Sunt episcopi maiduri,mai transanti,dar crede-ma,cand ne duceam ca studenti la ei,erau in stare sa ne culce in dormitorul lui,sa stea cu noi la masa,sa faca orice pentru noi.Sunt multi asa,sunt multi care au inteles ce valoare are tinerul crestin prin forta sa,prin puterea de lupta,prin optimismul pe care il degaja.
Asa sunt cei Teodosie,Cassian,Teofan,Iosif,Andrei,Serafim Joanta,acestia ii cunsoc personal.Cat despre Danielut,brrrr,asta este intersectia pe care o emit cand sunt in preajma lui."

No comment!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.09.2008, 07:31:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Citat:
În prealabil postat de ancah
Nu, Mirean, chiar vreau sa aflu ce face ASCOR rau de e in dizgratie.
Eu n-as marsa prea mult pe ideea caderii in dizgratie. Repet, nu cunosc amanunte, dar tare mi-e teama ca e vorba de opera unor functionari de la patriarhie. Eu as zice sa nu aratam cu degetul daca nu avem dovezi. Cei care sunt cel mai bine informati se pare insa ca nu sunt membri ai acestui forum.
Nu a spus nimeni ca ASCOR este in dizgratie. Doar ca nu mai este ceea ce spuneai tu ca era in 1994.

Se va sparge su "buba" ASCOR cate de curand si poate atunci organizatia va reveni cea fost.

Cat despre exemple "concrete" ... nu repet.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.09.2008, 21:12:37
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Postez, din nou, ce a p[ostat aici cineva care se pretinde membru ASCOR...

""Draga Mirene,eu in acel sediu am petrecut momente minunate,au fost agape minunate,am intalnit oameni minunati.PF Teoctist a dat acel sediu,iar Prea Nefericitul Danielut,l-a luat.Sa stii ca pe timpul vrednicului de pomenire Teoctist aveam macar un om care ne sprijinea,a carui dragoste am simtit-o intotdeauna.cate despre noul episcop,care-si zice patriarh,desi nu stiu pe cine pastoreste el de fapt,acesta nu imprastie nimic bun in jurul lui.Imi pare rau sa spun asa transant aceste lucruri,dar cand il vad parca ma simt in fata unui agent SRI sau CIE.
Sunt episcopi maiduri,mai transanti,dar crede-ma,cand ne duceam ca studenti la ei,erau in stare sa ne culce in dormitorul lui,sa stea cu noi la masa,sa faca orice pentru noi.Sunt multi asa,sunt multi care au inteles ce valoare are tinerul crestin prin forta sa,prin puterea de lupta,prin optimismul pe care il degaja.
Asa sunt cei Teodosie,Cassian,Teofan,Iosif,Andrei,Serafim Joanta,acestia ii cunsoc personal.Cat despre Danielut,brrrr,asta este intersectia pe care o emit cand sunt in preajma lui."

No comment!
Ce relevanta au cele zise de Jan? E o parere personala si atat. Daca el ar fi fost purtator de cuvant al ASCOR si s-ar fi adresat oficial, as mai fi zis. Asa nu inseamna nimic.

Daca facem o paralela cu politica, sunt multi romani care nu-l simpatizeaza pe Basescu, nu l-au votat si nici n-o sa-l voteze. Insa Basescu este "presedintele tuturor romanilor". El trebuie sa apere interesele tuturor romanilor, asa cum si toti romanii trebuie sa asculte de el in situatiile prevazute de constitutie. Acestea sunt regulile jocului si ele trebuie respectate. In BOR cu atat mai mult. Si, asa cum am mai spus, eu am vazut ca ascoristii se roaga pentru patriarh ...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.10.2008, 01:34:58
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Si eu cred ca de fapt Mirean nu are ce exemple compromitatoare sa aduca. ASCOR nu a fost si nu cred ca va fi vreodata o grupare anarhica. Nu acesta este spiritul de acolo. Nu se face mai nimic fara binecuvantare. Imi aduc aminte cum acum mai bine de 10 ani (in 1994 daca nu ma insel) ASCOR-ul a avut initiativa infiintarii unui post de radio (in genul Radio Trinitas sau Radio Logos), dar nu s-a primit binecuvantare de la patriarhie. Desi nu s-a inteles motivatia acestui refuz si multi au fost dezamagiti, s-a facut ascultare.

Acuzatiile voalate (dar deloc probate!) pe care le aduce Mirean arunca o lumina proasta nu doar asupra membrilor ASCOR, dar si asupra unor preoti (si chiar ierarhi) apropiati de ASCOR. Ceea ce e foarte neplacut, cu atat mai mult cu cat nu corespunde adevarului. Sper ca n-a dat nimeni importanta acestor barfe.
Postez, din nou, ce a p[ostat aici cineva care se pretinde membru ASCOR...

