Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 01.08.2011, 17:19:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?
Daca ai argumente, de ce nu..
Reply With Quote
  #112  
Vechi 01.08.2011, 19:20:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Avoss85 Vezi mesajul
o mare intrebare imi puneam cand intram itodeauna intr-o biserica ortodoxa:Oare nu pacatuiesc daca ma inchin la Icoanele ? Sa vedem ce spune scriptura de ele:
Exodul 20/4-6
Acum ai aflat de pe forum ca de fapt intelesesei gresit, te-ai convertit din cauza ca nu ai cercetat? Dar sunt multi care de fpat nu erau practicanti si spun ca erau ortodocsi doar pentru ca fusesera botezati asa.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 01.08.2011, 19:34:11
Avoss85 Avoss85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Isaia are un mesaj foarte drastic pentru cei ce NU vor sa inteleaga adevarul care se regaseste in Cuvantul Lui Dumnezeu
Isaia 44/18-19
18. Ei nu pricep si nu inteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada, si inima, ca sa nu inteleaga.
19. Niciunul nu intra in sine insusi, si n-are nici minte, nici pricepere sa-si zica: "Am ars o parte din el in foc, am copt paine pe carbuni, am fript carne si am mancat-o: si sa fac din cealalta parte o scarba? Sa ma inchin inaintea unei bucati de lemn?

Vad ca nu ai nici o baza Biblica, pe langa ca te contrazici singur mai intri si in contragictoriu cu Biblia

"Ortodocsii nu se inchina obiectului in sine, lemnului, culorilor, zidurilor Bisericii, ci Chipului reprezentat.
Cuvantul „icoana” e de origine greceasca si inseamna „chip”. Prin urmare ortodocsii se inchina „chipului” vazut al Dumnezeului celui nevazut."
Apoi contradictia
"De aceea, Dumnezeu le-a poruncit evreilor sa nu-si faca nici o asemanare a nici unui lucru din cer sau de pe pamant, adica sa nu si-L imagineze in nici un fel, pt. ca oricum si L-ar fi imaginat, nu ar fi corespuns cu ceea ce e El."

Aici si referinta biblica
Deuteronomul 4/15-19
15. Fiindca n-ati vazut niciun chip in ziua cand v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheati cu luare aminte asupra sufletelor voastre,
16. ca nu cumva sa va stricati si sa va faceti un chip cioplit sau o infatisare a vreunui idol sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei,
17. sau chipul vreunui dobitoc de pe pamant sau chipul vreunei pasari care zboara in ceruri,
18. sau chipul vreunui dobitoc care se taraste pe pamant sau chipul vreunui peste care traieste in apele dedesubtul pamantului.
19. Vegheaza asupra sufletului tau, ca nu cumva, ridicandu-ti ochii spre cer, si vazand soarele, luna si stelele, toata ostirea cerurilor, sa fii tarat sa te inchini inaintea lor si sa le slujesti: caci acestea sunt lucruri pe care Domnul Dumnezeul tau le-a facut si le-a impartit ca sa slujeasca tuturor popoarelor, sub cerul intreg.

Oare asa prin absurd nu ne spune Dumnezeu si noua tot acelasi lucru Astazi....sau noi suntem mai speciali ca si evreii...noi le putem face , putem sa ne punem un sfant ,un domnitor care a omorat oameni fara mila......si apoi sa ne inchipuim ca acel om e intruchiparea lui Dumnezeu... si sa ne inchinam apoi in fata unei icoane care e legatura noastra cu Dumnezeu

UN SINGUR MIJLOCITOR EXISTA INTRE OM SI DUMNEZEU,ISUS HRISTOS

Cititi Scriptura...Si cereti intelepciune de la Dumnezeu sa o si intelegeti...Dumnezeu sa va Binecuvanteze
PS pentru catalin2: am cercetat scripturile aproximativ 5 ani si ceva pana Dumnezeu mia deschis ochii,inima si mintea ca sa fac alegerea cea buna, adica sal acept pe Isus Hristos ca Domn si Mantuitor al meu.....Sper Si ma rog ca Domnu Isus sati lumineze mintea

