Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 14.03.2013, 13:58:07
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În completarea celor spuse de arhimandritul Bălan: ’lucrarea ispititorului’ e și să ne dăm noi (niște neaveniți până la urmă) cu părerea cine merită sau nu să fie-n calendar, ba mai osândindu-ne și ierarhii că-s mai proști ca noi și nu fac ce zice deșteptăciunea din noi.
apt-rpm, ai zis-o cum nu se putea mai bine: chintesenta bunului-simt al unui credincios este exact ce ai spus tu.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 14.03.2013, 14:01:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Daca schimbam, cand e cazul, in enuntul dvs., cuvantul "comunism" cu "capitalism salbatic dupa 1989", atunci sunt de acord, caci deseori "oamenii sunt sub vremuri".
Moastele nu trebuie relativizate, dar nici idolatrizate. Moastele, harul, sacramentele, etc. sunt cai ale lui Dumnezeu de a ne ajuta.
Eu am evlavie si la Sf. Nectarie Taumaturgul, si la Sf. Chiril Lucaris (da, ati citit bine!). Prin moastele acestor sfinti ierarhi, Dumnezeu a facut si mai face o multime de minuni. Insa...sa nu devina moastele niste teraphim de-ai crestinilor.
Inchinandu-ne moastelor, ne inchinam lui Dumnezeu, Care le-a sfintit.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 14.03.2013, 14:10:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Intre satanistul ala din California, care a omorit prin impuscare nu stiu cati oameni, acum cativa ani, si capitanu' lu' peste, cu tara lui imaginara si sfanta ca soarele din mintea lui, nu e vreo deosebire de fond. Amindoi sunt mucenici, desigur. Ai Aluia din Adanc.
MUCENICÍE s. f. Viața de suferință, de chin a mucenicului2 (1); p. gener. suferință extremă, martiriu, chin. – Mucenic2 + suf. -ie.
MUCENICÍE f. 1) Viață de mucenic. 2) fig. Tortură îndurată de cineva pentru convingerile sale; pătimire pentru un ideal; martir. /mucenic + suf. ~ie

Daca nu putem avea respect, macar sa nu ne batem joc de ceea ce nu intelegem.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 14.03.2013, 14:11:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Părintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa
„Părintele Ilie Lăcătușu trebuie cinstit ca un sfânt, pen­tru că este un argument puternic împotriva mate­ria­lis­mu­lui și a rătăcirii idolatre. I se pot înălța rugăciuni ori­când, pentru că sfinții sunt adevăratele mărturii ale vie­ții noas­tre ortodoxe, chiar în vremurile în care trăim. I se pot pic­ta icoane , i se poate face o raclă cum este la Sfân­tul Ioan de la Suceava, la Sfânta Paraschiva. Pentru noi și pen­­­tru toată creștinătatea trebuie să îi sărbătorim ziua de a­dormire. Suntem într-o aleasă mândrie în fața popoa­re­lor, a protestanților, a catolicilor pentru aceste descope­ri­ri: a Sfântului Ioan Iacob Hozevitul și a Sfântului părinte Ilie Lăcătușu.
Foarte folositoare aceste citate despre Parintele Ilie Lacatusu, acum le-am citit prima data. Nu citisem daca aceste sfinte moaste au si mir, dar acum am citit pe net, e adevarat ca ar trebui canonizat. Nu a fost legionar cum s-a scris gresit in alt mesaj.
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Arhimandritul Ioanichie Bălan
- Sigur că da. Uite, lucrarea ispititorului e asta, ca să nu se propovăduiască adevărul.
Spusele Parintelui Ioanichie sunt valabile in general, asta e valabil si azi, ingerul cazut vrea sa nu afle adevarul nici ortodoxul si nici eterodoxul, eventual ii face pe unii sa creada ca faptele conteza, dar sa acopere invatatura ortodoxa, dreapta credinta mantuitoare. Si nu ma refer la acest caz, pentru ca eu cred ca nu va trece mult si Parintele va fi canonizat, probabil s-au gandit ca e prea repede.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 14.03.2013, 14:12:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îhî.
Și de unde "sfânt" în cazul lui Codreanu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.03.2013, 14:16:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-care o fi acest episcop? sa fi cu securitatea,cu comunismul satanist si sa ajungi episcop...doamne fereste; dar poate ca unii securisti dinastia "crestini" au ajuns mitropoliti,sau patriarh...
