Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.01.2024, 14:58:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Nu ba ereticule, nu i a spus mama, pt nu avea de ce. Ba as spune ca s a simtit chiar jugnit cand ucenicii i au zis uite mama Ta si fratii Tai, El venind de la Dumnezeu si fiind din Dumnezeu. Probabil ca d aia a si zis cine e mama Mea si Fratii mei, care de fapt nu erau aio lui ci ai Mariei si lui Iosif
”Cine zice ala e”, ala ala e! Dupa formula ”hotul stiga hotii” tinand ca orbul de bata pana ajunge in groapa sapata de el altuia!

Ai spune tu... ”buna” poanta: 71:

Cat despre felul cum ”citesti”.....si apoi cum interpretezi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 15:01:55.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.01.2024, 15:02:24
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
”Cine zice ala e”, ala ala e! Dupa formula ”hotul stiga hotii” tinand ca orbul de bata pana ajunge in groapa sapata de el altuia!

Cat despre felul cum ”citesti”.....si apoi cum interpretezi.
1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."

1 Tesaloniceni 4:17 "Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul."



Probabil ca si Pavel era fumat cand a scris asta cu invierea celor care au crezut in El, nu?
Daca ar fi sa traim vremurile alea, tu nu vei avea parte de nici o rapire sau sculare din morti


Voi sunteti astia cu cultul mortilor nu noi si care va rugati pt cei adormiti, si credeti ca i puteti mantui cu rugaciunile voastre si cu mijlocirea pururei voastre fecioare cu copii din Biblie(dupa cum am vazut ca zice in zeci de versete), si cu rugaciunile mortilor, canonizati ulterior ca sfinti de catre oameni pt a intregi Biserica.

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 15:10:57.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.01.2024, 15:08:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."

1 Tesaloniceni 4:17 "Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul."



Probabil ca si Pavel era fumat cand a scris asta cu invierea celor care au crezut in El, nu?
Daca ar fi sa traim vremurile alea, tu nu vei avea parte de nici o rapire sau sculare din morti
Vremurile alea sunt in desfasurare.

...nu voi avea parte, poate pentru ca-s viu, cine stie. Deocamdata ma simt bine, tanar ca la 20 de ani, fara griji si fara bani.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 15:11:44.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.01.2024, 15:14:36
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Mantuirea sufletului sta doar in baza relatiei sale cu [b]Iisus[/bn] si a [b]Cuvantului Sau[/v] pe care El L-a lasat, nu cu Maria, mortii careau murit si care sunt morti(precum zice si Biblia) sau a bisericii care a fost numai sub tutela unor pagani
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.01.2024, 15:16:01
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Vremurile alea sunt in desfasurare.

...nu voi avea parte, poate pentru ca-s viu, cine stie. Deocamdata ma simt bine, tanar ca la 20 de ani, fara griji si fara bani.


Adica nu crezi in ce zice BIBLIA si anume in invierea tuturor mortilor de la El?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.01.2024, 15:18:31
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Mantuirea sufletului sta doar in baza relatiei sale cu [b]Iisus[/bn] si a [b]Cuvantului Sau[/v] pe care El L-a lasat, nu cu Maria, mortii careau murit si care sunt morti(precum zice si Biblia) sau a bisericii care a fost numai sub tutela unor pagani
Ce vrei sa zici? Mai clar...

...adica zici tu ca nu a fost nevoie de sfinti? Ii socotesti morti si pagani.

Dar de Ioan Botezatorul atunci, de el era nevoie? Mai e nevoie?

Pai nu zice sf. ap. Pavel in text de ei cei care nu au murit si care vor fi rapiti in nori? De sfinti e vorba!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 15:24:45.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.01.2024, 15:26:59
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moroco Vezi mesajul
ce vrei sa zici? Mai clar...

...adica zici tu ca nu e nevoie de sfinti? Ii socotesti morti si pagani.

Dar de ioan botezatorul atunci, de el era nevoie? Mai e nevoie?

Pai nu zice sf. Ap. Pavel in text de ei cei care nu au murit si care vor fi rapiti in nori? De sfinti e vorba!

Nu mai e nevoie nici de apostoli?
nu socotesc pe nimeni eu morti, ci biblia ii socoteste morti pe toti cei care au adomit de la iisus si pana acum, pt ca daca acesti parinti "sfinti" ar fi deja in ceruri pe cine mama mea mai invie iisus?

Iesi putin din sfera ta si gandeste logic atat, pt 1 min. Atat. Fa rugaciune la cine vrei tu inainte si gandeste o logic!!!!
daca mortii care au murit (unii drepti altii nu), de ce ar mai spune apostolii si insusi iisus ca va invia mortii care au crezut in el, daca ei deja au fost judecati????



tu f2f cu mine sau altul ai fi ciuca bataii pt ca n ai avea nimic scripturistic si te ai face de cacao, de fapt oricum te ai facut pt ca n ai venit cu Biblia ci cu patristica ta

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 15:33:36.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 09.01.2024, 15:37:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
nu socotesc pe nimeni eu morti, ci biblia ii socoteste morti pe toti cei care au adomit de la iisus si pana acum, pt ca daca acesti parinti "sfinti" ar fi deja in ceruri pe cine mama mea mai invie iisus?

