Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1301  
Vechi 13.10.2009, 21:12:24
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Alergie la inviere aveti voi.Caci noi marturisim atat invierea sufletului,
Pai, cum sa invie sufletul? Parca era "nemuritor". Sau, v-ati razgandit, intre timp.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul

Atat moartea cea dintai cat si moartea cea de a doua.
Cand va avea loc moartea a doua si cine va suferi de aceasta moarte?


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul

Sa-ti pun o intrebare:Cum veti mai invia voi adventistii fara trup?Caci trupul dupa moarte se descompune si este mancat de viermi?
La aceasta intrebare va raspunde primul adventist (asteptator a lui Hristos), Sfantul Apostol Pavel:
"Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati
într-o clipa, într-o clipeala din ochi, la cea din urma trîmbita. Trîmbita va suna, mortii vor învia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.
Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se îmbrace în neputrezire, si trupul acesta muritor sa se îmbrace în nemurire
."(1 Corinteni 15:51-53).



Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul

Nu stii tu cumva mai bine decat Iisus?
Ioan 11.26 "Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? "
Stiu ca Hristos nu a spus numai ceea ce ati "selectat" dvs.. Puneti, langa versetul dvs. si pe cele ca acestea:

"Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sa aiba viata vesnica, si Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:40)

"Cine manînca trupul Meu, si bea sîngele Meu, are viata vesnica; si Eu îl voi învia în ziua de apoi." (Ioan 6:54)

Viata vesnica este legata de invierea pe care ne-o va da Hristos. Dvs. vreti o viata vesnica "instant". Asta v-o poate promite (ca n-are cum sa v-o dea) "mincinosul", "inselatorul".
  #1302  
Vechi 13.10.2009, 21:22:39
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Ca nu vom muri, o spune invatatorul dvs. "Hotarat ca nu veti muri". (spune diavolul in Facerea 3:4).

Domnul Iisus Hristos spune altceva: ca vom muri (asa cum a murit si El), ca vom fi inviati (asa cum a inviat si El) si ca vom mosteni viata vesnica (impreuna cu El).



Raspalta pentru ceea ce s-a facut in viata aceasta va fi primita la revenirea Mantuitorului.

"Iata Eu vin curand si rasplata Mea este cu mine ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui"(Apocalipsa 22:12)

Eu zic sa-L credem si sa-L asteptam.



Domnul Iisus Hristos vorbea despre inviere (cuvant la care aveti alergie), atunci cand spunea cele amintite de dvs.:
"Cît priveste învierea mortilor, oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cînd zice:
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac, si Dumnezeul lui Iacov?" Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii." (Matei 22:31,32)

Si, tot Domnul Iisus Hristos spune, putin mai inainte, adresandu-se celor care nu cred in inviere (sau cred doar din gura- adevarata lor credinta fiind in "nemurire"):
"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.
Caci la înviere..."
condorule deja devii nesimtit cu astfel de replici. Te rog foarte mult sa iti masori cuvintele ca altfel nu vom mai sta de vorba cu tine si voi cere banarea ta
  #1303  
Vechi 13.10.2009, 21:43:45
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Condoru ca un vultur ce este, nu se sperie.
A mai intrat pe aici sub diverse nume (mariann, vasinec, litanu etc). O sa o faca inca o data, si inca o data si inca o data. De fiecare data cand e dat afara. Insa vulturul nostru se da de gol de indata ce intra si poate fi depistat usor.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1304  
Vechi 13.10.2009, 21:49:07
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Condoru ca un vultur ce este, nu se sperie.
A mai intrat pe aici sub diverse nume (mariann, vasinec, litanu etc). O sa o faca inca o data, si inca o data si inca o data. De fiecare data cand e dat afara. Insa vulturul nostru se da de gol de indata ce intra si poate fi depistat usor.
M-am ascuns vreodata? Am intrat si sub alte nume, sub care "am avut viata scurta" (sau am fost facut disparut cu tot cu postari - nici "numele" nu a mai ramas de mine).
  #1305  
Vechi 14.10.2009, 10:58:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Pai, cum sa invie sufletul? Parca era "nemuritor". Sau, v-ati razgandit, intre timp.




