Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1971  
Vechi 23.01.2013, 14:49:13
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Pe scurt

Citat:
Citat:
Citat:
Citat:

Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivivi
Păi e simplu: dacă pomenești pe satana sau pe dracool, e clar că te-a pus demon(stress)ul să te răcorești cu grăzovia de a aduce în auz și înaintea ochilor pe spurcăciunea pustiirii, răutatea cea veche și pe nebunia de pe urmă, adică pe ucigă-l toaca și spulbere-l clopotu' și ca atare te-ai spurcat și tu dacă tot îl pomeniși ca să-i îngrozești pe fraieri ca să se supună de frică ție care din moment ce l-ai pomenit ești și tu un spurcat mai mare ca dracool fiindcă-l folosești pe post de slugă, de unealtă de supunere...

Deci așa cum e cu dracool, e și cu organool, cu glumea, cu tine însuți... păi e vorba că în basmul din poveste tu te pomenști privirilegiat și crezi ca credoolul că acolo e liber, și deci cum vezi o fată tânără și frumoasă cum brusc te crezi în basm, în scenariu unde e voie și pe nepregătite și pe neașteptate născocești o potrivire neașteptată de situație în care să pipăi din priviri ca să te stârnești, să stârnești cât mai repede ceea ce-ți place cel mai tare... poziții, adunări lacome de goliciuni, adunări de sfințișoreli îndoielnice și grozave ce izvorăsc din talente, din fapte beroice și din alte grozăvii.

Ce trebuie să faci? Păi trebuie să încerci să nu ai grija de a te pomeni gLumea!.. căci gLumea te pomenește pe tine doar când e invidioasă că tu ai ajuns un mare amorez. Deci nu râvni să fi pomenit de ea și nu te pomeni tu în basm, în poveste, în vis, în pildă, în cuvânt ca nu cumva să-ți pui nădejdea în tine crezând că tu ai liber la a pomeni și viziona organe, căci dacă ai ajuns să-ți placă scenariul e gata, ești și mare artist și actor și creator de frumos, adică de ispită... și dacă ai ajuns să intrii în ispită, de acolo e doar un pas până la prăpastia în care te-ai împăcat cu ideea că trebuie să-ți liniștești agitația prin păcătuire, prin sex, prin libertinaj, prin pomenirea repetată a organelor chiar înaintea fetelor dar nu ca să osândești fățărnicia pe față ci ca să o întărești stârnind pofta cea rea, pofta trădătoare mai bine prin sadice pomeniri ce te satisfac.

Adică trebuie să nu mai dorești și să nu mai visezi la un post negru fără rugăciuni și doar pentru a avea o siluetă atractivă, căci diavolul ăsta lunatic și care te aruncă ba în apă, ba în foc, nu iese decât cu post și rugăciuni și când intră sau cînd iese te zguduie și te zdruncină nemulțumit că de ce-l dai afară fiindcă el se gândea la tine... avea grija ta și tu-l dai afară?

Practic te păcălește ca să descoperi sofismul că trădarea iubirii e bună, și că e de dorit și că nu e un surogat să bei și să sugi la sângiuirile gLumii în timp ce cauți 'fericirea' de a te ușura de problemă... de coșul care-ți strică tenul atât de frumos.

Oare nu-ți dai seama că Froid a fost un mare mincinos păcătos care și-a bătut joc de oameni învățându-i medicaal să-și liniștească ei ispitele prin mândria liniștii de după păcătuire?

Păi un alt fel de liniște și de liniștire cere Dumnezeu femeilor!.. și nu acela de a se complace și a se consola cu păcatul fatalizând superstițios că altfel se ofilesc.

Nimic nu e mai urât mirositor și mai jalnic decât o floare pătată de viespii mâncători de carne care roiesc pentru ca s-o ofilească și să se bucure când văd că-i pică petalele! Așa le trebe dacă și-au lepădat spinii care o apărau pe ea de musafirii nepoftiți ca să nu intre ei în patochiul lor curat și să-i păteze rochița... cea de noapte și zi, de o noapate și-o zi.
Adică problema gravă și ispititoare este că jmecherul a-MUZA-t se pune să facă acte ispititoare și de mare trădare chiar cu nevasta, cu femeia lui, cu logodnica, cu iubita, cu partenera... că o folosește pe ea în rememorarea și reconstituirea trădărilor pe post de amantă, de profă sexy, de tinerică simpatică, de aia dotată, de asistentă, de masseuză, de secretară, de cameristă, de tot ce vede prin filme, toate fotomodelele, imitând toate pozițiile și mișcările și strigătele fiarelor și animalelor ca să trăiască și ei ce a văzut el pe la alții... și ea ca proasta decât s-o părăsească mai bine îi face toate jocurile ca o amantă răsfățată... din moment ce așa le place mai bine la amândoi. Oare ei nu-și dau seama că trăiesc în viața lor intimă tocmai TRĂDAREA și fățărnicia și viclenia înșelării... și asta împreună ca o delicatesă, ca o mană cerească, sau ca o noutate în ale îndrăgostirea cea plină de dulcețuri proaspete? Ei nu văd oare că nu e dulce ci e amar? E toxicitate amară și scârboasă? Nu văd sărmanii și de aia se amăgesc mereu că e bine din moment ce toată gLumea face la fel.