Eu cred ca nu este chiar adevarat, Parintele probabil nu a inteles bine sau securistul putea sa faca o gluma. E adevarat, au fost si unii infiltrati in manastiri, gasisem odata un articol cu datele exacte si cati erau la manastiri, foarte putini. Colonel era deja cam mult, si oricum ar fi stat cateva luni, nu ar fi putut rezista cativa ani.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.03.2013, 14:21:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Vedeti pe parintele Ilie Lacatusu, a fost legionar si are sfinte moaste, mergeti la Aiud si veti vedea moaste ale acestor razvratiti sau cum io mai fi numind ei.
De fapt nu scrie niciunde ca a fost legionar, nici chiar pe site-ul despre miscare.
De fapt leginarii au fost acceptati la conducere doar dupa ce s-a intamplat in Basarabia odata cu retragerea trupelor, cand comunistii mai ales evrei su atacat si chiar ucis romani si militari. Pana atunci nu erau acceptati din cauza platformei extremiste, chiar si dupa venirea la putere au rezistat doar cateva luni, pentru ca era o guvernare dura, cu actiuni violente.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.03.2013, 14:21:59
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Îhî.
Și de unde "sfânt" în cazul lui Codreanu?
Din mintea zelotistilor, desigur. Intr-o tara care interzice avortul, militantii pro-avort sunt martiri, "mucenici", ha? Poate mucegaiti, nu mucenici. Ca si legionarii, de altfel. Doar fiindca a maimutarit (a se citi "batjocorit/mimat") mistica ortodoxa in aiurelile sale, gata! "e de-al nostru, deci intangibil, ba chiar sfant".
Daca citeste cineva discursurile sociopatului codreanu, si vede cum se refera la evrei ca la "rasa parazitara a jidanilor", si cum transpira ura patologica din acele randuri, isi da seama ca adevarata drama in ce priveste miscarea legionara este ca virgula capitanu' nu s-a intilnit cu un psihiatru bun si cu baietii musculosi, manipulanti de pacienti agresivi, alaturi.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.03.2013, 14:24:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca guvernul legionar vreia sa-i elimine pe evrei din structurile economice, financiare si politice a statului roman, se putea face treaba asta printr-un simplu decret, nefiind necesara asasinarea lor!
Nici asta nu e adevarat, de fapt nu s-au omorat evrei (poate a fost o victima in timpul guvernarii), primii evrei omorati de leginari au fost in timpul rebeliunii legionare. Pare ciudat, tinand cont ca s-a propagat povestea ca legionarii au omorat evrei pana la rebeliune.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 14.03.2013, 14:35:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Din mintea zelotistilor, desigur. Intr-o tara care interzice avortul, militantii pro-avort sunt martiri, "mucenici", ha? Poate mucegaiti, nu mucenici. Ca si legionarii, de altfel. Doar fiindca a maimutarit (a se citi "batjocorit/mimat") mistica ortodoxa in aiurelile sale, gata! "e de-al nostru, deci intangibil, ba chiar sfant".
Daca citeste cineva discursurile sociopatului codreanu, si vede cum se refera la evrei ca la "rasa parazitara a jidanilor", si cum transpira ura patologica din acele randuri, isi da seama ca adevarata drama in ce priveste miscarea legionara este ca virgula capitanu' nu s-a intilnit cu un psihiatru bun si cu baietii musculosi, manipulanti de pacienti agresivi, alaturi.
Acum nici nu trebuie sa exageram, organizatiile nationaliste fasciste in alte tari au fost mai agresive. Si tu ai intrat de buna voie (si nesilit de nimeni la convertire) intr-o biserica in care unii nu au fost straini de fenomen. Ca sa nu mai pnem la socoteala inchizitia, cruciadele, uniatiile, etc. Eu am si scris ca miscarea a avut si o oarecare asemanare cu conceptiile catolice de dupa schisma, de ordine lumeasca, zelotism, etc.
Uite ce se intampla in alte tari: in Ucraina unii preoti greco-catolici ii indemnau pe credinciosi sa ii omoare pe polonezi (sunt marturii ale preotilor polonezi), in Croatia multi preoti catolici tineau predica la slujba sa fie omorati sarbii din localitate (ceea ce se si intampla dupa aceea). Un preot sau calugar catolic a ingrozit chiar si pe nemti prin crimele comise, astfel ca a fost arestat de ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13