Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 19.08.2011, 15:35:16
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
că altfel nu văd cum ai ajuns că iii de la copiii, deci pluralul copii dar articulat, adică nu liberi și nu după pofetele și plăcerile lor ci bine articulat...
Numai tu stii ce ai vrut sa zici...
Reply With Quote
  #182  
Vechi 19.08.2011, 15:53:20
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Numele lui Isus il pronuntam mai mult decat il scriem. Nu cred ca se gandeste nimeni cand pronunta numele Domnului daca se scrie cu un i sau cu doi i. Important este sa-l spui cat mai des. Sa fie in mintea ta mereu...
Acum nici in bataie de joc nu -l poti scrie cu nu stiu cati de i doar pentru ca asa ti s-a nazarit sa faci nu stiu cui in ciuda. Astea-s prostii!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 19.08.2011, 16:05:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Numai tu stii ce ai vrut sa zici...
Noa, lasă că te articulez eu și pe dumneata de nu te vezi... dacă te faci că nu știi ce am vrut să zic...

Vezi că am corectat, că știam că or să apară unii foarte pe fază, pe firul de la stâlp, lucrând în branșe la firma ocultă 'ochiul și urechea', ăia ce trag cu ele pe gaura de la cheie... deci am corectat... ca să știi și tu ce am vrut să zic. Trebuie să ai răbdare și să asculți până la sfârșit, ca să pricepi bine, altfel pricepi rău.

Last edited by vsovivi; 19.08.2011 at 16:12:01.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.08.2011, 16:11:40
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Numele lui Isus il pronuntam mai mult decat il scriem. Nu cred ca se gandeste nimeni cand pronunta numele Domnului daca se scrie cu un i sau cu doi i. Important este sa-l spui cat mai des. Sa fie in mintea ta mereu...
Acum nici in bataie de joc nu -l poti scrie cu nu stiu cati de i doar pentru ca asa ti s-a nazarit sa faci nu stiu cui in ciuda. Astea-s prostii!
Cred ca mai mare bataie de joc este sa spui ca Isus inseamna magar sau ca Isus nu este aceeasi persoana cu Iisus sau ca Isus este Antihrist. Astea da, enormitati.

Iar cand se incearca pe zeci de pagini argumentarea savanta a prostiei...ti se face rau.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 19.08.2011, 16:19:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Probabil dumneata faci parte din clubul de inteligenți care scrie numele Domnului așa: Iissuss... știi dumneata, de la serviciul secret, că altfel nu văd cum ai ajuns la concluzia că iii de la copiii, deci de la pluralul copii dar articulat, adică nu liberi și nu după pofetele și plăcerile lor ci bine articulat... la ditamai o așa concluzie, că cică nu e logică decât traducerea. Păi nu e clară logica în scrierea Iiiisus?
Aveti senzatia ca toata lumea trebuie sa gandeasca in maniera d-voastra? :) Ioanna e un nick, un “nume de scena”, o identitate virtuala, Iisus desemneaza o identitate fizica reala, ce a existat. Daca cineva se refera la persoana Mantuitorului mie mi se pare normal sa-i scrie corect numele, daca nu se refera la El, poate folosi orice formula derivata. Daca d-voastra doriti sa-i “alterati” numele in formule care de care mai pestrite, purtatorare de sensuri si simboluri, e optiunea d-voastra, nimeni nu va investi atata abnegatie pentru a descoperi speculatiile infinitezimale. "Iisus" e formula conventionala recunoscuta de toata lumea, de aceea o folosim, pentru a fi intelesi si nu-i scriem numele in sistem binar, de exemplu, atunci cand ne exprimam in scris in limba romana. Pot sa accentuez, sa subliniez o idee, fara a "inventa" o noua gramatica a limbii romane si care induce senzatia de trivial, de "batjocorire" a unui nume.

Last edited by ioanna; 19.08.2011 at 16:26:15.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 19.08.2011, 16:23:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Numele lui Isus il pronuntam mai mult decat il scriem. Nu cred ca se gandeste nimeni cand pronunta numele Domnului daca se scrie cu un i sau cu doi i. Important este sa-l spui cat mai des. Sa fie in mintea ta mereu...
Acum nici in bataie de joc nu -l poti scrie cu nu stiu cati de i doar pentru ca asa ti s-a nazarit sa faci nu stiu cui in ciuda. Astea-s prostii!
Hai să vedem dacă poți să-ți fac în ciudă;

Ce zici de Iiiiiiiiiisus? E bine? Ai înțeles tu oare 'unde bat'?