Practic trebuie să eviți păcatul de a imita păcătoșii și trădătorii păcăliți cu năravul pedoficei neliniștite care n-are astmpăr până nu... se pătează... cu venin și aluat toxic de pe la fariseii cei fățarnici care s-au făcut profestori universitari foarte mari și foarte serioși încât te intimidează și te batjocuresc și te terorizează de parcă tu ai fi pe banii lor și nu viceversa.

Și ca să nu mai vorbim de ce fac ei când sunt singuri... cu basmul și pilda pângărită.
Mishule dragă, ce te indignă? Că fac greșeli de gramatică? Ce te indignă frate? Că n-ai mai citit pe nicăieri ce ai găsit aici? Care e problema ta? Că trebuie să mă duc la psiholog sau psihiatru sau duhovnic și nu vreau și dacă nu vreau tu ceri să fiu dus acolo ca Eminescu în cămașă de forță? (iartă-mi comparația).

Eu aici vorbeam de idolul mândriei și răutății băgat în relația dintre un iubit naiv și o iubită credulă, adică acolo e băgat malahistul sau lesbiana sau homosexualul ca un șir superstițios de șesici sau perversiunile lor proprii născocite de ei sau de toată gLumea... idoli care sufocă trelația și o spurcă și o murdăresc înrobind-o repetării la nesfârșit a trecutului viclean și urât și mohorât al lor sau al altora, din aproape în aproape până la satana... fără ca să se poată opune și asta în numele neputinței fățarnice care se dă încredere în sine cu puteri beroice născocind viitor tot mai 'fain'.

Și doar încercam să arăt că există și cale bună în orice iubire curată: repetarea Tainelor, rememorarea lor, împlinirea lor, și nicidecum imitarea păcătoșilor sau a născocelilor proprii.

Deci dragul meu nemulțumit pentru că nu fac și eu frumos ca profii tăi universitari sau ca grămăticii cărora le ți partea și le aperi lor demnitatea jignită... nu te supăra dacă eu îmi învederam mie toate păcatele în care cad eu și mi le mărturiseam pe aici acuzând gLumea, căci sărmana gLume, și așa nu mai are mai mult de trăit decât o noapte și o zi... că ea a fost demult judecată, de pe vremea lui Moise care a scufundat-o pe ea și armatele ei înarmate până în dinți direct la fundul mării Roșii. Îți pare rău?.. Acum este judecată altă curbă foarte periculoasă, femeia aia rea și veninoasă care șade cu dracool pe-un scaun îmbrăcată în roșu și stacojiu și e plină de toate necurățiile și bea toate poșircile și toate scârbele ademenind cu vrăjitoriile ei pe toți fraierii ca să cadă în cursele ei viclene și să verse lacomi sângele sființilor și proorocilor, adică de mamona și tatolici e vorba și fățărnicia cea mai plină de lux, de cuplul ăsta celebru care se pozează cu tine și se filmează cu tine în toate telenovelele și serialele și filmele de aventuri ca să-ți ofere un viitor feeric unde o să te feliciți în neștire și la nesfârșit cât de bun și drept ai fost și ești și vei fi... așa pui de om, lacom și care știe aduna: 6 plus 6 plus 6 fac 666... Adică trădare, trădare, trădare, de 4 ori trădare!.. și tot așa și la mai mare!

