Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 24.01.2017, 13:09:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pe ce lume traiesti, copacele? jaful s-a facut din interior, de romani. e simplu sa zici ca te fura strainii,
Pai simplu si este bre.Toti cei care au furat au avut protectie la nivel peste Romania, deoarece nimeni nu este nebun sa-si asume riscul in cazul unor astfel de jafuri.
Strainii le-au oferit protectie, ca astia sa fure pt ei.SI apoi, dupa ce strainii
s-au vazut cu banii in buzunar, si-au sacrificat pionii.De ce ? SIMPLU BAH.
Cum astfel de jafuri , nu pot fi tainuite mult timp, este doar chestiune de timp. In acel moment conteaza sa se gaseasca pe loc un tzap ispasitor (fie ca el este de vina sau nu ) pt a calmea "societatea" si distrage atentia, pentru a nu lua URMA BANILOR.
De aceea toti cei care sunt in puscarie , n-au cum sa restitutie prejudiciu
pt ca acele conturi unde au depus banii nu SUNT ALE LOR si nu AU ACCES.

Tu stiai baitezel ca majoritatea conturilor in care s-au depus banii furatii sunt protejate de legislatia draconica a Elevetiei ?
Mai baiatezel cine detine astfel de conturi, cu astfel de nivel de protectie, nu este nici gainar si nici smenar al politicii internationale.Asta ca sa-ti fie clar.

Citat:
o facem de vreo 500 de ani, mereu ne-au furat altii bogatiile. nu, noi le-am furat, de la unii la altii. ia-i la rand, in ce ordine vrei, ai sa observi ca 95% dintre ei, daca nu si mai bine,
Pai asa si este. Daca refuzi sa te jefuiesti singur pt ei atunci vin cu razboiul
peste tine.Vezi Stefan Cel Mare.

Citat:
ma, eu nu va inteleg pe deplin, ma intreb cum puteti sa mai sprijiniti niste oameni care au vandut gazul din marea neagra chiar inainte de a-l avea????
Asta pt ca nu de ei depind aceste hotii.Daca nu erau ei, erau altii, sau chiar tu.Dar logica ta nu razbate mai DEPARTE.CINE ESTE CUMPARATORUL ?!
Pai cumparatorul este de regula reprezentatii unei mari puteri care in istorie
au decimat,omorat,spintecat popoare intregi doar pt buna lor stare materiala.

Citat:
suntem o tara de banditi, aia e... poporul este mai bandit si mai corupt decat oamenii politici.
Nu este adevarat.Suntem singura tzara crestin-ortodoxa aflata intr-o mare de natiuni Piranha.Este o minune ca inca mai existam , la modu cum suntem atacati de straini.

Iar daca vrei s-o luam pe scara coruptiei, celelalte state sunt mult mai corupte decat noi.Diferenta consta in faptul ca la ele, coruptia este institutionalizata si in loc sa fura de la proprii cetateni prefera sa exploateze/ameninte/jefuiasca alte state.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 24.01.2017, 14:05:44
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

copacele, tata, tu traiesti pe alta planeta. si e aglomeratie mare acolo...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 24.01.2017, 14:52:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.238
Implicit

Până să-l citesc pe Copăcel eu n-am înțeles cât de nocivă poate fi ideologia legionară, al cărei promotor la noi se pare că este Dan Puric.

Pe scurt, e un narcisism naționalist care falsifică iubirea pentru că o îndreaptă doar către sine, urându-i pe cei care îndrăznesc să-i pună în față altă oglindă decât cea confecționată de el însuși.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 24.01.2017 at 15:33:53.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 24.01.2017, 15:06:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
copacele, tata, tu traiesti pe alta planeta. si e aglomeratie mare acolo...
pe planeta pe care traiesc nu este aglomeratie si viata este peste media UE.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 24.01.2017, 15:26:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Până să-l citesc pe Copăcel eu n-am înțeles cât de nocivă poate fi ideologia legionară, al cărei promotor la noi se pare că este Dan Puric.
.
Iar eu pana sa te citesc pe tine, n-am inteles cat de nociv este noul nazism construit pe principii crestine.Sub masca principiilor crestine(in acest caz "CORECTITUDINEA") sunteti in stare sa va manifestati apucaturile demonice
de canibalizare a aproapelui.

