Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1371  
Vechi 03.03.2011, 12:45:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Mai Iosife, ma faci sa arunc cuvinte grele?
La Fapte 2 se vede cum Apostolii au vorbit in limbi (nu spune ca se rugau), cei de afara au inteles fiecare in limba lui, dupa care a vb Petru (tot in limbi cred) pt ca apoi s-au botezat ca la 3000 de suflete...

Pavel vine si vb de rugaciunea in limbi (iar tu zici ca , cuvintele rugaciunii erau in limbi), care ar fi scopul?
Asa ca eu as spune (ca si Pavel despre cei din vremea lui) despre Ana, ca vb in limbi, neinteleasa de Eli...

Cat timp nu vad rostul vorbirii in limbi in timpul rugaciunii, nu vad de ce Pavel ar fi de acord. Un lucru e clar, Petru vorbind despre unele scrieri a lui Pavel spune: "...in toate epistolele sale, in care sunt unele lucruri cu anevoie de inteles, pe care cei nestiutori si neintariti le rastalmacesc , ca si pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare" (II Petru 3, 16).
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1372  
Vechi 03.03.2011, 12:52:00
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Pana imi dai mie raspunsul (sau mai bine nu mi-l mai dai ca si asa probabil ca iti este prea greu sa recunosti) intervin-o si tu la Admin, poate il iarta pe Danut7.
Ieri a vorbit cam urat dar era probabil intr-o pasa proasta.
Eu l-am iertat de cum i-am citit prostiile dar acum am vazut ca a fost banat.

Nu ca ar merita iertarea dar pe noi Dumnezeu nu ne iarta pacatele fara sa meritam?
Eu as zice ca daca isi cere iertare sa i se mai acorde o (una) sansa. Tu?
Nu prea stiu cine e Danut7, dar un lucru trebuie stiut, voi sunteti sursa provocarii noastre.
Daca cumva Admin m-ar bana, as dori sa stiu de ce? o cauza...

Ce sa rog administratorul, l-am rugat sa va lase pe voi NP sa va spuneti punctul de vedere, insa a fost mai destept ca mine...va lasat pana a vazut cat de "buni" sunteti.
Mai spuneam Dorinei ca ea dainuie pe forum (are peste 2200 de postari, mai multe ca mine) si asta pt ca Admin. judeca drept...

PS. daca mergi vreodata pe forumuri NP sa spui tuturor de acolo ca la noi ortodocsii pe forum , sunt banati nu numai adversarii , ci si fratii de credinta... si sa nu mai minteasca NP, ca minciuna nu-i placuta in fata Domnului, iar "pocaitii" sunt ...

PS. mai am si alte treburi , nu numai sa-ti raspund...dar stai linistit, daca nu-ti raspund intr-o ora 2...pana seara iti raspund, sau nu va ramane intrebarae ta fara raspuns...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 03.03.2011 at 12:56:26.
  #1373  
Vechi 03.03.2011, 13:16:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Sunt doua feluri de vorbire in limbi: rugaciunea in limbi si predicarea in limbi.
Cand primesti darul, atunci cand Duhul te inspira, te poti ruga sau poti predica intr-o limba pe care nu o cunosti.
Eu nu am auzit ca penticostalii sa vorbeasca de 2 feluri de vorbire in limbi. Am auzit doar ca exista 2 vb, 1 apostolica si care s-a c-am incheiat, si 1 specifica penticostalilor (de neinteles de nimeni).
Cand Duhul te inspira, nu te mai rogi cu mintea ci cu inima...De rugaciunea inimii practicata de unii parinti ai BO, ai auzit?

Citat:
In cazul rugaciuni in limbi - trebuie sa te rogi in asa fel incat sa te auzi tu si Dumnezeu. Adica trebuie sa nu deranjezi pe cel de langa tine.
Aici e vorba de rugaciunea ce se aseamana cu cea a Anei la la I Regi 1, 13....

Dar rugaciunea dezordonata si cu glas mare (cu zgomot) , tot in limbi este?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 03.03.2011 at 13:19:10.
  #1374  
Vechi 03.03.2011, 13:21:30
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Mai Iosife, ma faci sa arunc cuvinte grele?
Daca un pahar este plin cu apa curata poti sa il agiti de azi si pana maine, apa va ramane curata.
Daca un pahar are ceva noroi la baza lui si deasupra este o apa care pare a fi curata, cand agiti paharul totul se va tulbura si ceea ce vei putea vedea va fi doar un lichid negricios.

