Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 19.10.2012, 07:37:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Chiar vrusesem să scriu că Loire Valley (sic!) e ceva ce n-a văzut Parisul! :)

Uite ce-am găsit: Château de Chambord
Mi se face silă cînd mă gîndesc la suferințele atîtor popoare exploatate în trecut de către europeni pentru ca aceștia să se îmbogățească pe seama lor. Cînd vizitați domurile și castelele și palatele occidentului să conștientizați că sînt clădite cu sîngele atîtor oameni nevinovați din Africa și de pe alte meleaguri.

Mă bucur că la Judecata de Apoi voi sta în rînd cu românii, măcar ei nu au fost o națiune cotropitoare.

Vive la liberté!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 19.10.2012, 08:08:20
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mă bucur că la Judecata de Apoi voi sta în rînd cu românii, măcar ei nu au fost o națiune cotropitoare.

Vive la liberté!
Să mergeți și să spuneți asta la Odessa.

Pe de altă parte, domnule, să fiți sigur că la Judecată veți răspunde pentru faptele dumneavoastră personale, nu pentru ale națiunii din care faceți parte.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 19.10.2012, 10:51:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

De ce raman in tara - cateva argumente puternice:

1. In primul rand pentru ca este o tara ortodoxa; si doresc sa traiesc intre oameni care au Duhul Sfant in ei, care sunt inteleptiti si luminati de Duhul Sfant.

Nu doresc sa traiesc decat intr-o tara ortodoxa, poate Rusia sau Grecia.


2. Am fost si prin Germania, SUA, si am vazut cum sunt tratati oamenii: ca niste sclavi pe plantatie; nu exista omenie si umanitate, exista doar capitalism vorace, si profitori. Omul este doar ... un nimic.

Nu doresc sa fiu un nimic, o sluga.


3. Germania, SUA, sunt tari fara Dumnezeu; oamenii nu mai au moralitate, nu mai au tata si mama. A zis bine o scriitoare romanca din America: America inseamna: bani, sex si lux. Nu vreau sa traiesc intr-o astfel de tara.

Am vazut zeci de romani plecati in America; toti aveau creierul spalat si imprastiat in tot felul de nebunii; fiecare visa ca e mai bogat decat altul, toti visau prostii. Nici unul nu mai era om, toti erau dumnezeul lor propriu. O transformare urata si hidoasa a personalitatii in astfel de tari.


4. A profetit bine de tot parintele Arsenie Boca: multi vor pleca din tara; dar le va parea rau si vor vrea sa se intoarca dar NU vor mai putea.


Ca o concluzie: prefer sa stau in blocul meu, cu spitalele umplute la refuz, cu mizerie, cu claxoane de dimineata pana seara, dar intr-o tara plina de biserici, in care oricand pot sa intru intr-o biserica si sa ma inchin, in care pot sa vorbesc cu un om si nu cu un robot care viseaza la bani.
Prefer sa-mi pastrez sufletul in Romania decat sa fiu bogat in America.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 19.10.2012, 11:33:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dumnezeu, cand a facut omul, a facut si plantele medicinale, in asa fel, incat sa nu existe boala fara o planta, care sa o vindece.
Sa zicem ca ar fi asa, atat timp cat omul nu stie care e planta care sa vindece cancerul de exemplu, tot inutil este.

Insa este o aiureala ..e ca si cand ai spune ca Dumnezeu l-a facut pe om bolnav si i-a facut si plantele care sa-l vindece.
Sau sa-ti amintesc ca in Creatia originara boala nu era inclusa?

Citat:
Nu inteleg de ce nu spui, ca iti petreci destul de mult timp in Romania, caci sufletul de roman tanjeste dupa pamantul romanesc, indiferent cat este de realizat dincolo.
Poetic, dar nerealist.

Nu tanjeste nimeni dupa "pamant".
Daca ai rude, prieteni cu care exista o legatura, daca ai nevoie de o biserica ortodoxa si acolo nu o gasesti, atunci da, exista ceva dupa care sa oarecum "tanjesti" (depinde de taria legaturilor sufletesti).

Citat:
Sunt de acord, ca este imposibil sa supravietuiesti cu pensii de 400-500 lei; chiar ma intreb cum de reusesc unii batrani. Dar aceasta saracie isi are rolul ei: oamenii pot fi "cumparati" f usor: pentru 50 lei sau 100 lei omul isi da votul, vine la demostratii, etc. Cred ca e in interesul clasei politice, ca veniturile populatiei sa fie cat mai mici, ca sa poata fi manipulati cu usurinta.
Am vazut la intalnirea USL de pe Stadion, cum oamenii au fost dispusi sa vanda biletul de intrare, pentru a-si cumpara mancare. N-o sa-mi spuneti ca s-au dus acolo din convingere.
Nu neaparat interes, este si situatia "de facto", nu se produce, taxare exagerata -> evazionism.

Actuala generatie de pensioari cu 4-500lei sunt si cei care au facut 1-2 copii iar restul i-au ucis in pantece cand a fost cazul, si din astia o parte au plecat din tara (dar sa zicem ca poate le mai suplinesc pensiile cu ce trimit in tara) iar restul, o buna parte sunt in somaj sau muncesc la negru, deci cum ar putea un angajat sa castige pentru el si sa mai sustina si inca 2-3-5 pensionari?

Ca sa nu mai vorbim ca ei i-au votat sistematic pe cei care au distrus economia romaneasca, pentru cativa lei in plus la pensie si nici aia reali daca ii raportam la inflatia care a urmat.

Deci nu cred ca sunt chiar asa de plans sau vinovata e doar clasa politica.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 19.10.2012, 11:37:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Să mergeți și să spuneți asta la Odessa.
Alt exemplu mai aveti?
Nu de alta, dar asta cred ca este f. prost ales.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 19.10.2012, 11:42:00
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca de obicei, deja se simt pemizele unei inflamari si pe acest topic. Si d-l Gpalama si d-l MihaiG exagereaza. Se pare ca ca d-l MihaiG are niste vederi a la Sabin Gherman, din cate observ. Nu e rau in sine, dar nici bine. E bine sa nu spui/crezi ce face majoritatea, dar e bine sa nu fii suflet de sluga. Majoritatea eurolatrilor cu ochelari de cal, spalati pe creier de "mituri/clisee de presa" gen "drumul european", "comunismul odios si incompetent", etc. se ascundeau prin beciuri, sau dimpotriva, erau "dizidenti" puternic sustinuti de posturile de radio imperialiste si de agentiile secrete occidentale. Repet ce am spus pe alte topice: in TOATE traditiile mistice importante, Apusul e simbolul Mortii, Batranetii, orbirii spiritului. Sunt de acrod cu Florin-Ionut, ca pe acest Pamant (c-o fi rotund, plat, poliedric sau amoeboidal :)) ) natiunile spalacitilor si-au cladit "bunastarea" pe crime colective. D-le MihaiG, cand veti pleca din trup, va veti intalni cu tasmanienii exterminati pana la unul sau cu nativii americani din unele triburi, deasemnea nimicite total, de scumpii dvs. occidentali. S-ar putea nu sa va bata obrazul, ci sa va priveasca in ochi cu infinita tristete. Da, Romania a avut si ea episoade nepalcute: Cadrilaterul si Odessa, nu mai vorbesc de participarea, desi foarte indirecta, la Holocaust a regimului antonescian, sau, mult mai inainte, de masacrarea armenilor miafiziti in Moldova nu stiu carui domnitor calcedonian ultras. Dar sa raspunzi de dragul polemicii, punaand in acelasi taler "episodul Odessa" cu infinitele crime occidentale, e deopotriva de ras si plans. Se vede ca faceti parte din mic-burghezia transmontana, care, stie multe, face multe, e civilizata, dar are "mica meteahna" a filosofiei troacei pline: e plina troaca? Da (deocamdata, si potrivit unor citerii formulate de fapt de "societate" si "moment istoric", dar de, gandire profunda la clasa bugheza, mai greu). Ce mai conteaza daca avem stapan si cine este? Ce mai conteaza ca spuneti lucrurile de genul asta in contextul "demitizarii istoriei" care ca de obicei la romani, a cazut in extrema cealalta, astfel incat toti separatistii provinciali isi privesc cu ochi de caine atatat contra "dusmanului" stapanul spalacit? Faptul ca o spuneti ACUM, in vreme ce desigur, ati fi tacut malc pe vremea Regretatului, nu mai zic a Anei Pauker sau Gh. Dej, e dezgustator, nu atat ce spuneti. Pe vremea imaginarului Herdelea, o mare parte din burghezia transilvana/banateana repeta ca papagalul sloganul unirii cu Bucurestiul, ca de, asta le baga o anume organizatie (in care, ca si acum, erau inregimentati ca oile) in cap, prin ziarele pe care le citeau si (credeau ca) le scriau ei, saracii. Acum, cand "Vestului" ii convine, dimpotriva atomizarea si apoi topirea in creuzat a natiunilor, brusc, parerea contrara castiga, ca doar vine de la stapan. E o placere sa stii ca, ciclic, burghezia o mai ia pe cocoasa, si mai apare din cand in cand un Gulag, un Canal, etc. Toata entropia sociala si politica exportata de spalaciti se va intoarce intr-o zi acolo. Cum zic ei, "le va exploda in fata". Sper sa fiu in trup cand se va intampla.
Deh, e mai bine sa fii o oaie grasa in tarc, decat un jder flamand si liber, asa e, nu? Cine stie, poate o sa vorbesc si faptuiesc (si cu adevarat rau, chiar sa si gandesc) si eu ca dvs. peste ceva vreme. Puterea "burtii" e incredibil de mare.
In fiecare om zace un caine sau o oaie. Din fericire, si un sfant sau martir, al oricarei cauze onorabile.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 19.10.2012 at 11:56:59.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 19.10.2012, 11:55:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pun si eu o intrebare: daca e asa plina de ortodocsi Romania ca sa fie considerata 'tara ortodoxa', de ce nu se gaseste aproape nicaieri in spitale o infirmiera care sa iti schimbe pansamentele fara mita, sau de ce exista atatia profesori care iau mita sa treaca elevii?
De ce se fac atatea avorturi?
De ce exista atata vulgaritate in viata plublica?
De ce exista atata coruptie?
De ce exista atata mizerie?
De ce oamenii injura la tot pasul?

Toti astia sunt ortodocsi induhovniciti?
Nu cred ca mai putem vorbi in zilele noastre de vreo 'tara ortodoxa'.
Oamenii sunt oameni peste tot, inclusiv in occident. Si aici gasesti de toate...
Inclusiv Duh si credinta.
Acestea fiind zise, fiecare sa-si gaseasca locul... In Romania sau in alta parte.
Dar fara generalizari naive.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 19.10.2012, 12:08:08
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pun si eu o intrebare: daca e asa plina de ortodocsi Romania ca sa fie considerata 'tara ortodoxa', de ce nu se gaseste aproape nicaieri in spitale o infirmiera care sa iti schimbe pansamentele fara mita, sau de ce exista atatia profesori care iau mita sa treaca elevii?
De ce se fac atatea avorturi?
De ce exista atata vulgaritate in viata plublica?
De ce exista atata coruptie?
De ce exista atata mizerie?
De ce oamenii injura la tot pasul?

Toti astia sunt ortodocsi induhovniciti?
Nu cred ca mai putem vorbi in zilele noastre de vreo 'tara ortodoxa'.
Oamenii sunt oameni peste tot, inclusiv in occident. Si aici gasesti de toate...
Inclusiv Duh si credinta.
Acestea fiind zise, fiecare sa-si gaseasca locul... In Romania sau in alta parte.
Dar fara generalizari naive.
Subscriu, stimata doamna. Ca intotdeauna, colega noastra aduce luciditate in discutie. Nu, nu suntem noi romanii "miezul bunatatii", "originea umanitatii", si alte corutisme imbecile, cosmetizate legionaroid si prostesc. Nici nu suntem viermii pamantului, care sa ceara si astepte vindecarea de racile de la "minunatii" spalaciti deigur pe pretul "de nimic" si de la sine inteles al demnitatii, cu tot ce inseamna aceasta. Slogane gen "avem tablitele de la Tartaria" sau "de aici au plecat toti ce sunt acum natiuni mari" nu tin de bun-simt, organizare, cinste, etc. AlinB are dreptate: unii au trait comod, inclusiv facand pacate uriase, acum isi plang de mila. Nu ca cei care conduc ar fi mai buni. Insa nu i-a implantat vreo alta specie aici. Sunt tot de ai nostri, dintre noi, dar...nu pentru noi.
Nu credinta, fie ea ortodoxa, sau catolica, umanizeaza, ci...omenia per se. Lipsa omeniei e mai vizibila si brutala in Romania, si mai subtila si eficienta, chiar mai eleganta, dincolo.
Slugarnicia filo-spalacita si nationalismul pseudo-confesional si folcloroid sunt la fel de dezgustatoare. Ca de obicei, incerc sa ma mentin pe calea de mijloc. Sper sa nu o iau pe cocoasa de la toti. :))
Reply With Quote
  #169  
Vechi 19.10.2012, 12:17:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alt exemplu mai aveti?
Nu de alta, dar asta cred ca este f. prost ales.
Da, este prost ales, pentru că nici măcar pe aia n-am fost capabili s-o cucerim, ci doar să ne împăunăm patriotard cu o "mare victorie" după ce rușii au abandonat orașul pentru că o armată adevărată le ridica probleme în altă parte.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 19.10.2012, 12:57:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Oamenii sunt oameni peste tot, inclusiv in occident. Si aici gasesti de toate...
Inclusiv Duh si credinta.
Si de ce foarte greu sau deloc o biserica?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31