Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 16.05.2007, 16:33:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Iosif,
1. Ultima rugaciune a lui Teoctist a fost pentru ploaie, duminica trecuta (aia cu unitatea este din noaptea de Paste)

2. Referitor le ecumenism pozitia ta este diferita de cea a BOR. BOR nu militeaza pentru unitatea Bisericilor ci pentru un "ecumenism activ" in sensul ca Bisericile crestine sa lupte cu probleme comune, gen saracie, anafalbetism etc (am spus aste de mai multe ori pe forum).

De altfel, ceea ce tu numesti ecumenism este imposibil. Si cred ca din diferentele astea de nuanta apar divergente intre "ecumenisti" si "antiecumnisti", cand problema este, de fapt, de nuanta.

Exemplu: prefer sa ma unesc cu vecinul meu catolic pentru a sapa gradina din fata blocului; eu am o sapa el planteaza niste flori minunate; ne bucuram impreuna de rodul muncii noastre. Dar asta nu inseamna ca voi sparge si peretele apartamentului pentru a fi "o mare familie crestina".
1. Era vorba de ' ultima Sa rugaciune', adica a lui Hristos, frate Mirean.

2. Pozitia BOR fata de ecumenism nu este cea pe care o exprimi aici. E vorba de o unitate in credinta la care se ajunge prin intoarcerea la origini, la cele 7 sinoade ecumenice.

3. Eu nu am o definitie proprie a ecumenismului, eu cred ca bisericile trebuie sa se intoarca la credinta cea adevarata si asta presupune intoarcerea la izvoarele Bisericii.

4. Poate ca peretele apartamentului nu e cazul sa-l spargi, dar peretele care ne tine departe de bunatate, de iubire, de daruire fata de aproape cu siguranta trebuie sa-l spargem.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 16.05.2007, 16:55:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Iosif,
1. Ultima rugaciune a lui Teoctist a fost pentru ploaie, duminica trecuta (aia cu unitatea este din noaptea de Paste)

2. Referitor le ecumenism pozitia ta este diferita de cea a BOR. BOR nu militeaza pentru unitatea Bisericilor ci pentru un "ecumenism activ" in sensul ca Bisericile crestine sa lupte cu probleme comune, gen saracie, anafalbetism etc (am spus aste de mai multe ori pe forum).

De altfel, ceea ce tu numesti ecumenism este imposibil. Si cred ca din diferentele astea de nuanta apar divergente intre "ecumenisti" si "antiecumnisti", cand problema este, de fapt, de nuanta.

Exemplu: prefer sa ma unesc cu vecinul meu catolic pentru a sapa gradina din fata blocului; eu am o sapa el planteaza niste flori minunate; ne bucuram impreuna de rodul muncii noastre. Dar asta nu inseamna ca voi sparge si peretele apartamentului pentru a fi "o mare familie crestina".
1. Era vorba de ' ultima Sa rugaciune', adica a lui Hristos, frate Mirean.

2. Pozitia BOR fata de ecumenism nu este cea pe care o exprimi aici. E vorba de o unitate in credinta la care se ajunge prin intoarcerea la origini, la cele 7 sinoade ecumenice.

3. Eu nu am o definitie proprie a ecumenismului, eu cred ca bisericile trebuie sa se intoarca la credinta cea adevarata si asta presupune intoarcerea la izvoarele Bisericii.

