Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.02.2010, 12:12:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Inteleg...probabil ca trebuie sa-l interpretez mai altcumva pe Eliade ca sa inteleg de ce Dumnezeu este singurul Adevar.

Las la o parte faptul ca ai zis exact nimic fiind total offtopic.
Nu trebuie sa interpretezi nimic, doar sa citesti pur si simplu, poate ti se mai largesc orizonturile.

Eu cred ca am zis EXACT ce era de zis, avand in vedere topicul si persoana care l-a deschis si motivul pentru care l-a deschis.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.02.2010, 13:27:30
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci iti sugerez si eu sa mai citesti sa vezi de ce a fost Dumnezeu creat :) , poate ti se mai largesc orizonturile .
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.02.2010, 19:07:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Fara doar si poate avem notiuni diferite despre Dumnezeu deci da, probabil ca dumnezeul TAU a fost fara doar si poate creat, daca asta e crezul TAU.

N-are sens sa ne contrazicem pe chestia asta. :)

Last edited by AlinB; 09.02.2010 at 19:33:16.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 09.02.2010, 20:15:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Nici nu stiu ce sa fac, să râd sau să plâng!?
După ateul cel rău care ne invită să-l întrebăm orice, semn că el se găsește în situația de a răspunde, deci știe, ne confruntăm cu o mare problemă de teogeneză și ocupăm memorie pe server absolut de pomană. Am destule motive să cred că această inepție va face rating pe forum, așa cum au izbutit și altele, semn că o parte din publicul forumului s-a "protevizat" (în sensul că sunt atrași ca un magnet de orice ceartă, scandal, prostie, înjurături ș.a.m.d).
Reply With Quote
  #105  
Vechi 09.02.2010, 20:34:28
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Atunci iti sugerez si eu sa mai citesti sa vezi de ce a fost Dumnezeu creat :) , poate ti se mai largesc orizonturile .
nu am inteles vrei sa te convingi casi dumnezeu a fost creat sau a vrei sa te doi citit?Daca ai citit o carte sf in copilarie nu inseana ca ai cultura si sa dai si altora sau vrei sa ridici o problema la fel de ridicola ca si autorulmintea omului este foarte sucita asa ca inainte de a ridica o problama intreabate la ce foloseste .Daca taceai filozof ramaneai
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.02.2010, 21:22:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Daca te rog frumos de tot Bilibox, poti sa raspunzi si tu la o intrebare?

asa ar fi politicos :)

Tu intrebi daca Ra l-a creat pe Dumnezeu? Hai sa admitem ca raspunsul la intrebarea ta ar fi da. Ra l-a creat pe Dumnezeu. Acum vine intrebarea mea..

CU CE SCOP LA CREAT RA PE DUMNEZEU? DE CE L-A CREAT?

Chiar sunt curioasa ce raspuns ai. Pentru ca in cazul invers raspunsul este simplu. Noi toti (ma refer aici la comunitatea noastra de crestini ortodocsi) stim de ce a creat Dumnezeu lumea si deci, impliciti si pe RA.
Si daca esti curios sa stii si tu de ce, sunt sigura ca vei primi raspunsul dar NUMAI DUPA CE VEI RASPUNDE TU LA INTREBAREA MEA.

Iti doresc toate cele bune
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 09.02.2010 at 22:50:25.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.02.2010, 21:23:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nici nu stiu ce sa fac, să râd sau să plâng!?
După ateul cel rău care ne invită să-l întrebăm orice, semn că el se găsește în situația de a răspunde, deci știe, ne confruntăm cu o mare problemă de teogeneză și ocupăm memorie pe server absolut de pomană. Am destule motive să cred că această inepție va face rating pe forum, așa cum au izbutit și altele, semn că o parte din publicul forumului s-a "protevizat" (în sensul că sunt atrași ca un magnet de orice ceartă, scandal, prostie, înjurături ș.a.m.d).
mda... iarta-ne frate. Tu ai dreptate. Slabiciune umana :) Roaga-te pentru noi si noi ne vom ruga pentru tine ca uite cum stau lucrurile :)
totusi ceva bun e si aici, ca nu ne enervam si ca zambim. cine stie la ce ma refer pricepe si fara alte explicatii :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #108  
Vechi 10.02.2010, 08:07:03
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
CU CE SCOP LA CREAT RA PE DUMNEZEU? DE CE L-A CREAT?
Nu stiu. Scopul este specific oamenilor. (Poate si unor animale dar asta e alta discutie)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 10.02.2010, 10:17:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Imi cer scuze, vorba "Un nebun arunca o piatra si zece intelepti se arunca sa o scoata" nu se potriveste in acest context.

Mai potrivit ar fi "Un nebun arunca o piatra si altii zece se arunca sa o scoata".

Mai poftiti la spectacol, ca numarul nu s-a terminat iar locuri in arena sunt destule.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 10.02.2010, 13:01:33
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar in Biblie sunt prezenti o droaie de alti zei, asa ca nu inteleg ce e in neregula cu intrebarea de ce l-ar fi creat ala pe alalalt si nu invers .

Last edited by Bilibox_; 10.02.2010 at 13:03:54.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
yahveh, zeul ra



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul a fost creat vegetarian costel Postul 418 19.09.2024 11:43:01
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20