Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 07.05.2009, 00:44:21
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oops , inca un canon despre gravitatea enorma a avorturilor " neavortive " :

127. -"Femeile care-si strica pintecele, ca sa nu mai nasca copii, zece ani sa se pocaiasca. Doi ani sa stea afara, in curtea Bisericii, trei ani sa stea la usa Bisericii ascultind Scripturile; alti patru ani sa stea cu catehumenii in tinda Bisericii, (adica in pronaos), pina ce diaconul zice: "Cei chemati iesiti"...; iar un an sa stea in Biserica cu credinciosii, la Liturghie si apoi sa se impartaseasca" - ILT. 21, p. 245
BAIA


la asa niste canonane nu exista pogoraminte ca sa lasi sa se impartasaeasca fara pocainta si fara macar o perioda de oprire ... da acuma , preotii improvizati de comunism si ateism , au ajuns sa lase femeile sa se impartaseasca chiar si daca nu vor sa se lase de avorturile " neavortive " ... asta e apostazie si iad ...
Reply With Quote
  #142  
Vechi 07.05.2009, 09:43:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Emanuel,eu spun sa te casatoresti mai intai,sa faci vre-o 10 copii care sa te raga la cap...nici nu-ti inchipui cum este,apoi sa vii aici sa ne vorbesti despre casatorie.Iar daca nu esti adeptul ei,atunci renunta la "citit"despre aceasta,fiindca de la citit pana la fapta este cale lunga...calea vietii insasi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #143  
Vechi 07.05.2009, 10:39:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ory , Viata e Hristos , nu e viata asta ...
Hristos si majoritatea apostolilor si a sfintilor au fost necasatoriti si totusi ei au invatat ortodoxia pe toti , si pe casatoriti si pe necasatoriti ...
faptul ca cineva nu e casatorit nu este nici un impediment ca sa poata intelege situatia celor casatoriti , si sa nu ii poata sfatui spre mantuire ... este adevarat ca un casatorit stie mult mai multe amanunte despre casatorie decat un necasatorit , insa calea mantuirii unui casatorit o poate sti la fel de bine si un necasatorit ... eu nu vorbesc aici despre intimitati si altele din astea care le stiu din experienta numai cei casatoriti , eu vorbesc despre poruncile dumnezeiesti si despre caile de mantuire valabile pentru toti ...

deci eu nu am spus nimic altceva decat ca pogoramintele care se fac azi de preoti sunt peste masura , si ce este peste masura este de la demoni ... nu sunt spre mantuirea nimanui , si nici spre slava lui Dumnezeu si nici in duhul sfintilor parinti , ci din contra ... asta e realitatea , si de aia am zis astea ...

nu vreau decat sa atrag atentia asupra faptului ca se merge intr-o directie la finalul careia insasi biserica ortodoxa va fi distrusa aproape total ( ma refer la biserica ca intitutie , biserici , manastiri , ierarhi si preoti si credinciosi ) ... nu e directie buna , spre mantuire si spre slava lui Dumnezeu , ci spre haos si dezastru in biserica si schisma ... spre asta se merge si este grav ... dar chiar daca este grav , eu cel putin nu prea ma mai pot intrista de situatia asta deoarece vorbesc la pereti , nimeni nu aude , si ceea ce este scris tot se va intampla ... insa datoria trebuie sa mi-o fac si sa zic , ca la judecata , cand ma va intreba Hristos " le-ai zis ? " sa pot raspunde " da Doamne le-am zis ! " ... eu zic doar ...
Reply With Quote
  #144  
Vechi 07.05.2009, 10:43:12
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sincer va spun , daca m-as casatori as face doi trei copii si apoi m-as infrana total ... in plus , nu m-as fi casatorit decat foarte greu , deoarece nu as fi avut incredere aproape in nici o fata , ca ar accepta sa se infraneze fara anticonceptionale si alte pacate cand ar fi fost necesar asta ... insa nu asta e chemarea mea , si nu ma voi casatori ... am dat numai un exemplu ...
Reply With Quote
  #145  
Vechi 07.05.2009, 10:48:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da!,viata este Hristos,nu este viata asta....iar pana atunci,noi mancam,bem,ne bucuram,mergem cu masina,stam pe net,ne casatorim,sau nu,ne uitam la televizor...toate intru Hristos.
Nu inteleg de ce vorbesc unii "credinciosi",despre Hristos ca despre ceva ce nu are legatura cu pamantul pe care calcam,cu aerul pe care-l respiram si cu acest organism pe care-l intretinem!!!!???? De parca Hristos ar fi ceva dincolo de toate acestea! Mai veniti-va in fire,caci in acest fel,mai degraba tind sa cred ca Hristos este imaginar,decat asa cum este El simtit in viata noastra de zi cu zi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #146  
Vechi 07.05.2009, 10:50:13
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de altfel ce e asa un lucru de greu sa te infranezei ? nu e asta iubire de Dumnezeu ? nu e iubire de hristos care Si-a dat si viata pentru noi pe cruce ? si noi zicem ca e greu sa ne infranaz de la niste gunoaie de placeri ? apostolul pavel a zis ca toate sunt gunoaie fata de iubirea lui Dumnezeu , si asa si este ... toate sunt gunoaie din lumea asta ... trebuie sa credem asta ca sa fim cu El dincolo , sa stam cu El tot timpul , nu doar asa sa Il mai vedem din cand in cand si apoi sa ne intoarcem in iadul nostru ... ce rost are iadul , e o bucurie sa stai in iad ? se compara iadul cu raiul , cu Hristos ? nu ... deci trebuie sa traim pentru El pe pamant , nu doar pentru lumea asta ... lumea asta e putregai , uitati-va la trupurile mortilor in groapa , toate putrezesc din pricina pacatelor care le-au facut in viata ... asta e sfarsitul pacatului putrezirea si iadul , nu raiul si slava lui Dumnezeu ...