4. Poate ca peretele apartamentului nu e cazul sa-l spargi, dar peretele care ne tine departe de bunatate, de iubire, de daruire fata de aproape cu siguranta trebuie sa-l spargem.
Iosif, pozitia BOR despre care vorbesc a fost exprimata de PS Ciprian, in urma cu mai putin de o luna, la o conferinta a Bisericilor crestine.
Pe de alta parte, nu vad cum este posibila o intoarcerea a Bisericilor la "credinta adevarata". Care sunt Izvoarele Bisericii? Poate pare deplsat, dar se intelege ca, in prezent, si BO ar fi indepartata de adevar si trebuie sa se intoarca la origini....
Reply With Quote
  #163  
Vechi 16.05.2007, 17:23:55
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Exemplul pe care il dai tu e perfect compatibil cu ce face Gigi Becali,care in prezent ca si presedintele suspendat(viitor demis,sper)sunt niste marionete masonice proamericane si proecumeniste.Becali e omul perfect pentru masonerie,are printre cele mai mari averi din Romania,e patron de club sportiv al unei echipe mari,deci e cunoscut si apreciat de fani,face case,biserici,arunca cu bani peste tot,chiar si la muntele Athos,s-a implicat si in politica,are si ceva credinta,ce mai,e un bun crestin,perfect pentru a fi folosit din umbra de masonerie,ca sa nu mai spun ca s-au infiltrat in partidul lui fel de fel de oameni cu anumite interese oculte.Prietenia cu Basescu spune multe,dar cine e orb normal ca nu vede nimic si o ia prin porumb.Acum ia zi,cum sa primesc eu bani de la un astfel de om mandru si eretic pe deasupra,ca sa fac ce?case sau biserici?Doamne fereste.Becali se afla in mare inselare demonica,crede ca face bine ceea ce face,dar e exact invers,se indreapta spre muncile vesnice ale iadului.Zicea cineva ca toate lumea se pricepe la politica,fotbal si mai nou si la credinta.Ma vad nevoit sa dau Cezarului ce-i al Cezarului,Becali se pricepe si la politica si la fotbal si la credinta.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 16.05.2007, 18:01:09
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Masoneria recruteaza oameni condusi de patimi,oameni capabili intradevar,sa fie obedienti ordinelor si sa duca treaba la bun sfarsit,oameni potenti financiar,pentru ca forta ei sta in bani.Masonii din gradele inferioare habar n-au ce fac ei acolo,cred ca e ceva bun,dar depun un juramant de supunere si au temple unde fac ritualuri,cu totii la un loc,din toate credintele.Folosesc cuvinte mari ca dragoste,toleranta,cultura,pace.Da,pacea masonica,cu satan,stapanul lor.Da,toleranta la pacate si erezii.Da,cultura pacatului.Masonii isi spun si ei frati,dar nu sunt frati in Hristos.Un Bush,un Basescu,un Prigoana,un Blair,un Putin,etc.Becali n-am informatii ca ar fi mason,dar e clar ca lumina zilei ca el nu e de capul lui,masoneria il conduce din umbra,fara ca el sa-si dea seama.El e pregatit de americani ca noul presedinte,daca va fi demis Basescu.A spus cu gura lui ca americanii il sprijina.De ce crezi ca a crescut spectaculos in sondaje?Si culmea ca oameni chiar il vor vota datorita actiunilor sale "filantropice".Si daca nu-l vor vota destui se vor frauda alegerile,ca intotdeauna.Si vor folosi ca argument in apararea lor ca avea mult in sondaje.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 16.05.2007, 21:02:02
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Sa crezi tu ca e teorie,e o realitate!Daca n-ai inteles asta nu mai are rost sa vorbesc,ca vorbesc la pereti.Mai du-te si mai asculta alte prostii,ca vad ca tu nu gandesti nimic,gandesc altii pentru oameni ca voi.Vrei dovezi?La oameni ca tine poate veni si antihristul in persoana sa-ti spuna ca el e antihristul,ca voi tot nu-l credeti,vreti dovezi...din pacate le veti avea...curand.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.05.2007, 17:12:02
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Eu singura carte in care cred cu pretul vietii e Biblia.Asa poate scrie oricine orice teorii,pot sa scriu si eu cateva volume chiar despre ce mi se pare mie...deci mai usor cu imbecilizatul,ma scuzati,cu cititul din nu stiu ce carti.Bineinteles ca Dumnezeu ne da semne,si sub astfel de forme,dar degeaba,ca noi nu bagam nimic la cap.Cine are ochi vede tot ce se intampla,nu-i trebuie lui nu stiu ce informatii de nu stiu unde.Lasa tu traducerea,ca tot aia inseamna,daca vrei tu dovezi o sa-ti dau de pe net(de unde n-am citit prostii cum zici tu,probabil ca tu faci asta,ca asta e tendinta celor ce acuza)cu Bush senior anuntand in 29 ianuarie 1991(retine data)noua ordine mondiala.Revenind la revolutia industriala,mai gandeste-te,vrei lux sau mantuire,una din doua,nu se poate altfel,vrei material sau spiritual?Mantuirea se face in suferinta,nu in huzur.Daca vrei imparatie pamanteasca(precum masonii) nu o vei obtine pe cea cereasca,a Mantuitorului.Bineinteles ca globalizarea e cel mai mare pericol,dar asta oare cum se face?Cu calul si caruta?Ai ghicit,prin progres industrial...si nu numai...asa ca vezi ca te contrazici.

