Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1651  
Vechi 16.11.2009, 11:07:58
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Poate ne si spui unde este talharul de pe cruce, caruia Iisus i-a zis "Astazi vei fi cu Mine in Rai".
Poate ne spui dumneata. Se stie ca Domnul Iisus Hristos s-a inaltat abia dupa 40 de zile de la inviere ("nu ma tinea caci inca nu M-am suit la Tatal"). Cum explicati aparenta neconcordanta intre promisiunea facuta de Mantuitorul si intarzierea inaltarii? Avand in carca teoria "sufletului nemuritor" o sa va fie imposibil sa dati o explicatie.
  #1652  
Vechi 16.11.2009, 11:57:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Poate ne spui dumneata. Se stie ca Domnul Iisus Hristos s-a inaltat abia dupa 40 de zile de la inviere ("nu ma tinea caci inca nu M-am suit la Tatal"). Cum explicati aparenta neconcordanta intre promisiunea facuta de Mantuitorul si intarzierea inaltarii? Avand in carca teoria "sufletului nemuritor" o sa va fie imposibil sa dati o explicatie.
Daca nu crezi in suflet normal ca te lovesti de piatra si de sminteala.Talharul e in Rai din ziua aceea, precum i-a zis Iisus,Dumnezeu din veci si omniprezent cel care s-a coborat cu duhul in locuinta mortilor si a propovaduit duhurilor din inchisoare,ca si mortii sa fie judecati cum sunt judecati cei vii.Oare nu il faceti voi pe Hristos mincinos, prin aberatiile voastre?
  #1653  
Vechi 16.11.2009, 15:05:38
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Daca nu crezi in suflet normal ca te lovesti de piatra si de sminteala.Talharul e in Rai din ziua aceea, precum i-a zis Iisus,Dumnezeu din veci si omniprezent cel care s-a coborat cu duhul in locuinta mortilor si a propovaduit duhurilor din inchisoare,ca si mortii sa fie judecati cum sunt judecati cei vii.Oare nu il faceti voi pe Hristos mincinos, prin aberatiile voastre?
Lasa deviatiile cu tenta acuzatorie. Ramai pe subiect. Daca Domnul Iisus Hristos s-a inaltat dupa 40 de zile de la inviere, talharul s-a dus fara Domnul in rai?
  #1654  
Vechi 16.11.2009, 15:19:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Lasa deviatiile cu tenta acuzatorie. Ramai pe subiect. Daca Domnul Iisus Hristos s-a inaltat dupa 40 de zile de la inviere, talharul s-a dus fara Domnul in rai?
Nu are nici o legatura inaltarea la cer a lui Hristos cu ceea ce s-a intamplat la moarte.Nu exista nici o neconcordanta in promisiunea lui Iisus.Singura neconcordanta consta in rastalmacirea cuvintelor lui Hristos pentru indeplinirea ereziilor voastre iubite.Daca negi existenta sufletului dupa moarte normal ca toate is anapoda si pe dos, si ajungi sa-l faci pana si pe Hristos mincinos, numai de dragul iubirii unei minciuni.
"Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer."

Last edited by Danut7; 16.11.2009 at 15:26:29.
  #1655  
Vechi 16.11.2009, 15:33:33
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu are nici o legatura inaltarea la cer a lui Hristos cu ceea ce s-a intamplat la moarte.Nu exista nici o neconcordanta in promisiunea lui Iisus.Singura neconcordanta consta in rastalmacirea cuvintelor lui Hristos pentru indeplinirea ereziilor voastre iubite.Daca negi existenta sufletului dupa moarte normal ca toate is anapoda si pe dos, si ajungi sa-l faci pana si pe Hristos mincinos, numai de dragul iubirii unei minciuni.
"Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer."
Eu stiu ca nu exista nici o neconcordanta intre promisiunea Domnului Iisus Hristos si ceea ce s-a intamplat dupa Cruce. As putea sa explic acest lucru. Dar, asteptam o explicatie de la tine. De fapt, ma asteptam sa nu ai nici o explicatie (ceea ce s-a si vazut). Asta este consecinta luarii in brate a unor idei preconcepute. Ajungi deseori la o fundatura.
  #1656  
Vechi 16.11.2009, 16:53:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ti-am raspuns din prima;

Iar intrebarea era pentru voi, nu stiu ce tot de lalaiesti atata si ca de obicei, incerci cat mai mult sa te departezi de o intrebare , cand nu ai alt raspuns in afara de minciuna;

Si ca sa nu mai deviem, poate ne zici tu , unde e talharul de pe cruce?

