Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1951  
Vechi 21.01.2013, 10:55:02
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


Exegetii inca nu au cazut de acord daca era aceeasi cu Maria Magdalena, ori e vorba de alta femeie. In ultimul caz, nu face parte dintre mironosite.


Iertare si indurare. In putinele carti pe care le-am citit, nu scrie ca sfintele mironosite erau curve. Ce sa facem, daca adevar de credinta al ortodoxiei ne-a ocolit pana acum si primul loc unde l-am aflat e acest forum ?



Asa este ! Sa ne ierte sfintele femei de orice cuvant rau l-am aduce impotriva lor si sa nu ne rasplateasca acuzatiile noastre, la randul lor acuzandu-ne la Scaunul Domnesc !
Eu sunt linistit atat in privinta acuzarii la Scaun, cat si in privinta birocratiei exegetilor.
Ceea ce ma nelinisteste este ca ati reusit, si de data asta, sa eludati esentialul mesajului si anume ca termenul de mironosite femei nu se scrie cu litera mare, deci nu este un nume propriu unui grup, adica excluzand orice alta femeie de pe fata pamantului, care nu a fost la mormant. Cuvantul mironosite se referea la faptul ca aveau mir asupra lor. Abia spre vremurile noastre, din cauza ignorantei, a capatat o cu totul alta conotatie, care nu mai are nici o legatura cu adevarul. Cum de altfel, doar putine lucruri pe care le-au convenit exegetii, mai au astazi vreo legatura cu Hristos si cu mesajul Sau.

Last edited by leonte; 21.01.2013 at 11:00:04.
Reply With Quote
  #1952  
Vechi 21.01.2013, 12:03:16
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Leonte:in genealogia lui Hristos din Evanghelia dupa Matei figureaza si patru femei:Tamar,Rahab,Rut si Batseba.Tamar a fost considerata prostituata, Rahab era prostituata,Batseba comisese adulter iar Rut si Rahab nici macar nu erau evreice.Foarte probabil, in zilele noastre, aceaste urme aparent nedemne de un Mantuitor ar fi fost eliminate pentru cu cv lumesc cat mai respectabil.Cine a zis ceva de ,,nebunia propovaduirii crucii"stia el ce spunea dar ce poate nu a intuit apostolul,sau poate a sperat sa nu fie asa,este cum spiritul fariseic a supravietuit si el,grau si neghina,impreuna,pana la sfarsit.Tu de ce te tulburi,nu stiai asta? :)
Reply With Quote
  #1953  
Vechi 21.01.2013, 12:57:20
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Păi e simplu: dacă pomenești pe satana sau pe dracool, e clar că te-a pus demon(stress)ul să te răcorești cu grăzovia de a aduce în auz și înaintea ochilor pe spurcăciunea pustiirii, răutatea cea veche și pe nebunia de pe urmă, adică pe ucigă-l toaca și spulbere-l clopotu' și ca atare te-ai spurcat și tu dacă tot îl pomeniși ca să-i îngrozești pe fraieri ca să se supună de frică ție care din moment ce l-ai pomenit ești și tu un spurcat mai mare ca dracool fiindcă-l folosești pe post de slugă, de unealtă de supunere...

Deci așa cum e cu dracool, e și cu organool, cu glumea, cu tine însuți... păi e vorba că în basmul din poveste tu te pomenști privirilegiat și crezi ca credoolul că acolo e liber, și deci cum vezi o fată tânără și frumoasă cum brusc te crezi în basm, în scenariu unde e voie și pe nepregătite și pe neașteptate născocești o potrivire neașteptată de situație în care să pipăi din priviri ca să te stârnești, să stârnești cât mai repede ceea ce-ți place cel mai tare... poziții, adunări lacome de goliciuni, adunări de sfințișoreli îndoielnice și grozave ce izvorăsc din talente, din fapte beroice și din alte grozăvii.

