Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 08.06.2011, 16:43:59
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Așa e, și ei constat o efeminare sub toate aspectele a lumii în care trăim. Bărbatul nu mai are calitățile pe care le avea cândva, iar asta poate că e și o consecință a lumii mai moi în care trăim, în care forța, atribut specific bărbatului, nu-și mai are rostul. Conflictele nu se mai rezolvă prin luptă acum, ci prin negociere. Presiunile care se fac asupra cuiva să facă anumite alegeri nu se mai fac dur, ci soft, insidios, folosind puterea - specific feminină - a seducției. Da, și eu conștientizez că femeile au preluat puterea, iar acest lucru face foarte mult rău familiei, ducând chiar la disoluția ei, pe care o trăim în zilele noastre.

Iertarea, însă, în cazul unui adulter, cred că este posibilă în unele cazuri, atunci când cel care o face nu din slăbiciune o face, ci din contră, pentru că e puternic în credință, pentru că nu se împiedică de slăbiciunea omenească a celui de lângă el, și este în stare să treacă, cu putere dumnezeiască, peste ea. Cazul pe care îl știu este în legătură cu un bărbat care, întorcându-se acasă după mai mulți ani, găsește un copil în plus față de cei pe care îi lăsase. Soția era casnică. Poate că ar fi putut să o repudieze și să preia el copiii. Ea s-a pocăit, iar el a iertat. Poate nu a mai iubit-o ca la început; poate i-a fost milă. În orice caz, atmosfera din casa lor a fost bună, fără tensiuni.
Credeti ca femeile de acum au contribuit la diminuarea calitatii barbatilor?
Credeti ca noua femeilor chiar ne place in mod deosebit sa preluam fraiele unei case?
Nu aveti idee de cate ori le pomenesc de "bine" pe stramoasele noastre ,dragele de ele, ca au luptat pentru drepturile femeilor.
Am dobandit drepturi mai multe dar si obligatii. Sarcinile vechi nu s-au eliminat la cele pe care le-am avut s-au adaugat altele. Ca si in trecut femeile de acum gatesc, spala fac curatenie au grija de copii de barbat, insa, acum mai au si un loc de munca unde lucreaza 8-10-12 ore pe zi.
Barbatii de acum nu mai vaneaza nu mai cioplesc unelte nu se mai lupta.....
Barbatii de acum(cu unele exceptii) sunt in gen Al Bundy vin de la serviciu si se posteaza in fata TV-ului.
Starea asta de moliciune a barbatilor este din cauza lor. Ei s-au degradat!
Din cand in cand se mai trezeste in unii instinctul de lupta si atunci sacul de box devine sotia sau iubita.
Nici macar nu mai sunt in stare sa lupte pentru dragostea unei femei, daca intervine vreo despartire in loc sa se mobilizeze sa o cucereasca se sinucid de molai ce sunt.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 08.06.2011, 16:48:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Credeti ca femeile de acum au contribuit la diminuarea calitatii barbatilor?
Nu am acuzat nici femeile, nici bărbații pentru starea de acum. Am constatat doar cum stau lucrurile. Nu știu, încă, de ce stau așa. Se pot spune foarte multe pe subiectul ăsta.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 08.06.2011, 17:15:19
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Am dobandit drepturi mai multe dar si obligatii. Sarcinile vechi nu s-au eliminat la cele pe care le-am avut s-au adaugat altele. Ca si in trecut femeile de acum gatesc, spala fac curatenie au grija de copii de barbat, insa, acum mai au si un loc de munca unde lucreaza 8-10-12 ore pe zi.
Am întâlnit, totuși, mulți bărbați care împart treburile gospodărești cu soțiile lor, uneori chiar preluându-le într-o măsură mai mare decât ele. Astea sunt vremurile. Dacă femeia are și ea serviciu, e normal ca și gospodăria să fie dusă împreună