Așa că te rog fii cuminte ca-nainte și nu prost precum ai fost dragă Mișulică fără frică... pe aici nu facem afaceri cu icoane pe sticlă!.. Eu sunt prietenul tău Marcel, ăla cu capul de rumeguș și plin de paie care o are de nevastă pe Maricica. Înțelegi? Știu că înțelegi da' nu pricepi... și dacă e așa nu te neliniști că cine știe ce s-ar putea să ți se mai întâmple... rămâi indignat și cu capu' mare... și nu e bine, că iar o să zici că e din vina mea că cică eu smintesc forumiștii. Ei vezi asta-i drama, că te-o înghițit grija gLumii fiindcă se gândește la tine cât de frumos și deștept ești... firește din meritul ei, și tu ca un cavaler ce șezi la colț de stradă sari ca s-o aperi... ce gest frumos... tot așa precum mușchetarii regelui au sărit să apere onoarea reginei... îndrăgostită de ducele de Bucingame. Asta e, n-ai ce-i face... tre' să răbdăm.
Adică ai o noapte și-o zi ca să-ți dai seama de ispita în care ești statornicit și care te mituie că se gândește la tine avocatu' lu' mamona aia plictisită și leneșă ce locuiești în tu și în eu... ca să guști cu fățărnicia neputinței beroice a încrederii în sine câte un păcat proaspăt și gustos: trădare, trădare, trădare, de 4 ori trădare. Deci ai o noapte și o zi... pentru ca să pricepi și apoi să înțelegi... ca să rămâi... măcar o noapte și-o zi... 'aproape de Mine'.

Last edited by vsovivivi; 23.01.2013 at 16:35:55.
Reply With Quote
  #1972  
Vechi 24.01.2013, 11:24:32
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Adică ai o noapte și-o zi ca să-ți dai seama de ispita în care ești statornicit și care te mituie că se gândește la tine avocatu' lu' mamona aia plictisită și leneșă ce locuiești în tu și în eu... ca să guști cu fățărnicia neputinței beroice a încrederii în sine câte un păcat proaspăt și gustos: trădare, trădare, trădare, de 4 ori trădare. Deci ai o noapte și o zi... pentru ca să pricepi și apoi să înțelegi... ca să rămâi... măcar o noapte și-o zi... 'aproape de Mine'.
Nu mă pricep să vă explic cu duhul blândeții așa că poate dacă o las pe Enya să vă dea mură în gură poate că vă va fi vouă mai ușor... de a simți cum se merge drept spre mai bine... tot înainte.

Last edited by vsovivivi; 24.01.2013 at 11:53:49.
Reply With Quote
  #1973  
Vechi 24.01.2013, 20:55:33
MishuH MishuH is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu mă pricep să vă explic cu duhul blândeții așa că poate dacă o las pe Enya să vă dea mură în gură poate că vă va fi vouă mai ușor... de a simți cum se merge drept spre mai bine... tot înainte.
ok, frate, am inteles .

Last edited by MishuH; 24.01.2013 at 21:05:58.
Reply With Quote
  #1974  
Vechi 25.01.2013, 10:01:32
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MishuH Vezi mesajul
ok, frate, am inteles .
De priceput cum stăm e ușor (pericol de sminteală!), însă pentru ca să ai cu Adevărat înțelegere, trebuie să te lași în mreje, ca să fi scos din marea Roșie prin minunatele pescuiri ale apostolilor, proorocilor, sfinților și îngerașilor... știi tu îndemnul: 'fiii-lor, aruncați de-a-dreapta corabiei și veți prinde'... ca nu cumva auzind să înțelegi și văzând să te crezi sigur de tine. Deci de aceea vorbiți-le în pilde ca văzând să nu înțeleagă și auzind să nu priceapă Cuvântul, căci numai vouă vă este dat să cunoașteți tainele Împărăției, iar omulului viclean crezându-se înțelept și drept îi este dat ca el să facă drepatea (din 'înțelepciune') doar pe jumătate, pe sfert sau deloc adică o dreptate incompletă ca prin mita asta satanică agățată în cârligcârligcârling să scoată și el ceva, cu asta, cu definiția ispitei sofisticat de simplă: o dreptate incompletă plină de milă și plăcere și felicitări lumești pentru 'faptele' și 'înțelepciunea' lui, învelită într-o dreptate mamoniacă perfectă și colorată cu miros de cafea neagră îndulcită cu dulceața postului și rugăciunii de taină ca să te visezi tiranul cel mai bun... asemenea lui sau echivalentul lui sau egalul sau mai marele lui Dumnezeu... pe drept. Vai nouă .

Last edited by vsovivivi; 25.01.2013 at 10:55:48.
Reply With Quote
  #1975  
Vechi 25.01.2013, 14:46:52
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu mă pricep să vă explic cu duhul blândeții ...
Aici ai spus cel mai mare adevar din cele scrise de tine (atat cat am citit eu). Suntem mai multi in aceasta oala, deci poate ne folosim sprijinindu-ne unii pe altii, cat timp suntem constienti de neputinta noastra.