Ce trebuie să faci? Păi trebuie să încerci să nu ai grija de a te pomeni gLumea!.. căci gLumea te pomenește pe tine doar când e invidioasă că tu ai ajuns un mare amorez. Deci nu râvni să fi pomenit de ea și nu te pomeni tu în basm, în poveste, în vis, în pildă, în cuvânt ca nu cumva să-ți pui nădejdea în tine crezând că tu ai liber la a pomeni și viziona organe, căci dacă ai ajuns să-ți placă scenariul e gata, ești și mare artist și actor și creator de frumos, adică de ispită... și dacă ai ajuns să intrii în ispită, de acolo e doar un pas până la prăpastia în care te-ai împăcat cu ideea că trebuie să-ți liniștești agitația prin păcătuire, prin sex, prin libertinaj, prin pomenirea repetată a organelor chiar înaintea fetelor dar nu ca să osândești fățărnicia pe față ci ca să o întărești stârnind pofta cea rea, pofta trădătoare mai bine prin sadice pomeniri ce te satisfac.

Adică trebuie să nu mai dorești și să nu mai visezi la un post negru fără rugăciuni și doar pentru a avea o siluetă atractivă, căci diavolul ăsta lunatic și care te aruncă ba în apă, ba în foc, nu iese decât cu post și rugăciuni și când intră sau cînd iese te zguduie și te zdruncină nemulțumit că de ce-l dai afară fiindcă el se gândea la tine... avea grija ta și tu-l dai afară?

Practic te păcălește ca să descoperi sofismul că trădarea iubirii e bună, și că e de dorit și că nu e un surogat să bei și să sugi la sângiuirile gLumii în timp ce cauți 'fericirea' de a te ușura de problemă... de coșul care-ți strică tenul atât de frumos.

Oare nu-ți dai seama că Froid a fost un mare mincinos păcătos care și-a bătut joc de oameni învățându-i medicaal să-și liniștească ei ispitele prin mândria liniștii de după păcătuire?

Păi un alt fel de liniște și de liniștire cere Dumnezeu femeilor!.. și nu acela de a se complace și a se consola cu păcatul fatalizând superstițios că altfel se ofilesc.

Nimic nu e mai urât mirositor și mai jalnic decât o floare pătată de viespii mâncători de carne care roiesc pentru ca s-o ofilească și să se bucure când văd că-i pică petalele! Așa le trebe dacă și-au lepădat spinii care o apărau pe ea de musafirii nepoftiți ca să nu intre ei în patochiul lor curat și să-i păteze rochița... cea de noapte și zi, de o noapate și-o zi.
Adică problema gravă și ispititoare este că jmecherul a-MUZA-t se pune să facă acte ispititoare și de mare trădare chiar cu nevasta, cu femeia lui, cu logodnica, cu iubita, cu partenera... că o folosește pe ea în rememorarea și reconstituirea trădărilor pe post de amantă, de profă sexy, de tinerică simpatică, de aia dotată, de asistentă, de masseuză, de secretară, de cameristă, de tot ce vede prin filme, toate fotomodelele, imitând toate pozițiile și mișcările și strigătele fiarelor și animalelor ca să trăiască și ei ce a văzut el pe la alții... și ea ca proasta decât s-o părăsească mai bine îi face toate jocurile ca o amantă răsfățată... din moment ce așa le place mai bine la amândoi. Oare ei nu-și dau seama că trăiesc în viața lor intimă tocmai TRĂDAREA și fățărnicia și viclenia înșelării... și asta împreună ca o delicatesă, ca o mană cerească, sau ca o noutate în ale îndrăgostirea cea plină de dulcețuri proaspete? Ei nu văd oare că nu e dulce ci e amar? E toxicitate amară și scârboasă? Nu văd sărmanii și de aia se amăgesc mereu că e bine din moment ce toată gLumea face la fel.

