Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.02.2016, 23:13:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Catalin2 a zis bine, la nivel de cuvinte si pentru aici, Crezul este punctul de plecare. :)
O definitie necesare si universal inteligibila a lui Dumnezeu.

Daca am fi totuti sub ea, nu am mai avea ce sa ne contrazicem, la capitolul asta cel putin.

In ceea ce priveste prostia insa..lucrurile nu mai sunt atat de simple.

Prostia definita ca si pacat - ar putea fi un punct de plecare, un reper elementar dar necesar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.02.2016 at 23:16:29.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.02.2016, 23:14:06
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Cu fiecare nou comentariu vrei sa dovedesti ca esti in consiliul de administratie al Clubului.Vorbea cineva de teoria matematica a infinitului?Echivocarea:eroare logica prin folosirea incorectă a cuvintelor care au mai multe înțelesuri.
Dupa logica ta omul intelege infinitul pentru ca exista Coloana Infinitului sau o teorie matematica a infinitului...Echivocarea...
Deja esti vicepresedintele clubului tanti.
Citat:
Asta nu e o coloana a infinitului,acelea sunt sicrie puse unul peste altul.
Aia este o jertfa continua, nu coloana a infinitului.Habar n-ai ce postezi,
habar n-ai ce vezi.Iti poti largi insa liberatatea marindu-ti bucataria insa.

Citat:
Eu stiam ca liceul are 4 clase,uneori 5.E o noutate pentru mine liceul cu 9 clase.
Iar eu stiam ca virgula clasa a 9-a incepe de la liceu.Poate tu ai doar 4 clase.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.02.2016, 23:18:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Septuaginta preferă sensul „Eu sunt Cel ce este“ (Dumnezeu este existența în sine, singura realitate adevărată și cauza unică a tuturor realităților); așa traduce și Biblia de Ierusalim, revendicându-și aplicarea unei riguroase sintaxe ebraice.[/i]
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Asa a raspuns Dumnezeu cand Moise L-a intrebat cine e: “Ego imi o On”. De aceea optiunea Mitr. Bartolomeu si exprimarea lui Cristian “Eu sunt Cel ce este” reda mai bine sensul din original.
Vă mulțumesc pentru explicații. :)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.02.2016, 23:54:53
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
{Inteligenta} = capacitatea de a intelege sensuri si de a stabili corect relatii de cauzalitate

{Prostie / ignoranta} = lipsa capacitatii de intelegere a sensurilor, a relatiilor de cauzalitate

{Intelepciune} = capacitatea de a intelege sensuri si de a stabili corect relatii de cauzalitate la nivel ontologic


Inteligenta in superbia ei, il face, de multe ori, pe cel care o detine sa fie mandru ca stie atat de mult. Intelepciunea, in schimb, sa fie smerit ca intelege atat de putin.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.02.2016, 00:10:12
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Celebrul IQ ( intelligence quotient) masoara doar inteligenta cognitiva, achizitiile livresti/academice, cunostintele/abilitatile teoretice si practice dobandite. Insa doar IQ-ul singur nu e definitoriu si relevant per se. Exista savanti diabolici, oameni de cultura, cu un IQ ametitor dar ticalosi si/sau cruzi.
Mai e si EQ-ul ( inteligenta emotionala) si SQ-ul (spiritual quotient) care masoara ( sa ma ierte ahilpterodactil pentru termenul neadecvat) abilitatile intuitive si capacitatea constiintei de sine.
Dar in afara domeniului psihologiei, despre EQ ( inteligenta emotionala) si SQ ( inteligenta spirituala) se vorbeste, din pacate, prea putin, spre deloc.