Cand va avea loc moartea a doua si cine va suferi de aceasta moarte?


Stiu ca Hristos nu a spus numai ceea ce ati "selectat" dvs.. Puneti, langa versetul dvs. si pe cele ca acestea:

"Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sa aiba viata vesnica, si Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:40)

"Cine manînca trupul Meu, si bea sîngele Meu, are viata vesnica; si Eu îl voi învia în ziua de apoi." (Ioan 6:54)

Viata vesnica este legata de invierea pe care ne-o va da Hristos. Dvs. vreti o viata vesnica "instant". Asta v-o poate promite (ca n-are cum sa v-o dea) "mincinosul", "inselatorul".
Invierea inseamna trecerea de la moarte la viata.Daca nu intelegi o dogma fundamentala a crestinismului cum vrei sa intelegi taine?Tot fundamentul crestinismului se bazeaza pe suflet, si nu pe trup.Viata vesnica se refera la Imparatia Cerurilor, caci asta este viata, Iisus este viata.Ce zice Tatal iubitor despre fiul ratacitor?Acesta era mort dar a inviat.Deci invierea inseamna revenirea in imparatia lui Dumnezeu.Prima moarte reprezinta pe cei care au murit in Hristos, au murit trupului si traiesc pentru suflet si pentru Hristos, pe cei care si-au rastignit trupul impreuna cu Hristos, iar moartea cea de a doua inseamna pedeapsa vesnica.

25. Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? Ioan 11

Versetele pe care le-ai pus tu si in mod evident nu le intelegi sunt din Ioan 6.

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
La aceasta intrebare va raspunde primul adventist (asteptator a lui Hristos), Sfantul Apostol Pavel:
"Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati
într-o clipa, într-o clipeala din ochi, la cea din urma trîmbita. Trîmbita va suna, mortii vor învia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.
Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se îmbrace în neputrezire, si trupul acesta muritor sa se îmbrace în nemurire
."(1 Corinteni 15:51-53).
Saracul Pavel , acum a fost si el dintre cei pierdut?Vezi ca secta ta a aparut in cam prin 1863, asta cam la 1700 si ceva de ani dupa Pavel(aproape 1800).Si apropo Pavel nu era saducheu .

