Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 27.05.2013, 10:40:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Pai nu a fost marlanie din partea lui Mihai ca a scris'o, nu ar fi nici din a ta daca o comiti.
Și cu întorsul obrazului cum rămâne?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #142  
Vechi 27.05.2013, 11:02:49
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și cu întorsul obrazului cum rămâne?
Intr'adevar, dispui de un umor care l'ar face pe Mark Twain sa para un posac fara leac. Cind tu si altii retaliati, uneori cu asupra de masura, la diversele postari ale lui Mihnea sau Mihai, cum era? Esti subiectiv si acid in ce ma priveste. Si asta doar pentru ca nu ne intelegem si ne intepam amical in chestiuni de lupta de clasa.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 27.05.2013 at 12:12:31.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 27.05.2013, 11:15:46
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Update.

fir-as ars pe rug! Mihnea sau Franciscus Primus, care sunteti availabili pe acolo, bricheta si napalmu', repede. Abia acum am observat ca Mihai a fost banned a doua oara. Si asta desi isi schimbase semnatura. Se pare ca oamenii independenti in gindire nu sunt respectati pe acest forum. Cata, nu se poate, inca nu ai facut cinste la toti colegii de birou?! Nt-nt-nt...

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 27.05.2013 at 11:22:41.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 27.05.2013, 12:31:23
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Vorbind serios acum

...nu inteleg de ce fratele Mihai a fost banned a doua oara. Nu atacase ortodoxia, doar a pus un citat (controversat, e adevarat, ca autenticitate). Insa incepuse sa puna probleme interesante. NU era un troll.
Personal, sunt misogin pina in maduva, dar ideea de priestess nu (mai) ma sperie/dezgusta, si iata de ce: decit sa lase dracii sa clocoteasca in ea, o femeie, care oricum prin constitutie e o antena mai sensibila la, vorba lui Mihnea, "cele invizibile" decit noi barbatii, mai bine lasa influentele spirituale benefice sa o calauzeasca, decit sa slujeasca, pina la menopauza si dincolo de ea, eternei cautari/momiri a barbatului-penis, barbatului-muschi, sau mai nou si mai general, a barbatului-card-de-credit. Decit sa faca intrigi si avorturi, mai bine sa faca treaba in Biserica sau in orice alta organizatie, fie aceea "divino-umana" sau nu.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 27.05.2013, 12:43:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice excludere este o infrangere colectiva,lumea nu va fi mai buna si nici noi nu vom fi mai buni.Mi-as dori sa fiu un gropar pe acest forum,sa car intr-o caruta,sunand din clopot,prin fata geamurilor dvs virtuale,fiecare cadavru virtual.Astfel,dupa cum spunea un clasic,daca suferinta nu ar fi un instrument al cunoasterii atunci sinuciderea ar fi obligatorie.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 27.05.2013, 12:49:52
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Orice excludere este o infrangere colectiva,lumea nu va fi mai buna si nici noi nu vom fi mai buni.Mi-as dori sa fiu un gropar pe acest forum,sa car intr-o caruta,sunand din clopot,prin fata geamurilor dvs virtuale,fiecare cadavru virtual.Astfel,dupa cum spunea un clasic,daca suferinta nu ar fi un instrument al cunoasterii atunci sinuciderea ar fi obligatorie.
Drept grait-ai, frate. Spune-le asta si celor care l-au exclus...
Reply With Quote
  #147  
Vechi 27.05.2013, 13:32:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Esti subiectiv si acid in ce ma priveste. Si asta doar pentru ca nu ne intelegem si ne intepam amical in chestiuni de lupta de clasa.
A da o replică nu e totuna cu ce ai propus tu.
Cât privește înțepăturile, pentru a folosi "ne" ar trebui să o facă amândoi.
În rest, noi să fim sănătoși!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #148  
Vechi 27.05.2013, 16:11:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mulțumesc.
Teddy, nu mă mai mușca atât. Am fundul tare, risti să rămâi fără dinți.
Da, dar chiar și fără picioare?...... Și fără cap?...
Parcă a mușcat dintr-o bombă atomică, nu alta...
Reply With Quote
  #149  
Vechi 27.05.2013, 18:30:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
[COLOR=#993366]Patriarhul Kirill considera hirotonia femeilor drept o inselaciune periculoasa[/COLOR]
[COLOR=#800000]Moscova, 7 aprilie, Interfax - Patriarhul Kirill al Moscovei si al intregii Rusii considera hirotonia femeilor, larg raspandita in unele Biserici Protestante din Vest, drept o inselaciune periculoasa.[/COLOR]
[COLOR=#800000]„O inselaciune periculoasa, in incercarea de a obtine drepturi egale, a produs revendicari pentru o pozitie speciala a femeii in Biserica si pentru cereri de hirotonie a lor” - a spus Patriarhul Kirill marti, la slujba din catedrala Adormirii Maicii Domnului din Kremlin.[/COLOR]
[COLOR=#800000]A mentionat faptul ca nu intamplator astfel de cereri provin de la comunitatile crestine din Vest, care „nu venereaza pe Sfanta Fecioara”.[/COLOR]
[COLOR=#800000]Conform spuselor patriarhului, Biserica crestina tot timpul a venerat taina mamei, cinstind mereu nasterea. “Biserica tot timpul a incurajat si intarit femeia” - a spus Patriarhul kirill.[/COLOR]
[COLOR=#800000]“Viata nu a fost niciodata simpla in Rusia si toata experienta istorica terifianta a secolului 20 a afectat in principal femeia”, a continuat Patriarhul.[/COLOR]
[COLOR=#800000]“Cu toate acestea, slabita de natura, femeia a aparut puternica sufleteste si a reusit sa-si pastreze credinta” - a spus Primatul Bisericii Ortodoxe Ruse. [/COLOR]
[COLOR=#800000]Conform lui, femeile s-au dovedit a fi mai puternice in lupta impotriva viciilor sociale, precum alcoolismul si consumului de droguri; multumita lor, sanatatea societatii in general este pastrata.[/COLOR]
[COLOR=#800000]trad. dan.camen.[/COLOR]
[COLOR=#993300]~~~+~~~[/COLOR]
[COLOR=#993300][/COLOR]
Femeia are misiunea sa nasca preoti si crestini in general, apoi sa-i educe, nu sa intre in altar eventual vopsita si fardata, ca sa arate si bine in fata publicului. Ce face cand ii vine ciclul? Cum se atinge de cele sfinte?

Daca reusim sa o imitam in smerenie pe Maica Domnului, asta inseamna mai mult decat daca am fi preoti. In trecut, calugarii cu viata sfanta, dar sfanta, preferau pustia in locul preotiei, din smerenie.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 27.05.2013, 19:22:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Femeia are misiunea sa nasca preoti si crestini in general, apoi sa-i educe, nu sa intre in altar eventual vopsita si fardata, ca sa arate si bine in fata publicului. Ce face cand ii vine ciclul? Cum se atinge de cele sfinte?

Daca reusim sa o imitam in smerenie pe Maica Domnului, asta inseamna mai mult decat daca am fi preoti. In trecut, calugarii cu viata sfanta, dar sfanta, preferau pustia in locul preotiei, din smerenie.
aici sunt de acord cu tine. In plus, nu scrie NICAIERI ca Maica Domnului ar fi fost preot sau episcop in Biserica crestina primara, Ea care este mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii (asta ca exemplu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25