Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.03.2011, 15:55:25
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Ioana, desi tu nu ai dat toate elementele, unii dintre noi le-au banuit. Mama ta este ultra-posesiva si poate era bine daca stateati separat mai de mult. Asta nu insemna sa nu-i acorzi cinstire, ci faptul ca la 34 de ani ai dreptul la PROPRIA ta viata. Iar o mama iubitoare e datoare sa te sprijine indiferent ce zice, spune si barfeste gura lumii. Arata-i totusi blandete din partea ta si, o perioada cel putin, stai mai mult de vorba cu tatal. Daca tatal e altfel si te intelege atunci cu atat mai mult mama ta are o problema. Dar asa se intampla cu mamele prea posesive. Ele vad binele in felul lor si vor sa-l impuna copilului cu forta. Nu se poate asa ceva. O sa-i treaca cu timpul, o sa vezi. La primul copil va veni alergand. Roaga-te si pentru ea.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Tata ma intelege, dar nu mai face fata tensiunilor de acasa.........Nu stiu daca mai pot comunica cu el. Suna foaret urat ce zic, dar il manipuleaza prin tensiunea creata. Nici nu vrea sa mai auda de subiect.

Scuze ca te-am botezat mai inainte
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.03.2011, 16:03:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Probabil tu le pari acum foarte incapatanata, si mama ta simte ca nu ar face fata pe viitor posibilei tale casnicii nefericite...in opinia ei.
Scuza-ma ca sunt asa direct, dar dai senzatia ca nu citesti mai nimic din ce scrie aici ori esti total imatura in gandire sau chiar fara o logica elemetara - ceea ce nu este cazul, cred si sper.

Tu chiar nu vezi zi nu intelegi ca putin ii pasa de fericirea fetei, tot ceea ce conteaza este prestigiul ei in fata lumii pe care il vede lovit prin decizia ei?


Citat:
Cateodata noua ni se pare ca actionam bine, si suntem tentati sa ne dam dreptate...dar nu se stie cum ar vedea un om induhovnicit intreaga dilema.
Eu cred ca este destul de evidenta pentru oricine care are o farama de compasiune.

Daca are nevoie sa mearga si sa se spovedeasca asta e pentru ca viata ei are nevoie de ordine, indreptare si o directie buna pentru viitor.

Pentru ca viitorul depinde de ei doi nu de parinti sau gurile rele.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.03.2011, 16:07:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Acum poate ca parintii reactioneaza aiurea si pentru ca nu te mai recunosc, si au impresia ca nu mai au cu cine vorbi...si prevad cine stie ce.
La fel ca mai sus, ai o imaginatie f. bogata, vezi orice aiureala care ti-o dicteaza imaginatia, mai putin realitatea.

Cine stie, poate ai avut parte de o mama atat de buna ca nu-ti poti imagina ca altele pot rata cu brio si in acest hal rolul de mama, sper sa fie asta si nu altceva.

Totusi te intreb, ce ai de reprosat, concret, din prezentul acelui om de tot incerci sa sugerezi Ioanei ca n-ar face o alegere buna?

Citat:
Cred ca singura rugaciunea v-ar face bine tuturor...dar ar fi bine totusi sa nu strici relatia cu parintii tai total, pentru ca bine nu cred ca ti-ar fi sa stii ca undeva niste oameni...parintii tai nici nu vor sa auda de tine, si de familia ta...si nu se stie nici daca ar fi bine.
N-ai inteles o iota, nu ea a stricat relatia ci mama ei, si ea nu poate face nimic in legatura cu asta.
Tot ce tinea de ea a facut si nu stiu daca macar tu ai fi fost in stare, sa tipe mama ta la tine si sa te faca in toate felurile si sa nu i-o intorci cu acelasi gen de comportament.
De fapt nu stiu cati din cei care isi pun eticheta de crestini sunt in stare de asa ceva.