sa Il iubim pe EL , caci iubirea de Dumnezeu e atat de dulce , incat cei care au cunoscut-o uita de toate de pe pamant si le considera pe toate gunoaie si putreziciuni ... nu se compara dulceata iubirii de Hristos cu iubirile pamantesti , nu se compara ... dulceata si bucuria raiului sunt mult mai mult decat niste dulceti trupesti sau sentimentale stricacioase ...

nu sotul sau sotia ne va scapa de iad , ci iubirea de Dumnezeu si pe sot si pe sotie ...
Reply With Quote
  #147  
Vechi 07.05.2009, 10:51:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cata IMATURITATE,sa vorbim si iar sa vorbim despre lucruri pe care doar le concepem in minte si-n citit.....doar,ne trezim vorbind!!! Traieste omule,traieste in adevaratul sens si apoi vorbeste,intelegandu-te pe sine in concordanta cu ceea ce vorbesti.Este clar ca ti-e teama de casatorie,dar nu si de ...vorbarie(caci este ieftina)
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #148  
Vechi 07.05.2009, 10:53:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce-nseamna "iubire de Dumnezeu"?Caci eu nu am reusit sa ma edific in acest sens pe acest forum,in mare parte am inteles ca "Iubirea aceasta de Dumnezeu" este o VORBA-N VANT!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #149  
Vechi 07.05.2009, 10:55:07
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"
Da!,viata este Hristos,nu este viata asta....iar pana atunci,noi mancam,bem,ne bucuram,mergem cu masina,stam pe net,ne casatorim,sau nu,ne uitam la televizor...toate intru Hristos.
Nu inteleg de ce vorbesc unii "credinciosi",despre Hristos ca despre ceva ce nu are legatura cu pamantul pe care calcam,cu aerul pe care-l respiram si cu acest organism pe care-l intretinem!!!!???? De parca Hristos ar fi ceva dincolo de toate acestea! Mai veniti-va in fire,caci in acest fel,mai degraba tind sa cred ca Hristos este imaginar,decat asa cum este El simtit in viata noastra de zi cu zi.
__________________ "

eu nu am nimic cu aerul sau cu mancarea sau bautura ( pot sa beau si bere si vin ) , cu bucuria pamanteasca , cu masinile ( am carnet ) , cu casatoria , cu pamantul etc ... insa cu pacatul nu sunt frate ci vrajmas caci si pacatul este vrajmas al lui Hristos , al iubirii Lui ... una e sa te bucuri de un lucru pamantesc , si alta e sa abuzezi de darul lui Dumnezeu daruit tie , sa te bucuri in mod abuziv , exagerat ... sa nu inlocuim pe Hristos cu pacatul , ca ne inselam pe noi insine ... Hristos nu e impotriva pamantului pe care El l-a creat , insa nu are nimic in comun cu pacatul , care e inventia si imaginatia omului , e lumea imaginara a omului care respinge Realitatea ...
Reply With Quote
  #150  
Vechi 07.05.2009, 11:01:39
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iubirea de Dumnezeu nu este o vorba in vant ci izvoraste dintr-o vorba de a Mantuitorului , insa o vorba despre care El a zis " cerul si pamantul vor trece dar vorbele Mele nu vor trece " ... asa este si cu " teoriile " ortodoxe pe care le vezi tu ca imaginatie ; sunt o imaginatie , insa nu una falsa ci reala , conforma cu realitatea ... teoriile astea nu sunt niste simple teorii , ci sunt Duh sfant si Viata , ascund in ele o putere dumnezeiasca care este mai puternica decat toata creatia , si decat cerul si pamantul la un loc ... sfintii si Iisus faceau minuni si inviau mortii cu vorbe din astea , sau chiar si numai cu ganduri si imaginatii ... insa nu cu vorbe obisnuite sau cu imaginatii obisnuite , ci cu vorbe si imaginatii dumnezeiesti creatoare si atotputernice ...

cuvantul lui Dumnezeu este atotputernic , a creat universul material ...

gandul , imaginatia lui Dumnezeu este atotputernica , a creat lumile ingeresti ...

asta e diferenta dintre imaginatia ortodoxa si dumnezeiasca si imaginatia omeneasca ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19