Cât privește moliciunea de care spuneți, ea vine dintr-un vid spiritual. Bărbații, mai mult decât femeile, nu mai găsesc sens în viața lor și se abandonează într-o nepăsare soră cu moartea, de multe ori.
Iar sensul nu poate fi găsit decât în Dumnezeu. Prin urmare, soluția la criza familiei nu poate fi decât credința. Iar un bărbat credincios va fi și puternic.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 08.06.2011, 18:09:47
Nae123
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Am întâlnit, totuși, mulți bărbați care împart treburile gospodărești cu soțiile lor, uneori chiar preluându-le într-o măsură mai mare decât ele. Astea sunt vremurile. Dacă femeia are și ea serviciu, e normal ca și gospodăria să fie dusă împreună

Cât privește moliciunea de care spuneți, ea vine dintr-un vid spiritual. Bărbații, mai mult decât femeile, nu mai găsesc sens în viața lor și se abandonează într-o nepăsare soră cu moartea, de multe ori.
Iar sensul nu poate fi găsit decât în Dumnezeu. Prin urmare, soluția la criza familiei nu poate fi decât credința. Iar un bărbat credincios va fi și puternic.

Si asa capata sens (si pentru mine), expresia ,, cruce de barbat,,.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 08.06.2011, 21:47:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nici macar nu mai sunt in stare sa lupte pentru dragostea unei femei, daca intervine vreo despartire in loc sa se mobilizeze sa o cucereasca se sinucid de molai ce sunt.
:-))) foarte tare..
Reply With Quote
  #126  
Vechi 09.06.2011, 06:44:16
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=7FX1T...eature=related


"Suferinta in sine trece, dar faptul de a fi suferit nu trece niciodata". Leon Bloy...asa si cu subiectele unora, probabil ca' oamenii deja se impaca in spatele nostru...si noi ducem o lupta apriga'..ca copii de gradinita'..ca' vei doamne eu am dreptate sau nuuu!! eu am dreptate. Trezeste-te Gheorghe,Trezeste-te Ioane..frumoasa' poezia,a UNUIA,care nu si-a pierdut timpul.

*misogism*

Glasul sfintilor trairii
ratacit de modernism
cere cruce aste-i vrerii
sa' fugim de misogism.

Nu-i 'n Dumnezeu sedere
misogismul de-i urmat,
paraclisele nu-s standuri
cu credinte de-ncercat.

Sacuri 'mbracate-n fala'
sunt carpite 'n adanc,
cand doar plansul cel 'n Taina'
tine misogismu-n vant.

Puneti inima-n cerinta'
catre Domnu-n loc curat,
ca' batjocora'-i credinta
sufletului 'nselat.

Mila Domnului sa' fie
bratului de om sarac,
ca-n priceperea-i pustie
Domnul,sa'-i fie de sac.

Last edited by machho; 09.06.2011 at 06:50:25. Motiv: vorbe vorbe vorbe...radem unii de altii...
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.06.2011, 15:45:58
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Draga Diana Cornea, nu ati citit cu atentie ceea ce am scris. Nu am scris niciunde ca doresc sa fie batute femeile si inselate. Asta se intampla si fara sa vreau eu.
Barbatii care sunt asa cum spuneti dumneavoastra sunt asa din multe motive nu numai ereditar sau din cauza educatiei. Da, sunt si cazuri in care femeile poarta vina in scandalurile din familia lor.
Calmati-va un pic, nu va aprineti chiar asa... Vedeti, daca faceti asa cu sotul dvs si ii interpretati spusele gresit, si in pripa si mai si exagerati reprosandu-i ca a zis ceea ce n-a zis, asa cum faceti cu mine, cum sa va mai iubeasca? Daca mai este si iute la manie...
Sa va invat ceva: In viata, in orice situatie, la serviciu, acasa, in autobuz sau la vreo coada, pastrati-va calmul. Daca va simtiti jignita sau nedreptatita sau treburile nu merg asa cum doriti, analizati cu discernamant si calm care este cauza. Cu calm lucrurile se vad mai clar.
NU INCURAJEZ VIOLENTA SI ADULTERUL dar nici nu dau cu biciul in barbati doar pentru ca unii din ei isi bat nevestele sau le inseala.
Un barbat violent si adulter se cunoaste de la inceput, din faza de prietenie. Si nu ti-l faci sot. Daca a devenit "rau" in timpul casniciei, atunci "e ceva putred"... Oare sotia n-are nici o vina? Si daca nu are nici o vina, atunci inseamna ca el este bolnav si nu-l lasi, il ajuti.
Asa ca, fetelor, inainte de a va marita DESCHITETI BINE OCHII !
Pt finalul discursului meu, va rog, recititi ce am scris.
Va rog sa ma iertati pentru indignarea pe care v-am provocat-o. Poate ca veti reusi sa treceti peste asta.
Adulterul si violenta in familie este o plaga pe care de multe ori noi femeile o provocam sau pe care noi femeile am putea s-o prevenim si DE CE NU?, s-o VINDECAM.

