Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.05.2011, 10:57:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Această problemă se poate rezolva în două feluri:
-fie nu se mai folosește lingurița, ca la catolici
In multe zone (atat europa cat si america) ale Bisericii Romano-Catolice am vazut cum credinciosii primeau sfantul trup al Domnului de la preot si mai apoi cine dorea putea sa se impartaseasca si cu sfantul Sange al Domnului, toti crediciosii band pe rand din acelasi Sfant Potir care era tinut de catre un alt preot sau credincios. Dupa fiecare credincios care bea Sfantul Sange al Domnului, Sfantul Potir era sters pe margine cu un stergar (identic cu cel pe care il folosim si noi Ortodocsii la Sfanta Impartasanie).

Tare mult mi-a placut aceasta practica, ca toti crediciosii sa bea din acelasi Sfant Potir precum preotul, caci arata dragostea intru Hristos si comuniunea frateasca in Biserica.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-fie se folosește lingurița, dar se răstoarnă în gura celui care primește Sf Împărtășanie, astfel neatingându-se buzele, cerul gurii ori limba. În cazul în care manevra nu reușește și acestea sunt atinse, totuși, există acel ștergar alb consacrat pentru a șterge lingurița și care, de regulă, servește pentru curățarea Sfintelor Vase la sfârșitul cuminecărilor.
Hristos Iisus si Sfintii Apostoli s-au atins de leprosi si de oameni bolnavi de boli incurabile si contagioase si i-au vindecat, iar ei insisi nu patit nimic caci intunericul nu are nici o putere asupra luminii! De ce ar fi altfel cu Sfanta Impartasanie?!

Trupul si sangele Domnului sunt datatoare de viata vesnica! Ele vindeca toate bolile si neputintele omului (atat trupesti si sufletesti)!
Sfanta Impartasanie (Adevarat trupul si sangele Domnului) nu este doar cinstita sau venerata precum sfintii si icoanele, nici doar supra cinstita sau supra venerata precum Maica Domnului ci Sfanta Impartasanie este ADORATA precum Dumnezeu (Sfanta Treime)!!!

De aceea este o nescotinta si o necistire a lui Hristos sa se considere ca ceva necurat ar putea afecta Sfantul Potir si Adevarat trupul si sangele Domnului din Sfantul Potir!

Nu am auzit pe nimeni sa se fi "imbolnavit" de la ligurita Sfintei Impartasanii! Se imbolnaveste omul cand se impartaseste cu nevrednicie (adica cu inima nepocaita) caci Sfanta Impartasanie este foc care arde toate pacatele nepocaite (si evident nespovedite) si care faca omul sa traiasca intru Hristos.

Astfel daca nu ne pocaim sincer de patimi si pacate, daca nu ne spovedim corespunzator, atunci prin Sfanta Impartasanie ne ajuta Dumnezeu sa ne pocaim pe calea cea grea a bolilor si a neputintelor, dupa cum spune Sfantul Pavel:
"27. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului.
28. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar.
29. Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului.
30. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit.
31. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați.
32. Dar, fiind judecați de Domnul, suntem pedepsiți, ca să nu fim osândiți împreună cu lumea. " I Corinteni cap 1.


Aceeasi Sfanta Impartasanie (din acelasi Sfant Potir) pentru unii, care se impartasesc cu nevrednicie (adica fara pocainta sincera, fara dorinta sincera de a fi vindecati de Hristos de patimi si pacate, fara Taina Sfintei Spovedanii) este aducatoare de boala si de neputinta (spre mantuire, in sensul ca omul bolnav nu mai poate pacatui iar boala il ajuta sa constientizeze pacatele si patimile); iar pentru altii (unii chiar bolnavi de boli si patimi grele trupesti si sufletesti), care se impartasesc nadajduind in mantuirea lui Hristos Iisus, este aducatoare de mantuire, desavarsire si indumnezeire.

Asadar sa luam aminte. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 16.05.2011 at 11:03:12.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 16.05.2011, 11:06:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Pentru cei cu boli contagioase cronice, precum TBC, preotul stie cum sa faca in asa fel incat sa nu se sminteasca nimeni din Biserica, si nici omul sa nu ramana lipsit de Euharistie.

Iar ceea ce ziceau membrii forumului despre impartasirea preotului din acelasi potir si cu aceeasi lingurita cu care au impartasit bonavi de TBC este confirmat de numeroase marturii, atat in Romania cat si in restul tarilor ortodoxe _ nu s-au imbolnavit preotii respectivi de TBC, chiar daca au slujit ani sau chiar decenii in astfel de conditii.
Asa este!
Slava Domnului Iisus Hristos!

