Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1381  
Vechi 19.10.2009, 19:08:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ca raspuns in legatura cu Ecclesiastul haide sa ne uitam de fapt ce a crezut cu adevarat Ecclesiastul si modul in care voi interpretati fals Cartea cea sfanta printre care si scrierile Ecclesiastului:

"Mai de preț este un nume bun decât untdelemnul cel binemirositor și ziua morții decât ziua nașterii. " Ecclesiastul 7:1

De ce este mai de pret ziua mortii decat ziua nasterii, daca dupa moarte nu se mai intampla nimic?Ziua mortii este mai de pret pentru ca atunci se implineste dreptatea lui Dumnezeu, vezi pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar.

"Căci soarta omului și soarta dobitocului este aceeași: precum moare unul, moare și celălalt și toți au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Și totul este deșertăciune!
Amândoi merg în același loc: amândoi au ieșit din pulbere și amândoi în pulbere se întorc.
Cine știe dacă duhul omului se urcă în sus și duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?
Și mi-am dat seama că nimic nu este mai de preț pentru om decât să se bucure de lucrurile sale, că aceasta este partea lui, fiindcă cine îi va da lui putere să mai vadă ceea ce se va întâmpla în urma lui? " Ecclesiastul 3:19-22

Vedem ca Solomon vorbeste de moarte si apoi de duh, in privinta mortii el spune ca nu suntem cu nimic mai presus decat dobitoacele pentru ca si acestea mor.Si el spune cine stie daca duhul omului urca in sus sau nu?

"Pentru orice lucru este un timp și o judecată; că mare este nenorocirea care apasă asupra omului,
De vreme ce el nu poate să știe mai dinainte ceea ce se va întâmpla. Oare, cine îi va da de știre ceea ce va fi cu el?
Omul nu este stăpân pe duhul său de viață, ca să-l poată opri; la fel nu este stăpân pe ziua morții și în această luptă nu încape amânare. Nelegiuirea nu va scăpa pe cel care o săvârșește." Ecclesiastul 8:6-8

Solomon vorbeste despre judecata dupa moarte si despre continuitatea duhului(sufletului) dupa moarte pe care omul nu il poate opri.El vorbeste si de felul in care faptele merg impreuna cu sufletul la judecata.Caci nelegiurea nu va scapa pe cel care o savarseste.

Deci vedem ca Solomon credea in suflet si in viata de dupa moarte. "
  #1382  
Vechi 19.10.2009, 19:20:28
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu le contest dar nici nu le aprob;

Invatatura ortodoxa cu privire la viata dupa moarte este limitata.Mai ales din precautia de a nu gresi.Chiar daca parintele Cleopa a scris ce a scris asta nu inseamna ca el prezinta autoritatea si pozitia Bisericii in legatura cu asta.Ca orice cuvios , poate a avut anumite opinii personale care pot face parte din cercul ortodoxiei sau nu.Asta nu inseamna ca daca el s-a extins si a abordat mai mult decat este cuprins in invatatura Bisericeasca, ca prin gura lui se rosteste invatatura universala a Bisericii.
Parintele Cleopa spune despre aceste invataturi: "Dar, ca să știți ce se întâmplă cu sufletul când moare omul, am să vă spun care-i drumul sufletului imediat după moarte, după tradiția Bisericii Ortodoxe." (sursa:http://ortodoxie.3x.ro/diverse/Sfatu...oxe/drumul.htm - alt link.)

Asa ca, va invit sa discutam despre "drumul sufletului dupa moarte" conform traditiei ortodoxe. Sa nu ma faceti sa cred ca va este rusine sau teama sa discutati despre invataturile bisericii ortodoxe.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Eu zic sa nu ne intindem mai mult decat e plapuma, mai ales tu.Ca ti-au iesit picioarele din plapuma de mult.
Eu zic sa ne intindem cat se poate de mult. Nu suntem pe vremea inchizitie sa ni se spuna "crede si nu cerceta".

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si acum iti propun sa revenim la tema acestu topic "Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte"
Nici nu am parasit tema acestui topic, intitulat in mod mincinos (de catre initiatorul Iustin) "adventistii neaga viata sufletului dupa moarte".

Propun sa abordam adevarurile ortodoxe referitoare la ceea ce se intampla dupa moarte, ca sa facem de rusine teoria adventista (conform careia, dupa moarte exista viata numai cu conditia sa ai parte de invierea data de Mantuitorul).
  #1383  
Vechi 19.10.2009, 19:28:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu pot sa vb din ceea ce nu cunosc.
  #1384  
Vechi 19.10.2009, 19:30:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Daca te intereseaza teologia ortodoxa cu privire la lucrul asta pune mana pe niste carti si citeste.
  #1385  
Vechi 19.10.2009, 19:30:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sau mai bine contacteaza un preot.
  #1386  
Vechi 19.10.2009, 19:32:05
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
ca sa le dea viata si nu i-ar mai fi strigat ca pe niste oameni vii cu sunt de fapt.
Asta da intelegere in duh. Sa dai viata la niste oameni vii ("cum sunt de fapt").

Cat de mult puteti lua in desert invierea pe care ne-a promis-o Domnul Iisus Hristos !? Voi nu aveti nevoie de acesta inviere. Sunteti nemuritori. Si mai spuneti ca tineti ziua intaia a saptamanii, doarece serbati invierea. Care inviere? Pe care o bagatelizati?
  #1387  
Vechi 19.10.2009, 19:42:40
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Explica-mi si mie de ce titlul acestui topic e mincinos! Mincinos esti tu acum.