Last edited by delia31; 06.02.2016 at 00:20:06.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.02.2016, 00:38:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul

Daca e ceva ce-am invatat pe propria mea piele este:
1.crede in tine si-n valorile tale si invata-le sa le folosesti corect
2.la gunoi cu timiditatea si falsa modestie.Lauda de sine nu miroase a bine...corect..dar nici cand esti destept si taci ca melcul din gura nu te ajuta..Oameni mediocri si mai jos ca tine ajung sa te devanseze sau sa fie preferati in detrimentul tau, tocmai pentru ca au indraznit, au vorbit, s-au gudurat, si-a aratat cea mai buna "fateta" a lor fata de persoanele potrivite, in momentul potrivit.
3.Nu renunta la lupta dar lupta corect..niciodata denigrandu-l pe altul sau punandu-l pe el intr-o postura proasta nu te va face pe tine mai bun. Viata intr-adevar e o jungla, dar nu sunt de acord ca daca nu musti, vei fi muscat.Chiar nu e nevoie sa musti, doar sa gasesti propria ta metoda sa razbati.
4.Trecutul e trecut si nu trebuie sa traiesti in el.Poti in schimb sa pastrezi din el amintirile frumoase sau chestiile constructive, care te ajuta sa mergi mai departe.Iarta-te tu in primul rand daca vrei ca si ceilalti sa te ierte.
5.Ai mereu incredere in tine si-n instinctele tale.Informeaza-te, alege ce-i mai bun pentru tine, fii pregatit sa suporti consecintele bune sau rele ale deciziilor tale.Si oricare ar fi aceste urmari,nu regreta deciziile tale.Ai ales corect la momentul respectiv si cu mentalitatea respectiva.Daca e ceva ce vei schimba in viitor va fi felul cum vei gandi.Daca nu faci propriile tale greseli, n-ai cum sa reusesti.
6.Am lasat-o ultima, desi nu e ultima..e poate cea mai importanta...De fiecare data cand ai cazut, ridica-te...aduna-ti toate fortele si resursele, roaga-te, inconjoara-te de cartile sau oamenii potriviti care te pot trage in sus..sunt multi care isi dau cu presupusul despre ceea ce-ar trebui sa faci in cutare sau cutare situatie, dar aminteste-ti ca tu si numai tu poti schimba ceva in viata ta.Restul e doar teoria "cutiei de chibrituri"..
Imi place ce ai scris aici RedRose.
Legat de comunicarea pe Internet cred ca ea trebuie sa se afle undeva intre delicatete si
ferrmitate(ptr anumite subiecte care nu este de glumit).De multe ori facem gafe, unii fara macar sa isi dea(dam) seama, se baga in discutii, care nu ii reprezinta cel mai bine.Ii judeci pe altii ca sunt pripiti ,si tot asa la randul tau esti pripit, te bagi in probleme care nu te reprezinta prea bine.
De exemplu cineva care nu e nebun trupeste, se baga la topicuri despre evitarea unei curvii cu ochii , si altul cu un trup nebunesc se baga la discutii despre calugarie.Ceva nu e OK.Nu e prostie, e curentul de graba al lumii.

Cand simt ca titlul topicului imi este in coasta ?Cand ma lungesc prea mult la vorba.Atunci stau si judec ,oare ,nu vorbesc prea mult?Nu o iau pe aratura?Nu ma caut pe mine? si nu pe Dumnezeu???Vorbesc de la mine sau de la Dumnezeu???
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.02.2016, 01:53:51
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Citind ce ai narat aici imi aduci in minte parfumul slavic al lui maxim gorki.
Hopa?!!...:)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.02.2016, 02:00:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intrebare: cine lipseste de pe acest topic?
(intrebare prosteasca, evident)

Si de ce?
(intrebare care se vrea inteligenta)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.02.2016, 04:39:01
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In vecinatatea prostiei, departe:
https://www.youtube.com/watch?v=b_fspvn1ZoE
Reply With Quote
  #110  
Vechi 06.02.2016, 08:04:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Pune-ti prreventiv cate unu doi "zambareti" pe unde scrieti :-). Ei deja ar trebui sa faca parte integranta din vorbirea pe forumuri.Totdeauna poate exista un inteles care poate tie iti scapa, si poate incretii o frunte pe undeva lipsa zambaretului.Prezenta lui destinde atmosfera si mai bine sa iti raspunda cineva cu un zambet ceea ce deobicei se intampla, decat sa vezi niste mutre crrispate.:-)
Deci doua trei popozitii pac zambaretul, inca doua trei popozitii altul.:-)))Sus considerati-i ca atare pusi.Scuze Aphil, youtube-ul ,nu le am cu astea!;-)))
Si de ce sa ma duc sa iau un cadou de te miri unde, care desparte, decat sa nu il vezi!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 06.02.2016 at 08:59:41.
Reply With Quote
Răspunde