Poate ne si zici ce a vrut Iisus sa spuna prin pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar.

Chiar astept sa ne luminezi!
  #1657  
Vechi 16.11.2009, 19:42:07
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

-o sa redau mai jos raspunsul unui profesor teolog cu Master in Teologia VT (UNISA) și doctorand în Lingvistică Semitică(adventist) unui prieten (baptist) fost ortodox ,apoi ateu, la fel ca si mine
-sper sa va foloseasca si va puna mintea la lucru

De cand se obisnuiesc rugaciunile la mormintele dreptilor ? Care este semnificatia sau justificarea teologica (biblica sau extra-biblica) a practicii ? Rugaciunile se fac in numele deptului? Adica iti sunt ascultate pe bata meritelor lui, etc. ?

Dragă Silvian, întrebările acestea trebuia să ți le pun eu, fiindcă după mărturisirea ta, ai fost membru al BOR, venit dintr-un ateism pur, convertit la maturitate. Progres real. Presupuneam că ți-ai asumat „ortodoxia”, după ce ai înțeles bine doctrinele Bisericii.

OK, am să mă gândesc și la circumstanțe atenuante. Dacă facem un sondaj numai printre intelectualii creștinismului popular românesc, punând asemenea întrebări, mă tem că rezultatele majore vor fi ridicări din umeri, poate cu excepția teologilor și a clerului (despre care presupun că au cercetat sau au învățat temeiurile dogmatice ale credinței pe care o profesează).

Trebuie să-ți spun că nu am făcut cercetări speciale în privința aceasta. Probabil se găsesc informații la discreție, în cărți de istorie a Bisericii Vechi, pe internet, etc. Eu am studiat în tinerețe volumele lui Euseviu Popovici și am rămas până astăzi cu o impresie bună despre calitatea informației de acolo. Păcat că nu se mai reeditează. EP a încercat să fie cât mai obiectiv și mai documentat. Se crede că rugăciunile la morți și-ar avea debutul într-un obicei apărut în răsărit (la Smyrna), în secolul al II-lea, când credincioșii au început să se adune la mormântul faimosului episcop Policarp, considerat discipol al lui Ioan și maestru al lui Irineu de Lugdun (Lyon).

Informația pe care am reținut-o se reduce la atât. Știm că la Roma, creștinii se adunau într-o vreme în catacombe, care erau de fapt cimitire subterane. Nu am dovezi sigure că acele întâlniri de la mormântul lui Policarp, ocazionale sau periodice, ar fi avut o legătură precisă cu cultul morților. După opinia mea, un cult universal al morților, în Biserică, nu putea exista înainte de dezvoltarea dogmatică și generalizarea credinței în nemurirea naturală a sufletului, în starea spirituală, conștientă a sufletului (persoanei) în moarte. Or doctrina aceasta încă nu era acceptată de toți și peste tot, chiar în secolele marilor compromisuri (IV-VI).

Nu știu pe ce texte biblice s-ar întemeia cultul morților. Poate că s-au căutat justificări post factum, așa cum s-a întâmplat și cu alte culte oculte adoptate de Biserică în strălucita perioadă paganizantă, începând cu Constantin cel Mare („noul David”, și „al treisprezecelea apostol”). Un text biblic invocat astăzi este episodul menționat fugitiv în 2Împărați (4Regi) 13:20-21:

„Elisei a murit, și a fost îngropat. În anul următor, au intrat în țară niște cete de moabiți. Și, pe când îngropau un om, iată că au zărit una din aceste cete, și au aruncat pe omul acela în mormântul lui Elisei. Atingându-se de oasele lui Elisei, omul acela a înviat și s-a sculat în picioare.”

