Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 01.10.2009, 17:59:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Toată poliloghia de o pagina nu valorează doi bani dacă nu demonstrezi biblic fraza de mai sus. Unde scrie David că Domnul a făcut și sfințit ziua duminicii - respectiv ziua Învierii?
Este vorba de ziua Invierii, care a picat Duminica , in psalmul 117 versetul 24.Tot ce ti-am zis ti-am zis din Biblie.Mai citeste de cateva ori postul mai incet si cu atentie.
  #122  
Vechi 01.10.2009, 18:15:09
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sfanta zi de duminica este ziua in care se savarseste jertfa cea nesangeroasa a domnului Iisus Hristos si invierea Lui.
Este o blasfemie să repete cineva jertfa Domnului Hristos, căci:

"Știind că Hristos, înviat din morți, nu mai moare. Moartea nu mai are stăpânire asupra Lui. Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăiește, trăiește lui Dumnezeu.(Romani 6,9-10)

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In Biblie zice de Sf.Taina a Impartasaniei
Unde zice că e Taină? Repetați mecanic vorba asta fără a ști că face parte din "taina Babilonului".
  #123  
Vechi 01.10.2009, 18:18:44
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Este vorba de ziua Invierii, care a picat Duminica , in psalmul 117 versetul 24.Tot ce ti-am zis ti-am zis din Biblie.Mai citeste de cateva ori postul mai incet si cu atentie.
"24. Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea."

Nu scrie aici nimic de duminica sau de ziua intaia!
  #124  
Vechi 01.10.2009, 18:47:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"24. Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea."

Nu scrie aici nimic de duminica sau de ziua intaia!
dar tu despre ce crezi ca se vorbeste in psalmul acela?nu doar in verset?
  #125  
Vechi 01.10.2009, 18:57:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
dar tu despre ce crezi ca se vorbeste in psalmul acela?nu doar in verset?
Psalmul 117 (118 în originalul ebraic) este un imn național de mulțumire, fiind compus pentru o anumită festivitate națională, având și câteva trimiteri mesianice. Cum este posibil ca versetul 24, fără nici o legătură contextuală cu vreo zi săptămânală de închinare, să poată fi aplicată zilei întâi a săptămânii? Cu atât mai absurd, cu cât evreii socoteau ziua întâia a săptămânii ca prima zi de lucru!
  #126  
Vechi 01.10.2009, 19:03:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Psalmul 117 (118 în originalul ebraic) este un imn național de mulțumire, fiind compus pentru o anumită festivitate națională, având și câteva trimiteri mesianice. Cum este posibil ca versetul 24, fără nici o legătură contextuală cu vreo zi săptămânală de închinare, să poată fi aplicată zilei întâi a săptămânii? Cu atât mai absurd, cu cât evreii socoteau ziua întâia a săptămânii ca prima zi de lucru!
Este un psalm mesianic si face referire la Hristos si la mantuire , iar ziua "aceasta" pe care a facut-o Domnul este ziua Invierii, ziua la care se face referinta in versetul 24,Hristos fiind piatra pe care au lepadat-o ziditorii, si dupa versetul 24 in versetul 25 se vorbeste de mantuire si sporire, iar in versetul 27 despre tocmirea de sarbatoare.Citeste postul acesta al meu de 100 de 1000 de ori pana iti dai seama ce vreau sa zic, citeste-l cu atentie si cu cercetare:

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
10. Chiar și leviții, care s-au depărtat de Mine în timpul rătăcirii lui Israel pentru a-și urma idolii lor, își vor purta greutatea păcatului lor.
11. Ei vor sluji în templul Meu ca străjeri la porțile templului și făcând slujba templului; ei vor junghia pentru popor arderi de tot și alte jertfe și vor sta înaintea lui ca să-i slujească.
12. Pentru că ei au slujit înaintea idolilor lui și au fost pentru casa lui Israel sminteală și au dus-o la necredință, Mi-am ridicat mâna împotriva lor, zice Domnul Dumnezeu, și își vor lua pedeapsa pentru vinovăția lor.
13. Ei nu se vor apropia de Mine ca să slujească înaintea Mea; nu se vor apropia de lucrurile Mele cele sfinte, nici de Sfânta Sfintelor, ci vor purta asupra lor necinstea și urâciunile lor, pe care le-au făcut.
14. Îi voi face străjeri la templu, să facă slujba lui, și tot ce trebuie făcut la el.
15. Iar preoții din seminția lui Levi, fiii lui Sadoc, care în vremea abaterii de la Mine a fiilor lui Israel au îndeplinit slujirea Mea în locașul Meu cel sfânt, aceia se vor apropia de Mine, ca să-Mi slujească și vor sta înaintea feței Mele, ca să-Mi aducă grăsime și sânge, zice Domnul Dumnezeu.
16. Ei vor intra în locașul Meu cel sfânt și se vor apropia de masa Mea, ca să-Mi slujească; ei vor îndeplini slujirea Mea.
17. Când vor veni la poarta curții dinăuntru, atunci se vor îmbrăca în haine de în, iar haine de lână nu trebuie să aibă pe ei în timpul slujbei lor în porțile curții dinăuntru și în templu.
18. Turbanele de pe capetele lor trebuie să fie tot de în; hainele cele de pe dedesubt de pe coapsele lor să fie de asemenea de în. Ei nu trebuie să se încingă, ca să nu transpire.
19. Iar când va trebui să iasă în curtea cea de la margine, la popor, atunci trebuie să dezbrace hainele lor cu care au slujit și să le lase în camerele cele sfințite și să se îmbrace "u alte haine, ca să nu se atingă de popor cu hainele lor cele sfințite.
20. Capetele lor nu trebuie să și le radă, dar nici părul să nu-și lase să crească, ci să-și tundă neapărat capul.
21. Vin nu trebuie să bea nici un preot când are să intre în curtea cea dinăuntru;
22. Nici văduvă, nici despărțită de bărbat nu trebuie să ia ei de femeie, ci pot să ia numai fată din neamul casei lui Israel și văduvă care a rămas în văduvie după moartea unui preot.
23. Ei trebuie să învețe pe poporul Meu a deosebi ce este sfânt de ce nu este sfânt și să le lămurească ce este curat și ce este necurat.
24. În pricinile nehotărâte, ei trebuie să ia parte la judecată și vor judeca după așezămintele Mele și legile Mele vor păzi și toate rânduielile Mele cele pentru sărbătorile Mele și pentru zilele Mele de odihnă le vor păzi cu sfințenie. Ezekiel 44


13. Nu mai aduceți daruri zadarnice! Tămâierile Îmi sunt dezgustătoare; lunile noi, zilele de odihnă și adunările de la sărbători nu le mai pot suferi. Însăși prăznuirea voastră e nelegiuire!
14. Urăsc lunile noi și sărbătorile voastre sunt pentru Mine o povară. Ajunge! Isaia 1

11. Pentru aceasta îmi voi lua înapoi grâul la vremea lui și mustul la timpul lui și-Mi voi lua lâna și inul cu care ea își acoperă goliciunea ei.
12. Și acum voi descoperi goliciunea ei în ochii iubiților ei și nimeni nu va putea s-o scape din mâna Mea.
13. Și voi face să încetez toate desfătările ei, sărbătorile și lunile noi și zilele de odihnă și toate prăznuirile ei.
14. Și voi pustii via ei și smochinii ei, despre care ea zicea: "Acesta este darul pe care mi l-au dat iubiții mei". Și-i voi preface în păduri și-i vor strica dobitoacele cele sălbatice. Osea 2

