Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 29.12.2015, 14:48:54
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Primele decizii dezastroase- economic vorbind- le-a luat guvernul condus de Petre Roman!

Sa analizam pe rand

1. In agricultura, dezastrul a inceput prin idioata lege 18/1991, care a dus la desfiintarea CAP-urilor. Astfel, s-a faramitat terenul agricol, am ajuns din nou la o agricultura arhaica, rudimentara, practicata pe suprafete mici, cu mijloace tehnice primitive, si evident neproductiva si necompetitva.

Disparitia CAP-urilor a dus si la distrugerea parcului de tractoare si masini agricole (SMA-urile nu-si puteau trimite utilajele sa lucreze decat pe suprafete mari, compacte), s-au distrus si furat sistemele de irigatii, iar imensa avere din cadrul CAP-urilor (complexe zootehnice, grajduri, livezi, vii, etc) a fost distrusa si furata.

Taranii s-au bucurat pentru doua tigle si cateva caramizi, insa apoi au cazut in saracie, redevenind robi ai pamantului, ca inainte de razboi.

2. In industrie, pierderea pietelor de desfacere, restituirea fortata a partilor sociale, a dus la decapitalizarea întreprinderilor. Apoi nu s-a mai respectat disciplina financiara, datoriile întreprinderilor s-au acumulat, ajungandu-se la blocajul financiar.
A fost imensa greseala a guvernului Petre Roman ca nu a privatizat imediat dupa 1990 întreprinderile de productie industriala, cu firme serioase si puternice din afara, când aceste intreprinderi aveau piata de desfacere si contracte asigurate, nu aveau nici un fel de datorii la bugetul de stat sau al asigurarilor sociale.

3. In transporturi si telecomunicatii, guvernul Petre Roman a decis- o masura complet idioata- oprirea lucrarilor la obiective aflate in stadiu avansat de executie atunci. Ma refer aici la amenajarea pentru navigatie a raului Arges (Canalul Bucuresti-Dunare), caile ferate Valcele- Ramnicu Valcea, Alunu- Seciurile, Harlau-Botosani si Saveni- Darabani.

4. In turism tot Petre Roman este cel care a introdus idioata locatie de gestiune, care a dus la neintretinerea si degradarea bazelor turistice.

Apoi tot el a luat decizia vanzarii apartamentelor statului catre chiriasi. Intradevar, apartamentele trebuiau vandute chiriasilor, dar la pretul real, nu la cel simbolic. Atunci multi si-au cumparat apartamentele la pretul a doua frigidere, statul pierzând astfel foarte mult.

Petre Roman (alaturi de Emil Boc) au fost cei mai incompetenti prim-ministri de dupa 1990.
  #172  
Vechi 29.12.2015, 15:59:11
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
dar daca vreti sa discutam pe baza de documente, dovezi si fapte concrete!
Ce zici, iti faci timp sa citesti si altceva, in afara de formidabilele realizari ale PC dupa care suspini atat? Pentru ca daca tie si alor tai v-a mers bine, asta nu inseamna ca ce au trait altii e minciuna.
Tu trebuie sa afli ce s-a intamplat si dincolo de depozitul de marfuri unde taticul tau era "dom` sef", dincolo de "oraselul cu o economie prospera" unde tati avea pile si-ti aducea acasa salam de Sibiu.
Pari a fi dintr-un aluat numai bun de modelat ca sa serveasca slugarnic unor minti bolnave. Elemente huliganice, zici? Ti-ai insusit pana si limbajul acestor criminali... Si n-aveai decat 7 ani la revolutie, ce scuze ai pentru ceea ce sustii acum? Regreti cumva ca n-ai mai avut sansa sa te afirmi pionereste si sa-l faci pe tati mandru?

Dumnezeu sa te lumineze! Te-ai intoxicat grav!


Intoarcerea la Hristos - http://www.librariasophia.ro/carti-I...n-so-9514.html

Viata parintelui Gheorghe Calciu - http://www.librariasophia.ro/carti-V...a-so-2506.html
  #173  
Vechi 29.12.2015, 17:43:41
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Intelegi de ce este uriasa miza ca notiunea de "erou" sa persiste ? Ca politicienii sa poata creea dintr-un simbol al jertfei, un brand "de aparare al libertatii" adica un produs pe care sa-l poata vanda oricui atunci cand doresc sau
comanda un genocid in masa,de obicei asa se instaleaza noile ideologii.Intotdeauna incep cu genocid /crima in masa..
Eu tot n-am priceput. Poate-mi faci un desen...
Dacă se cheamă „eroi” nu mai e genocid? Nu mai contează cine i-a omorât?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #174  
Vechi 29.12.2015, 18:57:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Apoi tot el a luat decizia vanzarii apartamentelor statului catre chiriasi. Intradevar, apartamentele trebuiau vandute chiriasilor, dar la pretul real, nu la cel simbolic. Atunci multi si-au cumparat apartamentele la pretul a doua frigidere, statul pierzând astfel foarte mult.
Macar atat a facut si el bun. Ca altfel erau toti romanii chiriasii cine stie carui mafiot sau partener strategic.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu tot n-am priceput. Poate-mi faci un desen...
Dacă se cheamă „eroi” nu mai e genocid? Nu mai contează cine i-a omorât?
Cine i-a omorat ? Asta e intrebarea.
  #175  
Vechi 29.12.2015, 19:54:58
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Tu esti probabil tipul de om care poate fi manipulat emotional.Adica
emotionalul iti blocheaza rationalul.Am vz chestia asta la femei, si multi
romani.Majoritatea sunteti predispusi la acest gen de manipulare emotionala.

