Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 15.08.2011, 19:54:14
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Fila de acatist - Zorica LATCU

Bucură-te, leagăn alb de iasomie,
Către care-n roiuri fluturii coboară,
Bucură-te, raza stelei din vecie,
Șipot care curge plin cu apă vie,
Bucură-te Maică pururea Fecioară
Dulcea mea Marie!

Bucură-te floare fără de prihană,
Albă ca argintul nopților de vară,
Spicul cel de aur, veșnic plin cu hrană,
Mirul care vindeci orice fel de rană,
Bucură-te Maică pururea Fecioară
Ploaia cea de mană!

Bucură-te, brazdă plină de rodire,
Munte sfânt, în care s-a-ngropat comoară,
Bucură-te, cântec tainic de iubire,
Clopot de chemare, cântec de mărire,
Bucură-te Maică pururea Fecioară
Blândă fericire!

Bucură-te, mărul vieții care-nvie,
Pomul greu de roadă-n plină primăvară.
Bucură-te iarăși, țărm de bucurie,
Dintru care curge miere aurie,
Bucură-te Maică pururea Fecioară
Sfânta mea Marie!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #172  
Vechi 15.08.2011, 20:21:38
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-Te ! Ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu Tine. Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre!



...minunata rugaciunea asta,am citit despre ea azi dim. aici... am zis-o azi [cand eram la plimbare cu catelul prin padure si adunam coarne (niste fructe pt compot)] in loc de "Doamne Iisuse" si am vazut, pt prima oara in 3 ani de cand ma plimb zilnic prin acea padure , pui de caprioare.

o stiam din cartea de rugaciuni, e in rugaciunile de dimineata, dar nu m-am gandit sa o spun ca pe "Doamne Iisuse"...

Last edited by crestinOrtodoxa; 15.08.2011 at 20:27:50.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 15.08.2011, 22:38:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iata cateva imagini surprinse in aceasta seara la Prohodul Maicii Domnului de la Biserica mea draga , Biserica Sfantul Mare Mucenic Mercurie !
Foarte frumos Cristi! și la biserica parohiei mele ( unde m-am întors după cinci ani) s-a prăznuit Adormirea Maicii Domnului cântându-se Prohodului și Acatistului. S-a înconjurat biserica de către credincioși cu lumânările aprinse și cu icoana praznicală frumos împodobită cu flori.
Pentru mine au fost câteva ore de bucurie și de "intoarcerea acasă" asemenea fiului risipitor.
Tot timpul slujbei am simțit marea iubire a Maicii Domnului care se revărsa bogat de la Sfânta icoană a Adormirii. Fețele credincioșilor și ale preoților aveau o lumină aparte, lumina credinței și a dragostei.

Last edited by dorinastoica14; 15.08.2011 at 22:41:03.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 16.08.2011, 05:52:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.197
Implicit

Inspirat de postul lui Cristian, vă invit să vedeți câteva imagini primite de la un prieten, cu Prohodul Maicii Domnului la Mănăstirea Sighisoara.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 16.08.2011, 11:05:59
radugabriellucian radugabriellucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 10
Implicit ce m-a impresionat foarte mult

Ce m-a impresionat foarte mult a fost o rugaciune, gasita pe youtube (ma refer la cele ortodoxe) nu ii tin minte numele dar cuprindea ceva de genul: (aproximativ, nu mai tin minte exact) -canta despre nasterea Domnului si Fecioara plangea pentru ca nu avea scutece pentru Pruncul Nou-Nascut si nu avea unde sa isi intinda capul sa doarma. Si mai pe urma urma o parte de rugaciune unde zicea: Nu mai plange Maica Mea ... Moment in care si acum imi dau lacrimile ca si atunci. Ce durere, cu cata smerenie a venit Domnul la noi . Si noi cate avem si nu dam un mic ajutor la cei saraci.

Dumnezeu sa ne ierte.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 25.08.2011, 14:49:57
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radugabriellucian Vezi mesajul
Ce m-a impresionat foarte mult a fost o rugaciune, gasita pe youtube (ma refer la cele ortodoxe) nu ii tin minte numele dar cuprindea ceva de genul: (aproximativ, nu mai tin minte exact) -canta despre nasterea Domnului si Fecioara plangea pentru ca nu avea scutece pentru Pruncul Nou-Nascut si nu avea unde sa isi intinda capul sa doarma. Si mai pe urma urma o parte de rugaciune unde zicea: Nu mai plange Maica Mea ... Moment in care si acum imi dau lacrimile ca si atunci. Ce durere, cu cata smerenie a venit Domnul la noi . Si noi cate avem si nu dam un mic ajutor la cei saraci.