Last edited by AlinB; 28.03.2011 at 16:15:43.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.03.2011, 16:14:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hai sa zic si eu ceva..:-)

Ioana draga, observ ca mama ta este deja in delir..A depasit "cotele" instinctului matern si a intrat in panica si de aici delirul..Nu trebuie sa pui la suflet vorbele aruncate de ea,amenintarile,etc..pentru ca reactioneaza deja ca un animal ranit...Incearca santajul sentimental ,a ajuns la violenta verbala si la amenintari..Ar fi perfect daca ai da un "delete" la tot ce ai auzit ieri..Nu lasa acele vorbe sa sape santuri in sufletul tau..

Daca as fi in locul tau, as rupe orice relatie cu parintii(ceea ce ai si facut), as da un "delete" la vorbele de ieri,asa cum ti-am sugerat si mi-as trai cu toata forta si puterea, povestea de dragoste ! M-as casatori, as face copii,si atunci cand sufletul mi-ar plange dupa parinti,m-as ruga pentru ei si le-as trimite prin ganduri,iubirea mea! Atat!

Ai tot dreptul din lume sa iti traiesti povestea si iubirea.Casatoria este o loterie.Nimeni si nimic nu-ti poate garanta ca un barbat impecabil moral,fara cazier,un constiincios practicant ortodox, dupa 7 luni de casnicie nu-ti ia gatul.Apoi mai este ceva : iubirii nu-i poti aduce argumente.Iar tu IUBESTI si punct.

Mama ta te acuza ca incalci legea iubirii fata de ea,nerespectandu-i dorinta iar ea sare incaltata cu bocancii pe iubirea pe care ar trebui sa ti-o arate!

Imi pare rau ca s-a ajuns pana aici, dar alta solutie nu este,decat sa trantesti usa bine si sa mergi mai departe!

Eu iti doresc din suflet sa fii fericita si sa faci copii frumosi,iar problema parintilor tai, lasa sa o rezolve timpul si Dumnezeu,ca tu,n-ai ce sa mai faci!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.03.2011, 16:16:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Melissa: de acord, dar fara sa trantesti usa..:)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.03.2011, 16:23:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Melissa: de acord, dar fara sa trantesti usa..:)
ok..fara usi trantite..:-)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.03.2011, 16:24:48
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ioana draga, observ ca mama ta este deja in delir..A depasit "cotele" instinctului matern si a intrat in panica si de aici delirul..Nu trebuie sa pui la suflet vorbele aruncate de ea,amenintarile,etc..pentru ca reactioneaza deja ca un animal ranit...Incearca santajul sentimental ,a ajuns la violenta verbala si la amenintari..Ar fi perfect daca ai da un "delete" la tot ce ai auzit ieri..Nu lasa acele vorbe sa sape santuri in sufletul tau..

Daca as fi in locul tau, as rupe orice relatie cu parintii(ceea ce ai si facut), as da un "delete" la vorbele de ieri,asa cum ti-am sugerat si mi-as trai cu toata forta si puterea, povestea de dragoste ! M-as casatori, as face copii,si atunci cand sufletul mi-ar plange dupa parinti,m-as ruga pentru ei si le-as trimite prin ganduri,iubirea mea! Atat!

Ai tot dreptul din lume sa iti traiesti povestea si iubirea.Casatoria este o loterie.Nimeni si nimic nu-ti poate garanta ca un barbat impecabil moral,fara cazier,un constiincios practicant ortodox, dupa 7 luni de casnicie nu-ti ia gatul.Apoi mai este ceva : iubirii nu-i poti aduce argumente.Iar tu IUBESTI si punct.

Mama ta te acuza ca incalci legea iubirii fata de ea,nerespectandu-i dorinta iar ea sare incaltata cu bocancii pe iubirea pe care ar trebui sa ti-o arate!

Imi pare rau ca s-a ajuns pana aici, dar alta solutie nu este,decat sa trantesti usa bine si sa mergi mai departe!