Practic trebuie să eviți păcatul de a imita păcătoșii și trădătorii păcăliți cu năravul pedoficei neliniștite care n-are astmpăr până nu... se pătează... cu venin și aluat toxic de pe la fariseii cei fățarnici care s-au făcut profestori universitari foarte mari și foarte serioși încât te intimidează și te batjocuresc și te terorizează de parcă tu ai fi pe banii lor și nu viceversa.

Și ca să nu mai vorbim de ce fac ei când sunt singuri... cu basmul și pilda pângărită.

Last edited by vsovivivi; 21.01.2013 at 13:59:55.
Reply With Quote
  #1954  
Vechi 21.01.2013, 14:25:59
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Leonte:in genealogia lui Hristos din Evanghelia dupa Matei figureaza si patru femei:Tamar,Rahab,Rut si Batseba.Tamar a fost considerata prostituata, Rahab era prostituata,Batseba comisese adulter iar Rut si Rahab nici macar nu erau evreice.Foarte probabil, in zilele noastre, aceaste urme aparent nedemne de un Mantuitor ar fi fost eliminate pentru cu cv lumesc cat mai respectabil.Cine a zis ceva de ,,nebunia propovaduirii crucii"stia el ce spunea dar ce poate nu a intuit apostolul,sau poate a sperat sa nu fie asa,este cum spiritul fariseic a supravietuit si el,grau si neghina,impreuna,pana la sfarsit.Tu de ce te tulburi,nu stiai asta? :)

Eu nu ma tulbur pentru fratii nostrii care tot dezbat de mai bine de 1.000 de ani chestiuni precum : femeia care plangea in casa fariseului, pe sub masa, era sau nu Maria Magdalena. Ceea ce ma tulbura este ca sunt incapabil sa exprim in cuvinte adevarul pe care il caut si pe care incerc sa il traiesc. Si sunt incapabil pentru ca sunt mandru si caut sa le dau peste nas celor ce nu li s-a dat inca sa guste din acelasi pahar din care mi s-a dat si mie. Daca i-as iubi, daca grija mea cea mai mare ar fi intunericul la care se expun, atunci poate ca si cuvintele mele ar avea mai multa greutate...

Chiar inainte sa intru pe forum si sa dau peste acest mesaj lamuritor al tau ma luptam cu mine insumi intrebandu-ma "pentru ce intru? ca sa mai dau peste nas cuiva? ca sa vad cat de istet am raspuns ultima data?"
Drept urmare al duelului aprig purtat cu mandria timp de 2-3 minute, iata-ma din nou aici !!!
Reply With Quote
  #1955  
Vechi 21.01.2013, 14:32:54
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Adică problema gravă și ispititoare este că jmecherul [...]se pune să facă acte ispititoare și de mare trădare chiar cu nevasta, cu femeia lui, cu logodnica, cu iubita, cu partenera...

Nu văd sărmanii și de aia se amăgesc mereu că e bine din moment ce toată gLumea face la fel.

Practic trebuie să eviți păcatul de a imita păcătoșii și fariseii cei fățarnici care s-au făcut profestori universitari ...
Mi-a placut cum te-ai citat singur in mesajul precedent, ca dintr-un mare clasic.

p.s. Te rog, iarta-ma, dar nu m-am putut abtine. Am mania sa ironizez orice lucru care mi se pare exagerat, iar cand vine vorba de grosolanie sunt si mai torential. Ca sa vezi partea plina a paharului, zi merci ca ai scapat cu atat!
Reply With Quote
  #1956  
Vechi 21.01.2013, 14:56:45
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ceea ce ma tulbura este ca sunt incapabil sa exprim in cuvinte adevarul pe care il caut si pe care incerc sa il traiesc. Si sunt incapabil pentru ca sunt mandru si caut sa le dau peste nas celor ce nu li s-a dat inca sa guste din acelasi pahar din care mi s-a dat si mie. Daca i-as iubi, daca grija mea cea mai mare ar fi intunericul la care se expun, atunci poate ca si cuvintele mele ar avea mai multa greutate...
Poate ar trebui sa te tulburi ca te-ai iutit cu critica, atunci cand te-am rugat sa raspunzi lui Mihnea.
Consideratiile tale imi par acum arbitrare si speculative. E vorba despre o problema biblica al carei talc merita evidentiat, macar in parte. In chestiunea de fata nu mai discutam pareri personale si preferinte subiective. Pur si simplu intrebarea viza cu exactitate un anumit detaliu si interpretarea lui crestina. Ai fi putut sa raspunzi simplu, fara sa faci atata tamtam, la o chestiune care tine de Scriptura.