Eu te rog sa nu te enervezi si, chiar daca iti dai seama ca nu ai dreptate si ca esti pus putin la colt, sa nu arunci cuvinte grele!
Pe acest forum vei convinge nu prin cuvinte grele ci daca vei vorbi frumos, daca vei fi onest intelectual, daca vei discuta la subiect, daca vei recunoaste atunci cand nu ai dreptate sau nu stii ceva.
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
La Fapte 2 se vede cum...
Am ma spus de cateva ori: vom vorbi despre Fapte 2. Cunosc pasajul.
Te-am rugat sa vorbim acum putin din 1 Corinteni 14.
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pavel vine si vb de rugaciunea in limbi (iar tu zici ca , cuvintele rugaciunii erau in limbi), care ar fi scopul?
Vorbim si despre scop dar mai inainte as vrea sa recunosti fara echivoc:
- DA, Apostolul Pavel vorbeste despre rugaciunea in limbi.

Sau sa zici una din urmatoarele:
- subiectul ma depaseste
- voi vorbi acest aspect cu duhovnicul meu
- eu nu stiu, vrea vreun coleg ortodox sa ma ajute?

Adica, hai sa postam mai cu integritate.
Nu putem spune despre cuvintele Scripturii: „Da, Pavel vorbea despre rugaciunea in limbi dar daca eu nu inteleg scopul rugaciunii in limbi inseamna ca Pavel nici nu vorbea despre rugaciunea in limbi”. Biblia nu e de plastelina, Geony.

Si nu merge cu: Ana din Vechiul Testament vorbea in limbi.
Putin respect!

Nu vorbim despre Ana si nici despre Fapte 2.
Vrem sa lamurim daca Apostolul Pavel a scris in 1 Corinteni 14 despre rugaciunea in limbi.

El a spus:

1 Corinteni 14: 2 - Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
1 Corinteni 14: 4 - Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.

Ce crezi tu Geony, a vorbit apostolul Pavel despre rugaciunea in limbi?
Sau nu?
  #1375  
Vechi 03.03.2011, 13:46:42
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Eu te rog sa nu te enervezi si, chiar daca iti dai seama ca nu ai dreptate si ca esti pus putin la colt, sa nu arunci cuvinte grele!
Pe acest forum vei convinge nu prin cuvinte grele ci daca vei vorbi frumos, daca vei fi onest intelectual, daca vei discuta la subiect, daca vei recunoaste atunci cand nu ai dreptate sau nu stii ceva.
Nu la a spune cuvinte vulgare sau obscene m-am referit; nu-mi sta in caracter!



Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Sau sa zici una din urmatoarele:
- subiectul ma depaseste
- voi vorbi acest aspect cu duhovnicul meu
- eu nu stiu, vrea vreun coleg ortodox sa ma ajute?
Nu sunt nici depasit, nici nu vreau sa vb cu duhovnicul si nu vreau sa ma ajute nici un coleg. Raspunsul il pot da singur, atata timp cat sunt inteles.

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Adica, hai sa postam mai cu integritate.
Nu putem spune despre cuvintele Scripturii: „Da, Pavel vorbea despre rugaciunea in limbi dar daca eu nu inteleg scopul rugaciunii in limbi inseamna ca Pavel nici nu vorbea despre rugaciunea in limbi”. Biblia nu e de plastelina, Geony.
Ca sa-ti dau ras[punsul cu privire la rugaciunea in limbi de care vorbesti, te-as ruga sa-mi spui ce rost are ea?



Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Ce crezi tu Geony, a vorbit apostolul Pavel despre rugaciunea in limbi? Sau nu?
Daca vrei sa-ti raspund aici, as vrea sa imi spui la ce scrieri ale lui Pavel si la ce lucruri de neinteles (''pe care un ii le rastalmacesc spre pierzarea lor") face referire Petru la II Petru 3, 16?
Biblia este UNA, si se leaga invataturile una de cealalta...Daca ar fi vb de mai multe feluri de vb in limbi, sunt convins ca Luca ar fi mentionat acest lucru...Culmea este, ca abia la I Cor. 14 , Pavel vb de vb in limbi in timpul rugaciunii....fara un scop anume!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1376  
Vechi 03.03.2011, 13:56:39
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Am inteles Geony, raspunsul tau este „ - NU vreau sa raspund, mi-e teama!”
Macar ca Apostolul Pavel vorbeste in mod clar in Biblie despre rugaciunea in limbi tu nu poti accepta ce scrie in Biblie pentru ca nu se potriveste cu ceea ce credeai tu.

Apostolul Pavel scrie asa:
1 Corinteni 14: 2 - Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
1 Corinteni 14: 4 - Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
Este foarte clar.

Noi trebuie sa credem Biblia, Geony, chiar si atunci cand ea spune ceva contrar asteptarilor noastre. Cand credem ceva contrar Bibliei, noi gresim, Biblia este adevarata.

Am vazut cum ai raspuns tu la intrebarea mea: cu intortocheli, cu ocolisuri, fara sa recunosti ceea ce e scris negru pe alb.
Sunt gata acum pentru intrebari. Eu iti voi raspunde direct. Doar sa pui cate o singura intrebare.