Si inca un lucru mai trebuie sa intelegem. Daca lumea se putea mantui prin argumente rationale si fara duhul blandetii, atunci jertfa de pe Golgota ar fi fost de prisos. Dar tocmai prin acea pilda a jerfei, ni s-a aratat pana unde trebuie sa sporim in duhul blandetii. Altminteri, toate vorbele si invataturile intelepte s-au scris deja in cartile vremurilor. Ce mai putem noi sa adaugam la acestea? (Isus Sirah, Eclesiastul, Pilde sau alti filosofi)
Reply With Quote
  #1976  
Vechi 25.01.2013, 14:54:19
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mai frate, eu tot nu inteleg care e problema...
Mai multe cuvinte ar fi poliloghie, intrucat nu as putea sa iti explic mai bine decat am facut-o deja. In plus, exista posibilitatea sa fi inteles eu anapoda cele spuse de tine. Singura nadejde ne ramane rugaciunea... Deci, sa ne rugam unul petru altul dupa porunca pe care o stim:

Marcu 11
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.
25. Iar când stați de vă rugați, iertați orice aveți împotriva cuiva, ca și Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greșealele voastre.
26. Că de nu iertați voi, nici Tatăl vostru Cel din ceruri nu vă va ierta vouă greșealele voastre.
Reply With Quote
  #1977  
Vechi 05.02.2013, 14:53:03
MishuH MishuH is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Adică ai o noapte și-o zi ca să-ți dai seama de ispita în care ești statornicit și care te mituie că se gândește la tine avocatu' lu' mamona aia plictisită și leneșă ce locuiești în tu și în eu... ca să guști cu fățărnicia neputinței beroice a încrederii în sine câte un păcat proaspăt și gustos: trădare, trădare, trădare, de 4 ori trădare. Deci ai o noapte și o zi... pentru ca să pricepi și apoi să înțelegi... ca să rămâi... măcar o noapte și-o zi... 'aproape de Mine'.
Aici abia imi pare ca ai explicat mai cum trebuie si chiar mai devreme cu o postare (pe alocuri in textul scris de tine). Am observat mai clar si te-am diferentiat de acel tip mistocar , zeflemist in afirmatii direct acuzatoare, intelegand acum(cateva saptamani cand ai postat) ca de fapt tu tinzi catre un partizan al pazirii de pacat si apreciez asta. Primesc ,cu dargoste frateasca, sa vezi in mine omul care trebuie salvat si apreciez si aceasta buna intentie la tine, chiar daca tu crezi ca trebuie ca mai intai eu trebuiesc sa fiu salvat si mai ales de catre tine. Multumesc sincer de buna voirea de care ai dat dovada si apreciez gestul.
Exista si un dar , care nu te implica pe tine in mod direct, implica doar pe cine vrea. E vorba nume de: "trebuie sa te lasi prins in mreje". Chiar daca personal nu imi place cuvantul "prins in mreje" pentru ca pentru unii care nu au citit Biblia(aici eu ma consider primul) sau chiar daca am mai auzit de acest cuvant el pare ca se refera la acel "fraier" care "a picat in plasa"(chiar asa se si foloseste termenul de multe ori in multe grupuri, in sens lumesc: de la mici farse pana la afaceri si actiuni economice). Sunt frate doar doua categorii de mreje care trebuiesc luate in seama in directia spirituala pe care o propun discutiile pe acest forum. Prima categorie de mreje, sunt conduse de " Tatuca "(il citez pe parintele Cleopa) . A 2-a categorie este condusa de cine nu trebuie nici macar amintit.
Chiar daca pentru plasele din prima categorie nu gasesc nici un "solz" cu care sa ma agat mai bine si sa raman in ele, pentru restul consider ca trebuie sa fiu atent la mine si sa ma feresc de orice "plasa" posibila sau bine plasata in cale-mi. Stiu ca "plasele" apostolesti sunt proprii doar apostolilor si celor care urmand intru totul cuvantului lor ziditor si datator de viata au implinit demult ceea ce ei sfatuiesc si invatza in scrierile lor.
Da frate, inteleg mai greu unele lucruri si intre ele unele sunt cele pe care le scrii si le intelegi tu (sper). Dar in acelasi timp sunt constient(am citit ceva de la Sfintii Parinti) de faptul ca de multe ori multi se cred creatori de drumuri pregatind "plase" multi voind binele dar ei deja agita plase nepotrivite. Sper sa fii in locul bun , dar nu uita , in viata asta toti fara indoiala ori ne miscam intre "plase" pentru prea putin timp. In rest ... ne aflam in ele, si ... putini sunt cei care au "nimerit-o" pe cea buna si sa ramana in ea, ei sunt Sfintii Lui Dumnezeu.
Eu ma consider oaie neagra si ratacita si iertare pentru ceea ce ti-am scris tie si despre tine ca fiind niste observatii obiective sau imputari: IARTA-Ma.
Imi cer IERTARE si domnului Mihnea pe care il consider frate intru invatatura Mantuitorului Iisus Hristos, Adevarul nefabricat sau mai ales necreeat. Apreciez majoritatea a ceea ce a scris dumnealui pe forum, nu am citit toate postarile decat foarte putine, dar cand voi avea un pic de timp sper ca le voi citi pe toate.
Am citit Marcel ceea ce m-ai sfatuit si dupa ce voi citi alte scrieri de pe forum care mi se par foarte folositoare, voi incerca sa urmez o parte din sfaturile pe care mi le-ai adresat.Multumesc
Multumesc Lui Dumnezeu pentru ca fac parte din biserica in care sunt si sper sa fiu vreodata vrednic de ea. Am vazut pe forum discutii foarte folositoare pe care le-as citi si unele sa le recitesc.
Interesanta afirmatia <Toate gandurile cele bune le "jertfesc" pe altarul mandriei din mine> , da eu ma duc sa vad sa fac ca trebuie schimbat "altarul" .Asprimea duhovniceasca pe care o vad eu originala (si in care orice explicatie o vad doar "mura-n gura") si potrivita de folosit de ce "trebuie" sa o aplic altuia si nu mie? Interesant
Multumesc tuturor si imi cer iertare tuturor eu mandrul si pacatosul si acum ma duc sa-mi vad pacatele mele.

