Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.11.2009, 18:49:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Ba am inteles foarte bine ce ai zis.
Tu ai spus:"Biserica este singura care are marturisirea adevarata lui Hristos.",si prin aceasta te-ai referit la Biserica ortodoxa,nu?Vezi bine ca am inteles exact ce ai vrut sa spui.
Eu nu sunt ortodox,asta cred ca se vede bine:).Acum nu as vrea sa spun din ce cult sunt,nu pentru ca mi-ar fi rusine de cultul in care sunt,ci pentru ca sa nu fiu acuzat de prozelitism sau fanatism,subiectivism sau sa dau nastere la discutii "fundamentaliste" inutile.Eu nu sustin ca o religie anume este singura care permite mantuirea,ci credinta,credinta care se poate gasi atat in religia ortodoxa,cat si la celelalte culte care au la baza biblia si o implinesc.
Mda... urit din partea ta,ca iti ascunzi religia.Dar adevarul e ortodoxia si Mireasa lui Hristos e Biserica Ortodoxa.Asta cu credinta , e cai verzi pe pereti.Stii ca un penticostal o sa creada cum cred penticostalii, un adventist cum cred adventistii s.a.m.d.Credinta adevarata si adevarul este ortodoxia,DOAR ortodoxia.Ce nu este adevar pur e minciuna.Adevarul amestecat cu minciuna tot minciuna e.Sectele astea sunt semne ale apostaziei, prooroci mincinosi si hristosi mincinosi, dupa cum a si zis Mantuitorul ca vor veni in zilele din urma.Totul este transant, iar cand e vorba de adevar nu exista nimic mai suprem, si nimic mai important decat adevarul si prezervarea adevarului.Sfintii si-au dat viata pentru Adevar, pentru Hristos si pentru Biserica Lui.Nu e judecata lui Dumnezeu cum e judecata noastra dar totul e transant pe lumea cealalta si la Dumnezeu.Nu poti sa slujesti si lui Dumnezeu si lui mamona.Nu poti fi caldicel, ori esti rece ori esti cald.Nu exista cale de mijloc, cu atat mai mult cand e vorba de adevar.Toti cei care iubesc adevarul il vor cauta si il vor gasi.

2. Căci vă râvnesc pe voi cu râvna lui Dumnezeu, pentru că v-am logodit unui singur bărbat, ca să vă înfățișez lui Hristos fecioară neprihănită.
3. Dar mă tem ca nu cumva, precum șarpele a amăgit pe Eva în viclenia lui, tot așa să se abată și gândurile voastre de la curăția și nevinovăția cea în Hristos.
4. Căci dacă cel ce vine vă propovăduiește un alt Iisus, pe care nu l-am propovăduit noi, sau luați un alt duh, pe care nu l-ați luat, sau altă evanghelie pe care nu ați primit-o, - voi l-ați îngădui foarte bine. 2Corinteni 11:4