Buna ziua!

Am recitit si de aceea vreau sa sa va mai spun ceva. D-voastra sa ma iertati dar mie nu imi plac persoanele de peste 40 de ani care dau sfaturi pentru simpul fapt ca au mai multa experienta de viata, aceasta experienta de viata nu iti da dreptul sa te crezi atotstiutor, pentru ca anii mai multi nu inseamna neaparat si minte mai multa. Vad foarte des in tramvai foarte multi cetaten in varstai , care dupa parerea mea sunt mult mai prost crescuti si din multe puncte de vedere mai jos decat multi tineri, au trait degeaba. Exista si batrani intelepti, dar mai rar. Singurul scop, dupa mine al pensionarilor este sa manance, eu nu ii vad preocupati decat sa gaseasca ceva mai ieftin in piata, sunt vesnic plini de plase cu care inghesuie lumea si imput tot tramvaiul plus ca nu au decat pretentii pt faptul ca sunt pensionari. Deci varsta nu prezinta o garantie a intelepciunii.
Am observat ca multe persoane de varsta d-voastra gasesc scuze barbatilor ca isi bat femeile si spun ca ele ar fi de vina de pentru ca sunt cicalitoare. Este o mentalitate de evul mediu. Tocmai din aceasta cauza sunt atatea violente in tara, violenta asupra femeii si copiilor este mare, in principal din cauza mentalitatii. sunt indignata ca in loc sa tineti partea femeilor, o tineti pe aceea a barbatilor. Este mare pacat.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 09.06.2011, 17:39:26
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am impresia că am luat-o deja pe arătură și am cam deviat de la subiect. Am ajuns de la o doamnă al cărei soț o înșeală, la cazuri de abuzuri fizice și la moși și babe în tramvai.

Ca să revenim la subiect eu spun că singura soluție e divorțul. Atât în caz de adulter, cât și în caz de abuz. Indiferent că bărbatul e cel care greșește sau că e femeia. Poate veți zice că sunt tranșantă, însă nu pot fi altfel în cazuri din-acestea. Mulți spun că dacă unul din parteneri înșală, de vină e și celălalt, pentru că nu i-a acordat atenție etc. Așa bun... deci dacă eu după 5 ani de căsnicie nu sunt dispusă să-i gâdil orgoliul în fiecare zi, el merge și se consolează cu alta?! Nu, în primul rând discuți cu partenerul tău, pentru a rezolva eventualele probleme care te-ar putea împinge să faci ceva nesăbuit. Dacă chiar încerci și nu se poate nicicum... ok, te desparți de el/ea, pentru că relația nu mai merge. APOI dacă vrei, îți cauți pe altcineva. Iar dacă înșeli așa, numai din plăcere, înseamnă că ai probleme undeva la mansardă, caz în care divorțul e iar opțiunea cea mai viabilă.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 10.06.2011, 11:42:49
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Eu am impresia că am luat-o deja pe arătură și am cam deviat de la subiect. Am ajuns de la o doamnă al cărei soț o înșeală, la cazuri de abuzuri fizice și la moși și babe în tramvai.