Uite ce zice Dumnezeu despre preotia lui Israel, si despre faptul ca ei nu vor mai intra in odihna ci ei vor fi strajeri,dar despre preotia cea sfanta, cea dupa Hristos, proorocul zice ca acestia vor indeplini slujirea Domnului si se vorbeste despre hotararile si randuielile Domnului pentru sarbatori si pentru odihna , care vor pazite cu sfintenie de acestia, randuieli noi.Iara zice undeva despre evrei "nu vor intra in odihna Mea", si ca praznuirile lor sunt o nelegiuire si ca au calcat odihna Domnului.De asemenea zice ca vor inceta praznuirile si zilele de odihna ale lui Israel.Si precum a e scris si in Evrei, El hotoreste din nou o zi, o alta zi caci daca Iosua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu le-ar mai fi vorbit de o alta zi de odihna.Aceasta este ziua odihnei pe care Domnul a lasat celor ce au ramas cu El, pe care Domnul a facut-o si a sfintit-o sa ne bucuram intr-ansa precum zice proorocul David, ziua Invierii(Duminica).Aceasta este veselia cea mare si odihna desavarsita spre invierea cea din morti, aceasta este odihna in care nu au intrat iudeii.De asemenea preotia lor s-a intinat , si zilele lor de odihna s-au incalcat, sarbatorile lor au incetat in fata Domnului.Sa ne amintim cum s-a rupt catapeteasma Templului in vinerea cea mare, si cum le-a zis Hristos:De acum vi se lasa casa pustie, si nu ma veti mai vedea pana nu ve-ti zice: Binecuvantat este cel ce vine intru Numele Domnului!.Asta au prevazut si marii profeti ai VT cand au vazut dinainte lipsa de raspuns a lui Dumnezeu in fata evreilor, care s-au tanguit si au zis "pana cand Doamne , nu ne vei mai auzi si nu vei mai cauta".Tot in Osea , Domnul zice voi sfarma arcul lui Israel in valea lui Izreel.Dar si evreii se vor intoarce in zilele cele din urma si vor cunoaste pe Domnul.
  #127  
Vechi 01.10.2009, 19:08:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Este un psalm mesianic si face referire la Hristos si la mantuire , iar ziua "aceasta" pe care a facut-o Domnul este ziua Invierii, ziua la care se face referinta in versetul 24,Hristos fiind piatra pe care au lepadat-o ziditorii, si dupa versetul 24 in versetul 25 se vorbeste de mantuire si sporire, iar in versetul 27 despre tocmirea de sarbatoare.Citeste postul acesta al meu de 100 de 1000 de ori pana iti dai seama ce vreau sa zic, citeste-l cu atentie si cu cercetare:
Lasă te rog aburelile și referă-te strict la Ps.117 dacă tot ai lansat ideea aceasta. Cum ți-am mai spus și în postul anterior este total aberant să găsești în acest psalm vreo incidență cu duminica. Este pur și simplu vorba despre o sărbătoare iudaică, cel mai probabil Sărbătoarea Corturilor. Nici pomeneală de duminica!
  #128  
Vechi 01.10.2009, 19:19:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Lasă te rog aburelile și referă-te strict la Ps.117 dacă tot ai lansat ideea aceasta. Cum ți-am mai spus și în postul anterior este total aberant să găsești în acest psalm vreo incidență cu duminica. Este pur și simplu vorba despre o sărbătoare iudaică, cel mai probabil Sărbătoarea Corturilor. Nici pomeneală de duminica!