Minunat este Domnul intru Sfintii Sai si in Sfanta Sa Biserica pe care daca "portile iadului nu o vor birui", o va putea birui altceva (boala, demoni...)? (Intrebarea este retorica evident).
Reply With Quote
  #143  
Vechi 16.05.2011, 12:11:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Această problemă se poate rezolva în două feluri:
-fie nu se mai folosește lingurița, ca la catolici
-fie se folosește lingurița, dar se răstoarnă în gura celui care primește Sf Împărtășanie, astfel neatingându-se buzele, cerul gurii ori limba. În cazul în care manevra nu reușește și acestea sunt atinse, totuși, există acel ștergar alb consacrat pentru a șterge lingurița și care, de regulă, servește pentru curățarea Sfintelor Vase la sfârșitul cuminecărilor.
Aceasta propunere ar fi valabila numai in cazul in care am administra ceva strain de Trupul Domnului sau am pune un semn de egalitate intre Trupul Sau si alte daruri din natura. Dar cea din urma propunere ar fi curata nebunie.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 16.05.2011, 12:19:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cat de mult se smereste pentru noi Hristos! Ni se impartaseste sub chipul painii si al vinului, din mana nevrednicului preot, prin intermediul vaselor noastre nevrednice (potir si lingurita), noua celor nevrednici spre a-L primi. Si totusi El, Facatorul Cerului si al Pamantului, nu se sfieste nu doar sa se atinga, ci sa se prefaca in cele ale noastre, pentru ca noi unindu-ne cu El sa primim vindecare si viata vesnica.

Noi insa pana si in aceste momente ne aratam mandria si nesocotinta! In loc sa privim catre nevrednicia noastra spre a-L primi, ni se pare ca nu ni se cuvine a ne impartasi cu o lingurita comuna. Meritam mai mult. Ne temem de boli, primind Insusi Medicamentul nemuririi! Ne temem de moarte, primindu-L chiar pe Cel ce a biruit moartea!

"Inca mai cred ca acesta este Insusi preacurat Trupul Tau si acesta este Insusi scump Sangele Tau", spunem in rugaciunea de dinaintea primirii Sfintei Impartasanii. Cum sa fie aceasta semn al credintei, daca ma apropii cu frica si cutremur nu de Dumnezeu, ci de lingurita?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 16.05.2011, 12:38:40
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Intr-un articol recent din Evenimentul zilei, preotul Lucian Grigore de la Biserica Domneasca Sfantul Gheorghe din Pitesti, ajunge sa afirme:

"A fost o vreme cand nici mie nu mi-a pasat cum si daca arata Sfintele in vreun fel, pentru ca stiam ca nimeni si nimic nu ne poate desparti de dragostea lui Hristos – aceasta pana in prima zi de Sfintele Pasti indata dupa hirotonie, cand, dupa ce am impartasit peste o mie de oameni cu aceeasi lingurita, Sfintele care au ramas in Potir au trebuit sa le consum eu insumi (aceasta se numeste in limbajul nostru liturgic – potrivire). Ei bine, atunci am simtit ca in Sfantul Potir nimic din ceea ce se adunase acolo (si observati cum spun ca „se adunase” si nu anume ca „ramasese”), nu mai avea firea Sfintelor Taine. Gustul lunecos si balos imi dadea semnul ca in Sfantul Potir se adunase o pelicula groasa de ruj si un soi de secretii care faceau consumarea Potirului absolut de nesuportat. Mi-am invins aceasta mahnire cu chipul celor primite si rostuite in suflet de indrumarea parinteasca a invataturilor Bisericii, dar de atunci mi-am pus serios problemele urmatoare:

- Se cuvine, sau nu se cuvine, a ne ingriji de Sfantul Potir ?! Este, sau nu este indiferent ce anume ajunge in Sfanta Impartasanie si mai apoi, ce ajunge cu Sfanta Impartasanie cu tot pe buzele credinciosului ?!

Eu consider ca este o nesocotinta sa bagam in Sfantul Potir orisice murdarie! Nu se cuvine a lasa Cele Sfinte in batjocura; de aceea cei care pun problema impartasirii cu o singura lingurita – care sa treaca prin secretiile salivare si mucozitatile tuturor - ca apoi sa o introduca iarasi in Sfantul Potir peste Sfintele, socotesc ca gresesc de moarte".

Mare ratacire.