6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema! Galateni 1

Dar sa revenim la subiectul nostru,ca am cam deviat.Daca te intereseaza subiectul asta deschide un topic separat.M-ar interesa niste marturii ale penticostalilor vorbitori in limbi(care au vorbit in limbi).
  #92  
Vechi 18.11.2009, 19:53:51
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut7,eu nu imi ascund religia,doar ca nu consider sa o aduc in discutie pentru ca sa nu se inteleaga ca am venit pe un forum ortodox ca sa atac religia ortodoxa sau orice altceva de genul asta.Daca as face asa ati spune ca "este urat din partea mea".
Cred ca este o decizie inteleapta.
Acum iar citesc ca "adevarul e ortodoxia si Mireasa lui Hristos e Biserica Ortodoxa."
Nu te mai recunosc.Ce te-a facut sa iti schimbi atat de radical convingerile,pentru ca mi-ai spus la un moment dat :"Ca Biserica este formata din toti cei ce se inchina in duh si adevar,iar Ierusalimul cel ceresc liber este."Acum o intorci si spui ca doar Biserica Ortodoxa este biserica adevarata.
Ai perfecta dreptate cand spui "Nu poti sa slujesti si lui Dumnezeu si lui mamona".Pai asta am spus si eu pana acum,cum este posibil ca penticostalii "sa aiba un alt duh",daca ei il slujesc pe Dumnezeu?Cum se poate sa slujesti si lui Dumnezeu si lui mamona?Este imposibil,nu mai repet acele versete din Marcu 3:24,ca poate devin plictisitor.Ai dreptate ca in biblie se spune ca in lume vor veni multi prooroci mincinosi,dar cum iti dai seama ca un prooroc este mincinos?Neaga Scripturile evident ca asa iti dai seama.Deci trebuie sa cercetam lucrurile dupa aia sa catologam si sa punem "etichete".Nu stiu ce relevanta au cu discutia noastra acele versete din Corinteni si Galateni.Pai acolo spune clar "dacă cel ce vine vă propovăduiește un alt Iisus, pe care nu l-am propovăduit noi, sau luați un alt duh, pe care nu l-ați luat, sau altă evanghelie pe care nu ați primit-o,".Oare este cazul cultului penticostal?Ei propovaduiesc un alt Isus,au alte evanghelii?Hai sa fim corecti si sa recunoastem ca nu.Si iar ni se spune:
Galateni 1:9 Cum am mai spus, o spun și acum: dacă vă propovăduiește cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care ați primit-o, să fie anatema!
Ce alta evanghelie propovaduiesc penticostalii(ca despre ei vorbim acum)?
Ai spus ca :"Sectele astea sunt semne ale apostaziei, prooroci mincinosi si hristosi mincinosi, dupa cum a si zis Mantuitorul ca vor veni in zilele din urma.".Ar fi bine sa cercetezi mai bine despre "sectele astea" si sa spui apoi care este rea si care este biblica.Exista si anumite secte(cum ar fi mormonii s.a.),care chiar neaga scripturile si care propovaduiesc "o alta evanghelie".Nu este cazul penticostalilor,despre care trebuie sa recunosti ca este un cult nu o secta,acesta este termenul corect,pentru ca statul il recunoaste ca si cult.
Revenind la subiectul nostru ai spus ca "te-ar interesa niste marturii ale penticostalilor vorbitori in limbi(care au vorbit in limbi)".Greu de gasit asemenea marturii,pentru ca acest dar nu se da spre "mandria" unei anumite persoane,ca sa se laude apoi si sa spuna cat de mare este el ca are acest dar si ceilalti nu.Cei care au acest dar,de obicei nu trambiteaza ca sa stie toata lumea cat de vrednic este el ,este nevoie de smerenie.Prin credinta si smerenie se obtine acest dar,si dupa ce este primit tot prin smerenie se traieste.
__________________

Last edited by Totpeetor; 18.11.2009 at 20:00:54.
  #93  
Vechi 18.11.2009, 21:12:46
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Lacrimi ai spus ca sotul tau sustine ca "a primit botezul cu Duhul Sfant".Tu ce parere ai in acest sens?Cum se comporta dupa ce a trecut la penticostali?Bine sau rau,judecand sincer?
Ai spus:
"Normal ca il mai iubesc, dar din moment ce mi-am pierdut respectul fata de el, din moment ce incredere nu mai am in el, fiindca ma tot minte, nu va mai putea fi niciodata la fel..."
Pai fiindca il iubesti trebuie sa continui sa il respecti,sa ai incredere in el ca nu te minte.
Si daca tu sustii ca ii plac discutiile religioase si iti predica seara de seara,de ce nu iti faci si tu "temele?":)Aduce el un verset biblic prin care vrea sa arate ceva,aduci si tu unul si asa veti avea o discutie placuta in care poate veti ajunge la un consens.Prin biblie se va vedea cine are dreptate.Ai spus ca cunosti Biblia,iar "el de-abia a inceput sa o cunoasca".Pai nu e greu sa discutati despre teme religioase.Tu ai spus ca el aduce "jigniri, blasfemii si huliri la adresa a tot ce tine de ortodoxie...".Poate ti se pare,oricum si el trebuie sa respecte ceea ce crezi tu,iar tu ceea ce crede el,ca altfel nu se va ajunge la nimic bun.Asa e corect.