Care sunt aburelile?Acest psalm e clar.Uita-te dar la fraze precum piatra pe care au lepadat-o ziditorii unde si de cine este folosita?De asemenea "Binecuvantat este cel ce vine in Numele Domnului" sau "Dumnezeu este cu noi".La fel ce alta zi a adus asa de multa bucurie omenirii in afara de ziua Invierii lui Hristos?Aceasta este duminica.Acest psalm e foarte clar, faptul ca tu nu ai cunostinte biblice e problema ta , cerceteaza , la fel si postul citat de catre mine pe care il voi pune din nou, iti spun dar cerceteaza , nu vorbi aiurea, decat sa pierzi vremea aiurea certandu-te pe forumuri mai bine pune mana si cerceteaza ce iti mai zice unul si altul.Cat despre psalmul 117 am terminat de discutat despre el.Daca tu nu vezi e problema ta, nu a mea.Daca nu te intereseaza adevarul iarasi e problema ta.Am sa-ti pun din nou postul pe care insist iarasi sa-l citesti cu multa si mare atentie si am terminat cu tine, nu imi plac discutiile in contradictoriu si nici lipsa de respect, cerceteaza , cerceteaza asta iti zic, daca chiar te intereseaza adevarul, daca nu nu cerceta ma retrag si dupa threadul acesta :
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
10. Chiar și leviții, care s-au depărtat de Mine în timpul rătăcirii lui Israel pentru a-și urma idolii lor, își vor purta greutatea păcatului lor.
11. Ei vor sluji în templul Meu ca străjeri la porțile templului și făcând slujba templului; ei vor junghia pentru popor arderi de tot și alte jertfe și vor sta înaintea lui ca să-i slujească.
12. Pentru că ei au slujit înaintea idolilor lui și au fost pentru casa lui Israel sminteală și au dus-o la necredință, Mi-am ridicat mâna împotriva lor, zice Domnul Dumnezeu, și își vor lua pedeapsa pentru vinovăția lor.
13. Ei nu se vor apropia de Mine ca să slujească înaintea Mea; nu se vor apropia de lucrurile Mele cele sfinte, nici de Sfânta Sfintelor, ci vor purta asupra lor necinstea și urâciunile lor, pe care le-au făcut.
14. Îi voi face străjeri la templu, să facă slujba lui, și tot ce trebuie făcut la el.
15. Iar preoții din seminția lui Levi, fiii lui Sadoc, care în vremea abaterii de la Mine a fiilor lui Israel au îndeplinit slujirea Mea în locașul Meu cel sfânt, aceia se vor apropia de Mine, ca să-Mi slujească și vor sta înaintea feței Mele, ca să-Mi aducă grăsime și sânge, zice Domnul Dumnezeu.
16. Ei vor intra în locașul Meu cel sfânt și se vor apropia de masa Mea, ca să-Mi slujească; ei vor îndeplini slujirea Mea.
17. Când vor veni la poarta curții dinăuntru, atunci se vor îmbrăca în haine de în, iar haine de lână nu trebuie să aibă pe ei în timpul slujbei lor în porțile curții dinăuntru și în templu.
18. Turbanele de pe capetele lor trebuie să fie tot de în; hainele cele de pe dedesubt de pe coapsele lor să fie de asemenea de în. Ei nu trebuie să se încingă, ca să nu transpire.
19. Iar când va trebui să iasă în curtea cea de la margine, la popor, atunci trebuie să dezbrace hainele lor cu care au slujit și să le lase în camerele cele sfințite și să se îmbrace "u alte haine, ca să nu se atingă de popor cu hainele lor cele sfințite.
20. Capetele lor nu trebuie să și le radă, dar nici părul să nu-și lase să crească, ci să-și tundă neapărat capul.
21. Vin nu trebuie să bea nici un preot când are să intre în curtea cea dinăuntru;
22. Nici văduvă, nici despărțită de bărbat nu trebuie să ia ei de femeie, ci pot să ia numai fată din neamul casei lui Israel și văduvă care a rămas în văduvie după moartea unui preot.
23. Ei trebuie să învețe pe poporul Meu a deosebi ce este sfânt de ce nu este sfânt și să le lămurească ce este curat și ce este necurat.
24. În pricinile nehotărâte, ei trebuie să ia parte la judecată și vor judeca după așezămintele Mele și legile Mele vor păzi și toate rânduielile Mele cele pentru sărbătorile Mele și pentru zilele Mele de odihnă le vor păzi cu sfințenie. Ezekiel 44