Dumnezeu sa ne ierte.
Este vorba despre colindul "La Vifleem colo-n jos".
Reply With Quote
  #177  
Vechi 25.08.2011, 14:50:50
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Rugăciune către născătoarea de dumnezeu împărăteasa tuturor a lui calist monahul

Iubitoare de oameni, iubitoare de bine, iubitoare de milostivire, Maică Fecioară, mireasă a lui Dumnezeu, Stăpână și Doamnă a toată zidirea cea văzută și gândită, ca ceea ce în chip negrăit ai născut pe Făcătorul și Stăpânul acestora și pentru aceasta ai îndrăzneală către Dânsul neasemănată.
Caută cu dragoste spre mine ticălosul și nevred*nicul robul Tău, care în lenevire și în trândâvire necurmat viețuiesc și cu dulcețile mă amăgesc și mă mângâi, și tot trupul mi-l întinez prin vedere, prin auzire, prin limbă, prin pipăire, prin mirosire, și în scurt să zic, cu totul m-am făcut păcat și nici o parte nu mi-a rămas sănătoasă. Căci o dată bi*ruit fiind de păcat, sunt tras către orice vrea el. Pentru aceea, de mare ajutor imi este trebuință, care, în afară de al Tău, nu se află în toată zidirea, Atotputernico.
Așadar, nu mă trece cu vederea, Preacurată. Căci toți m-au trecut cu vederea și au trecut pe lângă mine, văzând nevindecarea mea - prorocii, apostolii, dascălii, drepții, dumnezeieștii părinți - și am rămas singur, ca un mort în mormânt, în*tru cele întunecate și în umbra morții. Și nu este nimeni care să-mi ajute nicidecum. Dar mai având puțină rămășiță de viață, cu mic glas strig către Tine, prealăudată Născătoare de Dumnezeu, ceea ce toate le poți, ceea ce toate le săvârșești. Pentru că cele ce tu vrei și le voiești, acelea și Fiul tău le voiește. Căci tu, împărăteasa tuturor, foamea și setea Lui o saturi, adică mântuirea oamenilor, și pentru aceasta te-a făcut pe tine Maică a Lui, ca să împlinești doririle Lui. Căci se bucură și se vese*lește când ceri îngăduință pentru cei obosiți, și mai ales pentru mine, cel ce port rană pe tot trupul.
Cercetează neputința mea, Binecuvântato! Tă*măduiește rănile mele, Preaslăvito! Vezi chinuirea sufletului meu, cea cu dar dăruită. Întru deznădăjduire mă aflu și curând va cădea în iad sufletul meu, de nu îmi vei ajuta mie, tu, Stăpână. Ai milostivire, ai iubire de oameni, de aceea nu trece cu vederea această ticăloasă rugăciune a mea ce ți se aduce ție din buzele spurcate, ci stai de față mie, celui ce de-a pururea te chem și-mi fii mie mângâ*iere neîntinată. Să-mi fii mie îndemnare nestricată, liniște preaplină, podoabă, Mireasă prea frumoasă a Părintelui celui ceresc. Să-mi fii mie apărătoare, păzitoare, părtinitoare, scăpare, ajutătoare, acope*rământ în toată vremea și locul, ziua și noaptea când dorm, iar după ce mă scol, când umblu. În toată viața mea fii cu mine nedespărțită. Căci poți, și nimic nu îți este cu neputință.
Năpădirile și năvălirile celor potrivnici risipește-le și le pierde de la mine, Preasfântă. În vremea ieșirii ticălosului meu suflet sârguiește-te, și de sil*nicia cea netrecută și înfricoșată a viclenilor draci izbăvește-mă. Să nu lași, Stăpâna mea de Dumne*zeu Născătoare, să se bucure ei de mine, ci Fiul tău și sfinții îngeri să se bucure de mântuirea mea, iar vrăjmașii Lui și ai zidirii Lui, cu deșarte nădejdi să se amăgească. Și în ziua cea de obște și înfrico*șată a Judecății a toată lumea, de munca cea veșnică izbăvește-mă și al slavei celei negrăite a Fiului tău și Dumnezeu moștenitor arată-mă. Așa, mult-milostivă Mărie, Mireasă a lui Dumnezeu, ca să te laud, bine să te cuvântez și să te măresc pe tine, cea mai înaltă decât toate oștile arhanghelilor, cea mai cinstită decât heruvimii, cea mai slăvită decât serafimii, Maica lui Dumnezeu cea curată, nădej*dea mea cea adevărată și întemeiată, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 02.09.2011, 12:58:05
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

O,Maicuta Preacurata

O,Maicuta Preacurata,
Daca Tu n-ai mijloci.
Sus la Fiul Tau cu lacrimi,
Nimeni nu s-ar mantui.

Daca Tu Maicuta Sfanta,
Pentru noi n-ai suspina,
Daca n-ai cere Tu mila,
Domnul nu ne-ar mai rabda.

Daca glasurile noastre,
Tu nu le-ai fi auzit,
Daca nu cereai Tu mila,
Noi demult am fi pierit.

Ca ne-am adancit in rele
Si nu stim sa ne rugam,
Ca si-n sfintele biserici,
Noi pe Domnul-l suparam.

Insa cand Tu Sfanta Maica,
Te rogi,grabnic pentru noi,
Fiul Tau cu drag Te-asculta
Si ne scoate din nevoi.