Toate invataturile parintelui Cleopa sunt pe baza Scripturii si Sf Traditii si eu cred ca sunt reale. In teologia ortodoxa se numesc teologumene. Si ,,profetesa" voastra avea o groaza de aberatii de care nu vrei sa se discute si care vorbeau despre sfinti si ingeri:

"Toti ingerii au un bilet de aur pe care trebuie s-o prezinte la poarta orasului sfant pentru a intra si iesi." (p. 39). (Scrieri timpurii, ediția 1907,
Fiecare sunt din milioanele de mantuiti nestiuti are o coroană de aur. Ea spune: "Isus ni le-a pus pe cap chiar cu mainile Lui" (p. 16). Pentru ca insusi Isus sa faca asta pentru miriade de rascumparati, e nevoie de sute de ani. Apoi vede "o masa din argint curat, lunga de mai multe mile si pe care totusi ochii nostri o puteau vedea" (p. 19). Toti sfintii au case de argint; in fiecare casa exista un raft de aur. Sfintii isi scot coroanele de aur, le pun pe raft si merg la lucru la camp. (p. 18).
Vede copilasi "folosindu-se de aripioare ca să ajunga in varful muntilor " (p. 19). Apoi: "Sfintii isi foloseau aripile si urcau in varful zidului" (p. 53). Unde sunt pasajele din scriptura pentru această invatatura?
Pretinde că l-a văzut de aproape pe Satan; i-a văzut silueta, forma capului, ochii etc. Ea spune: "Avea o silueta mare, dar carnea ii atarna pe maini si pe fata. Uitandu-ma la el, stătea cu barbia in mana stanga " (p. 152).
Observati vederile ei extreme si materialiste; totul e văzut din perspectiva unui copil cu imaginatie si gandire simpla; ceea ce era ea atunci. In scrierile de mai tarziu, cand s-a făcut mai inteligenta si mai citita, dispar aceste idei grosolane. Ideile ei despre căderea lui Satan, caderea omului si pierderea Edenului par de parc-ar fi scoase din ,,Paradisul pierdut,, al lui Milton, cu siguranta nu din Biblie.
Observati parerile ei referitoare la distrugerea celor rai. Sune ca unii erau consumati ,,repede,,. ,, Unii se consumau de mai multe zile si cata vreme mai exista ceva din ei neconsumat, ramanea sentimentul suferintei. " (p. 294; vechea editie p. 154). Asa ca daca mai ramanea doar femurul după ce se consumau creierul si nervii, acel os putea să gandeasca, sa simta si sa inteleaga si sa sufere fara cap sau creier! E ceva demn de Infernul lui Dante, sau de vechea idee medievala de tortura in focul literal. Ar trebui ca Dumnezeu sa faca o minune in fiecare individ pentru ca să tortureze astfel oamenii.
  #1388  
Vechi 19.10.2009, 19:49:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Antihristule , ce ar fi sa va luati talpasita de aici?Ne-am cam saturat de nimicnicia voastra , de vorbele voastre goale, de refuzarea dialogului si prostia cu care va imbracati batjocorind Sfanta Scriptura , Biserica , Sf Traditie si pe sfinti.Mergeti si latrati la voi pe strada pe forumurile diabolice ale cultului vostru si va plangeti acolo, si vb acolo cu aia pe `limba voastra`.Noi ne-am lamurit aici de cultul vostru antihristic si de "profetii" vostrii.Ne-ati indobitocit destul cu prostia voastra.
  #1389  
Vechi 19.10.2009, 19:51:16
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Asta da intelegere in duh. Sa dai viata la niste oameni vii ("cum sunt de fapt").

Cat de mult puteti lua in desert invierea pe care ne-a promis-o Domnul Iisus Hristos !? Voi nu aveti nevoie de acesta inviere. Sunteti nemuritori. Si mai spuneti ca tineti ziua intaia a saptamanii, doarece serbati invierea. Care inviere? Pe care o bagatelizati?
Vii sunt sufletele lor, dar ca de obicei tu cauti subrefugii si nod in papura caci nu ai ce sa raspunzi la obiect. Tu mai zici ca esti sincer in cautarea adevarului?
Una e invierea trupurilor la a doua venire si alta e nemurirea sufletului cu care omul se aseamana cu Dumnezeu. De ce a mai zis Dumnezeu : ,,Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.,,? daca el, omul moare la fel ca animalul, cu toate ca pe om l-a facut in mod diferit de animal? Noi nu luam in desert invierea, voi o rastalmaciti.
  #1390  
Vechi 19.10.2009, 20:11:57
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Explica-mi si mie de ce titlul acestui topic e mincinos! Mincinos esti tu acum.
Titlul, dat de dvs. acestui topic, este mincinos doarece "adventistii cred in viata sufletului dupa moarte", dupa ce va avea loc invierea data de Mantuitorul si mostenirea vietii vesnice. "Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sa aiba viata vesnica, si Eu îl voi învia în ziua de apoi."

P.S. Pentru un adventist "suflet viu" inseamna exact ceea ce spune Sfanta Scriptura: adica omul in intregime (trup si suflare de viata - vezi Facerea 2:7).

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Toate invataturile parintelui Cleopa sunt pe baza Scripturii si Sf Traditii si eu cred ca sunt reale. In teologia ortodoxa se numesc teologumene.
Atunci, vreau sa va intreb, si pe dvs., de ce lipseste Hristos din aceasta teologumena? De ce, in locul lui Hristos sunt puse biserica si preotii?

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Si ,,profetesa" voastra avea o groaza de aberatii de care nu vrei sa se discute si care vorbeau despre sfinti si ingeri
De ce sa discut despre profetiile Ellenei White? Nu le sustin, asa cum sustineti dvs. traditia ortodoxa . Pentru adventisti, doar ce spune Sfanta Scriptura este considerat adevar incontestabil.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17