13. Nu mai aduceți daruri zadarnice! Tămâierile Îmi sunt dezgustătoare; lunile noi, zilele de odihnă și adunările de la sărbători nu le mai pot suferi. Însăși prăznuirea voastră e nelegiuire!
14. Urăsc lunile noi și sărbătorile voastre sunt pentru Mine o povară. Ajunge! Isaia 1

11. Pentru aceasta îmi voi lua înapoi grâul la vremea lui și mustul la timpul lui și-Mi voi lua lâna și inul cu care ea își acoperă goliciunea ei.
12. Și acum voi descoperi goliciunea ei în ochii iubiților ei și nimeni nu va putea s-o scape din mâna Mea.
13. Și voi face să încetez toate desfătările ei, sărbătorile și lunile noi și zilele de odihnă și toate prăznuirile ei.
14. Și voi pustii via ei și smochinii ei, despre care ea zicea: "Acesta este darul pe care mi l-au dat iubiții mei". Și-i voi preface în păduri și-i vor strica dobitoacele cele sălbatice. Osea 2

Uite ce zice Dumnezeu despre preotia lui Israel, si despre faptul ca ei nu vor mai intra in odihna ci ei vor fi strajeri,dar despre preotia cea sfanta, cea dupa Hristos, proorocul zice ca acestia vor indeplini slujirea Domnului si se vorbeste despre hotararile si randuielile Domnului pentru sarbatori si pentru odihna , care vor pazite cu sfintenie de acestia, randuieli noi.Iara zice undeva despre evrei "nu vor intra in odihna Mea", si ca praznuirile lor sunt o nelegiuire si ca au calcat odihna Domnului.De asemenea zice ca vor inceta praznuirile si zilele de odihna ale lui Israel.Si precum a e scris si in Evrei, El hotoreste din nou o zi, o alta zi caci daca Iosua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu le-ar mai fi vorbit de o alta zi de odihna.Aceasta este ziua odihnei pe care Domnul a lasat celor ce au ramas cu El, pe care Domnul a facut-o si a sfintit-o sa ne bucuram intr-ansa precum zice proorocul David, ziua Invierii(Duminica).Aceasta este veselia cea mare si odihna desavarsita spre invierea cea din morti, aceasta este odihna in care nu au intrat iudeii.De asemenea preotia lor s-a intinat , si zilele lor de odihna s-au incalcat, sarbatorile lor au incetat in fata Domnului.Sa ne amintim cum s-a rupt catapeteasma Templului in vinerea cea mare, si cum le-a zis Hristos:De acum vi se lasa casa pustie, si nu ma veti mai vedea pana nu ve-ti zice: Binecuvantat este cel ce vine intru Numele Domnului!.Asta au prevazut si marii profeti ai VT cand au vazut dinainte lipsa de raspuns a lui Dumnezeu in fata evreilor, care s-au tanguit si au zis "pana cand Doamne , nu ne vei mai auzi si nu vei mai cauta".Tot in Osea , Domnul zice voi sfarma arcul lui Israel in valea lui Izreel.Dar si evreii se vor intoarce in zilele cele din urma si vor cunoaste pe Domnul.
  #129  
Vechi 01.10.2009, 19:25:43
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cat despre psalmul 117 am terminat de discutat despre el.
OK, am înțeles. Nu ești în stare să-ți susții punctul de vedere, sau nici măcar nu este al tău. Fratele meu, nu te mai lua după mintea altuia când studiezi Scriptura. Într-adevăr Sf. Athanasius așa a susținut că e vorba de duminică în vers.24, însă Sf./Fericitul Augustin îl contrazice... Nu este vorba despre nici o duminică! Hai să fim serioși, ce treabă aveau evreii sau Domnul Hristos cu duminica?
  #130  
Vechi 02.10.2009, 21:58:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu se vede insa nicaieri poruncita tinerea zilei a saptea pana la scoaterea evreilor din robia Egiptului.
La fel nu se vede nicăieri porunca a VI-a, și totuși Dumnezeu numește călcarea ei păcat lui Cain. Concluzia: "nu se vede", însă era poruncită.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Chiar daca s-ar admite ca zilele creatiei ar fi fost de 24 ore si nu epoci -cum spune El prin proorocul Sau
Nu spune nimic de epoci, nu induce în eroare!