""Draga Mirene,eu in acel sediu am petrecut momente minunate,au fost agape minunate,am intalnit oameni minunati.PF Teoctist a dat acel sediu,iar Prea Nefericitul Danielut,l-a luat.Sa stii ca pe timpul vrednicului de pomenire Teoctist aveam macar un om care ne sprijinea,a carui dragoste am simtit-o intotdeauna.cate despre noul episcop,care-si zice patriarh,desi nu stiu pe cine pastoreste el de fapt,acesta nu imprastie nimic bun in jurul lui.Imi pare rau sa spun asa transant aceste lucruri,dar cand il vad parca ma simt in fata unui agent SRI sau CIE.
Sunt episcopi maiduri,mai transanti,dar crede-ma,cand ne duceam ca studenti la ei,erau in stare sa ne culce in dormitorul lui,sa stea cu noi la masa,sa faca orice pentru noi.Sunt multi asa,sunt multi care au inteles ce valoare are tinerul crestin prin forta sa,prin puterea de lupta,prin optimismul pe care il degaja.
Asa sunt cei Teodosie,Cassian,Teofan,Iosif,Andrei,Serafim Joanta,acestia ii cunsoc personal.Cat despre Danielut,brrrr,asta este intersectia pe care o emit cand sunt in preajma lui."

No comment!
Am fost membru ascor,acum nu as mai putea fii pt ca nu mai sunt student,cred ca este destul de logic,de vreme ce este o asociatie studenteasca.Si apoi,ce purtator de cuvant sa aiba scorul,pai ce este vreo institutie de sta,vreun partid.Acolo,cat am fost eu,fiecare era liber sa se exprime,sa fie sincer si sa spuna ce gandeste si simte.Pai tu crezi ca studentii,la varste normale,intre 20 si 25 de ani sa zicem,umbla cu vrajeli de-astea,cu purtator de cuvant,cu formalitati seci si bune pt Basescu si parlament,ca tot se iubesc ei foarte mult.
Noi spuneam tare si raspicat ce gandeam,ca de-aia eram studenti,de-aia tineri si nu niste fricosi care se gandesc sa nu piarda vreun favor sau functie.
Acum,este clar ca este o incompatibilitate intre gandirea functionareasca a unora de la patriarhie,in functie cu seful al mare,si ascor.
Este usor de dedus,ca tineretea si sinceritatea nu pot sta la un loc cu formalismul si ipocrizia.Deci se vor exclude unul pe celalalt,lucru care deja se vede.
Apoi ca se roaga pt patriarh,pai Domnul a zis sa ne rugam si pentru dusmani,deci ce relevanta are lucrul asta?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.10.2008, 10:30:03
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Acolo,cat am fost eu,fiecare era liber sa se exprime,sa fie sincer si sa spuna ce gandeste si simte.Pai tu crezi ca studentii,la varste normale,intre 20 si 25 de ani sa zicem,umbla cu vrajeli de-astea,cu purtator de cuvant,cu formalitati seci si bune pt Basescu si parlament,ca tot se iubesc ei foarte mult.
Noi spuneam tare si raspicat ce gandeam,ca de-aia eram studenti,de-aia tineri si nu niste fricosi care se gandesc sa nu piarda vreun favor sau functie.
...
Apoi ca se roaga pt patriarh,pai Domnul a zis sa ne rugam si pentru dusmani,deci ce relevanta are lucrul asta?
Ideea mea era aceea ca nu se pot folosi declaratiile cuiva care este sau a fost membru ASCOR, declaratii facute in nume propriu, pentru a incrimina organizatia din care a facut sau face parte. Astfel de generalizari sunt nepermise.
Cu ceva timp in urma Jan se revolta fata de "nebunia popilor" care opresc pe oameni sa se impartaseasca des, ca si alte frustrari pe care le are el in legatura cu unii preoti. Ar fi fost indreptatit Mirean sa spuna ca aceasta este atitudinea ASCOR-ului in general, pentru ca Jan a fost membru ASCOR? Evident ca nu.
Si eu l-am criticat pe patriarhul Daniel pe acest forum, insa am facut-o in nume personal. Nu e corect sa se asocieze parerea mea cu cea a unei organizatii din care am facut candva parte.

Miza acestei dispute cu Mirean este aceea daca ASCOR este o grupare anarhica sau nu. Raspunsul este unul singur: NU. Nu exista actiune sau luare de pozitie oficiala a ASCOR-ului care sa contravina ierarhiei BOR.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.10.2008, 14:18:59
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Smile

Dat fiind ca ultimele postari mi-au fost sterse in mod constant...AI DREPTATE
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taberele ASCOR RalucaG Stiri, actualitati, anunturi 24 29.12.2012 09:45:29
Ascor si ProVita - vreau sa ma inscriu BebeGeo Generalitati 5 05.07.2012 15:25:44
Conferinta ASCOR -Bucuresti- 18 martie JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 14.03.2012 20:40:25
Taberele Ascor? Jane Says Generalitati 1 01.07.2010 16:24:23
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00