Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.05.2009, 23:09:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cristian, dar tu nu ai gresit niciodata in viata ta de insisti atata cu privire la o greseala din graba si pentru care mi-am cerut iertare? Unde iti este smerenia?!?
Pe Sia o vad mai iertatoare. Multumesc, Sia.
Mul mai mul ca tine, dar nu am facut decat sa raspund la mesajele adresate . Nu te tulbura , caci nu-i tulburare nici 0,001%
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.05.2009, 23:42:24
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Contrapunerea e lipsita de sens. Nu exista morala atee.

Ceea ce iti imaginezi tu ca ar fi morala atee nu-i altceva decit morala crestina in plin process de descompunere. Istoria nu cunoaste nici un fel de societate atee care sa fi permis aparitia si evolutia unei astfel de morale.

Divinitatea e singura sursa de morala. Evolutia biologica nu creaza nici un fel de morala. In momentul in care anumite ipochimene neaga divinitatea, sursa, moralitatea lor intra in descompunere. De aici vine acceptarea homosexualitatii ca si comportament natural, practicarea avortului ca masura contraceptiva, acceptarea euthanasiei si eugeniei, ca sa enumar doar marile decaderi morale care definesc nu o moralitate atee, ci imoralitate de cea mai joasa speta.

Descompunearea morala este un process continuu (a inceput odata cu umanismul, atunci cind omul a devenit subiect de veneratie in locul lui Dumnezeu) si se desfasoara pina la anihilare. Intrebarea care se cuvine a fi pusa este nu daca ateii pot face si fapte bune, ci pina cind?
ba exista morala propie care vine de la constiinta bazata pe RATIUNE adica un bacan da restul corect ca asa ii dicteaza ratiunea nu de frica cuiva adica de pacat sau de lege si morala crestina care zice te iert ca sa fiu iertat sau te iert pt ca sunt om si sunt egal tie adica avem in comun aceleas neputinte fie ca le stapanim fie ca le dam frau in functie de slabiciunea fiecaruia,desi tara noastra e ortodoxa la capitolu morala crestina suntem in urma si mai avem mult pana ne educam si dupaia vom reusi sa punem in practica morala crestina care lipseste,suntem morali cu faptele altora dar cu ale noastre uitam de ele desi morala ar fi sa le practica pe noi si atunci nu vom mai criticam pe alti ca fac ca dreg.....cam asta observ intre crestini ca lipseste practica morala crestina,macar de ar exista cea a ratiuni a constiintei ....Dumnezeu ne vorbeste in constiinta dar megafonul cu care trezeste o lume surda e durerera......deci morala crestina in final exista pt cresti de a tine morala altora si cand ar veni vorba de a face ceva moral evita daca sar putea ar fi super ....daca ar exista in constiinta crestinilor acea morala crestina bazata pe sisteme religioase si acea morala bazata pe ratiune .....nu ar mai fi fanatici ar gandi logic ca nu e bine sa judec pe cel de langa mine ca sunt si eu om si la Facere Dumnezeu a zis sa facem OM ......om insemnad iertare adica supus greselilor dar cel mai frumos lucru care la inzestrat a fost IUBIREA....si gandirea ,ratiunea pe care nu le gasesti la restul creatiei,dnumai intre crestini ai sa vezi ca te jicneste si la sf iartama ...intrebare dupa morala crestina e normal sa il jicnesti judeci etc si dupai sai spui SENIN iartama?eu asta nu inteleg ...unde e moralitatea,unde e ratiunea si nu in ultimul rand bunul simt......lipsesc cu desavarsire si asta e dureros pt ca nu ne da nimeni dreptul de a condamna ca esti anatima ca nu ai mantuire etc....lucruri care nu tin de noi lucruri care daca o secunda Dumnezeu ar gandi ca noi neam fi dus de mult....pt ca noi de la primii oamenii care sau invinovatit unul pe altul asta continuam sa facem sa ni se para ca X sau Y sunt etc.....ceea ce mi se pare absurd,am observat ca intr o conversatie intre crestini unul e mai presus de celalant.....care mai decare are docma biserici la degetul mic dar in schimb le lipseste sa puna acea docma in practica la ei.....oricum morala crestina fara o EDUCATIE e in zadar.......adica ea nu va i pusa in practica p sine ci doar pt alti.....!inportant e ca stim sa ne documentam din orice posibil dar inima noastra e departe se zice ca pe la inceput oameni aveau inimi de aur si cruci d lemn acum au cruci de aur si inimii de lemn si e dureros pt caci cand veom da raspuns pt faptele noastre docma ne ne va ajuta foarte mult ce faptele noastre si insasi morala cu care am actionat ....
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.05.2009, 23:49:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Áltruismul înseamna bine dezinteresat, te contrazici.