Probabil esti din aia de genul:
"Tati, tati, am spart din greseala geamul ala ."
"Sa-ti fie rusine nerodule, sa nu te mai gandesti sa te numesti fiul meu.Ai
incalcat unul din sfintele principii crestine.Ai pacatuit.Cum vii nerodule la mine sa-ti ceri ieratare ? La puscarie, sa ti se faca dosar penal, ca sa te inveti minte sa nu mai incalci legea. Tu nu mai esti fiul meu. Tu nu vezi ca eu sunt un sfant in viata ? Cum iti permiti sa ma tulburi spunadu-mi ca ai pacatuit cand eu sunt inca de acum un sfant in viata ?!"


Pai voi astia super mega-corectii , pai bre de ce nu va dati bah amenda singuri ca mitingul ala de acum cateva zile era ilegal ca nu aveti autorizatie.
Pur si simplu ati incalcat legea.

Si cand va veni amenda aia mare de la CEDO , pt faptul ca puscariile sunt supraaglomerate s-o platiti voi MAH din buzunarul vostru.De ce s-o platesc eu ? De ce sa dau eu bani din buzunarul meu , cersetorului de voturi si bani de la USR ?!

Singurii care se canibalizeaza pe principii sunt fie nazistii sau bolsevicii stalinisti.

Last edited by Copacel; 24.01.2017 at 15:28:22.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 24.01.2017, 15:41:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.238
Implicit

N-o spun pentru tine, pentru că, după cum distorsionezi adevărul, îmi dau seama că n-ai să înțelegi corect. Însă pentru alții care mai citesc: Minimalizezi efectele corupției, comparându-le cu un geam spart, în timp ce ea e o catastrofă de proporții, care cel mai mult îi lovește pe cei ce au sufletele mai curate. Vorbești de iertare; dar cine și-a cerut iertare, care înseamnă, după cum știi și tu de la spovedanie, și hotărârea de a nu mai face răul, precum și repararea răului făcut?

Avem milioane de copii care, după statistici, trăiesc în sărăcie, adică doar supraviețuiesc. Avem milioane de părinți ai acestor copii, care fie lucrează pe bani foarte puțini, fie deja s-au abandonat în deznădejde, lipsiți de speranța că ar mai putea realiza ceva. Avem, iarăși, bolnavi care suferă fie prin spitale, neîngrijiți cum trebuie, fie acasă, neprimindu-și medicamentele la care ar avea dreptul.
Și multe altele.

Dacă îi iubim, ca niște buni creștini ce suntem, pe acești oameni, ce facem pentru ei? Le dăm o pomană din când în când?

În schimb, beneficiază de iubirea și de mila ta tocmai cei care sunt pricina suferințelor acestora, care-și fac vile și mașini scumpe din banii care li s-ar cuveni lor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 24.01.2017 at 15:59:20.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 24.01.2017, 16:06:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
N-o s-o spun pentru tine, pentru că, după cum distorsionezi adevărul, îmi dau seama că n-ai să înțelegi corect. Însă pentru alții care mai citesc: Minimalizezi efectele corupției, comparându-le cu un geam spart, în timp ce ea e o catastrofă de proporții, care cel mai mult îi lovește pe cei ce au sufletele mai curate.

Avem milioane de copii care, după statistici, trăiesc în sărăcie, adică doar supraviețuiesc. Avem milioane de părinți ai acestor copii, care fie lucrează pe bani foarte puțini, fie deja s-au abandonat în deznădejde, lipsiți de speranța că ar mai putea realiza ceva. Avem, iarăși, bolnavi care suferă fie prin spitale, neîngrijiți cum trebuie, fie acasă, neprimindu-și medicamentele la care ar avea dreptul.
Și multe altele.

Dacă îi iubim, ca niște buni creștini ce suntem, pe acești oameni, ce facem pentru ei? Le dăm o pomană din când în când?
Si cu cei ajuta pe astia faptul ca X face puscarie pt furt cand PREJUDICIU (adica subiectul furtului) NU ESTE RECUPERAT ? CU NIMIC. Doar vorbe absolut goale, fara nici un sens.