Last edited by Iosif77; 03.03.2011 at 13:59:30.
  #1377  
Vechi 03.03.2011, 14:13:21
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Am inteles Geony, raspunsul tau este „ - NU vreau sa raspund, mi-e teama!”
Am sa-ti raspund cu raspunsul lui Daniel Branzai, un pastor Baptist (cred)...

"Sa ne intelegem bine, in Corint, apostolul Pavel nu interzice “vorbirea in limbi”. El cauta insa sa o prezinte intr-o lumina corecta, indreptind greselile si corectind abuzurile. O statistica facuta in 2007 prin biserici carismatice si pentecostale din toata lumea a aratat ca mai mult de jumatate din membrii acestor biserici nu mai vorbesc in limbi.

Biserica din Corint a fost o Biserica plina de probleme. La lipsa de crestere, la imoralitate, la certurile de partide, la duhul de judecata si la idolatria inca prezenta in Biserica, corintenii mai adaugau si o alergare dupa supranaturalul unei vorbiri extatice!

Prin ceea ce le-a scris, Pavel a cautat sa-i scoata din superficialitate si sa-i indrepte inspre rinduiala si maturitate. Chemarea lui Pavel a fost necesara si insistenta. Pericolul care-i pastea pe cei din Corint era ca in trairea “extazului”, cu paznicul mintii adormit, sa cada prada inselatoriilor duhurilor demonice.

Fara a fi nenatural sau rau in sine, extazul “vorbirii in limbi” poate deveni mediul periculos al influentelor duhurilor inselatoare. Este mult mai bine sa te stii in siguranta la adapostul mintii pe care ne-a dat-o Dumnezeu.

Ancorata in revelatia Scripturii, mintea trebuie sa fie implicata in toate deciziile vietii. Daca n-ar fi fost asa, Dumnezeu nu ne-ar mai fi lasat Biblia scrisa, ci ne-ar fi calauzit printr-un fel de revelatie continua si personala primita sub stare de transa, in momente de exaltare a duhului. Dumnezeu ne-a dat insa Scriptura. Dumnezeu ne-a dat ratiunea. Si tot Dumnezeu ni l-a daruit si pe apostolul Pavel, pentru ca prin el sa fim invatati despre ceea ce vrea si ceea ce nu vrea El sa vada intamplandu-se in Biserica. "

La care mai adaug si eu ceva Biblic: "...în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." (II Petru 3, 16) ...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1378  
Vechi 03.03.2011, 14:25:05
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Am sa-ti raspund cu raspunsul lui Daniel Branzai, un pastor Baptist (cred)...
Stiu parerea pastorului Daniel Branzei si sunt pe deplin de acord cu tot ce a scris el in postarea de mai sus.
Eu insa vorbeam cu tine si as fi vrut sa stiu parerea ta.

Si nici Daniel in postarea de mai sus si nici tu in n postari nu ati prezentat raspunsul la o intrebare:
- Scrie apostolul Pavel in 1 Corinteni 14 despre rugaciunea in limbi?
Dar am inteles: tie iti este teama sa raspunzi. Nu este nici o rusine si nici o suparare.

Ai avut multe intrebari pentru mine mai devreme. Ele erau puse doar asa ca sa ma tragi de la subiect?
Daca vrei sa pui una din intrebari eu sunt pregatit acum sa iti raspund.
  #1379  
Vechi 03.03.2011, 14:44:36
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Iosif,

Cred ca am inteles treaba asta cu vorbitul in limbi, dar vreau sa vad pe ce se bazeaza doctrina voastra cand incurajati asta.
La mine se rezuma asa:
- Este amintita in biblie vorbirea in limbi atat ca rugaciune cat si ca predica
- Da, Pavel vorbeste despre rugaciunea in limbi dar nu o recomanda
Este evident ca cel care poate predica intr-o alta limba se poate si ruga in alta limba, dar nu este deloc recomandat pentru ca nu ajuta la nimic! Nu conteaza limba in care te rogi ci conteaza sa te rogi (cred ca asta voia sa spuna si Geony cand te intreba de rostul ei).
Cum era vorbirea in limbi (in aceptiunea ortodoxa) ti-au mai explicat si altii, dar daca vrei vom relua.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1380  
Vechi 03.03.2011, 15:05:54
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

De ce incurajam vorbirea in limbi?

1. Pentru ca este un dar al Duhului Sfant. Orice dar si orice roada a Duhului Sfant trebuiesc incurajate in viata credinciosului.
2. Pentru ca Apostolul Pavel a incurajat vorbirea in limbi: „Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi!” spunea marele apostol.
3. Pentru ca, prin intermediul rugaciunii in limbi, credinciosul are parte de un extraordinar ajutor in ceea ce priveste zidirea lui, personala.
4. Pentru ca vorbirea in limbi (insotita de talmacirea limbilor) zideste sufleteste Biserica.

Sunt doar cateva motive care mi-au venit repede in minte.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10