Cazul nu are nici o legătură cu rugăciunea pentru morți, ci ar fi un presupus precedent pentru cultul moaștelor. Trebuie însă observat că, deși Biblia vorbește foarte frecvent despre moartea oamenilor sfinți și nesfinți, atât înhumarea cât și semnificația faptului sunt descrise lapidar, simplu. Elisei a murit și a fost îngropat. Așa se întâmplă, de la vlădică până la opincă. Niciunul dintre sfinți, profeți etc. nu se duce la moarte în rai, toți merg la groapă. Până și vrăjitoarea spiritistă din Endor știa că Samuel se dusese în pământ. (A, stai că mi-am adus aminte. Teologia tradiționalistă învață că abia de la moartea lui Iisus au fost eliberați din Hades sfinții din vechime. Dar în acest caz, cum se face că singurii sfinți care au fost luați la cer în mod direct, nu prin moarte [Enoh și Ilie], sunt din Vechiul Testament ?).

Bineînțeles că răsplata dată de Dumnezeu are legătură cu sfințenia și vrednicia caracterului. Nu întâmplător unii au fost înălțați la cer fără moarte, din mijlocul generației lor. Vreau să spun că erau oameni drepți, care „umblau cu Dumnezeu”. Dar nu vreau să spun că răsplata aceasta îi ridică mai presus de alți sfinți care au murit. Iisus a murit, și cei mai mulți au murit și mor, indiferent de cauza morții. Aceasta nu-i așează pe o treaptă inferioară. Elisei, spune Scriptura, a primit „o îndoită măsură din duhul” lui Ilie, și a făcut mult mai multe minuni decât Ilie, totuși nu s-a înălțat mai repede la cer decât maestrul său profet, ci a murit, și încă lovit de o boală (2Împ/4Rg 13:14a). Prin el, Dumnezeu luminase și educase un popor întreg, continuând misiunea lui Ilie, ca să se întoarcă la Dumnezeul adevărat, părăsind cultele și superstițiile populare.
  #1658  
Vechi 16.11.2009, 19:44:27
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit continuare

Existau însă nu puțini care respingeau pe profeți. În urma lui Elisei, tinerii cântau batjocoritor: „Hai urcă și tu la cer, chelbosule!” Când s-a îmbolnăvit Elisei, aceștia au putut spune: „Vedeți cine este acest om? Zice că a vindecat pe alții, iar el este lovit de Dumnezeu cu boală!” După ce a murit, batjocoritorii au putut continua: „A înviat pe alții, dar pe sine nu se poate învia!”
Sper că observi frumusețea tainică a acestui episod, care devine tipologic. Nu știu dacă altcineva a observat valoarea prefigurativă a personalității lui Elisei, dar înțelegerea mea este că Elisei este un tip al lui Christos. Observă corespondența: A fost precedat de Ilie, care este în multe privințe, tipul lui Ioan Botezătorul; numele lui ebraic Elișa‘ (Dumnezeu mântuiește) este echivalent cu numele lui Iisus (Ioșu’a = Iahwé mântuiește). A făcut multe minuni, chiar și învieri. Era din nord, „galileean” etc. Și în fine, a murit în suferință, ca orice păcătos.

Minunea făcută de oasele lui Elisei este răspunsul lui Dumnezeu la atitudinea batjocoritoare a contemporanilor. Nu este nici o urmă de cult acolo. Totul se petrece în grabă, intervine panica generată de invadatori, mortul s-a atins de oasele lui Elisei din întâmplare, miracolul nu se datorează credinței nimănui, fiindcă niciunul din cei prezenți nu se așteptaseră la așa-ceva. Ceea ce este însă mai interesant, și pentru mine este normal, minunea nu este exploatată altfel decât menționată ca o notă de subsol într-o cronică națională. Nu s-a fixat locul acela ca loc sacru, de pelerinaj, nu s-a construit acolo un mic templu, nu au fost transportate oasele profetului prin toată țara, nu s-au închinat la ele, etc.

Dacă eram în locul lor (!), îmi aduceam și eu morții să se atingă de Elisei. Aș fi cumpărat toate grotele mortuare din zonă, ca să mă asigur că am monopol asupra profetului și că nimeni nu ia o așchie din oasele lui, pentru concurență. Ar fi fost o mare afacere, și ca evreu m-aș fi priceput de minune. Dar n-a fost nimic de acest gen. La drept vorbind, dacă puterea de viață ar fi fost în (meritu)oasele bunului profet, întrebarea este de ce n-a înviat el însuși? Sau, mai degrabă, de ce s-a îmbolnăvit și de ce a murit? Și de ce a trebuit îngropat, așa cum se face cu orice cadavru al oricărei ființe de carne? Nu se spune că oasele îi erau parfumate, diferite de ale altora. Când Iisus vorbește despre religia fariseilor, le reproșează tocmai preocuparea pentru mormintele profeților, în timp ce ei suceau învățăturile lor (Mt 23:29-32; Lc 11:47-48), iar oasele morților, fără distincție, Iisus le numește ca orice evreu: „oase spurcate”:

Mt 23:27 „Vai de voi, cărturari și farisei ipocriți! Sunteți ca mormintele văruite, care, pe dinafară se arată frumoase, iar pe dinăuntru sunt pline de oasele morților și de toată spurcăciunea.” (cf. Lv 22:4)

Profetul Hagai arată că prin atingerea de un mort (fără distincție), nu te contaminezi de sfințenia sau de păcătoșia lui, ci devii necurat. Se cerea un ritual de curățire pentru aceasta, iar preoții nu aveau voie să se atingă de morți, pentrucă ei trebuiau să slujească. Dacă cineva s-ar fi atins de un mort și apoi s-ar fi atins de lucrurile sfinte, prin aceasta spurca lucrurile sfinte și făcea un păcat de moarte (Hag 2:13; cf. Lv 21:1-4.10-11; Nu 19:13.16-20; Ez 44:25-27). Religiile păgâne, inclusiv cele greco-romane, nu aveau asemenea „tabu-uri” și „prejudecăți”. Dumnezeul lu Israel este Dumnezeul cel Viu, dar cei care preferau fantasmele, au avut întotdeauna în centru religiei cultul morților. Chiar și divinitățile lor, în multe cazuri erau suflete ale morților / strămoșilor cărora li se închinau.
  #1659  
Vechi 16.11.2009, 19:48:07
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite că m-am luat cu poveștile despre morți și uitasem răspunsul precis la întrebarea ta, despre rugăciunile adresate acestora. Da, există în Biblie un precedent de rugăciune adresată unui mort, unui mare sfânt. În Luca 16 (Povestea despre săracul Lazăr și bogatul Luzăr [looser]), ni se spune că bogatul, religios din fire, se ruga Părintelui Avraam. Părintele însă i-a răspuns foarte clar, că nu i se poate răspunde la rugăciune, deoarece singura șansă de împăcare cu Dumnezeu este în timpul vieții, și anume prin a urma Sfânta Scriptură. Avraam îi mai spune că, dacă cineva nu ascultă de Biblie, nu va asculta nici dacă ar învia cineva și ar veni să-i povestească ce a văzut acolo. Apropo, un Lazăr chiar a fost înviat, și desigur că a fost copleșt de întrebările vizitatorilor, după aceea. Nu ni se raportează nici un fel de relatare gen NDE (Near Death Experience)...

În ce privește legitimitatea rugăciunii bogatului, pentru mine este o chestiune clară. Dacă există suflet omenesc nemuritor, adică dacă în moarte supraviețuiește și devine superioară conștiința umană / sinele / individualitatea (așa cum cred cei mai mulți, practic toate religiile și multe filosofii), atunci ar fi logic să se permită asemenea rugăciuni. Ortodocșii nu se roagă sfinților adorându-i ca pe Dumnezeu (deși nu-mi este clar ce înseamnă în practică distincția dintre vererație și adorare, fiindcă uneori venerația pare mai profundă și mai intensă decât adorarea!). Ei se roagă sfinților, socotindu-i mijlocitori.

Trecând peste faptul că mijlocirea lui Iisus este suficientă și că, în sens mântuitor, este unică (FA 4:12; 1Tim 2:5-6), există un sens în care noi oameni ne putem ruga lui Dumnezeu unii pentru alții, mijlocind pentru salvarea altora, sau cerând pentru binele lor ce credem că este necesar (1 Tim 2:1-4). Rugăciunea de mijlocire este foarte plăcută lui Dumnezeu, mult mai plăcută decât rugăciunile egoiste. Este frumos când preotul se roagă pentru alții pe nume, vii și morți, pentru toți cei binecredincioși. („Eretici” ca mine nu au nici o șansă la mijlocirea aceasta, dar în mod cinstit, eu mă rog pentru binele BOR și pentru părăginita noastră românime).

La capitolul acesta, mă tem că am mai multe de reproșat protestanților, care sunt inconsecvenți. Ei cred că drepții merg în rai după moarte, și că ajung fericirea eternă, dar aici se încheie legătura cu lumea drepților. Nu tu rugăciuni, nu tu consultări spiritualiste (cu importante excepții!). Doar credința că el sau ea ne privesc de undeva și ne zâmbesc. Uneori ne mai bântuie casa, sau le mai vedem fantomele (Brrr!). Dar dacă aceștia sunt cu adevărat nemuritori și conștienți, ca sfinți ce sunt, (fiindcă sfinți inconștienți numai pe pereți și în Biserici poți afla), atunci de ce, pocăiții aceștia nu apelează la mijlocirea celor „plecați acasă la Domnul” ? Sau, credem noi, că sfinții în stare imaterială, pură, sunt mai egoiști și mai absenți decât pe când erau vii? Așa vom fi și noi când vom fi „mântuiți”?

Protestanții trebuie să se decidă în acest caz. Nu este posibil să crezi în nemurirea naturală a sufelului, în starea conștientă și glorificată a morților în rai, și în același timp să condamni rugăciunile adresate morților, sfinților, și eficiența mijlocirii lor. Problema majorității creștinilor însă este dacă acești „sfinți” sau „fericiți”, sau măcar simpli mântuiți, au nemurirea în sine de la Facere, sau de la naștere (momentul exact?), sau de la sfânta cuminecătură... În povestea cu săracul Lazăr, bine exploatată moralist și teologic de Iisus ca parabolă, bogatul apelează la mijlocirea Părintelui Avraam, în al cărui „sân” – locul de fericire – sunt aduși toți drepții. Creștinii, mai tâziu, au adăugat și legitimitatea neevreului de a intra în Sânul lui Avraam (dezmoștenind pe jidan între timp!). Dar Isaia, marele evanghelist al Vechiului Testament spunea limpede, într-o rugăciune foarte creștină adresată direct lui Dumnezeu (Is 63:16):

„Totuși, Tu ești Părintele nostru!
Avraam nu ne cunoaște,
și Israel [=Iacov] nu știe cine suntem;
Dar Tu, Doamne, ești Tatăl nostru,
Tu, din veac Te numești ’Mântuitorul nostru.”
Așadar, părintele Avraam nu era și nu este conștient (afară de faptul că s-ar fi aflat printre cei deja înviați de Iisus, cf. Mt 27:52-53), în orice caz, după povestea cu bogatul Luzăr. Toată grija lui Avraam în pildă este să ne trimită la Scriptură, nu să ne încurajeze să-i utilizăm serviciile de mediator. De ce însă nu ne rugăm sfinților Enoh și Ilie ? sau sfântului Moise, care (pe o cale mai ocolită, printr-o moarte și înviere obscură) a ajuns demult în cer, de unde a venit și a încurajat pe Mântuitorul (Dt 34:6; Iuda 9; Mt 17:3; Mc 9:4; Lc 9:30-31)? Nici un creștin însă nu se roagă sfântului Moise, ca să-l ajute. Creștinul clasic are oarecare reticență, dacă nu chiar oroare față de Moise ! Despre Enoh, care a petrecut 300 de ani de sfințenie pe pământ, în acest rup omenesc, înainte de a fi răpit la cer fără moarte, și pe care ortodocșii etiopieni îl cinstesc, ce să mai zic ?
  #1660  
Vechi 16.11.2009, 19:50:00
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Esențialul este că Iisus nu ne-a învățat cum să intrăm în contact cu îngerii sau cu sfinții din cer, ci cu totul altceva. Contactele „spirituale” cu altcineva decât Dumnezeu sunt mai mult decât riscante, fiindcă există deja o mulțime de spirite, îngeri sfinți și înalt prea sfinți, care au fost expulzați din rai pentru motive binecunoscute. Dacă nu ascultăm de porunca și învățătura Domnului, aceștia pot interveni, dându-se drept cine vrei sau nu vrei, de la tata-mare, la Napoleon și de la Maica Domnului până la Sfântul Sisoe. În acest domeniu, nu știu care șarlatanie este mai periculoasă: cea foarte omenească, sau a demonilor, care nu sunt mai puțin inteligenți și creativi, și care nu stau la treaba lor în iad, fiindcă iadul încă nu există, iar treaba lor este cu noi toți...