Eu nu ti-am spus parerea mea ci învatatura Bisericii (sper sa nu gresesc).
Poti citi aici ceva despre ce înseamna morala în Ortodoxie:
http://www.crestinortodox.ro/morala/...i-nu-a-legilor

Da, exista îndrumari ale Bisericii si reguli, dar acelea nu sunt considerate norme morale. Ca sa întelegi,gândeste-te ca Biserica nu foloseste notiunea de imoral. Tot ce este rau nu este imoral ci moarte: plata pacatului este moartea.
Este ciudat, dar uite ca aici sunt si eu de acord cu tine, Traditie! ;-)
Interesant ca il citezi pe Yanaras!

Cand ortodocsii isi dau cu parerea despre un lucru si nu il aproba, ei deduc asta din niste principii de baza, nu din niste legi morale.
Din pacate asta nu se respecta intotdeauna.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.05.2009, 23:56:51
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Pe Sia o vad mai iertatoare. Multumesc, Sia.
Anca ,te rog nu-mi multumi ca nu ma simt vrednica ..n-am facut decat sa-mi spun parerea si raman la ea ..cea cu [COLOR=purple] I[/COLOR]-ul mare.
Lui Cristi i-am dat dreptate in privinta justificarilor ...dar cred ca se referea la modul general nu la noi doua in special.
Iar tie iti dau simpatia mea si cea mai sincera imbratisare .
Doamne ajuta, acu totu-i lamurit !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.05.2009, 00:05:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca odata, multumesc, Sia!
Cred ca a fost lamurit de la inceput, iar acum cu atat mai mult.
Te imbratisez si eu cu toata dragostea.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.05.2009, 00:24:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Inca odata, multumesc, Sia!
Cred ca a fost lamurit de la inceput, iar acum cu atat mai mult.
Te imbratisez si eu cu toata dragostea.
Sper ca si pe mine ma[COLOR=Lime] imbratisezi cu tota dragostea [COLOR=DarkOrange]?[/COLOR][/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.05.2009, 00:28:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se intelege, Cristian!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.05.2009, 11:07:48
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa spunem ca eu si voi facem exact aceeasi fapta buna.
Care e diferenta?
O fapta buna se cunoaste daca este buna, atunci cand roadele ei sunt bune si sunt bune pentru toata lumea. Deci trebuie facuta diferenta intre intentia buna si fapta buna. Astfel cred ca multi au intentii bune, dar sa stii cu adevarat ca ai facut o fapta buna , nu ai cum.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.05.2009, 11:26:45
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu as raspunde: probabil ca da.

Fa un exercitiu de imaginatie: cum ar fi aratat omenirea acum daca ar fi respectat intocmai legile date de Dzeu in VT.
Spune-mi ce vezi.
Uite vezi paradoxul, Dumnezeu i-a spus omului ca va gresi si i-a aratat si cum , iar omul nu a crezut si astfel s-au implinit cuvintele Lui. Isi iubeste asa de mult creatia incat nu doreste sa o conduca cu forta, ci cu iubirea, dandu-i libertatea ca omului sa aleaga.


Acest exercitiu de imaginatie e doar pura fictiune si fiecare poate sa abereze in fel si chip. Realitatea nu poate fi imaginata de noi ci doar creata prin fapte, asa ca hai sa ne teleportam toti la inceputuri si sa respectam legile, iar dupa sa vedem ce iese; sau hai sa intram toti pe calea lui Iisus Hristos si sa vedem daca cele descrise in vremurile de pe urma se vor mai intampla.

Dupa vechea lege doar doua persoane s-au mantuit: Enoh si Ilie.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.05.2009, 10:27:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Topcat ,acum am vazut la profilul tau ca esti ateu ...Pai daca deja ai calea ta ce m-ai intrebi una si alta ..zau asa ca ne trezim vorbind fiecare pe limba lui . nu-nteleg atitudina ta .
Nu am nici o atitudine, nu inteleg despre ce vorbesti
Vrei sa zici ca daca stiai ca sint ateu dadeai alte raspunsuri?
Sau nu mai discutai deloc?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22