Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 11.07.2008, 07:52:20
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
De vreo cateva saptamani ma tot gandesc...

Pe forumul asta, fiecare din noi are optiuni si preferinte clare. Si de obicei incercam sa ii convingem si pe ceilalti, de cele mai multe ori ca si cum am detine noi adevarul si FARA DUHUL BLANDETII.

Am impresia cateodata ca ascult discutiile in care mai participam (acum 17-18 ani) intre rockeri...

Si atunci ma intreb daca ardoarea asta a noastra nu cumva vine mai degraba din patimi decat din ravna? Sau cati din noi incercam sa ne rugam CU ADEVARAT inainte de a scrie vreun mesaj?

Oare daca ar intra pe acest forum cineva in cautarea lui Hristos, L-ar simti prezent in mesajele celor care ne zicem ortodocsi? Sau citind cuvintele noastre s-ar lasa pagubas?
Dumnezeu este prietenul celor sinceri,celor care cauta adevarul din toata inima,si dusmanul fariseilor,al celor vicleni si ipocriti.Asta nu insemna ca nu ii iubeste si pe ei,insa ei stau cu spatele la Adevar,si cu fata la minciuna,asemenea celui rau.Decio daca suntem sinceri,chiar daca ne enervam,chiar daca ne suparam,"Hristos este in mijlocul nostru"
  #142  
Vechi 15.07.2008, 07:13:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
forumul nostru ar trebui sa se opuna RAULUI,asa cum scrie pe siteul
Eu cred ca mai degraba forumul nostru al trebui sa urmeze BINELE. Spunea parintele Porfirie ceva de genul sa nu luptam prea mult cu dracii, ci sa privim intotdeauna la Hristos, ca El ne scapa de cel viclean!
f. bine ai zis, omuletule (poate te mai abati pe aici din cand in cand, de prin drumetiile tale), de atata lupta contra Raului unii au cam uitat ce inseamna sa urmeze BINELE si pe Hristos.

Cu parere de rau o spun ca sunt unii pe aici care stiu f. bine litera legii, dar mai putin traiesc in spiritul ei, nu mai au dragoste ca sa ajunga la sufletele semenilor, nu mai gasesc drumul din cauza mandriei ca ei sunt "asa cum trebuie", iar restul sunt nimic (ca tot zicea cineva ca forumul asta e NIMIC).
  #143  
Vechi 23.07.2008, 23:33:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ar trebui din cand in cand sa meditam si asupra obligatiilor pe care le avem ca membrii ai acestui forum crestin-ortodox:

Se presupune ca dumneavoastra, cei care accesati si utilizati acest forum, sunteti persoane credincioase si cu frica lui Dumnezeu, ca atare nefiind necesare explicatii referitoare la conduita si limbaj. Cu toate acestea, am intocmit o mica lista cu ce nu se va permite pe acest forum al crestinilor-ordodocsi.


Regulament:

* NU SUNT ACCEPTATE DIACRITICELE

1. NU sunt acceptate desconsiderarea bisericii (batjocura, blasfemia)

2. NU sunt acceptate jignirile, injuraturile si orice al gen de expresii vulgare;

3. NU putem accepta pocirea limbii materne, asa cum nu putem accepta nici raspunsurile evazive in cadrul unui topic;

4. NU vrem ca acest forum sa fie plin de anonimi, in consecinta excludem din start existenta unor nick-uri de genul "ortodox", "crestinul", "catedrala", "biserica", "preot", "popa", "frate", "oaspete", "parinte", "maica", "staret", "profet", sau alte nick-uri inspirate din biblie sau carti de cult.

5. NU facem si nu acceptam propaganda ecumenista;

6. NU toleram atacurile la persoana, indiferent de natura lor;

7. NU acceptam decat discutiile ce se desfasoara pe un ton temperat;

8. NU ne este caracteristic noua, credinciosilor in Dumnezeu, sa apelam la invective si alte "arme" de asemenea natura, pentru a ne contrazice.

9. NU se aliaza ortodocsii, unii impotriva altora, ci pur si simplu discutam intre noi, despre credinta noastra.


Prin incalcarea unui punct din prezentul regulament ne facem singuri vinovati de eventuala eliminare a noastra.