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Ca o zi inaintea Domnului este ca mii de ani" (Ps. LXXXIX, 4 II Petru III, 8)
De ce nu ai postat întreg versetul? El zice în continuare: "...și o mie de ani ca o zi."
Asta vrea să zică că Domnul este atemporal, nu că zilele Creației ar fi fost mii de ani...


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
nu se poate sti ce nume a purtat ziua a saptea, fiindca n-a existat o astfel de zi pana la Moise.
A purtat numele Shabbath, așa cum apare în originalul ebraic (și în Facerea și în Ieșirea).

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Odihna" de care se aminteste, inseamna ca El a terminat toata lucrarea Sa pe care a binecuvantat-o si a sfintit-o ca sfarsit al acestei lucrari. Dealtfel, asa cum graieste El insusi prin proorocul Isaia : "Dumnezeu nu oboseste, nici nu-si sleieste puterile" (Isaia XL, 28). Deci El n-are nevoie de odihna. "Tatal Meu pana acum lucreaza ; si Eu lucrez" (Ioan V, 17), zice Domnul. Cum Dumnezeu este existenta, Viata insasi, odihna sau incetarea activitatii Lui ar insemna incetarea vietii, sfirsitul existentei lumii.
Așa, și...? Se poate spune la fel și despre om?

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pentru Adam, in rai, toate zilele erau sfinte, pentru ca el traia in apropierea lui Dumnezeu, in stransa comuniune cu El, sfintind numele Lui si slavindu-L zilnic, fata catre fata. Dupa alungarea lui din Eden, ca urmare a pacatului neascultarii, munca a devenit o truda pentru existenta, iar trupul a simtit nevoia de zile de odihna pentru refacerea fortelor fizice si spirituale.
Uiți (sau uită autorul de unde citezi fără ghilimele) un aspect fundamental al sabatului: sabatul nu înseamna doar odihnă fizică și spirituală, ci și o zi de părtășie cu Dumnezeu. În Eden, Dumnezeu a instituit sabatul [și] pentru a Se întâlni cu omul, pentru părtășia cu el. Putea să facă altceva (cum zici, El lucrează continuu), dar a ales ca să stea cu Adam în ziua a șaptea.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Odihna cea noua si desavarsita a venit prin Invierea lui Hristos, in ziua Invierii , ziua Domnului.Acesta este odihna pe care Domnul a facut-o si sarbatoare si praznuirile pe care le-a lasat.
Afirmația aceasta nu are acoperire in Scriptură. Precum vezi, autorul aformației nu dă nici un text biblic, e doar o teorie omenească.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Deci daca ei nu vor intra in odihna Domnului, inseamna ca Domnul a facut alta zi de odihna si sa lasat o alta odihna si alta zi de odihna poporului lui Dumnezeu,precum odinioara lui Israel.
De ce "o altă zi de odihnă"? Cum faci trecerea de la odihna spirituală a mântuirii, la ziua săptămânală de odihnă? Pavel nu spune așa ceva în Evrei. Și nici măcar Iosua nu le-a vorbit evreilor de o altă zi de odihnă!

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu crestini incalca legea prin tinerea odihnei, ci evreii au calcat odihna de aia Dumnezeu a adus alta zi de odihna si alte sarbatori poporului lui Dumnezeu.
Cam nebuloasă fraza asta. Dacă evreii "au călcat odihna" (asta fiind sabatul - după concepția ta) de ce a schimbat Dumnezeu odihna creștinilor? Logic era s-o schimbe pe cea "a evreilor" (tot în concepția ta).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12