Ca să revenim la subiect eu spun că singura soluție e divorțul. Atât în caz de adulter, cât și în caz de abuz. Indiferent că bărbatul e cel care greșește sau că e femeia. Poate veți zice că sunt tranșantă, însă nu pot fi altfel în cazuri din-acestea. Mulți spun că dacă unul din parteneri înșală, de vină e și celălalt, pentru că nu i-a acordat atenție etc. Așa bun... deci dacă eu după 5 ani de căsnicie nu sunt dispusă să-i gâdil orgoliul în fiecare zi, el merge și se consolează cu alta?! Nu, în primul rând discuți cu partenerul tău, pentru a rezolva eventualele probleme care te-ar putea împinge să faci ceva nesăbuit. Dacă chiar încerci și nu se poate nicicum... ok, te desparți de el/ea, pentru că relația nu mai merge. APOI dacă vrei, îți cauți pe altcineva. Iar dacă înșeli așa, numai din plăcere, înseamnă că ai probleme undeva la mansardă, caz în care divorțul e iar opțiunea cea mai viabilă.
Sunt absolut de acord cu tot ceea ce spuneti, intr-adevar am luat-o pe aratura si am deviat de la subiect. Mi se pare foarte haios ce ati spus ca de la o doamna inselata s-a ajuns la babe in tramvai, am si ras una buna!

Lasand gluma la o parte, pacatul nostru al romanilor este ca nu vorbim aproape niciodata la subiect, nu ne referim strict la subiect, nu suntem pragmatici din cauza egoismului exacerbat care ne face sa raportam totul la propria persoana, in loc sa dam sfaturi de bun simt, noi raportam totul la propria persoana si la ideile noastre, acest forum este folosit de multi mai mult pentru as-i expune parerile decat pentru a-i ajuta pe altii cu sfaturi.

Nu este cazul d-voastra, imi place raspunsul d-voastra, divortul este cea mai buna solutie , si eu cred ca asta este solutia pentru adulter si violenta. Mai bine rezolvi totul prin comunicare, iar daca nu se poate nici cu asta, divorteaza daca nu iti mai place persoana, decat sa inseli doar de dragul inselatului, cei care fac asta sunt persoane perverse cu grave probleme la mansarda.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 10.06.2011, 12:25:33
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Adulterul si violenta in familie este o plaga pe care de multe ori noi femeile o provocam sau pe care noi femeile am putea s-o prevenim si DE CE NU?, s-o VINDECAM.

Buna ziua!

Am recitit si de aceea vreau sa sa va mai spun ceva. D-voastra sa ma iertati dar mie nu imi plac persoanele de peste 40 de ani care dau sfaturi pentru simpul fapt ca au mai multa experienta de viata, aceasta experienta de viata nu iti da dreptul sa te crezi atotstiutor, pentru ca anii mai multi nu inseamna neaparat si minte mai multa. Vad foarte des in tramvai foarte multi cetaten in varstai , care dupa parerea mea sunt mult mai prost crescuti si din multe puncte de vedere mai jos decat multi tineri, au trait degeaba. Exista si batrani intelepti, dar mai rar. Singurul scop, dupa mine al pensionarilor este sa manance, eu nu ii vad preocupati decat sa gaseasca ceva mai ieftin in piata, sunt vesnic plini de plase cu care inghesuie lumea si imput tot tramvaiul plus ca nu au decat pretentii pt faptul ca sunt pensionari. Deci varsta nu prezinta o garantie a intelepciunii.
Am observat ca multe persoane de varsta d-voastra gasesc scuze barbatilor ca isi bat femeile si spun ca ele ar fi de vina de pentru ca sunt cicalitoare. Este o mentalitate de evul mediu. Tocmai din aceasta cauza sunt atatea violente in tara, violenta asupra femeii si copiilor este mare, in principal din cauza mentalitatii. sunt indignata ca in loc sa tineti partea femeilor, o tineti pe aceea a barbatilor. Este mare pacat.
Draga Diana, tot ce ai spus in postarea ta arata cat esti de tanara. Nu-mi place ce ai scris dar nu ma pot supara pe tine. Asa gandesc aproape toti tinerii. Chiar si copii mei. Nu mai scriu nimic in legatura cu subiectul acesta pt ca am spus deja ce parere am si nu mi-o schimb.
Eu iti urez sa traiesti in sanatate si sa-ti daruiasca Dumneseu binecuvantarile Sale pana la adanci batraneti. O sa fii si tu batrana si pensionara si atunci ai sa vezi viata cu "alti ochi".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
Vasile cel Mare - un sfant intelept si milos NECTARIE Generalitati 3 04.01.2011 16:20:48
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22
La multi ani prietenului nostru intelept cristiboss(Cristian) tigerAvalo9 Generalitati 30 28.12.2008 15:49:41
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08