Last edited by Avoss85; 01.08.2011 at 19:41:46.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 01.08.2011, 20:21:56
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Avoss85 Vezi mesajul
Isaia are un mesaj foarte drastic pentru cei ce NU vor sa inteleaga adevarul care se regaseste in Cuvantul Lui Dumnezeu
Isaia 44/18-19
18. Ei nu pricep si nu inteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada, si inima, ca sa nu inteleaga.
19. Niciunul nu intra in sine insusi, si n-are nici minte, nici pricepere sa-si zica: "Am ars o parte din el in foc, am copt paine pe carbuni, am fript carne si am mancat-o: si sa fac din cealalta parte o scarba? Sa ma inchin inaintea unei bucati de lemn?

Vad ca nu ai nici o baza Biblica, pe langa ca te contrazici singur mai intri si in contragictoriu cu Biblia

"Ortodocsii nu se inchina obiectului in sine, lemnului, culorilor, zidurilor Bisericii, ci Chipului reprezentat.
Cuvantul „icoana” e de origine greceasca si inseamna „chip”. Prin urmare ortodocsii se inchina „chipului” vazut al Dumnezeului celui nevazut."
Apoi contradictia
"De aceea, Dumnezeu le-a poruncit evreilor sa nu-si faca nici o asemanare a nici unui lucru din cer sau de pe pamant, adica sa nu si-L imagineze in nici un fel, pt. ca oricum si L-ar fi imaginat, nu ar fi corespuns cu ceea ce e El."

Aici si referinta biblica
Deuteronomul 4/15-19
15. Fiindca n-ati vazut niciun chip in ziua cand v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheati cu luare aminte asupra sufletelor voastre,
16. ca nu cumva sa va stricati si sa va faceti un chip cioplit sau o infatisare a vreunui idol sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei,
17. sau chipul vreunui dobitoc de pe pamant sau chipul vreunei pasari care zboara in ceruri,
18. sau chipul vreunui dobitoc care se taraste pe pamant sau chipul vreunui peste care traieste in apele dedesubtul pamantului.
19. Vegheaza asupra sufletului tau, ca nu cumva, ridicandu-ti ochii spre cer, si vazand soarele, luna si stelele, toata ostirea cerurilor, sa fii tarat sa te inchini inaintea lor si sa le slujesti: caci acestea sunt lucruri pe care Domnul Dumnezeul tau le-a facut si le-a impartit ca sa slujeasca tuturor popoarelor, sub cerul intreg.

Oare asa prin absurd nu ne spune Dumnezeu si noua tot acelasi lucru Astazi....sau noi suntem mai speciali ca si evreii...noi le putem face , putem sa ne punem un sfant ,un domnitor care a omorat oameni fara mila......si apoi sa ne inchipuim ca acel om e intruchiparea lui Dumnezeu... si sa ne inchinam apoi in fata unei icoane care e legatura noastra cu Dumnezeu