Ceea ce m-a deranjat si ma surprinde in continuare in pozitia ta este ca pui curva-animatoarea de bordel mai presus de femeia care unge cu Mir pe Domnul.
Aceasta preferinta - ordine de prioritati in erminia ta, eu nu o pot trece cu vederea. E grav ca vezi doar curve acolo unde Domnul a vazut femeia care I-a pregatit, dupa Traditie, trupul pentru slujba inmormantarii ungere de care, mai apoi, in iuresul evenimentelor nu a mai avut parte, precum stim.
Parca ziceai ca ai cantat la strana... Nu ai luat aminte in cantari despre aceasta nuanta?...

Iuda nu s-a smintit pentru ca o curva spala picioarele Domnului, ci pentru ca Mirul Sfant era, in mintea lui ingusta si in inima lui vanduta, irosit...

Asadar, leonte, cand te mai poarta gandul la femeile mironosite, adu-ti aminte ca nu de curve e vorba in Scriptura, ci de Puterea si Dragostea lui Hristos Dumnezeu. Iar mironosita nu e un cuvant care vine de la curva - animatoare de bordel, precum sta engramat in cultura ta teologica, ci vine de la sfantul-sfintitorul Mir.

Mir - mironosita.

Poate te folosesti de acest mic detaliu si nu te mai repezi la jugulara cu atata nesat agresiv.
Reply With Quote
  #1957  
Vechi 21.01.2013, 14:58:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Leonte exista un topic uitat pe acest forum.Este un topic scris la hotarul dintre viata si moarte de catre o fata,Hionia,care a plecat la Dumnezeu.Cea care scria sub acest nume a murit,nu mai este printre noi,nu se va mai loga la acest forum si ce a spus si ce i-a fost spus cu acele cuvinte s-a plecat in eternitate.Cateodata este greu sa crezi ca cineva cu care ieri vorbeai azi nu mai este.Lumea nu s-a oprit in loc,in timp ce ea murea altii se nasteau,zilele si noptile au continuat,la fel iarna si primavara.Dar totusi cumva cuvintele ei de final parca au oprit putin in loc lumea asta nebuna in care si noi inebunim putin cate putin,din ce in ce mai mult,cu fiecare clipa.Pe acel topic speranta si disperarea,durerea si incurajarea,lupta si pace,viata si moartea,toate s-au reunit in postarile ei si ale celor ce i-au scris.Obisnuiesc sa recitesc des,de la o vreme,acel topic si parca nu mai simt nevoia Leonte sa fiu un atotstiutor imbatat de o iluzorie libertate,gata mereu sa dau un sfat sau sa emit,goala si searbada,orice parere.Este o cronica a unei morti spre viata de dincolo acel topic,o fiinta a plecat la Dumnezeu si poate asta trece neobservat dar in fiecare postare de acolo exista ceva ce am pierdut sau pe cale sa pierdem,uitand cat de repede trecem si ce mare dar este viata,cu fiecare clipa a ei pe care o irosim.

