Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1911  
Vechi 16.08.2011, 18:00:09
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Abuzul este motivul pentru care acum mai merg doar la slujbe fara sa ma mai spovedesc. L-am suportat atati amar de zile si mi s-a umplut paharul de atata lipsa de respect in numele Domnului. Ma voi respovedi doar cand va exista femeie preot. Nu ma pot regasi intr-o biserica care propovaduieste iubirea in numele Domnului si in acelasi nume respecta doar barbatul nu si femeia. Dar avand in vedere ca sunt botezata ortodoxa si mi s-a spus ca trebuie sa raman ortodoxa, nu vad de ce sa nu am dreptul sa cer respect si pentru femeie in aceasta biserica.
si iti iei de nevasta si o femeie ? nu de alta dar daca te.ai saturat de abuzul barbatilor , treci la femei ... sunt unele mai baietoase si te pot abuza , dar tu accepti ca doar sunt femei ca tine
multa iubire
  #1912  
Vechi 16.08.2011, 18:02:09
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Chipul lui Hristos se afla si in femeie si in barbat. Dumnezeu nu are sex. Si femeia si barbatul sunt facuti dupa chipul si asemanarea Lui.
  #1913  
Vechi 16.08.2011, 18:04:07
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Dupa modul cum gandesti, tu cu siguranta iti iei mire un barbat, pentru ca mirele bisericii este Hristos iar tu esti biserica.
  #1914  
Vechi 16.08.2011, 18:05:30
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Chipul lui Hristos se afla si in femeie si in barbat. Dumnezeu nu are sex. Si femeia si barbatul sunt facuti dupa chipul si asemanarea Lui.
tu il jignesti pe hristos daca are chipul tau ... lasa-o jos ca macane ... sexul lui iisus era DE BARBAT ... sau nu ? haide explica.ne cum a venit el FIZIC pe pamint ... ca BARBAT sau ca FEMEIE ? haide ca de prostii esti buna ....
multa iubire
  #1915  
Vechi 16.08.2011, 18:06:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Dar avand in vedere ca sunt botezata ortodoxa si mi s-a spus ca trebuie sa raman ortodoxa, nu vad de ce sa nu am dreptul sa cer respect si pentru femeie in aceasta biserica.
Adriana, din tot ce ai scris pana acum ai dovedit ca verbul "trebuie" nu ti se potriveste, deci nu esti obligata sa ramai. Din moment ce propui schimbari radicale, inseamna ca nu te regasesti in aceasta Biserica. Spui ca sunt femei ortodoxe care subscriu pozitiei tale. Unde sunt ele? de ce nu-s vocale? fa o petitie, organizeaza o campanie, daca doresti sa castigi simpatizanti. Nu putem schimba o randuiala de fiecare data cand lui x sau y i se "aprinde" o idee sau se simte discriminat.Majoritatea trebuie sa decida, nu x, nici y.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 18:10:29.
  #1916  
Vechi 16.08.2011, 18:07:23
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Dupa modul cum gandesti, tu cu siguranta iti iei mire un barbat, pentru ca mirele bisericii este Hristos iar tu esti biserica.
fals ... tu faci niste confuzii GRAVE ..... amesteci lucrurile si stii cum se spune ...ŽŽ tot ce e amestecat , miroase a ....... ŽŽasadar tu esti paralela cu religia cum ti-am spus-o inca de la inceput , dar nu ai inteles ....
multa iubire
  #1917  
Vechi 16.08.2011, 18:07:37
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Hristos iti este mire. Daca sexul Lui era de barbat, Ok, trage tu concluziile.
  #1918  
Vechi 16.08.2011, 18:09:06
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, din tot ce ai scris pana acum ai dovedit ca verbul "trebuie" nu ti se potriveste, deci nu esti obligata sa ramai. Din moment ce propui schimbari radicale, inseamna ca nu te regasesti in aceasta Biserica. Spui ca sunt femei ortodoxe care subscriu pozitiei tale. Unde sunt ele? de ce nu-s vocale? fa o petitie, organizeaza o campanie, daca doresti sa castigi simpatizanti.
Fals. Am vrut sa parasesc BO dar am intrebat mai intai, prin rugaciune, ce sa fac. Mi s-a raspuns sa raman. Si nu am nevoie de simpatizanti. Respectul se cuvine si femeii in egala masura ca si barbatului, cu sau fara existenta mea. Ori aici nu vad pic de respect cu exceptia unei minoritati. Si poate a unora care citesc fara sa se pronunte.

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 18:12:12.
  #1919  
Vechi 16.08.2011, 18:09:10
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, din tot ce ai scris pana acum ai dovedit ca verbul "trebuie" nu ti se potriveste, deci nu esti obligata sa ramai. Din moment ce propui schimbari radicale, inseamna ca nu te regasesti in aceasta Biserica. Spui ca sunt femei ortodoxe care subscriu pozitiei tale. Unde sunt ele? de ce nu-s vocale? fa o petitie, organizeaza o campanie, daca doresti sa castigi simpatizanti.
ea se crede un fel de joana darc sau o fi ea incarnata ?
multa iubire
  #1920  
Vechi 16.08.2011, 18:11:08
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Fals. Am vrut sa parasesc BO dar am intrebat mai intai, prin rugaciune, ce sa fac. Mi s-a raspuns sa raman.
waw .. ti s-a spus sa ramai ... ce interesant ... nu degeaba ai primit botezul CU APA SI DUH SFINT pe care tu il denigrezi prin postarile tale ....
multa iubire
ps i s.a facut mila lui Dumnezeu de tine si iti mai da niste sanse
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38