Last edited by MishuH; 05.02.2013 at 15:03:30.
Reply With Quote
  #1978  
Vechi 06.02.2013, 11:28:04
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Dragă Mishule, păi tu acuma-ți ceri iertare tuturor, și chiar simți că ai greșit și se vede bine că ți-ai schimbat atitudinea și limbajul, un lucru pozitiv ai aplicat prin metanoia asta asumându-ți în public o îmbunătățire evidentă de comportament care pare umilitoare, dar eu nu te-am acuzat pe tine de nimic și nu m-am supărat dacă m-ai criticat constructiv și nu ți-am cerut ceva neaparat decât am încercat să gLumesc un pic cu tine pentru ca să-ți descrețești încruntarea și să-ți liniștești încordarea... însă rămânând la subiect pentru că asta ne frige.

Și încercând să te fac pe tine să pricepi eu băteam defapt în urechile surzilor care și-au astupat urechile să nu audă și și-au acoperit ochii să nu vadă ca nu cumva să creadă și să vină să-I vindec. Nu io, ci ''ălalaltu', celălaltu', unicool''... ști tu.

Deci căutați Haremanuel să faceți în voi din fetițe și femei și fecioare și nu Haremamona&Tatulio... privindu-le de pe trotuarele vieții în timp ce pe voi înșivă să vă închipuiți purcelași pofticioși plini de basmele măririi mincinoase de sine și viclene ca loviți de cretinită acută: lăcomie zgârcită și fricoasă și necredincioasă venită dintr-o pismă prostească a întietății privilegiilor unui viitor bogat și fericit ca rod al încrederii numai în puterile proprii în contra lui Dumnezeu. (Ca pe iconițe pe sticlă să le priviți iar pe voi ca pe drăcușori cu 4 cornițe însă care arătați gLumii numa' două din ele.)

Te rog să mă ierți și tu dacă iar m-am dat mare și lucios, strălucind de sănătate, înțelepciune și grozăvie... nu era decât o pură lăudăroșenie deșartă plină de înțelepră și înțelepciudă așa ca o bășină care zice una-într-una Domnului că ea n-are nicio vină. Și sărmana chiar are dreptate, ce vină poate să aibă ea? Păi ea a mâncat fasole cu 'ciolan'? Ea a asezonat porția respectivă cu ceapă spartă cu pumnul și usturoi ca egiptenii și a pudrat-o cu piper, piparcă și semințe de muștar? Ea a mâncat oare nu una ci 3-4 porții cu pită moale și caldă și apoi a udat-o cu bere sau vin roșu? Ea s-a uitat apoi pe TV la toate goliciunile sorbindu-le din ochi și învoindu-se cu toate trădările pentru banii de pe urmă? Ea s-a jmecherit și s-a puturoșit încât să se scape mereu pe sine de tot greul și de toată crucea vieții? Unii ar zice că da, ca să prindem dracool și să-i scoatem ochii... dar după ce-l prinzi pe dracool și-i scoți ochii, apoi rândul cui vine? Păi nu cu năravul meu ar fi trebuit să încep? Uite plâng cu tine la Dumnezeu ca să mi-l scoată iară... și El îl scoate mereu însă eu mă lupt cu El mai ceva ca Iacov, mai ceva ca Iuda... ca să-l mai lase.