Iesi putin din sfera ta si gandeste logic atat, pt 1 min. Atat. Fa rugaciune la cine vrei tu inainte si gandeste o logic!!!!
daca mortii care au murit (unii drepti altii nu), de ce ar mai spune apostolii si insusi iisus ca va mai invia mortii care au crezut in el, daca ei deja au fost judecati????



tu f2f cu mine sau altul ai fi ciuca bataii pt ca n ai avea nimic scripturistic si te ai face de cacao, de fapt oricum te ai facut pt ca n ai venit cu Biblia ci cu patristica ta
Mortii sunt oamenii lumii (fradelegilor si pacatelor). Lumea a si fost judecata prin Moise si ei se afla in blestemul Legii. Adormitii au fost din lume si au murit si au trecut la cele vesnice, s-au dus in iad si doar sfintii chiar daca au adormit ei sunt vii cu sufletul lor acolo unde sunt ei chiar daca ar fi murit pentru Hristos si ei nu trebuiesc inviati ci ei vor fi rapiti ca sa vietuiasca cu Domnul in vesnicie.

Nu va invia mortii care au crezut si cred in El caci aceia sunt vii si nicidecum morti, ci vor invia la Cuvantul lui Dumnezeu (cel nou) toti si vor crede cei care inca, pana azi nu cred in El.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.01.2024, 15:39:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Citat:
tu f2f cu mine sau altul ai fi ciuca bataii pt ca n ai avea nimic scripturistic si te ai face de cacao, de fapt oricum te ai facut pt ca n ai venit cu Biblia ci cu patristica ta
Nu pe txt ne-am duelat?
Ioio-s un biet mirean, n-am habar de nicio patristica. Putin de tot. O firmitura poate a mai ramas din ce am citit (putin) in tinerete. Nu ca acum as fi imbatranit. Sunt chiar mai tanar decat arat. Nici nu-ti vine sa crezi... ca-s mai tanar la suflet ca atunci.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 15:44:09.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.01.2024, 15:57:15
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Mortii sunt oamenii lumii (fradelegilor si pacatelor). Lumea a si fost judecata prin Moise si ei se afla in blestemul Legii. Adormitii au fost din lume si au murit si au trecut la cele vesnice, s-au dus in iad si doar sfintii chiar daca au adormit ei sunt vii cu sufletul lor acolo unde sunt ei chiar daca ar fi murit pentru Hristos si ei nu trebuiesc inviati ci ei vor fi rapiti ca sa vietuiasca cu Domnul in vesnicie.

Nu va invia mortii care au crezut si cred in El caci aceia sunt vii si nicidecum morti, ci vor invia la Cuvantul lui Dumnezeu (cel nou) toti si vor crede cei care inca, pana azi nu cred in El.
Bai tu esti spalat bine de tot pe creier!!!!
1 Corinteni 15:22 "Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos,"
Ioan 5:28 "Nu vă mirați de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui"
1 Corinteni 15:12 "Iar dacă se propovăduiește că Hristos a înviat din morți, cum zic unii dintre voi că nu este o înviere a morților?"
Faptele apostolilor 24:15 "și am în Dumnezeu nădejdea aceasta, pe care o au și ei înșiși, că va fi o înviere a celor drepți și a celor nedrepți."
Apocalipsa 20:5 "Ceilalți morți n-au înviat până nu s-au sfârșit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere."
Ioan 14:3 "Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca , acolo unde sunt Eu, să fiți și voi."
1 Corinteni 15:52 "într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii și noi vom fi schimbați."
Apocalipsa 20:6 "Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El o mie de ani."


A doua moarte face referire la Judecata Marelui Tron Alb din apocalipsa 20:11, care este si moartea a doua, adica judecata tuturor mortilor care n au crezut in El vezi Apocalipsa 20:11-15

Apocalipsa 20:11 "Apoi am văzut un tron de domnie mare și alb și pe Cel ce ședea pe el. Pământul și cerul au fugit dinaintea Lui și nu s-a mai găsit loc pentru ele."


Cunosc ca urechii omului ii sunt placute filozofiile patristice si interpretarile alegorice ale acestora, dar intelegi frati dragi ca, oricat de curat si de pusnic in smerenie ar trai unul dintre acestia, el nu poate dobandi Duhul Sfant decat prin citirea Scripturii, caci fara scriptura omul devine usor susceptibil inselarii si caderii in idolarie(aceea de a lua Cuvantul si de a-I da un alt inteles decat autorul a intentionat)

Apostolul Pavel ma invata sa vin la tine cu Dragoste de Hristos, dar unui inapt mintal ca tine care zice ca albu e negru si negru e alb si care cauta interpretari alegorice la cele Sfinte, nu ma pot abtine in a nu l mustra si a-i arata cat de in neadevar se afla, cautand raspunsuri filozofice/alegorice la Cuvantul Lui Dumnezeu

2 Timotei 4:3-4
– "Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
– "Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite ."

Tit 2:15 "Spune lucrurile acestea, sfătuiește și mustră cu deplină putere. Nimeni să nu te disprețuiască."

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 18:52:48.
Reply With Quote
Răspunde