Poate parea banal,o moarte undeva nestiuta intr-o lume in valtoare dar frate,nu stiu cum sa spun..cand stai si tot citesti acele randuri si iti dai seama ca ca persoana aceea nu mai este,ca nu mai poti schimba asta,crucea i-a fost luata la final si acum nu mai cunoaste lacrimile si suferinta,este liniste pentru ea,parca totul se schimba in jurul tau,parca te trezesti dintr-un somn dement in care ai uitat de taina vietii si mortii,ne credem domni peste timp si trecem ca un fum.As vrea sa am la final pacea ei si cumva fiinta acesta,desi nu am cunoscut-o si nu am vorbit cu ea niciodata,imi este foarte draga iar cuvintele ei,cu tot ce fiinta umana poate exprima in ele,mai mult decat se poate vedea,m-au ajutat profund sa nu mai il consider pe Dumnezeu o banalitate de zi cu zi,pierdut intre cuvinte aruncate-n prapastia din noi.Cuvintele simple ale unei simple necunoscute in fata mortii m-au impresionat cu mult mai mult decat sfaturi sau opinii care nici macar un centimetru de ghiata de pe inima nu mi-au topit.Nu este sentimentalism ci doar acel sentiment ciudat,profund,cutremurator,tainic,pe care il ai cand vezi hotarul dintre viata si moarte.

Deja am spus prea mult si nu mai trecusem pe aici de ceva vreme asa ca nu iti pot spune decat sa-ti gasesti si tu si eu,si noi toti,pacea,acum sau macar la final.Ramii cu bine si sa ne revedem cu bine daca Domnul va mai ingadui asta.
Reply With Quote
  #1958  
Vechi 21.01.2013, 14:59:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Poate te folosesti de acest mic detaliu si nu te mai repezi la jugulara cu atata nesat agresiv.
@Leonte: Și poate ar trebui să zici mersi că ai scăpat doar cu atât!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1959  
Vechi 21.01.2013, 15:49:31
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Nu e aceeasi femeie.

Luca 7-36 in casa unui fariseu numit Simon este femeia care saruta picoarele Domnului si le spala cu lacrimi si le stergea cu parul capului sau dobandind iertare .Atunci au cartit ca poate sa ierte pacatele ca Dumnezeu.Aceea era desfranata.Actiunea ar fi in cetatea Nain.

Matei 26-6 in Betania in casa lui Simon Leprosul ese femeia care l-a uns cu mir spre ingropare starnindu-l pe Iuda care era hot s-i parea rau ca n-a apucat sa fure nimic din ce se putea lua vanzand mirul de mare pret.Aceasta nu se spune ca era defranata .
Reply With Quote
  #1960  
Vechi 21.01.2013, 21:34:04
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Poate ar trebui sa te tulburi ca te-ai iutit cu critica, atunci cand te-am rugat sa raspunzi lui Mihnea.

Consideratiile tale imi par acum arbitrare si speculative.

Ceea ce m-a deranjat si ma surprinde in continuare in pozitia ta este ca pui curva-animatoarea de bordel mai presus de femeia care unge cu Mir pe Domnul.

Parca ziceai ca ai cantat la strana... Nu ai luat aminte in cantari despre aceasta nuanta?...

Iuda nu s-a smintit pentru ca o curva spala picioarele Domnului, ci pentru ca Mirul Sfant era, in mintea lui ingusta si in inima lui vanduta, irosit...

Asadar, leonte, cand te mai poarta gandul la femeile mironosite, adu-ti aminte ca nu de curve e vorba in Scriptura, ci de Puterea si Dragostea lui Hristos Dumnezeu. Iar mironosita nu e un cuvant care vine de la curva - animatoare de bordel, precum sta engramat in cultura ta teologica, ci vine de la sfantul-sfintitorul Mir.

Mir - mironosita.

Poate te folosesti de acest mic detaliu si nu te mai repezi la jugulara cu atata nesat agresiv.
Dragul meu! Motivul pentru care am evitat dintru inceput sa fac munca asta de soarece de biblioteca intre atatia carturari a fost din speranta ca veti observa esentialul si evidentul.
Sa reluam citatul cu pricina; la pagina 194 eu am scris urmatoarele:

Citat:
Orice act sexual care nu are ca motivatie perpetuarea speciei, este desfranare ca la bordel.

