Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.05.2010, 11:59:49
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit dragi sectari

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Nu vreau sa te descurajez dar te rogi degeaba. Lasa-l pe parinte asa cum a adormit in bratele lui Dumnezeu si nu-l mai deranja.
Nu stiu daca iti dai seama dar minti, daca ai urma adevarul, nu faceai afirmatia de mai sus, ca te rogi unui om care a murit. Cum o dai, tot nu iese.
Nu te invata nimeni nimic, ramai cu ale tale, eu cu ale mele, dialogam, nu se intampla nimic, chiar daca pe un ton mai necrestin.
Nu ma lovi la Ellen White ca ma doare. Eu n-am citit-o dar am vazut citate pe ici pe colo, nu stiu daca erau alese, dar nu batea campii.
Sfintii Parinti sunt oameni care pot gresi, nu iau tot de bun ce zic, mai trec si prin filtru propriu, acestia au trait intr-o anumita perioada, nu tot ce spun dansii mai este valabil.
Cum ar fi invatatura spiritisto-pagana, de a te ruga cuiva care a incetat din viata?
dupa ce aveti nesimtirea de a veni prin casele oamenilor spre ai mintii cu invataturile goale de esenta acu mai veniti si aici cu aceias invataturi false si neinvitati de nimeni sa stirniti neintelegere pe forum.asa cum am facut acasa asa fac si aici va poftesc frumos ruginduva Afara,aici se discuta lucruri serioase pe care nu le puteti pricepe voi caci sunteti cam tilicari in lupta cu cel rau.rog insistent toti mucarii[sectarii]afara de pe forum!!!.
  #92  
Vechi 04.05.2010, 14:22:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum se interpreteaza atunci in perspectiva catolica Col. 2:14-17 si Gal.4:10 ?
Col 2:16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete
se referă la a nu se abține de la mâncare considerată necurată (cușer) sau de la a bea băuturi din cupe fără acoperitoare (Numeri 19) sau de la a ține sărbătorile evreiești. Acestea nu erau decât umbre care se vor împlini în Noul Legământ.

Gal 4:10 se referă la învățătorii răi (de care e vorba în versetele anterioare) care învățau poporul că trebuie să respecte sărbătorile evreiești.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #93  
Vechi 04.05.2010, 15:11:04
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

mucari... sectarii? lol 8-| cum sa lipseasca cearta si de aici; trebuia sa ma astept :-j
glykys si mihnea, multumesc foarte mult pentru link-uri. am sa le studiez zilele astea (cand imi va permite timpul liber).
multumesc mult :)
  #94  
Vechi 04.05.2010, 15:27:26
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Crezi ca nu are efect moral faptul ca incalcam porunca a treia si luam in desert Numele Domnului? Sau, nu are un efect moral faptul ca incalcam cu buna stiinta porunca a patra si desconsideram ce a hotarat Dumnezeu?
Porunca a patra nu este atat de binecunoscuta de oameni in forma ei originala, ci doar ca "Adu-ti aminte de ziua de odihna". E cu totul altceva cu aceia care o cunosc asa cum sta scrisa. Un efort de interpretare conform zilelor noastre trebuie facut totusi, sa nu uitam ca a fost data intr-o perioada in care activitatea de baza era preponderent agricola.
Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Am inteles ce vrei sa spui si sunt de aceeasi parere. Pot fi moral fata de semenii mei, fara sa tin sabatul. Dar, fata de Dumnezeu cum sunt (mai ales daca stiu ce a poruncit)?
Daca stiu, e altceva daca nu as stii.
  #95  
Vechi 04.05.2010, 15:40:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Viziunea divină este viziunea Bisericii.
Oare? Daca am vedea deslusit am realiza ca nici macar in teorie nu e asa.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur, mă refer nu la comunitățile ecleziale sectante, ci la Biserica pe care a clădit-o Cristos și care are ca temelie pe Petru.
Avand temelie pe un om, pe Petru, nu ma mir ca biserica isi permite sa opereze modificari in codul de legi divin. Adevarata Biserica are temelie pe Cristos.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În principiu, Biserica poate să mute din nou Ziua Domnului, să fie în loc de Duminică, marțea să zicem. Singura condiție este ca Sf Spirit să o ghideze în această direcție, fapt care deocamdată nu s-a întâmplat. Dar s-ar putea întâmpla dacă El consideră necesar.
Biserica face si desface numai ca Dumnezeu nu accepta asemenea schimbari facute sub influenta unui "duh" uman. De unde stiu? Foarte simplu. Pentru ca discutam de ziua de odihna despre care se vorbeste in porunca a patra, i-a spune-mi, a tinut cont Mantuitorul Cristos de felul in care cerea "biserica"(autoritatea religioasa a vremii) sa fie tinut sabatul? Vedem din evanghelii ca nu, Mantuitorul fiind chiar numit pacatos pentru ca nu se supune prevederilor aberante ale "bisericii". Asadar, omul e liber sa faca tot ce il taie capul, dar sa nu se astepte sa fie aprobat in toate de Dumnezeu. Mai ales in chestiuni foarte clare. De ce sa muti odihna dintr-o zi in alta? Cu ce scop?
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu există autoritate superioară Bisericii lui Cristos. Ea, Biserica, este prelungirea Lui (elongatio Christi). Sunt de nedespărțit.
Intre cea care se supune lui Cristos si Dumnezeu Insusi nu exista despartire.
  #96  
Vechi 04.05.2010, 15:54:50
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Biserica nu a primit atribuții de la Dumnezeu?
Bineinteles ca are atributii, dar nu sa umble unde nu trebuie. Biserica trebuie sa invete ce a spus Dumnezeu in forma in care a spus Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ia luați Biblia și citiți. Mă refer la o Biblie "cu cruce pe ea", nu edițiile piratate, cu fișiere corupte și cu keyword lipsă pe care le dați moca prin talicioace, în speranța că mai atrageți în iad niște suflete de pripas.
Acuma nu trebuie sa te superi si sa vii cu o replica de genul asta in care mai spui ca o cruce prezenta pe o Biblie ar garanta corectitudinea textului. Sa stii ca si alea care se dau moca, destul de rar din cate am auzit pentru ca sunt ceva costuri, sunt foarte bune, in mediul neoprotestant cea mai raspandita e traducerea Cornilescu, excelenta, numai cititori sa fie. Cat despre atragerea inspre iad, a ajunge acolo nu tine de versiunea Bibliei pe care o ai la dispozitie, evident, da' ai aruncat-o asa la nervi.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar, cât încă mai respirați, convertirea este mereu o posibilitate. Sf Paul a reușit, de ce nu ați reuși dv ? Greu vă este să dați cu piciorul în țepușă !
Sf. Paul a fost convertit fiind la "biserica", cu astia e cel mai greu, cu oamenii care sunt prin preajma lui Cristos(adica noi care stim cat multi altii la un loc in materie de credinta, religie), dar care nu prea se "convertesc". Sa ne pazeasca Dumnezeu.
  #97  
Vechi 04.05.2010, 15:57:36
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"[i]Șabatul iudaic era un memorial pentru eliberarea Poporului Ales de sub robia lui Faraon.
Asadar, Mantuitorul Cristos si Apostolii au tinut sabatul din acest motiv. Sau nu?
  #98  
Vechi 04.05.2010, 16:16:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Col 2:16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete
se referă la a nu se abține de la mâncare considerată necurată (cușer) sau de la a bea băuturi din cupe fără acoperitoare (Numeri 19) sau de la a ține sărbătorile evreiești. Acestea nu erau decât umbre care se vor împlini în Noul Legământ.