Că dacă nu vrei să pricepi, atunci am să te articulez și pe dumneata dragă Mariiiia40, uite așa sau poate mai bine așa.

Last edited by vsovivi; 19.08.2011 at 16:38:45.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 19.08.2011, 16:42:19
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:47:17.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 19.08.2011, 16:44:11
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:47:35.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 19.08.2011, 16:53:54
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Aveti senzatia ca toata lumea trebuie sa gandeasca in maniera d-voastra? :) Ioanna e un nick, un “nume de scena”, o identitate virtuala, Iisus desemneaza o identitate fizica reala, ce a existat. Daca cineva se refera la persoana Mantuitorului mie mi se pare normal sa-i scrie corect numele, daca nu se refera la El, poate folosi orice formula derivata. Daca d-voastra doriti sa-i “alterati” numele in formule care de care mai pestrite, purtatorare de sensuri si simboluri, e optiunea d-voastra, nimeni nu va investi atata abnegatie pentru a descoperi speculatiile infinitezimale. "Iisus" e formula conventionala recunoscuta de toata lumea, de aceea o folosim, pentru a fi intelesi si nu-i scriem numele in sistem binar, de exemplu, atunci cand ne exprimam in scris in limba romana. Pot sa accentuez, sa subliniez o idee, fara a "inventa" o noua gramatica a limbii romane si care induce senzatia de trivial, de "batjocorire" a unui nume.

Aveti senzatia ca toata lumea trebuie sa gandeasca in maniera d-voastra? :)

Da.

Ioanna e un nick, un “nume de scena”, o identitate virtuala, Iisus desemneaza o identitate fizica reala, ce a existat.

Atunci de ce ați răspuns dumneavoastră în loc să lăsați să răspundă robotul... identitatea aia virtuală?

Daca cineva se refera la persoana Mantuitorului mie mi se pare normal sa-i scrie corect numele, daca nu se refera la El, poate folosi orice formula derivata.

Să fi interzis Dumnezeu diminutivele sau poreclele? Nu am auzit... Păi la Simion fiul lui Iona iau zis, l-au poreclit Petru sau Chefa... Iar lui Toma zis și Geamănul i-au zis Necredinciosul... iar lui Iuda Iscarioteanul i-au zis Vânzătorul... că să-i faci... e funcție de cine ești în urma faptelor care te reprezintă.

Daca d-voastra doriti sa-i “alterati” numele in formule care de care mai pestrite, purtatorare de sensuri si simboluri, e optiunea d-voastra, nimeni nu va investi atata abnegatie pentru a descoperi speculatiile infinitezimale.

Nu cumva este scris că ''pe cele mari trebuia să le faceți și pe cele mici să nu le lăsați, dragilor farisei fățarnici?''

"Iisus" e formula conventionala recunoscuta de toata lumea, de aceea o folosim, pentru a fi intelesi si nu-i scriem numele in sistem binar, de exemplu, atunci cand ne exprimam in scris in limba romana.

Păi cum crezi că-L citește computerul? Pentru el e o succesione de 0 și 1 după convenția sistemului binar și codificarea hexa... deci iată că scriem numele și în binar când ''vorbim'' cu aparatele despre Mântuitorul lor și al nostru, căci și aparatele au păcatele și mândriile lor... sau dumneata n-ai văzut roboți?

Pot sa accentuez, sa subliniez o idee, fara a "inventa" o noua gramatica a limbii romane si care induce senzatia de trivial, de "batjocorire" a unui nume.

Adică spui dumneata că limba română suferă și ea și cel al cărui nume îl stâlcești de trivialitate? Atunci oare de ce or fi toți copiii peltici și simpatici? Sigur, pentru că sunt niște ființe triviale care stâlcesc limba română... în bătaie.

Noa lasă că te mai articulez odată eu pe tine uite așa.

Last edited by vsovivi; 19.08.2011 at 16:59:47.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 19.08.2011, 17:02:47
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Noa, lasă că te articulez eu și pe dumneata de nu te vezi... dacă te faci că nu știi ce am vrut să zic...
lol u mad?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17