Cred ca nu stii ce spui... Intre noi nu existau secrete, cu atat mai putin minciuni! Ce cred despre primirea "botezului cu Duhul Sfant"? Iti spun sincer si te rog sa nu te simti ofensat. Asta e parerea mea: s-a lepadat de Dumnezeu si de tot ce tine de El, si-a vandut BOTEZUL si a acceptat un altul (cand stim toti ca "exista un singur botez"), ca a vrut semne si minuni si nu ma mir deloc ca le-a primit... Si, sincer, a devenit un necunoscut pentru mine.
De mintit stiu sigur ca ma minte. De exemplu acum doua saptamani, intr-o sambata, stiam ca e la munca, l-am tot sunat, dar telefonul era inchis. Cand a venit acasa, l-am intrebat ce s-a intamplat si mi-a zis ca i s-a descarcat tel. Dar luand tel de pe masa, l-am deschis si era incarcat ("full")... L-am intrebat ce semnifica asta si mi-a zis ca a fost de la 11 la rugaciune (a venit acasa la 6). L-am intrebat de ce nu mi-a zis, de ce prefera sa spuna minciuni. Mi-a raspuns ca nu credea ca as fi inteles. Si intr-adevar: ce rugaciune tine 7 ore?....
As discuta pe teme religioase cu cea mai mare placere. Ideea este ca e fixist si tot ce spun eu e gresit, ba chiar il enerveaza la culme. Si prefer sa nu vorbesc, sa spun Crezul si Tatal nostru in gand si sa ma rog sa-mi dea Dumnezeu putere SA TAC.
As da orice sa pot discuta cu el, asa cum discut cu tine, pe forumul asta. Dar cu el nu este posibil. Probabil nu concepe ideea ca eu nu vreau sa ma "pocaiesc"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #94  
Vechi 18.11.2009, 22:57:25
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cred ca nu stii ce spui... Intre noi nu existau secrete, cu atat mai putin minciuni! Ce cred despre primirea "botezului cu Duhul Sfant"? Iti spun sincer si te rog sa nu te simti ofensat. Asta e parerea mea: s-a lepadat de Dumnezeu si de tot ce tine de El, si-a vandut BOTEZUL si a acceptat un altul (cand stim toti ca "exista un singur botez"), ca a vrut semne si minuni si nu ma mir deloc ca le-a primit... Si, sincer, a devenit un necunoscut pentru mine.
De mintit stiu sigur ca ma minte. De exemplu acum doua saptamani, intr-o sambata, stiam ca e la munca, l-am tot sunat, dar telefonul era inchis. Cand a venit acasa, l-am intrebat ce s-a intamplat si mi-a zis ca i s-a descarcat tel. Dar luand tel de pe masa, l-am deschis si era incarcat ("full")... L-am intrebat ce semnifica asta si mi-a zis ca a fost de la 11 la rugaciune (a venit acasa la 6). L-am intrebat de ce nu mi-a zis, de ce prefera sa spuna minciuni. Mi-a raspuns ca nu credea ca as fi inteles. Si intr-adevar: ce rugaciune tine 7 ore?....
As discuta pe teme religioase cu cea mai mare placere. Ideea este ca e fixist si tot ce spun eu e gresit, ba chiar il enerveaza la culme. Si prefer sa nu vorbesc, sa spun Crezul si Tatal nostru in gand si sa ma rog sa-mi dea Dumnezeu putere SA TAC.
As da orice sa pot discuta cu el, asa cum discut cu tine, pe forumul asta. Dar cu el nu este posibil. Probabil nu concepe ideea ca eu nu vreau sa ma "pocaiesc"
Dau și eu o sugestie, nu mi-o lua în nume de rău... Invită-l să scrie pe forum, spune-i că sunt și penticostali pe aici. Ar fi de folos să auzim și opinia lui și cred că-i va fi de folos și lui. Ne vom putea ruga cu toții pentru rezolvarea unui caz ce e în mâna lui Dumnezeu. Iartă-mă dacă am greșit cu ceva în acest sens.
  #95  
Vechi 18.11.2009, 23:08:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7
Mda... urit din partea ta,ca iti ascunzi religia.Dar adevarul e ortodoxia si Mireasa lui Hristos e Biserica Ortodoxa.Asta cu credinta , e cai verzi pe pereti.Stii ca un penticostal o sa creada cum cred penticostalii, un adventist cum cred adventistii s.a.m.d.Credinta adevarata si adevarul este ortodoxia,DOAR ortodoxia.
Asa este. Sectantii nu se inteletg intre ai pentru ca nu au duhul, ci doar orgoliul de a interpreta fiecare ce vrea din litera Scripturii. Iar Scriptura ne avertizează:

2 Cor 3.6 "Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu."

Ceea ce este mai frapant la aceste grupări și "biserici" neoprotestante este faptul ca există deosebiri fundamentale de doctrină între ele, dar există deosebiri fundamentale de doctină și în cadrul aceleiași secte, sau în cadrul aceleiași adunări. Bunăoară dacă luăm exemplul penticostalilor, observăm că anumite denominațiuni ale lor cred în două tipuri de botez (botezul cu apă și botezul cu Duh Sfânt), alții cred doar intr-un botez. Alt aspect este și acela al "salvării" sau al mântuirii. Unele denominațiuni penticostale spun că mântuirea odată "primită" nu mai poate fi pierdută, alții spun dimpotrivă.
Și totuși credința este una, iar Hristos nu poate și împărțit.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #96  
Vechi 18.11.2009, 23:16:56
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Nu este bine ce a facut,daca a mintit asa cum spui.Poate s-a rugat 7 ore,daca el asa spune.Si Ilie s-a rugat mult ca Dumnezeu sa dea ploaie si fiindca a staruit mai mult Dumnezeu l-a ascultat.Rugaciunea chiar e buna,niciodata nu va fi prea multa pentru ca in pilde Isus ne spunea ca cine "staruie" in rugaciune va primi ceea ce cere,daca ceea ce el cere este dupa voia Lui Dumnezeu.
El crede ca tu nu il intelegi,asa cum tu ai spus.Nu stiu daca are dreptate sau nu,dar chiar daca nu esti de acord cu ceea ce crede el,da-i de inteles ca il intelegi,ca ii esti alaturi,si vei vedea ca va redeveni pentru tine acea persoana in care ai incredere.Tu crezi despre el ca "s-a lepadat de Dumnezeu si de tot ce tine de El, si-a vandut BOTEZUL si a acceptat un altul (cand stim toti ca "exista un singur botez"), ca a vrut semne si minuni si nu ma mir deloc ca le-a primit... Si, sincer, a devenit un necunoscut pentru mine."Stim amandoi cred ca nu s-a lepadat de Dumnezeu,ca a renuntat la religia lui asta e altceva,dar tot lui Dumnezeu observ ca ii slujeste,si inca cu mai multa ravna(7 ore de rugaciune chiar constituie o "performanta" as putea spune:).Arata-i ca il iubesti neconditionat si vei vedea ca la fel va face si el.
Nu stiu ce sa spun,tu il cunosti bine si stii ce fel de om este.
  #97  
Vechi 18.11.2009, 23:17:58
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Si credeti ca e de ajuns a fie apostoleasca si de 2000 de ani ?
Cine nu L-a gasit pe Hristos acolo ca Mintuitor personal,e in van.
.

Rau te-a ametit , cica Hristos PERSONALIZA, sau personal....hristosi din astia aveti toate cultele NP.
Am mai auzit o expresie: "a avea o relatie cu Iisus"...asa ca nu ma mira. Maine , poimane , iti zice ca aveti un Iisus cu care faceti piata , unu cu care mergeti cu masina , unu care va gateste etc.