Dar sa nu deznadajduim! Cele mai multe dintre mironositele femei din preajma lui Iisus Hristos erau foste animatoare de bordel, deci exista iertare si pentru noi.
Daca ati fi fost insetati de adevar ati fi observat ca am ingrosat cuvantul FOSTE! Adica indiferent de trecutul nostru putem avea nadejde de mantuire prin pocainta. De aceea am spus, sa nu deznadajduim daca ne "apropiem", sot de sotie, si pentru alte dorinte decat pentru a face copii. Acelea, desi sunt dorinte de curvie pot fi iertate asa cum au fost iertate si multe dintre femeile purtatoare de mir, adica mironosite.

Si pentru a te nelinisti si mai tare iata si ce spune sfanta scriptura:

Matei 9
10. Și pe când ședea El la masă, în casă, iată mulți vameși și păcătoși au venit și au șezut la masă împreună cu Iisus și cu ucenicii Lui.
11. Și văzând fariseii, au zis ucenicilor: Pentru ce mănâncă Învățătorul vostru cu vameșii și cu păcătoșii?
12. Și auzind El, a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.


Luca 5
27. Și după aceasta a ieșit și a văzut un vameș, cu numele Levi, care ședea la vamă, și i-a zis: Vino după Mine.
28. Și, lăsând toate, el s-a sculat și a mers după El.
29. Și I-a făcut Levi un ospăț mare în casa sa. Și era mulțime multă de vameși și de alții care ședeau cu ei la masă.
30. Dar fariseii și cărturarii lor murmurau către ucenicii Lui, zicând: De ce mâncați și beți împreună cu vameșii și cu păcătoșii?
31. Și Iisus, răspunzând, a zis către ei: N-au trebuință de doctor cei sănătoși, ci cei bolnavi.
32. N-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință.


Luca 7
1. Și după ce a sfârșit toate aceste cuvinte ale Sale în auzul poporului, a intrat în Capernaum.
36. Unul din farisei L-a rugat pe Iisus să mănânce cu el. Și intrând în casa fariseului, a șezut la masă.
37. Și iată era în cetate o femeie păcătoasă și, aflând că șade la masă, în casa fariseului, a adus un alabastru cu mir.
38. Și, stând la spate, lângă picioarele Lui, plângând, a început să ude cu lacrimi picioarele Lui, și cu părul capului ei le ștergea. Și săruta picioarele Lui și le ungea cu mir.
39. Și văzând, fariseul, care-L chemase, a zis în sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar ști cine e și ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă.


Marcu 14
3. Și fiind El în Betania, în casa lui Simon Leprosul, și șezând la masă, a venit o femeie având un alabastru, cu mir de nard curat, de mare preț, și, spărgând vasul, a vărsat mirul pe capul lui Iisus.
4. Dar erau unii mâhniți între ei, zicând: Pentru ce s-a făcut această risipă de mir?
5. Căci putea să se vândă acest mir cu peste trei sute de dinari, și să se dea săracilor. Și cârteau împotriva ei.
6. Dar Iisus a zis: Lăsați-o. De ce îi faceți supărare? Lucru bun a făcut ea cu Mine.


Ioan 8
1. Iar Iisus S-a dus la Muntele Măslinilor.
2. Dar dimineața iarăși a venit în templu, și tot poporul venea la El; și El, șezând, îi învăța.
3. Și au adus la El fariseii și cărturarii pe o femeie, prinsă în adulter și, așezând-o în mijloc,
4. Au zis Lui: Învățătorule, această femeie a fost prinsă asupra faptului de adulter;
5. Iar Moise ne-a poruncit în Lege ca pe unele ca acestea să le ucidem cu pietre. Dar Tu ce zici?
6. Și aceasta ziceau, ispitindu-L, ca să aibă de ce să-L învinuiască. Iar Iisus, plecându-Se în jos, scria cu degetul pe pământ.
7. Și stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat și le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.


Aceasta este Maria Magdalena.