UN SINGUR MIJLOCITOR EXISTA INTRE OM SI DUMNEZEU,ISUS HRISTOS

Cititi Scriptura...Si cereti intelepciune de la Dumnezeu sa o si intelegeti...Dumnezeu sa va Binecuvanteze
PS pentru catalin2: am cercetat scripturile aproximativ 5 ani si ceva pana Dumnezeu mia deschis ochii,inima si mintea ca sa fac alegerea cea buna, adica sal acept pe Isus Hristos ca Domn si Mantuitor al meu.....Sper Si ma rog ca Domnu Isus sati lumineze mintea
ai scris mult si o gramada de timpenii ... poti sa scrii pe viitor putin si fara timpenii?
si in salata aia de fructe de mai sus ce vroiai sa zici ? asa pe scurt si cu versete ca sa ma distrez cu tine si sa iti arat cit de habarnist esti despre icoane si tot ce are SFINTA TRADITIE SI SFINTA SCRIPTURA ADEVARAT .... asadar sectare astept cele mai tari argumente ale tale ca sa le desfiintez si daca mai ai si altii ca tine VENITI IN GRUP ca sa nu explic de o mie de ori aberatiile voastre ok... asadar ADUNA-I PE TOTI ca tine si ŽŽ come to papa ŽŽ
multa iubire
ps la final o sa stiti sa raspundeti la intrebarea ŽŽ who is your daddy ŽŽ pe topicul asta
multa iubire
Reply With Quote
  #115  
Vechi 01.08.2011, 20:34:31
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ai argumente, de ce nu..
O asemenea fapta nu ar trebui sa fie socotita infractiune, prozelitism, furt de oi?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 01.08.2011, 20:41:26
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
O asemenea fapta nu ar trebui sa fie socotita infractiune, prozelitism, furt de oi?
cind ii arati adevarul si il scoti din minciuna nu se numeste asa ... se numeste ŽŽ iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti ŽŽ intelegi sectare ?
multa iubire
Reply With Quote
  #117  
Vechi 01.08.2011, 20:43:14
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
asadar sectare astept cele mai tari argumente ale tale ca sa le desfiintez si daca mai ai si altii ca tine VENITI IN GRUP ca sa nu explic de o mie de ori aberatiile voastre ok... asadar ADUNA-I PE TOTI ca tine si ŽŽ come to papa ŽŽ
Se pare ca sunteti cel mai smerit si mai inteligent teolog de pe forum, felicitari!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 01.08.2011, 20:56:46
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Se pare ca sunteti cel mai smerit si mai inteligent teolog de pe forum, felicitari!
sunt un banal ortodox .... asadar lasa vrajelile si vorbele de doi lei cu mine .... lupi in piei de oaie ce sunteti .... vrei sa ma combati in credinta . fa-o .. e simplu dar daca esti habarnist la final nu te supara decit pe tine . ok?
multa iubire
ps din astia ca tine am fumat multi la viata mea si de asta te anunt de la inceput ... ca sa nu crezi ca o sa tina minciunile voastre .... te incumeti la dialog ? atunci sa incepem . nu te incumeti , atunci coada intre picioare si drum bun
multa iubire
Reply With Quote
  #119  
Vechi 01.08.2011, 21:09:52
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
sunt un banal ortodox
Vei fi un banat ortodox.
Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
.... vrei sa ma combati in credinta . fa-o .. e simplu
Credinta in Nemancatul Carnii?
Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
dar daca esti habarnist la final nu te supara decit pe tine . ok?
Eu sunt habarnist din start...
Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
.... te incumeti la dialog ? atunci sa incepem . nu te incumeti , atunci coada intre picioare si drum bun
Cu cel mai inteligent teolog de pe forum?
Merci, dar mai bine-mi pun coada pe spinare si la drum...
Reply With Quote
  #120  
Vechi 01.08.2011, 21:16:43
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Vei fi un banat ortodox.
...
nu pe un forum ortodox si nici intr-un caz de catre tine

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Credinta in Nemancatul Carnii?
...
ce parte nu ai inteles? se numeste SFINTENIE ..... E DE ASTEPTAT CA NU INTELEGI CA LA VOI NU EXISTA SFINTI .... ha ha ha
Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Eu sunt habarnist din start...
Cu cel mai inteligent teolog de pe forum?
Merci, dar mai bine-mi pun coada pe spinare si la drum...
asta stiam ca de aia esti penticostal , spune-mi alte noutati ?
asa sa faci sau daca apari pe undeva si deschizi gura GRESIT te taxez ( asta fac cu toti sectarii ca sa nu crezi ca esti special ) ...
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 21:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 13:18:45