Apropo, voi știați că Dumnezeu a zis că fiul pierzării a pățit-o pentru ca să se împlinească scriptura? Hai, ia ziceți ce înțelegeți voi marii cugetători vicleni, de aici?

Păi el, sărmanul Iuda, era încurcat rău la minte din pricina lăcomiei de bani și de averi intelectuale pervertite, slujind la prea mulți stăpâni, căci el a crezut că l-a vândut pe Hristos cu 30 de arginți și de aia i-a aruncat înapoi în templu strigând 'am vândut sânge nevinovat', când defapt el Îl vânduse doar cu o sărutare pe Domnul său iar cu 30 de arginți și-a vândut propriile lui servicii de a-i duce pe soldați și farisei în plină noapte și taină la locul unde obijnuia să se odihnească Domnul cu ucenicii.

Deci chiar dacă Iuda s-a tulburat și s-a spânzurat de frica fariseilor și s-a rupt craca apoi cu el de s-au deșertat mațele lui împrăștiindu-se în țarina aia a blestemului... prin asta Domnul a zis că s-au împlinit scripturile, deci a dat lui bătaia pe care ar fi trebuit s-o ia poporul Israelului cel vechi așa cum era scris în scriptură că va fi dacă astfel de fapte rele vor avea, deci iată că Dumnezeu l-a răsplătit cu ceva bun pentru sincera strâmbă și greșită auto-judecată proprie chiar dacă pocăința lui a fost una smintită și chiar dacă a ajuns în iad după moarte... însă Iuda chiar dacă era un ucenic mai nebun, el Îl iubea pe Hristos iar Domnul nu l-a abandonat nici azi ci chiar în iad îl mai vizitează lucrând mereu la scurtarea timpului său sortit chinurilor și suferințelor de neînchipuit rânduite pentru că nu a primit dreapta pocăință și judecățile cele drepte ale lui Dumnezeu pentru faptele sale.

Uite cum am deraiat și eu de la subiect și ca un al treilea iuda, că al doilea a fost Arie-nebunul care nu socotea că Iisus avea și haină sfântă, am ajuns în bălării, în păpuriș și prin mocirlele haremamonicelor sfaturi venite din pârga minții lui tatulio cel foodool și credool ca dracool... vreau iar să ne păcălesc și să mă amăgesc mai ceva ca dobitocool dobitoacelor, cu nume de cod: sharp-e... că cică o să scap mai ușor. Viclenia cea rea nu te scapă ci te-ngroapă de tot.

Asta-i situația... (vezi e vorba și de un anumit fatalism în păcătuire, că nu e fatalismul ăla din Miorița prin care ciobănașul cel bun împacă neliniștea oiței năzdrăvane care a văzut și a auzit ce pun la cale frații, prietenii și vecinii... odată ce ajung ciobani)

Last edited by vsovivivi; 06.02.2013 at 12:10:14.
Reply With Quote
  #1979  
Vechi 18.09.2013, 22:50:56
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

DESPRE CĂSĂTORIA

Iată ce spune Sf. Ioan Gură de Aur:

,Jar Adam a cunoscut pe Eva, femeia lui.Uită-te când s-a întâmplat asta! După călcarea poruncii, după scoaterea din rai! Atunci a luat început unirea trupească dintre Adam și Eva. înainte de călcarea poruncii duceau viață îngerească și n-a fost vorba deloc de unire trupească. Cum putea să fie vorba de așa ceva, când nu erau supuși nici nevoilor trupești?" {Omilii la Facere, omilia XVIII, III, în col. PSB, voi. 21, p. 213)„Să nu opriți datoria unul altuia, fără numai din bună înțelegere (1 Cor. 7, 5). Dar ce vrea să spună el aici? Să nu se înfrâneze femeia, zice, dacă bărbatul nu voiește, și nici bărbatul, dacă nu voiește femeia. Și pentru ce?
Fiindcă din astfel de înfrânare se nasc mari rele, căci și preacurviile, și curviile, și chiar stricarea caselor de aici se trag de multe ori. Dacă având pe femeile lor și încă cúrvese, apoi cu atât mai mult vor face așa dacă sunt lipsiți de această mângâiere. Și bine a zis: Să nu opriți datoria, adică să nu vă lipsiți de datoria voastră conjugală. Cu alte cuvinte, el numește lipsă acum ceea ce mai sus a numit-o datornica dragoste, ca astfel să arate însemnătatea stăpânirii. A se înfrâna unul din doi fără voia celuilalt, aceasta este lipsă, aceasta înseamnă a opri datoria, pe când dacă este cu voia lui, nu se poate numi lipsă sau oprire de datorie. Deci trebuie a prefera buna-înțelegere înaintea tuturor, fiindcă este și mai însemnată decât toate. Și de voiești, să cercetăm acest fapt mai de aproape. Fie, de pildă, o femeie și un bărbat, și înfrânându-se femeia, fără ca bărbatul să voiască. Deci pentru ce te miri dacă el din această pricină curvește, sau dacă nu curvește, apoi este posomorât, veșnic tulburat, veșnic în luptă și pricinuind femeii mii de neajunsuri? Care este folosul postului și al înfrânării, dacă dragostea este sfâșiată? Nici unul. Câte batjocuri nu ies de aici, câte vorbe proaste și câtă luptă nu se desfășoară în asemenea împrejurări! Când într-o casă bărbatul și femeia sunt dezbinați, apoi acea casă nu se găsește mai bine decât corabia cea purtată de valurile mării, fiindcă și aici căpitanul vasului se află în neînțelegere cu cârmaciul.
Pentru aceea zice: Să nu opriți datoria unul altuia, fără numai din buna înțelegere până la o vreme, ca să vă îndeletniciți în post și rugăciune - vorbind aici de rugăciunea cea cu multă sârguință. Că dacă împiedică pe cei uniți de a se ruga împreună pentru un timp, apoi a se ruga necontenit cum s-ar putea? Deci se poate ca cineva să fie și însurat cu femeie, și în același timp să fie cu băgare de samă și la rugăciune; însă asemenea rugăciune se face mai cu amănunțime prin înfrânare. Căci nu a zis simplu ca să vă rugați, ci să vă îndeletniciți cu rugăciunea, punând aceasta ca o ocupație, iar nu ca fiind vreo necurățenie. Și iarăși să vă împreunați, ca să nu ispitească pre voi Satana. Ca să nu creadă că aceasta este o legiuire din parte-i, apoi adaogă și pricina. Și care este acea pricină? Ca să nu ispitească pre voi Satana, zice. Și ca să afli că cele ale curviei nu le mrejește diavolul singur, a adăogat: pentru neînfrânarea voastră.'" {Comentariile sau Tâlcuirea Epistolei întâi către Corinteni, omilia XIX, pp. 189-190)
„Pavel spune:
Nu poruncesc celor necăsătoriți să îmbrățișeze fecioria; mă tem că fecioria este greu de îndeplinit. Nu poruncesc nici celor căsătoriți să aibă necontenit legături cu femeile lor. Nu vreau să fiu legiuitorul nemfrânării. Am spus: Să fiți împreună, ca să vă împiedic de a cădea într-un păcat mai mare, dar n-am avut de gând de a vă împiedica de a trăi în înfrânare chiar căsătoriți fiind.
Prin urmare, Pavel n-a avut de gând să sfătuiască pe omul căsătorit să aibă necontenit legături cu femeia sa. Nu, ci neînfrânare celor desfrânați au dat o astfel de interpretare cuvintelor lui Pavel. Dar dacă vrei să cunoști gândul lui Pavel, ascultă-1:
- Vreau, spune el, ca toți oameni să fie ca și mine la înfrânare (I Cor., 7, 7).
- Prin unnare, dacă vrei ca toți să trăiască în înfrânare, vrei ca să nu se mai căsătorească nici unul.
- Nicidecum! Nu-i împiedic deloc pe ceia care vor să se căsătorească și nici nu-i țin de rău! Doresc însă și mă rog ca toți să fie ca mine. Căsătoria însă o îngădui, pentru ca să feresc pe oameni de adulter și desfrânare." {Despre Feciorie, 34, în voi. Despre Feciorie, Apologia vieții monahale, Despre creșterea copiilor..., pp. 55-56)