P.S.Si da,vreau sa revin la cal si caruta!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 17.05.2007, 17:32:25
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Eu singura carte in care cred cu pretul vietii e Biblia.Asa poate scrie oricine orice teorii,pot sa scriu si eu cateva volume chiar despre ce mi se pare mie...deci mai usor cu imbecilizatul,ma scuzati,cu cititul din nu stiu ce carti.Bineinteles ca Dumnezeu ne da semne,si sub astfel de forme,dar degeaba,ca noi nu bagam nimic la cap.Cine are ochi vede tot ce se intampla,nu-i trebuie lui nu stiu ce informatii de nu stiu unde.Lasa tu traducerea,ca tot aia inseamna,daca vrei tu dovezi o sa-ti dau de pe net(de unde n-am citit prostii cum zici tu,probabil ca tu faci asta,ca asta e tendinta celor ce acuza)cu Bush senior anuntand in 29 ianuarie 1991(retine data)noua ordine mondiala.Revenind la revolutia industriala,mai gandeste-te,vrei lux sau mantuire,una din doua,nu se poate altfel,vrei material sau spiritual?Mantuirea se face in suferinta,nu in huzur.Daca vrei imparatie pamanteasca(precum masonii) nu o vei obtine pe cea cereasca,a Mantuitorului.Bineinteles ca globalizarea e cel mai mare pericol,dar asta oare cum se face?Cu calul si caruta?Ai ghicit,prin progres industrial...si nu numai...asa ca vezi ca te contrazici.

P.S.Si da,vreau sa revin la cal si caruta!
Prietene, le cam amestecam. Subiectul este interesant si as vrea sa il discutam fara sa ne luam peste picior. Ai dreptate, eu am inceput. Imi cer scuze!

Cand spuneam de citit ma refeream la informare. Masoneria, cum sigur stii, este organizatie secreta. de aceea, informatiile despre scopurile, metodele, intentiile, activitatea acesteia se obtin, de obicei, din surse scrise. Nu poticiti un singur articol, o singura carte despre tema pentru ca autorul acestui apoate fi subiectiv. De aceea, consider important sa te documentezi din mai multe surse, apoi sa tragi propriile concluzii. Pe de alta parte, articolele de pe net, desi multe si la indemena, nu sunt intotdeauna de calitate. Faptul ca o carte trece de verificarea unei edituri este o garantie a calitatii ei (desigur, exista si exceptii).

Cat despre mantuire...nu cred ca este conditionata de saracie sau involutie industriala. Daca folosesti cu chibzuinta beneficiile industriei moderne nu ai deca6 de castigat. De exemplu: comunicam pe net, citim predici on-line, vedem icoane etc.


Reply With Quote
  #168  
Vechi 17.05.2007, 17:45:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

citand Mirean:
"Cat despre mantuire...nu cred ca este conditionata de saracie sau involutie industriala. Daca folosesti cu chibzuinta beneficiile industriei moderne nu ai decat de castigat. De exemplu: comunicam pe net, citim predici on-line, vedem icoane etc."

nu-mi dau seama ce ar putea insemna chibzuintza in opinia ta, poate imi explici si mie... oricum si mie mi-ar place sau placea sa mai avem o banda la shosele sa poata circula si caii cu carutzele sau diligentzele sau saniile :) ar fi super, dar cine sa ne ia in seama...
Reply With Quote
  #169  
Vechi 17.05.2007, 17:58:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
citand Mirean:
"Cat despre mantuire...nu cred ca este conditionata de saracie sau involutie industriala. Daca folosesti cu chibzuinta beneficiile industriei moderne nu ai decat de castigat. De exemplu: comunicam pe net, citim predici on-line, vedem icoane etc."

nu-mi dau seama ce ar putea insemna chibzuintza in opinia ta, poate imi explici si mie... oricum si mie mi-ar place sau placea sa mai avem o banda la shosele sa poata circula si caii cu carutzele sau diligentzele sau saniile :) ar fi super, dar cine sa ne ia in seama...
Chibzuinta presupune folosirea "cu cap" a descoperirilor stiintei.