Eu iti doresc din suflet sa fii fericita si sa faci copii frumosi,iar problema parintilor tai, lasa sa o rezolve timpul si Dumnezeu,ca tu,n-ai ce sa mai faci!

Multumesc melissa, asta incerc sa fac, fara sa trantesc usa :P, acum sunt in faza in care imi fac mie ordine in gandusi si incerc sa sterg tot ce e rau de acolo. Asta numai eu si Dumnezeu putem face, incerc sa nu urasc. Voi fi bine, dar ma doare si vad cum il doare si pe el ca e langa mine. Aseara am ajuns la discutii de genul ca ar fi mai bine sa dispara el din viata mea ca sa nu mai sufar. Dar acum suntem bine, ne-a macinat pe amandoi perioada asta.
Si la fel si pe fratii mei care tin la mine si s-au certat si ei cu mama, e dureros, chiar nu am crezut ca poti face rau iubind. Dar vom face copi frumosi si vom merge mai departe :)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.03.2011, 16:57:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Tata ma intelege, dar nu mai face fata tensiunilor de acasa.........Nu stiu daca mai pot comunica cu el. Suna foaret urat ce zic, dar il manipuleaza prin tensiunea creata. Nici nu vrea sa mai auda de subiect.

Scuze ca te-am botezat mai inainte
Nici nu stii cat de bine inteleg situatia, si nu pentru as fi nu's ce mare prooroc, ci doar pentru ca am experienta vietii. La voi in familie canta .. mama (ca sa nu folosesc expresia consacrata) iar tatal tau e un om bun si bland la suflet dar mai moale ca si vointa si nu vrea s-o supere pe mama ta. Dar nici pe tine nu te-ar supara. Saracul, cred ca e stresat la fel ca tine. Spusa cu alergatul la primul copil sa stii n-a fost din consolare, asa se intampla in cele mai multe cazuri, vorbesc iar din experienta. Stiu ce te doare acum foarte tare: ca va trebui, probabil, sa faci o nunta mai discreta sau chiar foarte discreta ca sa nu strice mama ta ceremonialul. Da, e foarte dureros acest lucru, cand e bine stiut cat de mult inseamna pentru o fata prezenta in fata preotului si a lui Dumnezeu impreuna cu toti cei dragi si, in special, cu parintii. Dar asta e, n-ai ce sa-i faci, ai incercat tot posibilul si vorba Melissei, pe care o spun altfel, adica asa cum intuiesc ca a vrut de fapt s-o spuna "sa inchizi cu hotarare acest capitol" din viata ta si sa pasesti in noul capitol cu speranta, cu incredere si cu dragoste.
In privinta numelui meu, n-ai sa crezi dar nu ai gresit pentru simplul motiv ca asa ar fi trebuit sa ma cheme, dar din cauza ca nasul meu cel adevarat a fost inchis pe motive politice chiar in acea perioada, cei care m-au botezat aveau un copil si mi-au dat numele copilului lor, insa un pic modificat.
Sa nu uiti sa ne spui cum a fost la nunta.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.03.2011, 19:33:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
ai incercat tot posibilul si vorba Melissei, pe care o spun altfel, adica asa cum intuiesc ca a vrut de fapt s-o spuna "sa inchizi cu hotarare acest capitol" din viata ta si sa pasesti in noul capitol cu speranta, cu incredere si cu dragoste.
Da MariS, multumesc frumos, exact asta am vrut sa spun.Am considerat replica lui AlinB. ca o tachinare :-), de aceea nu am explicat ulterior,fiind convinsa ca aceasta expresie nu poate avea alta interpretare.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.03.2011, 19:57:20
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da MariS, multumesc frumos, exact asta am vrut sa spun.Am considerat replica lui AlinB. ca o tachinare :-), de aceea nu am explicat ulterior,fiind convinsa ca aceasta expresie nu poate avea alta interpretare.
Nici nu a avut alta interpretare :P
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03