CĂSĂTORIA (împreunarea trupească a soților -înfrânarea la bună vreme)
„Chiar dacă nunta e cinstită (Evrei 13, 4), totuși căsătoria nu reușește să scape de pângărire pe cel căsătorit, adică să nu facă să cadă în desfrânare; nu stă însă în puterea căsătoriei să facă sfinți. Asta stă în puterea fecioriei. Nu numai Moise sau numai Pavel poruncește acestea, ci și alții. Ascultă ce spune Ioil: Sfințiți postul, gătiți posturile sfinte, prăznuiți sărbătoarea ... vestiți o adunare sfântă, strângeți laolaltă pe bătrâni (Ioil 2, 15-16). Dar poate ai să mă întrebi: Unde se vorbește aici ca să nu avem legături cu femeile noastre? Ascultă ce spune profetul mai departe: Să iasă mirele din camera sa de culcare și mireasa din camera ei (Ioil 2, 16). Cuvintele lui Ioil merg mai departe decât cele a lui Moise. Dacă nu trebuie să trăiască împreună în timp de post și de rugăciune, mirele și mireasa, în care dorințele sunt puternice, în care tinerețea este în floare, în care pofta este de nestăpânit, cu atât mai mult trebuie să facă asta ceilalți, care nu au atâta nevoie de împreunare. Cel care se roagă cum se cuvine, cel care postește trebuie să arunce de la el toată pofta lumească, toată grija, toată voioșia, să-și adune gândurile din împrăștiere și să se adune în sine însuși. Așa să se apropie de Dumnezeu! Pentru asta e postul, pentru că taie toate grijile sufletului, pentru că împiedică mintea de a mai trândăvi, de a mai umbla încoace și încolo și o face să se întoarcă spre ea însăși. Această idee o strecoară cu dibăcie și Pavel, pentru a-i face pe credincioși să se abțină de la împreunare, folosindu-se de cuvinte foarte potrivite. N-a mai spus: Să nu vă lipsiți unul de altul ca să nu vă pângăriți, ci: ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea. Prin urinare, Pavel, prin aceste cuvinte arată că legătura trupească a unui bărbat cu femeia sa nu-1 duce la necurăție, ci-1 face să nu se mai îngrijească de cele duhovnicești.
Diavolul încearcă să ne pună piedici în timpul rugăciunii chiar când luăm atât de mari măsuri de siguranță. Ce nu va reuși să facă prin înflăcărarea ochilor minții noastre, dacă ne va găsi sufletul lenevit și slăbit de dragostea noastră pentru femeie? Ca să nu pățim aceasta și ca să nu supărăm pe Dumnezeu printr-o rugăciune atât de deșartă, mai cu seamă atunci când ne sârguim să atragem asupra noastră mila lui Dumnezeu, Pavel ne poruncește să ne depărtăm de patul căsniciei în vremea rugăciunii." {Despre Feciorie, 30-31, în voi. Despre Feciorie, Apologia vieții monahale, Despre creșterea copiilor..., pp. 48-49)
„Vreau, exclamă bărbatul, să propășesc în virtute; vreau să zbor în înaltul cerului; vreau ca prin stăruința mea continuă, în post și rugăciune, să-mi curăț murdăria sufletului; dar dacă femeia mea nu vrea să fie de aceeași părere cu mine, sunt silit să ajung robul desfrânării ei!
Pentru ca să scape pe bărbat de a scoate astfel de exclamații de durere, Pavel spune chiar la începutul sfătuinlor sale: Bine este pentru om să nu se atingă de femeie! (I Cor., 7, 1). Pentru aceasta și ucenicii spuneau Domnului: Dacă este așa pricină omului cu femeia, nu este de folos să se însoare (Matei 19, 10). Au vorbit așa pentru că-și dădeau seama că este foarte greu să se înțeleagă soții în privința timpului hotărât postului și rugăciunii și că au să-și facă mult sânge rău din pricina acestor neînțelegeri.
Pavel repetă necontenit această idee, spre a-i convinge pe corinteni: Fiecare să-și aibă femeia sa (I Cor., 7, 2). Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată (I Cor., 7, 3). Femeia nu este stăpână pe trupul său (I Cor., 7, 4). Să nu vă lipsiți unul pe altul (I Cor., 7, 5). Să fiți împreună mereu (I Cor., 7, 5).

Last edited by tot-Laurentiu; 16.07.2016 at 12:34:50.
Reply With Quote
  #1980  
Vechi 18.09.2013, 22:54:56
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 06.02.2017 at 03:58:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02