Pentru-acesta noi crestinii,
Maica Sfanta-Ti multumim,
Si cu inima smerita,
Iti cantam si Te slavim!

de Sf.Ioan Iacob Hozevitul
Reply With Quote
  #179  
Vechi 07.09.2011, 18:15:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nasterea ta , de Dumnezeu
Nascatoare Fecioara
bucurie a vestit la toata lumea ;
ca din tine a rasarit Soarele dreptatii ,
Hristos Dumnezeul nostru !
Si dezlegand blestemul ,
a dat binecuvantare ,
si stricand moartea , ne-a
daruit noua viata vesnica.

Tropar ( Glasul 4 )


Ioachim si Ana , din
defaimarea nenasterii de fii ,
si Adam si Eva din
stricaciunea mortii s-au izbavit ,
Preacurata , prin sfanta
nasterea ta .
Aceasta o praznuieste si
poporul tau , de vina
greselilor izbavindu-se, cand
striga catre tine :
Cea stearpa naste pe
Nascatoarea de Dumnezeu si
hranitoarea vietii noastre .


Condac ( Glasul 4 )

Un material al colegei noastre glykys :http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...ui-b1-p246.htm


__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #180  
Vechi 01.10.2011, 22:30:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, Preacurata Maica a Domnului, a puterilor celor de sus, Imparateasa cerului si a pamantului, atotputernica, aparatoarea si taria noastra, primeste aceasta cantare de lauda si de multumire de la noi nevrednicii robii tai.
Inalta rugaciunile noastre la Tronul lui Dumnezeu si Fiul tau ca sa fie milostiv nedreptatilor noastre. Sa adauge harul sau tuturor celor ce cinstesc preacinstitul tau nume si cu credinta si cu dragoste se inchina facatoarei de minuni icoanei tale. Ca nu suntem vrednici sa fim miluiti de Dansul, daca tu Stapana nu-L vei milostivi asupra noastra. Tie toate sunt cu putinta de la Dansul si pentru aceasta nazuim la tine, ca esti acoperitoarea noastra si grabnica ajutatoare. Auzi-ne pe noi cei ce ne rugam tie, ocroteste-ne cu puternicul tau Acoperamant si cere de la Dumnezeu Fiul Tau, sa dea pastorilor nostri sfintenie ca sa privegheze si sa ocarmuiasca sufletele noastre; ocarmuitorilor de orase intelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata, invatatorilor minte si smerita intelepciune, sotilor dragoste si conglasuire, fiilor ascultare, asupritilor rabdare, asupritorilorv frica de Dumnezeu, celor scarbiti rabdare si bucurie duhovniceasca, benchetuitorilor infranare, si noua tuturor, duhul intelepciunii si al cucerniciei, duhul milostivirii si al blandetii, duhul curatiei si al dreptatii.
Asa, Doamna preasfanta, milostiveste-te asupra noastra si asupra neputinciosului tau popor. Pe cei rataciti povatuieste-i pe calea cea buna, pe cei batrani ii sprijineste, pe prunci ii pazeste si pe noi pe toti ne apara si ne ocroteste cu milostivirea ta. Pe toti scoate-ne din adancul pacatului si ne lumineaza ochii inimii noastre spre cautarea mantuirii. Milostiva fii noua aici in aceasta viata, iar la infricosata judecata sa te rogi pentru noi catre Fiul tau si Dumnezeul nostru. Ca tu, Doamna, esti slava celor ceresti si nadejdea pamantenilor. Tu esti dupa Dumnezeu nadejdea si aparatoarea noastra a tuturor celor ce ne rugam tie cu credinta. Deci ne rugam tie, atotputernica ajutatoarea noastra si tie ne incredintam pe noi insine si unul pe altul si toata viata noastra acum si pururea si in vecii vecilor, amin.
Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor, bucuria scarbitilor si acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi scarba, ajuta-mi ca unui neputincios, hraneste-ma ca pe un strain, necazul meu il stii, deci il dezleaga precum voiesti, ca n-am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica nici alta mangaiere buna, ci numai pe tine Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor, amin.
Preacurata Doamna, Stapana de Dumnezeu Nascatoare Fecioara, care poti face tot binele, primeste aceste cinstite daruri care se cuvin numai tie, de la noi nevrednicii robii tai, ceea ce esti aleasa din toate neamurile si te-ai aratat mai inalta decat toate fapturile ceresti si pamantesti, caci pentru tine a fost cu noi Domnul puterilor si prin tine am cunoscut pe Dumnezeu si ne-am invrednicit Sfantului Trup si Preacuratului sau Sange. pentru aceasta, fericita esti intre neamurile neamurilor, ceea ce esti de Dumnezeu fericita, mai luminata decat Heruvimii si mai cinstita decat Serafimii. Si acum, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare Fecioara intru tot laudata, nu inceta a te ruga pentru nevrednicii robii tai, ca sa ne izbavim de sfatul celui inselator si de toata primejdia si sa fim paziti nevatamati de toata lovirea cea veninata a diavolului. Pazeste-ne pana in sfarsit cu rugaciunile tale neosanditi, ca prin paza si cu ajutorul tau fiind mantuiti, slava, lauda, multumita si inchinaciune pentru toate sa inaltam Unuia in Treime Dumnezeu, Ziditorul tuturor, acum si pururea si in vecii vecilor.
Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39