Gal 4:10 se referă la învățătorii răi (de care e vorba în versetele anterioare) care învățau poporul că trebuie să respecte sărbătorile evreiești.
Intrebarea este daca textele respective se refera inclusiv la sabath -ul saptamanal.

Si o intrebare in prelungire: exista vreo marturie cum ca Biserica tinea vreo zi de odihna asemeni celei de sabath, in primele secole?
  #99  
Vechi 04.05.2010, 17:37:06
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Pentru ca discutam de ziua de odihna despre care se vorbeste in porunca a patra,
Almaris, pentru Mihnea despre ziua de odihna se vorbeste in porunca a treia. In biblia catolica nu exista porunca a doua (cea cu inchinarea la chipuri cioplite si infatisari). A fost stearsa complet. Astfel, porunca a patra a devenit porunca a treia. Si, ca totusi sa iasa la numar 10 porunci, s-a trecut la impartirea poruncii a 10-cea in doua parti.

Asta este Biserica Catolica (institutia, nu oamenii). Isi permite sa stearga o porunca, sa-i schimbe continutul alteia, etc.

Iar AlinB se da interesat de parerile unui reprezentant al impozantei Biserici Universale (atotputernica, mai presus de Dumnezeu si Cuvantul Sau).
  #100  
Vechi 04.05.2010, 20:32:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intrebarea este daca textele respective se refera inclusiv la sabath -ul saptamanal.
Sunt înclinat să cred că da. Din moment ce șabatul era o sărbătoare evreiască, se referă și la el. Am citit mai demult un articol de exegeză care susținea că prin termenul de "șabat" se înțelegea nu numai sâmbăta, dar și sărbători cu periodicitate anuală.

Știm că prima controversă în Biserică a fost între curentul iudaizant (iudeocreștini) și celălalt curent, care susținea că nu este necesar ca cineva să fie mai întâi evreu ca să fie creștin. Primii erau mai puțini, dar îl aveau cu ei pe Petru. Ceilalți îl aveau ca lider de opinie pe Pavel. Fiindcă unii învățau una, iar alții alta, apostolii au hotărât să țină primul Conciliu din istorie: este conciliul apostolic de la Ierusalim. Controversa a fost soluționată practic înainte de conciliu, deoarece principalul susținător al iudeocreștinismului, Petru, și-a schimbat părerea când Spiritul Sfânt i-a arătat în chip minunat adevărul.

Dar, din cauza caracterului antitradițional al sectelor, fiecare controversă este reluată cu fiecare generație: nu e nici o deosebire între ignorarea Conciliului Apostolic de la Ierusalim cu privire la mâncatul cărnii de porc și ignorarea Conciliului Ecumenic a 7-lea cu privire la cultul icoanelor. Oamenii care uită istoria sunt condamnați la inexistența memoriei, astfel încât ereziile și schismele sunt, în fond, mereu aceleași. Iar prototipul lor a fost schisma lui Satan: neascultarea.

Citat:
Si o intrebare in prelungire: exista vreo marturie cum ca Biserica tinea vreo zi de odihna asemeni celei de sabath, in primele secole?
Cea mai timpurie mențiune (extrabiblică) despre cultul duminical pe care am găsit-o îi aparține lui Iustin Martirul: Noi ne adunăm cu toții în ziua soarelui, pentru că este prima zi, în care Dumnezeu, scoțând din întuneric materia, a creat lumea și pentru că, tot în această zi, Isus Cristos, Mântuitorul nostru, a înviat din morți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.05.2010 at 21:20:39.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16