Ce se intampla cu aia care deja is morti atunci?Si mancati de viermi?La care probabil nici oasele nu mai sunt?
  #1306  
Vechi 14.10.2009, 11:25:47
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor eu zic sa lasam disputele,sa nu mai tragi de timp si sa raspunzi la acele 2 intrebari(asta daca ai raspuns la ele).
  #1307  
Vechi 14.10.2009, 20:19:27
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Pana cand imi raspunde condor la intrebari,o sa mai aduc in prim plan cateva argumente biblice in favoarea continuitatii sufletului dupa moartea trupeasca si existentei pedepsei vesnice.
Iacov 2:26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.
2 Corinteni 5:6 Asadar, noi întotdeauna suntem plini de încredere; caci stim ca, daca suntem acasa în trup, pribegim departe de Domnul, -
2 Corinteni 5:7 pentru ca umblam prin credinta, nu prin vedere. -
2 Corinteni 5:8 Da, suntem plini de încredere, si ne place mult mai mult SA PARASIM trupul acesta, ca sa fim acasa la Domnul.(cine sa fie acasa la Domnul,daca nu sufletul sau duhul,pentru ca trupul este parasit?)
2 Corinteni 5:9 De aceea ne si silim sa-I fim placuti, fie ca ramânem acasa fie ca suntem departe de casa.
2 Corinteni 5:10 Caci toti trebuie sa ne înfatisam înaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut când traia în trup.
Apocalipsa 14:9 Apoi a urmat un alt înger, al treilea, si a zis cu glas tare: "Daca se închina cineva fiarei si icoanei ei, si primeste semnul ei pe frunte sau pe mâna,
Apocalipsa 14:10 va bea si el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; si va fi chinuit în foc si în pucioasa, înaintea sfintilor îngeri si înaintea Mielului.
Apocalipsa 14:11 Si fumul chinului lor se suie în sus în VECII VECILOR. Si NICI ZIUA,NICI NOAPTEA n-au odihna cei ce se închina fiarei si icoanei ei, si oricine primeste semnul numelui ei!
Am cautat in VT ceva referitor la chestiunea despre pedeapsa vesnica a celor pacatosi,fiindca tricesimusquintus vorbea despre "limba greaca in care a fost scris NT".Uite ce am gasit:
Daniel 12:1 În vremea aceea se va scula marele voievod Mihail, ocrotitorul copiilor poporului tau; caci aceasta va fi o vreme de strâmtorare, cum n-a mai fost de când sunt neamurile si pâna la vremea aceasta. Dar în vremea aceea, poporul tau va fi mântuit, si anume oricine va fi gasit scris în carte.
Daniel 12:2 Multi din cei ce dorm în tarâna pamântului se vor scula: unii pentru viata vesnica, si altii pentru ocara si rusine VESNICA.
Daniel 12:3 Cei întelepti vor straluci ca stralucirea cerului, si cei ce vor învata pe multi sa umble în neprihanire vor straluci ca stelele, în veac si în veci de veci.
Daniel 12:4 Tu, însa, Daniele, tine ascunse aceste cuvinte, si pecetluieste cartea, pâna la vremea sfârsitului. Atunci multi o vor citi, si cunostinta va creste."
Acum sa va auzim cum explicati aceste versete(care vad ca nu s-au mai adus pana acum).Sa va auzim.
  #1308  
Vechi 15.10.2009, 08:46:24
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Condor eu zic sa lasam disputele,sa nu mai tragi de timp si sa raspunzi la acele 2 intrebari(asta daca ai raspuns la ele).
Considera ca n-am.
  #1309  
Vechi 15.10.2009, 08:59:43
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Pana cand imi raspunde condor la intrebari,o sa mai aduc in prim plan cateva argumente biblice in favoarea continuitatii sufletului dupa moartea trupeasca si existentei pedepsei vesnice.
Ai aruncat o gramada de versete, majoritatea dintre ele neavand treaba cu "nemurirea sufletului" si "vesnicia chinurilor".

Singurele versete de care se pot agata cei care vor sa demonstreze ceea ce sustii si tu, sunt cele postate (de nenumarate ori) de Ovidiu-s (care este mult mai bine pregatit decat tine).
  #1310  
Vechi 15.10.2009, 09:21:44
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Invierea inseamna trecerea de la moarte la viata.
Sunt de acord cu dvs. Dar, ca sa treci de la moarte la viata insemna ca, mai intai vei muri. Si, nu ma refer la moartea spiritula. Nici Domnul Iisus Hristos nu se referea la o inviere din moartea spirituala cand spunea "si Eu il voi invia in ziua de apoi"(ex:Ioan 6:40 , 54).

Sfantul Apostol Pavel explica aceasta inviere "din ziua de apoi":

"Caci daca credem ca Iisus a murit si a inviat, credem si ca Dumnezeu va aduce inapoi, impreuna cu Iisus, pe cei ce au adormit in El"(1 Tesaloniceni 4:14).

Apoi, continua:

"Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va pogora din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei, in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul. Mangaiati-va dar unii pe altii cu aceste cuvinte."(1 Tesaloniceni 4:16-18).

Dvs. mai asteptati acea zi a intoarcerii Domnului, cand va avea loc invierea celor credinciosi? Eu cred ca nu o mai asteptati. Daca tot sunteti "nemuritori" si fiecare merge, imediat ce moare, ori in rai ori in iad, ce rost mai are sa revina Hristos? Problema este deja rezolvata.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17