Ideea este urmatoare:
Daca avem notiunea de eroi automat avem notiunea de revolutie, caci o
revolutie fara eroi nu exista.Aha, cum cum ? Mai spunem odata:o revolutie
fara eroi nu exista.
Deci daca oamenii mor intr-o revolutie automat sunt (considerati) eroi.Okay...
Dar daca aceiasi oameni nu mor intr-o revolutie, ce avem ? iti zic eu: genocid,
crima la adresa umanitatii, pogrom.
Iar crima nu se prescrie niciodata.
Dar din moment ce avem revolutie, avem eroi si nu crima in masa, genocid.
Motiv pt care se poate clasa dosarul deoarece faptele s-au prescris, nu ?!
Atunci se inchide dosarul si punem in continuare accent pe eroi, ca sa avem
o "revolutie", astfel cei care au comis crimele scapa de justitie ca s-o poata face din nou cand este nevoie. !

Si uite asa se poate ajunge la aberanta situatie in care cel care ti-a omorat
camaradul in 89 sa-ti omoare intr-alta "revolutie" in viitor, copilul si tot asa.
Dooh.

Intelegi de ce este uriasa miza ca notiunea de "erou" sa persiste ? Ca politicienii sa poata creea dintr-un simbol al jertfei, un brand "de aparare al libertatii" adica un produs pe care sa-l poata vanda oricui atunci cand doresc sau
comanda un genocid in masa,de obicei asa se instaleaza noile ideologii.Intotdeauna incep cu genocid /crima in masa.
Exemplu de "revolutii"care au fost genocide /crima in masa:
"Revolutia" franceza, "revolutia" bolsevica, "revolutia" din '89
Unde-s criminalii ? pai nu-s. De ce ? Pt ca ai o "revolutie" adica ai "eroi", ca daca n-ai avea o "revolutie" ai avea
genocid/crima in masa. Uite , cand fost masacrul din "Noaptea Sfantului Bartolomeu" la vremea aia sistemului
nu i-a trecut prin cap sa-i spuna "revolutie".Nu se invantase bre termenul inca.
Măi copăcelule, unde ai auzit tu de manipulare fără implicarea emotionalului, bre? Nu știuși mata că a manipula înseamnă, în primul rând, a declanșa anumite emoții prin activarea unor nevoi și convingeri?
Deci, ca orice alt om capabil de a trăi emoții, pot fi și eu manipulat tocmai în baza acestor emoții. Dacă nu ar fi așa, atunci aș putea totuși să fiu, eventual, un robocop cibernetic, nițel autist și cerebroid (subspecia "răceală afectivă", cu tot ce implică această trăsătură), ori ceva gen "cu tănkuțu m-am jucat, în tănkuț m-am transformat, cum tati m-a învățat". Și aș zice ca un stricat "dap", "dooh", "nope", rulînd șenilele în gol. În vidul absolut și făr de perspectivă al unui tănkuț fără omenie, bre!

*
Care e legătura dintre "Noaptea Sfântului Bartolomeu" și o posibilă revoluție, nea sistem de frunze verzișiuscate? Ai idee ce s-a întâmplat în noaptea aceea? Sau se învârte turela fără tine....
  #176  
Vechi 29.12.2015, 20:29:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Măi copăcelule, unde ai auzit tu de manipulare fără implicarea emotionalului, bre? Nu știuși mata că a manipula înseamnă, în primul rând, a declanșa anumite emoții prin activarea unor nevoi și convingeri?
Deci, ca orice alt om capabil de a trăi emoții, pot fi și eu manipulat tocmai în baza acestor emoții. Dacă nu ar fi așa, atunci aș putea totuși să fiu, eventual, un robocop cibernetic, nițel autist și cerebroid (subspecia "răceală afectivă", cu tot ce implică această trăsătură), ori ceva gen "cu tănkuțu m-am jucat, în tănkuț m-am transformat, cum tati m-a învățat". Și aș zice ca un stricat "dap", "dooh", "nope", rulînd șenilele în gol. În vidul absolut și făr de perspectivă al unui tănkuț fără omenie, bre!
Dar nu mi-as lua glonte in cap.
Citat:
Care e legătura dintre "Noaptea Sfântului Bartolomeu" și o posibilă revoluție, nea sistem de frunze verzișiuscate? Ai idee ce s-a întâmplat în noaptea aceea?
Legatura ? Simplu. Macel la scara mare in numele unei ideologii/idei.
Dupa ce sistemul a inventat termenul de "revolutie" de atunci si pana acum
numai "revolutii" au fost.Ba chiar ultima oara aceste revolutii au suferit in
re-branding , denumite "primaveri" arabe/europeene si cine stie ce o sa mai
fie
  #177  
Vechi 29.12.2015, 20:51:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

..........

Last edited by ovidiu b.; 29.12.2015 at 20:55:19.
  #178  
Vechi 29.12.2015, 21:19:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
..........
Uite si tanculetzuuuuuuuu..... https://www.youtube.com/watch?v=pfGP-dGjjnY
  #179  
Vechi 29.12.2015, 21:33:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Înțeleg, înțeleg...dacă știam îți cumpăram unul de jucărie cu telecomandă. :)
Primeai unul de moș Gerilă dacă eram pe vreamea comuniștilor, așaa...doar la anul de Sfântul Nicolae, bineînțeles, dacă ești cuminte.

Last edited by ovidiu b.; 29.12.2015 at 22:01:46.
  #180  
Vechi 29.12.2015, 22:43:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Copăcel și Florin, iată prin ce au trecut în perioada comunistă oameni de valoare, oameni care și-au iubit patria și neamul: http://www.dailymotion.com/video/x18...oma_shortfilms

P.S: merită să vizionați acest reportaj,
Subiect închis