Gandeste inainte de a vorbi , si nu mai veni cu expresii din astea ca ne smintim.
  #98  
Vechi 18.11.2009, 23:28:43
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Asa este. Sectantii nu se inteletg intre ai pentru ca nu au duhul, ci doar orgoliul de a interpreta fiecare ce vrea din litera Scripturii. .
Problema este , nu ca nu se inteleg cultele intre ele (baptisti cu penti sau cu martori sau cu ce minuni de culte or mai fi) , dar nici adeptii aceluiasi cult nu impartasesc aceeasi idee in ceea ce priveste invatatura desprinsa dintr-un pasaj biblic.
  #99  
Vechi 19.11.2009, 11:27:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cred ca nu stii ce spui... Intre noi nu existau secrete, cu atat mai putin minciuni! Ce cred despre primirea "botezului cu Duhul Sfant"? Iti spun sincer si te rog sa nu te simti ofensat. Asta e parerea mea: s-a lepadat de Dumnezeu si de tot ce tine de El, si-a vandut BOTEZUL si a acceptat un altul (cand stim toti ca "exista un singur botez"), ca a vrut semne si minuni si nu ma mir deloc ca le-a primit... Si, sincer, a devenit un necunoscut pentru mine.
De mintit stiu sigur ca ma minte. De exemplu acum doua saptamani, intr-o sambata, stiam ca e la munca, l-am tot sunat, dar telefonul era inchis. Cand a venit acasa, l-am intrebat ce s-a intamplat si mi-a zis ca i s-a descarcat tel. Dar luand tel de pe masa, l-am deschis si era incarcat ("full")... L-am intrebat ce semnifica asta si mi-a zis ca a fost de la 11 la rugaciune (a venit acasa la 6). L-am intrebat de ce nu mi-a zis, de ce prefera sa spuna minciuni. Mi-a raspuns ca nu credea ca as fi inteles. Si intr-adevar: ce rugaciune tine 7 ore?....
As discuta pe teme religioase cu cea mai mare placere. Ideea este ca e fixist si tot ce spun eu e gresit, ba chiar il enerveaza la culme. Si prefer sa nu vorbesc, sa spun Crezul si Tatal nostru in gand si sa ma rog sa-mi dea Dumnezeu putere SA TAC.
As da orice sa pot discuta cu el, asa cum discut cu tine, pe forumul asta. Dar cu el nu este posibil. Probabil nu concepe ideea ca eu nu vreau sa ma "pocaiesc"
A devenit penticostal cu acte in regula.Cam asta e "spiritul" lor,al multora dintre ei.Eu as eticheta cultul asta ca un cult ipocrit.Multi dintre ei se vad buni in ochii lor si cred ca fac bine,si nu au puterea sa se vada asa cum is si sa vada lucrurile asa cum sunt.Dupa cum zice Solomon "multe cai i se par bune omului dar la capatul lor e moartea".

@peetor

Eu am vazut mai mult laudare din partea vorbitorilor astia in limbi, nicidecum smerenie.Ceva de genul eu am vorbit in limbi eu is mantuit/a.Un aer de superioritate si mandrie.

Tot asha credeam si atunci si asa cred si acum.In Rai va fi plin de oameni care s-au inchinat in duh si adevar,totusi e bine sa meditam si la ce inseamna asta.Ierusalim cel ceresc este mama a tuturor celor ce o primesc ca mama.Cei ce neaga rolul ei de mama si o hulesc o pot avea ca mama?Sigur ca doar Biserica Ortodoxa e adevarata, de credinta adevarata, Imparatia lui Dumnezeu pe pamant si Mireasa lui Hristos.

"Unde este Biserica, acolo e si Duhul lui Dumnezeu si unde este Duhul lui Dumnezeu, acolo e si Biserica si tot harul, iar Duhul e adevarul" (Sfantul Irineu al Lyonului, Contra ereziilor 3, 24, 1)
Apocalipsa 22:17.Și Duhul și mireasa zic: Vino. Și cel ce aude să zică: Vino. Și cel însetat să vină, cel ce dorește să ia în dar apa vieții.
1Timotei 3:15.Ca să știi, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.
  #100  
Vechi 19.11.2009, 11:37:48
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sigur ca doar Biserica Ortodoxa e adevarata, de credinta adevarata, Imparatia lui Dumnezeu pe pamant si Mireasa lui Hristos.
E o impietate să crezi că Mireasa lui Hristos poate împărți matrimoniul cu alți bărbați cîți suportă calendarul, ori albumul ei intim cu alte poze cât suportă fresca
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10