Anyway, fiecare își urmează propria conștiință, fiecare cultură are farmecul și blestemul ei. Nu condamn pe nimeni, dar am convingerea că creștinătatea se joacă cu focul. Încă nu a fost aruncat nimeni în gheena iadului, dar Scriptura promite că există și acolo loc asigurat pentru toți păcătoșii, inclusiv pentru idolatri, vrăjitori și pentru toți amatorii de minciuni evlavioase, care sunt cele mai eficiente (Ap 21:8.15).

Așadar, SIlviane dragă, dacă tot ai scăpat de farmecele păcatelor strămoșești ale bisericilor neamurilor, fii mulțumit cu oferta cea mai mare a lui Dumnezeu, care S-a dăruit pe Sine în persoana distinctă a lui Iisus Christos, singurul om adevărat care este și Dumnezeu, nemuritor, care S-a oferit să răspund rugăciunilor noastre directe, fără nevoie de lobby, de meritele altora, de merite personale, sau altceva de acest gen:

1Tim 2:5 (Pavel): „...fiindcă, după cum este un singur Dumnezeu, tot așa este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Iisus Christos...”
FA 4:12 (Petru) „În nimeni altul nu este mântuire, fiindcă nu este sub cer nici un alt nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiți.”
In 16:24-27 (Iisus): „Până acum nu ați cerut nimic în Numele Meu. Cereți și veți căpăta, pentruca bucuria voastră să fie deplină. V-am spus aceste lucruri în pilde. Vine ceasul când nu vă voi mai vorbi în pilde, ci vă voi vorbi pe față despre Tatăl. În ziua aceea, veți cere în Numele Meu. Și nu vă spun că voi ruga pe Tatăl pentru voi, fiindcă Tatăl însuși vă iubește, pentrucă M-ați iubit și ați crezut că am ieșit dela Dumnezeu.”

În acest caz, chiar mijlocirea lui Iisus nu trebuie înțeleasă ca o pilă bună, ca o relație pe lângă un Dumnezeu greu de abordat, ci ca o garanție, că religia rugăciunii noastre directe adresate lui Dumnezeu este eficientă și că Dumnezeu onorează astfel de încredere, și nu presupusa cinstire și mijlocire a sfinților. Dacă-i iubim pe sfinți (selectiv și mai critic, fraților!), foarte bine facem. Exemplul lor, memoria lor, învățătura lor, conduce, mai mult sau mai puțin, la bine și nu la rău, uneori chiar conduce la Dumnezeu. Sfinții, vii sau morți, indiferent de confesiune, sunt un deliciu pentru sufletele alese (Ps 16:3). Dar unul singur este Sfântul lui Dumnezeu, Christos, ceea ce știau și apostolii, până și dracii (In 6:69; Mc 1:24; Lc 4:34 – există deci și demoni care au dreaptă credință, dar nu-i salvează). Numai Dumnezeu (în Treime) este cu adevărat sfânt (Ap 15:4). Nici Comunitatea Vechiului, nici cea a Noului Testament nu obișnuiau să canonizeze sfinți. Pe de o parte există un singur sfânt: Dumnezeu, iar dintre oameni singurul care este și Dumnezeu și sfânt perfect este Iisus, care are singurele merite din univers, suficiente pentru mântuirea oricui se pocăiește.

În rest, toți credincioșii de rând sunt numiți sfinți în Scriptură (FA 9:32; Rom 15:26; 1Cor 6:2; 2Cor 1:1; 13:13; Ef 1:1, 15; Fil 1:1; 4:22; Col 1:2, 4; Fim 1:5; Ap 13:7) inclusiv cei din Vechiul Testament sau din perioadele obscure ale istoriei (Ps 34:9; Dan. 7:18, 22, 25). De aceea suntem sfătuiți să ne rugăm „pentru toți sfinții”, și nu sfinților (Ef 6:18).

Nu mai este nevoie să arăt concluziile practice ale pledoariei mele în favoarea mijlocirii unice a singurului Sfânt Iisus, și împotriva tuturor implicațiilor cultului morților. Parafrazând pe Iisus, subiectul se poate rezuma în cuvintele: „Morții, cu morții!” (Mt 8:22; Lc 9:60).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17