Recitind regulamentul, cu care am fost de acord atunci cand am devenit membri, constat cu stupoare ca se incalca la tot pasul, fara ca cineva sa-si faca procese de constiinta, fara ca sa fie atentionat intr-un fel si fara ca sa se ia masuri; incepand cu nick-name-urile, continuand cu atacurile la persoana, propaganda ecumenista, pocirea limbii romane si a ortografiei, manifestari de desconsiderare a bisericii si a invataurilor de credinta, etc.
In concluzie avem o mare libertate de exprimare si nu ne simtim ingraditi in vreun fel de catre admini.

Cuprinsi fiind de zel si daruire, si simtindu-ne ca si atrasi intr-o competitie, uitam de politete si de tonul potrivit comunicarii dintre noi.

Daca adminul ar fi tinut cont de regulament, putini dintre noi ar mai fi existat pe forum astazi.

Tocmai de aceea, fac apel la admin, pentru a reveni asupra eliminarii lui Rafael.

Unii sunt fara experienta si nu stiu sa se stapaneasca atunci cand sunt provocati. De aceea m-am gandit ca ar fi bine sa existe doua avertismente.

Practic, Rafael putea fi eliminat de la prima postare, caci s-a facut remarcat printr-un stil intempestiv. Dar oricat de furtunos a fost, macar a vorbit la obiect, spre deosebire de multi altii.

Evident, minus anatemizarile, pe care nu stiu cine le-a putut lua in serios, caci ce putere avea Rafael sa anatemizeze, nefiind preotul nostru?!? Oare chiar oricine poate anatemiza? Cred ca nu. Si atunci de ce ne-am suparat, daca ne-a spus verde in fata ce greseli facem?!?

In principiu sunt PENTRU excludere cand respectivul user se manifesta anti-ortodox si in general incalca regulamentul. Dar repet: cine nu a facut acest lucru?!?
Dar cand un user este pro ortodoxie 100%, atunci chiar nu inteleg excluderea. Oare e cineva sfant si fara greseala pe forum, ca sa avem pretentii exagerate de la altii?

Eliminarile se fac la cerere, nu din oficiu. Important sa ne gandim mai bine, atunci cand cerem eliminarea cuiva.
  #144  
Vechi 24.07.2008, 13:54:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate ar trebui din cand in cand sa meditam si asupra obligatiilor pe care le avem ca membrii ai acestui forum crestin-ortodox:

Se presupune ca dumneavoastra, cei care accesati si utilizati acest forum, sunteti persoane credincioase si cu frica lui Dumnezeu, ca atare nefiind necesare explicatii referitoare la conduita si limbaj. Cu toate acestea, am intocmit o mica lista cu ce nu se va permite pe acest forum al crestinilor-ordodocsi.


Regulament:

* NU SUNT ACCEPTATE DIACRITICELE

1. NU sunt acceptate desconsiderarea bisericii (batjocura, blasfemia)

2. NU sunt acceptate jignirile, injuraturile si orice al gen de expresii vulgare;

3. NU putem accepta pocirea limbii materne, asa cum nu putem accepta nici raspunsurile evazive in cadrul unui topic;

4. NU vrem ca acest forum sa fie plin de anonimi, in consecinta excludem din start existenta unor nick-uri de genul "ortodox", "crestinul", "catedrala", "biserica", "preot", "popa", "frate", "oaspete", "parinte", "maica", "staret", "profet", sau alte nick-uri inspirate din biblie sau carti de cult.

5. NU facem si nu acceptam propaganda ecumenista;

6. NU toleram atacurile la persoana, indiferent de natura lor;

7. NU acceptam decat discutiile ce se desfasoara pe un ton temperat;

8. NU ne este caracteristic noua, credinciosilor in Dumnezeu, sa apelam la invective si alte "arme" de asemenea natura, pentru a ne contrazice.

9. NU se aliaza ortodocsii, unii impotriva altora, ci pur si simplu discutam intre noi, despre credinta noastra.


Prin incalcarea unui punct din prezentul regulament ne facem singuri vinovati de eventuala eliminare a noastra.

Recitind regulamentul, cu care am fost de acord atunci cand am devenit membri, constat cu stupoare ca se incalca la tot pasul, fara ca cineva sa-si faca procese de constiinta, fara ca sa fie atentionat intr-un fel si fara ca sa se ia masuri; incepand cu nick-name-urile, continuand cu atacurile la persoana, propaganda ecumenista, pocirea limbii romane si a ortografiei, manifestari de desconsiderare a bisericii si a invataurilor de credinta, etc.
In concluzie avem o mare libertate de exprimare si nu ne simtim ingraditi in vreun fel de catre admini.

Cuprinsi fiind de zel si daruire, si simtindu-ne ca si atrasi intr-o competitie, uitam de politete si de tonul potrivit comunicarii dintre noi.