Si pe langa asta mai ai si foarte multi copii care mor de foame pt ca parintii lor sunt in puscarie pt o bucata de paine pe care au furat-o pt ei, mai ai si altii copii care fac infractiuni pt ca parintii lor sunt in puscarie pt o bucata de paine si o gaina furata, mai ai oamenii care fac puscarie pt ca au furat /jefuit ca n-aveau efectiv ce sa manance.

Citat:
În schimb, beneficiază de iubirea și de mila ta tocmai cei care sunt pricina suferințelor acestora, care-și fac vile și mașini scumpe din banii care li s-ar cuveni lor.
Nu ei sunt pricina suferintelor voastre.Voi insusi sunteti pricina suferintelor voastre.Sunteti victimile propriei gandiri.Nu mai aruncati vina pe X sau pe Y .=))
"Ala e rau , eu sunt bun.Prin urmare eu bunul sufar de pe urma aluia rau.
Ala rau trebuie pedepsit.Eu sunt ala bun care trebuie laudat."
Fariseu mic ce esti.
Nu-ti mai ascude ura viscerala fata de avutiile aproapelui si dorinta de canibalizare a acestuia , dupa principii crestine, ca nu merge. Vedem printre chestiile astea.Pur si simplu nu tine.

Last edited by Copacel; 24.01.2017 at 16:10:10.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 24.01.2017, 16:18:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.238
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si cu cei ajuta pe astia faptul ca X face puscarie pt furt cand PREJUDICIU (adica subiectul furtului) NU ESTE RECUPERAT ? CU NIMIC. Doar vorbe absolut goale, fara nici un sens.
Dacă asta îi va face pe unii să se teamă să mai facă tot felul de aranjamente, înseamnă că ajută. Iar gradul de recuperare a prejudiciului a crescut mult anul trecut.

Citat:
Si pe langa asta mai ai si foarte multi copii care mor de foame pt ca parintii lor sunt in puscarie pt o bucata de paine pe care au furat-o pt ei, mai ai si altii copii care fac infractiuni pt ca parintii lor sunt in puscarie pt o bucata de paine si o gaina furata, mai ai oamenii care fac puscarie pt ca au furat /jefuit ca n-aveau efectiv ce sa manance.
Deci tot victime ale corupției generalizate a celor de sus. Dar soluția nu e să abolești, eventual, codul penal, că atunci toată lumea ar fura.

Citat:
Nu-ti mai ascude ura viscerala fata de avutiile aproapelui si dorinta de canibalizare a acestuia , dupa principii crestine, ca nu merge. Vedem printre chestiile astea.Pur si simplu nu tine.
Sigur, cu ochiul tău curat și pătrunzător m-ai scrutat până în rărunchi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 24.01.2017, 16:20:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul

Si cu cei ajuta pe astia faptul ca X face puscarie pt furt cand PREJUDICIU (adica subiectul furtului) NU ESTE RECUPERAT ? CU NIMIC. Doar vorbe absolut goale, fara nici un sens.
Si atunci care este logica, sa nu mai faca deloc?
Militeaza tata pentru mai multa puscarie, pentru recuperare prejudiciului, nu pentru punerea lor in libertate sau dezincriminarea lor pe viitor.


Citat:
Si pe langa asta mai ai si foarte multi copii care mor de foame pt ca parintii lor sunt in puscarie pt o bucata de paine pe care au furat-o pt ei, mai ai si altii copii care fac infractiuni pt ca parintii lor sunt in puscarie pt o bucata de paine si o gaina furata, mai ai oamenii care fac puscarie pt ca au furat /jefuit ca n-aveau efectiv ce sa manance.
Pai cand o sa auzim ca se schimba legea si nu mai faci puscarie daca prejudiciul este sub o gaina si o bucata de paine, eventual restituit integral macar prin ore-munca, mai vorbim.

Da' deocamdata vorbim de hotii sub 50.000 euro si alte nazdravanii din astea, numa' bune pentru stim noi cine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.01.2017, 16:29:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Deh, încearcă din răsputeri să ia țara înapoi. Un idiot patentat care numa' președintele tuturor nu e.
O fi. Dar de data asta e de partea care trebuie

Citat:
Dar asta e, îl merităm, ca popor, dacă am fost în stare să-l omorâm (mai grav, să ne bucurăm) pe ăla-n Crăciunul din '89.
Vorbesti tampenii. Nici un roman n-a fost intrebat ce si cum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde