Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 02.09.2010, 16:15:48
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post ,,Papa PAOK"

Poza lui ,,Papa PAOK":http://greece.theoffside.com/files/2..._1697714_n.jpg


Traducere aproximativa din lipsa de timp: ,,Multi suporteri ai echipelor de football sunt si persoane extrem de credincioase iar Parintele Christos Mitsios nu face exceptie de la acesta regula.Preotul grec ortodox,de 51 de ani, a devenit un punct de reper in cadrul fanilor echipei PAOK Salonic,cantand si oferind sfaturi temutilor ultrasi din ,,Gate 4", sectiunea dura a fanilor de pe stadionul ,,Toumba"din Salonic.

,,Baietii din Gate 4 sunt magnifici.Au un foc inauntrul lor,in inima si in sufletul lor.Am stat printre dependenti de droguri,huligani sau abandonati de familii sau de catre societate.Acesti asa-zisi abandonati au,de multe ori,o inima mai mare si mai multe principii decat cei considerati ca fiind respectabili."

Christos Mitsios nu trece neobservat la meciurile echipei din Salonic,oras din nordul Greciei unde,cu ani in urma,si-a terminat studiile in teologie.Barba sa carunta si imbracamintea sa neagra il fac diferit de huliganii cu piepturile goale din jurul sau dar care ,in opinia lui Mitsios,pot sa faca si foarte multe lucruri bune.Langa modesta sa biserica Mitsios conduce si o organizatie caritabila de distributie a hranei iar prin eforturile sale a reusit sa atraga sute de tineri la slujbele sale,mai ales pe cei de care s-a ocupat in cadrul programelor anti-drog.

,,Acestia sunt cei care muncesc pentru salariul minim pe economie si care stau la coada pentru un bilet la meci la final de saptamina" spune preotul grec.,,Sunt primii care participa la demonstratii si ar fi primii care ar sari sa-si apere tara daca ar fi nevoie in timp ce copii celor bogati sunt la studii in strainatate"a mai adaugat Mitsios.

Ierarhia mai conservatoare a bisericii nu a fost atat de entuziasmata de imaginea lui Mitsios zambind larg in timp ce era carat pe brate de tineri entuziasti,avand la gat un fular alb-negru si cantand cantecele echipei.Mitsios spune in schimb ca se bucura ca acesta atentie l-a ajutat sa fie alaturi de pusti care in mod normal nu ar fi interesati de Biserica.

,,Ieri,peste 20 de motociclete au oprit in fata bisericii in care oficiez si toti au vrut sa se spovedeasca"a spus preotul.Am ajuns sa am cam intre 1000-1500 de spovedanii lunar iar 80%din cei care vin sunt sub 30 de ani.Stau alaturi de ei,le dau mancare si discutam despre probleme lor pina dimineata". Recent echipa PAOK au reusit un 1-1 contra echipei celebrei echipe olandeze Ajax,intr-un meci extrem de important iar Christos Mitsios a spus :,,Nu vad de ce nu am putea sa ne calificam.La Cupa Mondiala am eliminat numai echipe tari".

Articol scris de COSTAS KANTOURIS (The Associated Press)

Preluat de http://www.kansascity.com/2010/08/06...s-mission.html

Last edited by Scotianul; 02.09.2010 at 16:32:36.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 02.09.2010, 16:18:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Asta se vrea lovitura sub centura!
Nope!! Era o gluma si atat. Nu citisem locatia ca altfel nu-mi permiteam eu glume d-astea cu preotii din Constanta. Oricum e semn ca esti crestin adevarat daca n-ai simtul umorului!
Citat:
Numai ca eu sunt in ring
Tot e bine, ca in ring exista reguli, la manastire am vazut ca se practica stilul de Ferentari.
Citat:
si dumneata in fata televizorului.
Pai si la fotbal aia din fata televizorului se pricep mai bine ca fotbalistii :D
Citat:
Eu zic sa te razbuni pe telecomanda!
Da ce vina are telecomanda? Stiu ca la crestini se bate nevasta daca pierde steaua dar eu sunt un stelist ateu asa ca telecomanda e in siguranta!
Reply With Quote
  #163  
Vechi 02.09.2010, 16:29:16
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nope!! Era o gluma si atat. Nu citisem locatia ca altfel nu-mi permiteam eu glume d-astea cu preotii din Constanta. Oricum e semn ca esti crestin adevarat daca n-ai simtul umorului!
Mata' esti originar din Ploiesti, cumva? Nu cred, ca nu-ti prea iese "intoarcerea"!