Legandu-ma de exemplul meu: prin internet se pot face fraude bancare, iar prigramele informatice pot fi folosite pentru diverse tipuri de armament...

Asta pe langa gluma ta....
Reply With Quote
  #170  
Vechi 17.05.2007, 18:24:24
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Eu singura carte in care cred cu pretul vietii e Biblia.Asa poate scrie oricine orice teorii,pot sa scriu si eu cateva volume chiar despre ce mi se pare mie...deci mai usor cu imbecilizatul,ma scuzati,cu cititul din nu stiu ce carti.Bineinteles ca Dumnezeu ne da semne,si sub astfel de forme,dar degeaba,ca noi nu bagam nimic la cap.Cine are ochi vede tot ce se intampla,nu-i trebuie lui nu stiu ce informatii de nu stiu unde.Lasa tu traducerea,ca tot aia inseamna,daca vrei tu dovezi o sa-ti dau de pe net(de unde n-am citit prostii cum zici tu,probabil ca tu faci asta,ca asta e tendinta celor ce acuza)cu Bush senior anuntand in 29 ianuarie 1991(retine data)noua ordine mondiala.Revenind la revolutia industriala,mai gandeste-te,vrei lux sau mantuire,una din doua,nu se poate altfel,vrei material sau spiritual?Mantuirea se face in suferinta,nu in huzur.Daca vrei imparatie pamanteasca(precum masonii) nu o vei obtine pe cea cereasca,a Mantuitorului.Bineinteles ca globalizarea e cel mai mare pericol,dar asta oare cum se face?Cu calul si caruta?Ai ghicit,prin progres industrial...si nu numai...asa ca vezi ca te contrazici.

P.S.Si da,vreau sa revin la cal si caruta!
Prietene, le cam amestecam. Subiectul este interesant si as vrea sa il discutam fara sa ne luam peste picior. Ai dreptate, eu am inceput. Imi cer scuze!

Cand spuneam de citit ma refeream la informare. Masoneria, cum sigur stii, este organizatie secreta. de aceea, informatiile despre scopurile, metodele, intentiile, activitatea acesteia se obtin, de obicei, din surse scrise. Nu poticiti un singur articol, o singura carte despre tema pentru ca autorul acestui apoate fi subiectiv. De aceea, consider important sa te documentezi din mai multe surse, apoi sa tragi propriile concluzii. Pe de alta parte, articolele de pe net, desi multe si la indemena, nu sunt intotdeauna de calitate. Faptul ca o carte trece de verificarea unei edituri este o garantie a calitatii ei (desigur, exista si exceptii).

Cat despre mantuire...nu cred ca este conditionata de saracie sau involutie industriala. Daca folosesti cu chibzuinta beneficiile industriei moderne nu ai deca6 de castigat. De exemplu: comunicam pe net, citim predici on-line, vedem icoane etc.

Nici eu nu vreau sa polemizam frate,stai linistit.Sunt de acord cu tine ca saracia nu e o virtute,dar lume de azi a evoluat foarte mult material si a involuat la fel de mult spiritual,la asta ma refer.Omul s-a pus pe sine in centrul existentei sale,nu-l mai are pe Dumnezeu.Cat despre carti,ai si aici dreptate,dar crede-ma ca nu vorbesc la voia intamplarii si stiu ce spun.Eu nici n-a trebuit sa caut multe dovezi ca masoneria e capul rautatilor(care mai nou nu mai e secreta,ci discreta,vezi Doamne ce smerita e ea,nu vrea sa se stie ce acte "filantropice" face ea,asa cate un razboi mondial,cate-un crah financiar,cate-un regim,cate-o revolutie,ca acum sunt la moda revolutiile,etc),se vede clar ca totul se face intentionat la comanda cuiva.Singura legatura pe care a trebuit s-a fac a fost intre masonerie si cei ce conduc lumea de azi.

P.S.Si sa stii ca am vorbit serios despre cal si caruta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59