Daca adminul ar fi tinut cont de regulament, putini dintre noi ar mai fi existat pe forum astazi.

Tocmai de aceea, fac apel la admin, pentru a reveni asupra eliminarii lui Rafael.

Unii sunt fara experienta si nu stiu sa se stapaneasca atunci cand sunt provocati. De aceea m-am gandit ca ar fi bine sa existe doua avertismente.

Practic, Rafael putea fi eliminat de la prima postare, caci s-a facut remarcat printr-un stil intempestiv. Dar oricat de furtunos a fost, macar a vorbit la obiect, spre deosebire de multi altii.

Evident, minus anatemizarile, pe care nu stiu cine le-a putut lua in serios, caci ce putere avea Rafael sa anatemizeze, nefiind preotul nostru?!? Oare chiar oricine poate anatemiza? Cred ca nu. Si atunci de ce ne-am suparat, daca ne-a spus verde in fata ce greseli facem?!?

In principiu sunt PENTRU excludere cand respectivul user se manifesta anti-ortodox si in general incalca regulamentul. Dar repet: cine nu a facut acest lucru?!?
Dar cand un user este pro ortodoxie 100%, atunci chiar nu inteleg excluderea. Oare e cineva sfant si fara greseala pe forum, ca sa avem pretentii exagerate de la altii?

Eliminarile se fac la cerere, nu din oficiu. Important sa ne gandim mai bine, atunci cand cerem eliminarea cuiva.
Doua amendamente:
1. Care sunt criteriile potrivit carora ceri eliminarea unora dintre forumisti? Esti sigura ca nu esti tu cea care gresesti?

2. Biserica, in contextul mentionat de tine, se scrie cu "B" mare (majuscula)...

Pace!
  #145  
Vechi 24.07.2008, 14:37:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre criteriile de eliminare il poti intreba pe admin, fiind cel care elimina.
Membri solicita acest lucru, atunci cand considera ca e cazul, dar nu pot face eliminari.
Cuvantul "biserica" apare in regulament, nu in textul scris de mine.
  #146  
Vechi 24.07.2008, 14:46:56
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Despre criteriile de eliminare il poti intreba pe admin, fiind cel care elimina.
Membri solicita acest lucru, atunci cand considera ca e cazul, dar nu pot face eliminari.
Cuvantul "biserica" apare in regulament, nu in textul scris de mine.
Pentru conformitate va postez pasajul scris de dvs...cu sublinierile "explicative"...

Recitind regulamentul, cu care am fost de acord atunci cand am devenit membri, constat cu stupoare ca se incalca la tot pasul, fara ca cineva sa-si faca procese de constiinta, fara ca sa fie atentionat intr-un fel si fara ca sa se ia masuri; incepand cu nick-name-urile, continuand cu atacurile la persoana, propaganda ecumenista, pocirea limbii romane si a ortografiei, manifestari de desconsiderare a bisericii si a invataurilor de credinta, etc.

Pace!
  #147  
Vechi 24.07.2008, 18:34:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rectificare: Bisericii
Multumesc Mirean.
  #148  
Vechi 24.07.2008, 19:59:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Spunea cineva, nu are importanta cine, sa ajutam ca acest forum sa ajunga la linia de plutire ! ! ! ! !. Mai mare tulburare in gandire si in exprimare nu am auzit in legatura cu acest forum. Care linie de plutire? Jandarmii autoproclamati intru , ar trebui sa gandeasca de o mie de ori, inainte de a acuza si a trage concluzii pripite. Avem membrii minunati de la care avem ce invata si pe care nu i-am auzit taiguinduse atata, de "mocirla"in care ne aflam. Auzi line de plutire ! Of Doamne cata mandrie si rautate. Sa le urmam exemplu celor ca:Mihail, Costel, Constantin, Alexandra, Iosif, Ispita,Ovidiu,Negroponte,Andrei, Strajeru, Adinnna, Ioan,Anita, Traditie,Mirela si multi altii care nu dau lectii de "moralitate"sau judeca pe altii, ci fac cinste acestui minunat forum ORTODOX.
  #149  
Vechi 24.07.2008, 20:04:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iertare, Gearge, Erzbet , Jenica si de la voi multi au ce invata si a va urma exemplu. Iertare.
  #150  
Vechi 24.07.2008, 20:05:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iertare, Gearge, Erzbet , Jenica si de la voi multi au ce invata si a va urma exemplu. Iertare.(George)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 20:16:07