Iar cu hazul... Asa probabil se preda la scoala aia de ateism, cum ca crestinii sunt rai pentru ca nu spun bancuri! Da, asa este! Nu spun bancuri, spun Adevarul. Ce este adevarul? Cauta si vei afla; fara gluma!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 02.09.2010, 16:48:30
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi mă, dacă nu vă spălați voi creierii de dimineață până seara lasă ca e cine să vi-l spele: ''băieții buni''... adică băieții ăia buni... ''buni de tot''.

Deci Spălați-vi-l voi toată ziua... de Astăzi... că o să mai vreți voi apoi să vă spele cineva creierul ruginit și să vi-l formateze, numa' că n-o să mai fie cine... n-o să mai fie... că nu mai e apoi.

Că dacă nu vreți să vi-l spălați atunci o să vă dea ei, băieții buni de tot, o să vă dea așa o poftă mare de a fi curați curați... dar numai așa ca fariseii... pe unde se vede... pe acolo pe unde vede gLumea... iar prin lountru... pe acolo o să ascundeți numa' gândaci și omizi și păianjeni și căpușe și limbrici și muște și șerpi și molii și șobolani tot numai unu' și unu'... adică frumoși și tineri.

Deci spălați-vă pe lăbuțe și pe cap, dar și înlountru... ca oamenii să dea slavă Lui Dumnezeu, fiindcă nu mai văd și totuși cred.

Last edited by vsovivi; 02.09.2010 at 16:52:14.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 17.09.2010, 19:40:51
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Cititi toata aceasta stire:

http://www.realitatea.net/staretul-c...re_747121.html
Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.09.2010, 19:43:11
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

La cate inventeaza presa, si stiti si voi asta, tind sa cred ca totul a fost un complot. Dusmanii lui Hristos si ai Bisericii Sale sunt peste tot.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 17.09.2010, 20:24:33
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
La cate inventeaza presa, si stiti si voi asta, tind sa cred ca totul a fost un complot. Dusmanii lui Hristos si ai Bisericii Sale sunt peste tot.
Hai sa fim seriosi!!!
Eu nu ma refer exact la subiectul acestui topic pt ca nu-l cunosc, ci ma refer exact la aceasta postare.
Nu spun ca presa e cea mai corecta in relatarea faptelor indiferent de subiect...dar spun ca s-a format un obicei valabil doar pt politicieni si oamenii BOR...ca atunci cand li se descopera cate o fapta nu tocmai ortodoxa si se face publica sa se vina cu scuze de genul ca este facatura, inventie, ca nu este persoana in cauza in filmulet...ca nici usturoi nu a mancat si nici gura nu-i miroase.

Mai bine sa-si asume fiecare responsabilitatea faptelor, ca e mai castigat si in fata lumii dar mai ales in fata lui Hristos...sau...si mai bine ar fi ca de la bun inceput cand ti-ai ales un drum in viata sa il constientizezi permanent si sa nu cauti sa te abati crezand ca vei reusi altfel decat iti arata drumul.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 27.09.2010, 18:30:59
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca ne apropiem de final! Iata mai multe informatii anexa la comunicatul de presa initial si chiar fotografii!

Lămuriri privind cazul Protosinghelului Teotim Popa
Reply With Quote
  #169  
Vechi 27.09.2010, 20:03:06
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Nici nu am avut rabdare sa citesc 17 pagini de comentarii pe tema calugarului "bataus" insa nu stiu daca este chiar crestinesc sa judecam un om care s-a rupt de lume si s-a daruit Lui Dumnezeu. Sa-L lasam pe Dumnul sa judece.

De ce deschideti topicuri care instiga la judecarea aproapelui si la barfa?

Ma iertati daca v-am suparat.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 27.09.2010, 20:30:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pai, asta e ideea, se pare ca parintele in cauza nu e bataus ci nevinovat si totul a fost doar o inscenare. Eu ma bucur sincer sa fie asa. Preotia trebuie sa ramana preotie si Dumnezeu sa-i miluiasca pe cei ce atenteaza la imaginea ei cu asemenea tertipuri josnice.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liudmila Putina, stareta unei manastiri din Pskov? costel Stiri, actualitati, anunturi 0 27.09.2010 15:19:01
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Colilia Constanta E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 0 26.09.2009 00:44:18
Articol - Cazinoul din Constanta Ioan_Ciobota Generalitati 1 04.07.2007 05:33:16
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39