Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 22.04.2008, 17:22:23
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Care sunt cele 5 biserici de care vorbesti? Dar te rog mai scurt.
  #92  
Vechi 22.04.2008, 17:30:22
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Inca ceva . Nu te lua de pomelnice ca sunt sume mici si au alta semnificatie decat crezi. Nu le confunda cu indulgentele. Eu stiu multa lume care a trecut la sectari pt: bani, masiniEtc, asa ca mai taiati-va din mandrie, ca nu va face bine.
  #93  
Vechi 22.04.2008, 17:33:55
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Una din problemele voastre e ca va considerati mantuiti deja.
  #94  
Vechi 22.04.2008, 17:39:47
valivalivali valivalivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Una din problemele voastre e ca va considerati mantuiti deja.
Este o problema?
Eu SUNT MANTUIU prin Harul si jertfa sa!Simt asta adanc in inima mea,a fost un moment in viata mea cand mi-a iertat Toate pacatele, si daca inca ii mai gresesc, imi plec genunchii, ii marturisesc, si El, ca un Tata Bun, ma iarta, si ca dovada, pacea si bucuria care pentru scurta vreme disparuse din inima mea, revin! si Il laud Pe Blandul Pastor si Bunul meu Mantuitor, Domnul Isus Cristos pentru aceasta!

Crede-ma! Nu se compara nimic cu faptul de a te stii salvat prin Sangele Mielului!
Slavit sa fie Numele Sau, in veci de veci!
  #95  
Vechi 22.04.2008, 17:42:51
valivalivali valivalivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Care sunt cele 5 biserici de care vorbesti? Dar te rog mai scurt.
cele 5 biserici:
Efes,Pergam,Tiatira,Sardes,Laodicea
Apocalipsa 1,2,3.Dar te rog sa nu ma crezi pe cuvant,citeste tu insati!
  #96  
Vechi 22.04.2008, 17:47:00
valivalivali valivalivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Inca ceva . Nu te lua de pomelnice ca sunt sume mici si au alta semnificatie decat crezi. Nu le confunda cu indulgentele. Eu stiu multa lume care a trecut la sectari pt: bani, masiniEtc, asa ca mai taiati-va din mandrie, ca nu va face bine.
da e drept, sunt multi care au trecut la penticostali s.a. pentru asta! astia doar si-au schimbat religia, si eventual, s-au scaldat cand s-au botezat, mintind(Botezul=marturia unui cuget curat).Nu cultul e problema ci credinta, mai bine zis lipsa ei, acolo unde e cazul.
te rog sa imi ierti ignoranta.Asta stiam despre pomelnice.te-as ruga, serios si sincer, sa imi explici in cateva randuri ce sunt pomelnicele.multumesc.
  #97  
Vechi 22.04.2008, 17:49:17
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valivalivali
Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Una din problemele voastre e ca va considerati mantuiti deja.
Este o problema?
Eu SUNT MANTUIU prin Harul si jertfa sa!Simt asta adanc in inima mea,a fost un moment in viata mea cand mi-a iertat Toate pacatele, si daca inca ii mai gresesc, imi plec genunchii, ii marturisesc, si El, ca un Tata Bun, ma iarta, si ca dovada, pacea si bucuria care pentru scurta vreme disparuse din inima mea, revin! si Il laud Pe Blandul Pastor si Bunul meu Mantuitor, Domnul Isus Cristos pentru aceasta!

Crede-ma! Nu se compara nimic cu faptul de a te stii salvat prin Sangele Mielului!
Slavit sa fie Numele Sau, in veci de veci!
Nu cred ca are rost sa mai continuam discutia pt ca va cunosc foarte bine (pe voi penticostalii) si oricum nu ne ajuta aceasta discutie(s-ar putea sa ne jignim) si totusi macar acum in saptamana mare sa o lasam mai "moale".
Dumnezeu sa va lumineze!
  #98  
Vechi 22.04.2008, 18:01:33
valivalivali valivalivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 15
Implicit

ei nu fii asa pesimista!Eu nu am sa te jignesc, sau cel putin nu intentionat!iar daca tu ma jignesti, te iert de pe acum!
noi penticostalii, suntem membrii ai unui cult cu nimic mai bun decat toate celelalte culte/secte crestine.poate suntem chiar mai rai decat restul, nu zic.Insa la venirea Lui, nu ne va trage la raspundere din ce cult am facut parte, ci va cerceta daca Numele nostru este scris in Cartea Vietii Mielului!Apocalipsa 21:27va cerceta roadele noastre,va cerceta daca am implinit sau nu ceea ce El ne-a poruncit.Si ceea ce El ne-a poruncit, in mod direct, gasim scris pe paginile Sfintei Scripturi, pe care trebuie sa o citim zilnic,caci este scrisoarea de dragoste pe care Mirele a adresat-o Miresei Sale,Biserica (Biserica Domnului,Trupul Sau, ce nu tine cont de natie, denominatiune)
  #99  
Vechi 22.04.2008, 22:00:23
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
poate.
pe forumul asta am gasit ideea ca BO e singura care poate garanta mantuirea. sunt curios daca e si pozitia oficiala a BO sau asta e parerea "drept credinciosilor"?
in Scriptura se vorbeste de Biserica lui Hritos ,formata doar din cei credinciosi Lui
si acestia se gasesc in toate denominatiunile.
A spune ca doar o biserica e cea aleasa duce la mindrie ,nu la smerenie.
  #100  
Vechi 23.04.2008, 00:10:28
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valivalivali
Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Una din problemele voastre e ca va considerati mantuiti deja.
Este o problema?
Eu SUNT MANTUIU prin Harul si jertfa sa!Simt asta adanc in inima mea,a fost un moment in viata mea cand mi-a iertat Toate pacatele, si daca inca ii mai gresesc, imi plec genunchii, ii marturisesc, si El, ca un Tata Bun, ma iarta, si ca dovada, pacea si bucuria care pentru scurta vreme disparuse din inima mea, revin! si Il laud Pe Blandul Pastor si Bunul meu Mantuitor, Domnul Isus Cristos pentru aceasta!

Crede-ma! Nu se compara nimic cu faptul de a te stii salvat prin Sangele Mielului!
Slavit sa fie Numele Sau, in veci de veci!
Este o mare problema. N-ai cum sa stii ca esti mantuit cat inca esti pe lumea aceasta. Daca ai avea putina indoiala (de sigura ta mantuire) ai avea sanse, ca astfel te-ai smeri. Trebuie sa ne vedem pacatele si toata viata sa cadem in genunchi pt iertarea lor. Hristos s-a jertfit pt iertarea pacatelor noastre dar asta nu inseamna ca noi nu mai trebuie sa facem nimic. Bucuria care revine e inselatoare ti se trage din mandrie nu din ce crezi tu. Nu mai fiti asa mandri ca va faceti rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00