Ioan 12
1. Deci, cu șase zile înainte de Paști, Iisus a venit în Betania, unde era Lazăr, pe care îl înviase din morți.
2. Și I-au făcut acolo cină și Marta slujea. Iar Lazăr era unul dintre cei ce ședeau cu El la masă.
3. Deci Maria, luând o litră cu mir de nard curat, de mare preț, a uns picioarele lui Iisus și le-a șters cu părul capului ei, iar casa s-a umplut de mirosul mirului.

Aceasta Marie din Betania era sora sau vara a lui Lazar si este una si aceeasi cu femeia pacatoasa de la masa fariseului despre careu au spus: "Daca era prooroc ar fi cunoscut ca femeia aceasta este pacatoasa". A se citi capitolul cu pilda celor 2 datornici.

Iata si femeile de la mormant!

Matei
1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
Marcu
1. Și după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, și Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă.
Ioan20
1. Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineață, fiind încă întuneric, și a văzut piatra ridicată de pe mormânt.
11. Iar Maria stătea afară lângă mormânt plângând. Și pe când plângea, s-a aplecat spre mormânt.
12. Și a văzut doi îngeri în veșminte albe șezând, unul către cap și altul către picioare, unde zăcuse trupul lui Iisus.
13. Și aceia i-au zis: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea le-a zis: Că au luat pe Domnul meu și nu știu unde L-au pus.
14. Zicând acestea, ea s-a întors cu fața și a văzut pe Iisus stând, dar nu știa că este Iisus.

Luca 23
55. Și urmându-I femeile, care veniseră cu El din Galileea, au privit mormântul și cum a fost pus trupul Lui.
56. Și, întorcându-se, au pregătit miresme și miruri; iar sâmbătă s-au odihnit, după Lege.

Luca 24
1. Iar în prima zi după sâmbătă, foarte de dimineață, au venit ele la mormânt, aducând miresmele pe care le pregătiseră.
2. Și au găsit piatra răsturnată de pe mormânt.
3. Și intrând, nu au găsit trupul Domnului Iisus.
4. Și fiind ele încă nedumerite de aceasta, iată doi bărbați au stat înaintea lor, în veșminte strălucitoare.


Concluzia:
Dupa cum puteti observa exista niste neconcordante intre cele 4 Evanghelii. Pentru astfel de neconcordante s-au intamplat toate ratacirile isotriei crestinismului si toate dezbinarile. Dupa cuvantul fratelui nostru drag, exegetii inca dezbat care si cine era curva si asta pentru ca scapa din vedere esentialul.

"Nu cei sanatosi au nevoie de doctor... Nu am venit pentru cei drepti, ci pentru cei pacatosi..."

Dragii mei!
Exista drepti, exista pacatosi, dar exista si cei indaratnici care s-au lepadat si inca se leapada de Hristos pentru ca, in smerenia Sa, nu "reuseste sa se ridice" la nivelul asteptarilor lor. Acestia sunt popii mincinosi despre care ne-a avertizat Mantuitorul ca vor veni si vor scanda numele Lui si unii vor face chiar minuni. Dar cu toate acestea ei nu sunt din Duhul lui Hristos si prin aceasta ii vom recunoaste pe ei. Acestia il asteapta pe Hristos si pe proorocii Sai, ca sa ii laude pentru vrednicia lor, dar vor avea surpriza a fi mustrati precum fariseii de acum 2000 ani. In rusinea aceea cei mai multi dintre ei se vor lepada din pricina mandriei si se vor blestema singuri asemeni celor din trecut: "Sangele Lui asupra noastra si asupra urmasilor nostri".


Deci, dragul meu frate Ioan Cezar, cu ce fel de indrazneala imi vei mai vorbi acum dupa ce m-ai acuzat ca fac speculatii? Acum te-ai facut si tu ca ochiul cel rau care cauta cele rele. Si doar te-am avertizat in privinta acestui moment sa fii atent si sa nu-l cauti cu lumanarea...

Last edited by leonte; 21.01.2013 at 21:52:05.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02