Articolul l-am gasit pe comunitate:
http://www.crestinortodox.ro/comunitate/blog.php?user=Dan&blogentry_id=2307
adevarul este ca nu e prea igienic...
Reply With Quote
  #146  
Vechi 16.05.2011, 12:58:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
adevarul este ca nu e prea igienic...
Dar cand Hristos s-a atins de leprosi... de oameni bolnavi de boli incurabile si contagioase, pe toti vindecandu-i, oare nu s-a gandit la IGIENA?!

Hristos a patimit in conditii igienice? A murit pe cruce in conditii de igiena? A fost pus in mormat igienic?!

Cand Hristos Iisus insusi si astazi se atinge prin Sfanta Euharistie de putoarea patimilor si pacatelor noastre (trupesti si sufletesti) si bolilor noastre (unele incurabile si contagioase) oare "uita" de igiena?!

Sfanta Biserica a lui Hristos are reglementarile corespunzatoare pentru Sfanta Impartasanie in toate cazurile.
Boli contagioase si incurabile erau si pe vremea lui Hristos, si pe vremea Sfintilor Apostoli si pe vremea Sfintilor Parinti si toti se impartaseau din acelasi Sfant Potir si nu s-a mai "contaminat" nimeni prin intermediul Sfintei Euharistii.
Nu am auzit de vreun preot care sa se fi imbolnavit de vreo boala contagiosa de la un credicios, prin intermediul Sfantei Impartasanii.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 16.05.2011, 14:23:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
adevarul este ca nu e prea igienic...
Cu siguranta ca si eu as avea retineri sa mananc cu lingura pe care a folosit-o un om bolnav. Si asta pentru putina mea credinta. Imi amintesc de un episod in care Mitropolitul Antonie de Suroj este pus in situatia de a imbratisa un om cu o boala incurabila, parca ii era ruda (marturiseste ca acela era hranit cu ajutorul unui bat - de la distanta, ca ceilalti sa nu-l atinga si sa se imbolnaveasca). Il imbratiseaza, il saruta si nu se imbolnaveste. Iata ce inseamna credinta si dragostea adevarata.

Dar cand vine vorba de impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului, nu mai am retineri, pentru ca am credinta ca in potir se afla Trupul Domnului.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.05.2011, 14:47:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cu siguranta ca si eu as avea retineri sa mananc cu lingura pe care a folosit-o un om bolnav. Si asta pentru putina mea credinta. ...
Asa e frate. Sunt de acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dar cand vine vorba de impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului, nu mai am retineri, pentru ca am credinta ca in potir se afla Trupul Domnului.
si Sfant Sangele LUI.
Amin.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.05.2011, 16:49:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Ma gandesc totusi ca pana si cei care sufera de diverse boli s-ar putea impartasi daca ar veni cu lingurita de unica folosinta, pe care ar inmana-o preotului...s-ar impartasi, dupa care ar pleca cu tot cu ea...
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.05.2011, 17:00:56
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

De ce? Hristos a venit si pentru mine si pentru ei. As insista sa se impartaseasca din aceeasi lingurita tocmai pentru ca ce luam din ea nu e nimic omenesc, e chiar Trupul si Sangele Domnului, al Dumnezeului Viu, ce foc este si mistuieste pacatul.

As vrea sa dau ca exemplu un fragment din Rugaciunea a Saptea a Sfantului Simeon Noul Teolog, din canonul Sfintei Impartasanii:

"Dar si aceasta stiu, ca marimea greselilor mele si multimea pacatelor mele nu covarsesc rabdarea cea multa a Dumnezeului meu, nici iubirea Lui de oameni cea inalta; ci pe cei ce fierbinte se pocaiesc, cu mila indurarii ii curatesti si ii luminezi si cu lumina ii unesti, partasi Dumnezeiririi Tale facandu-i fara pizmuire, si lucru strain de gandurile ingeresti si omenesti vorbesti cu ei, de multe ori, ca si cu niste prieteni ai Tai adevarati. Acestea ma fac indraznet, acestea imi dau aripi, Hristoase al meu, si punandu-mi nadejdea in multele Tale binefaceri fata de noi, bucurandu-ma si cutremurandu-ma, cu focul ma impartasesc, iarba uscata fiind eu, si - straina minune - ma racoresc nears, ca rugul de demult, care, aprins fiind, nu se mistuia. Pentru aceasta, cu gand multumitor si cu multumitoare inima, cu multumitoare madulare ale sufletului si ale trupului meu ma inchin si Te maresc si Te preaslavesc pe Tine, Dumnezeul meu, Cel ce cu adevarat esti binecuvantat, acum si in veci. Amin."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37