Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.12.2007, 09:15:41
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nicolae m-as bucura daca ai afla inca de aici ce reprezinta preotia. Dincolo va fi prea tarziu:( Maicuta Domnului sa iti ajute!
La multi ani!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.01.2008, 01:33:26
a17_anda a17_anda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am si eu o intrebare. in legatura cu casatoria celor care vor deveni preoti. din batrani, stiu ca pentru a putea spovedi, preotii trebuie sa se casatoreasca cu o virgina. este adevarat? mai e valabil acest lucru cand in ziua de azi 70% dintre fete nu mai sunt virgine????
Reply With Quote
  #93  
Vechi 02.01.2008, 04:31:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_marcel
Am si eu o intrebare : Citi dintre cei de aici ati facut donatii la biserica ? V-ati intrebat vreodata unde merg banii aceeia ? Ar fi cazul sa faceti acest lucru . Nu ar fi mai bine sa stiti si voi ce s-a intimplat cu banii aceeia , daca intradevar s-au folosit pentru biserica ?
La noi la biserica parintele nu are acces la bani.
Nu stiu unde esti tu la ce biserica.Aici avem un comitet care coordoneaza problemele adiministrative , casier care are grija de bani avem acont la banca si banii sint folositi in interesul bisericii si din ei platim si salarul preotului.
Eu zic sa te implici in activitatile bisericii si te convingi nu vorbi daca nu stii ca iti faci pacat.

E foarte usor a judeca.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.01.2008, 05:07:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.blideran_olimpiu
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
nu stiu daca se cuvine sa-i vorbim pe preoti caci nu suntem noi mai drepti incat sa aruncam primi cu piatra, oricum va recomand sa cititi in evanghelia dupa Ioan unde face Caiafa o profetie despre moarte Mantuitorului:"mai bine sa moara un om pt popor..." si ve-ti vedea ca Dumnezeu lucreaza si prin vase stricate.

Cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra:)
da
Eu zic ca oamenii educati si cu frica de Dumnezeu nu birfesc in general dar amite pe preot.
Limba e cel mai mic organ si face cele mai multe pacate.
Spunea parintele Papacioc : se duc crestinii in iad ca pe banda rulanta din cauza birfei.Cerceteaza-te intii pe tine.
Dureros.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 02.01.2008, 09:52:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de a17_anda
Am si eu o intrebare. in legatura cu casatoria celor care vor deveni preoti. din batrani, stiu ca pentru a putea spovedi, preotii trebuie sa se casatoreasca cu o virgina. este adevarat? mai e valabil acest lucru cand in ziua de azi 70% dintre fete nu mai sunt virgine????
Dar si ei trebuie sa fie la fel ,din acelea 30% se va gasi si pentru ei o tinara curata.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 02.01.2008, 11:12:01
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

asa ar fi ideal ca in orice casatorie nu numai cea a unui viitor preot.dar cum vremurile noastre sunt cam tulburi nici nu se mai stie daca fata este cu adevarat fecioara,poate fi o fata abuzata in copilarie sau violata si care medical nu mai e virgina dar poate ca sufleteste este fecioara...oricum aceasta problema trebuie discutata serios cu duhovnicul celor doi.dar ce e mai important sa fii neprihanita si sa te mandresti cu asta sau sa ai sufletul curat si o gramada de calitati dar sa nu fii virgina, datorita unei greseli pe care o regreti?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.01.2008, 11:00:25
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

eea ai dreptate cam asa vad si eu lucrurile si nu numai eu sotul meu gandeste la fel.daca duhovnicul celor doi le da binecuvantare,daca episcopul care-l hirotoneste de asemenea nu vad care-i problema...in nici un caz nu e treaba noastra.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 04.01.2008, 11:01:24
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si apoi curat sau vrednic este doar Hristos.100%,suntem pacatosi cu totii virgini sau nu.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 04.01.2008, 13:39:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
asa ar fi ideal ca in orice casatorie nu numai cea a unui viitor preot.dar cum vremurile noastre sunt cam tulburi nici nu se mai stie daca fata este cu adevarat fecioara,poate fi o fata abuzata in copilarie sau violata si care medical nu mai e virgina dar poate ca sufleteste este fecioara...oricum aceasta problema trebuie discutata serios cu duhovnicul celor doi.dar ce e mai important sa fii neprihanita si sa te mandresti cu asta sau sa ai sufletul curat si o gramada de calitati dar sa nu fii virgina, datorita unei greseli pe care o regreti?
Cate fete sunt violate sau abuzate si se marita cu preoti?
Procentul e infim ,sa nu cautam exceptiile.
Exista canoane pt.casatoria preotilor si bineinteles ca ei trebuie sa fie puri si d.p.de vedere sufletesc.
Dar pe noi nu ne intereseaza asta ,e un fel de a face discutii de drgaul discutiilor.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 04.01.2008, 17:35:03
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

noi am incercat sa-i raspundem fetei la intrebare si atat.sunt cazuri si cazuri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 18:52:48