Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2008, 14:50:53
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

f f greu merge o relatie care cei doi nu au acelais scop si mai ales scopul sa fie mantuirea,pe de alta parte cred cu adevarat ca se poate schimba un om in bine si spre biserica numai daca acela se straduie cu toata inima si sincer nu conteaza varsta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2008, 18:42:59
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

unul se mantuie pe celalalt. Dumnezeu iti va da raspunsul.
oricum, am multe nelamuriri in cap. ce e cu studiul in teologie si cu viata traita in pacat... in pacat traim toti. acu depinde de pacate...
dar sa stai linistita, eu am asteptat 10 ani pana sa ma casatoresc. am facut-o la 27 de ani. acu, la 33, Luminita mea e la Maica Domnului. si iti spun ca Maica Domnului, pentru rugaciunile Luminitei, va avea grija si de mine... si sper sa fiu vrednic de rugaciunile ei...
rabdare, nu te speria. e cel mai usor sa te sperii de singuratate acum... stai linistita si priveste cu nadejde inainte. o sa fie bine...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2008, 18:48:30
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

ideea era sa nu faci un pas doar pentru ca trebuie. gandeste-te de doua ori inainte. cineva spunea ca o femeie care indura batai si chinuri de la sot, ramanand impreuna pentru copii, este mucenita. si se mantuieste prin mucenicia ei. tu alegi. te poti mantui si cu cineva care alt scop. ideea este daca accepti toata viata sa te sacrifici pentru scopul final: mantuirea.:)
si-mi cer scuze pt primul mesaj. nu citisem cu atentie postarea ta.

oricum, Doamne ajuta in orice decizie vei lua!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2008, 19:57:51
isaion isaion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2008
Mesaje: 1
Implicit

Irina,
stii cum se zice la casatorie:,, cei doi vor fi un trup si un duh...'.
Fii linistita,daca nu esti un duh cu el,e jalnica acea casnicie.
La inceput totul pare frumos,dar mai tarziu cand totul se sedimenteaza,apar problemele.

Asa ca,mai ales ca ai Teologia,roaga-te lui Dumnezeu sa-ti dea un om credincios,ca sunt destui in jur.Poate,eventual,un viitor preot.

Dumnezeu sa-ti ajute in acest sens!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2008, 23:00:58
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

eu spun un singur lucru: conteaza daca cei doi au un scop comun in viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.05.2008, 23:15:44
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

irina..vei gaasi baeti cuminti..dar de varsta ta..poate...:>..eu sunt cuminte dar is mic..:>
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.05.2008, 00:16:57
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irini
Sunt noua pe acest forum, desi pe site intru destul de des. Am ales sa scriu aici in urma unei experiente nu tocmai placute in ideea de a cunoaste si de a ma imprieteni si cu alte persoane care il cunosc pe Dumnezeu.
Am terminat Teologia si anul acesta termin si Finante Banci.Povestea mea este in legtura cu o realatie ce a durat 2 ani si ar fi trebuit sa se implineasca cu nunta in vara acesata; doar ca nu a fost asa si nu s-a implinit desi a fost planificata de 3 ori.
Eu sunt o fire binedispusa si care se bucura de orice, doar ca acum sunt putin confuza si de aceea mi-ar face sa placere sa stau de vorba si asa cunosc oameni noi.
As vrea sa va intreb unul lucru: credeti ca este posibil ca o relatie sa mearga daca cei doi nu au acelasi scop in viata? sau credeti ca se poate schimba un om in gadnire si in comportament dupa 27 de ani traiti fara Dumnezeu?
Draga Irini,
din proprie experienta iti spun ca daca te hotarasti sa faci pasul cu un om care nu crede ca si tine sau poate deloc, deci fara frica de Dumnezeu, va fi o lupta crancena...o cruce grea pt tine... Eu de bunavoie si nesilita de nimeni m-am inhamat la un astfel de jug, crezand ca, daca eu vreau sa traiesc toata viata cu el, fiind primul si singurul meu barbat, va fi bine, insa m-am "dat dupa el" si s-a terminat prost: a divortat si m-a lasat cu un copil de 3 saptamani; traiul fara frica de Dumnezeu poate crea monstruozitati din oameni, ai fi surprinsa... Eu l-am iubit mult si as fi facut orice pentru el, de fapt asa s-a si intamplat insa l-am lasat pe Dumnezeu la o parte, si asa o "crima" nu este admisa, deci ...suport consecintele :dontgetit:
Insa riscul exista si cel rau isi baga coada mereu sa iasa cum vrea el, si sa il munceasca pe cel care are ravna sa traiasca in credinta, asta sunt convinsa....
Cu mult post, rugaciune si rabdare se pot face minuni, sunt convinsa!!! Numai bine iti doresc si credinta multa :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2008, 08:43:36
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Nu ai de ce sa te mahnesti, poate acel barbat nu era pentru tine!
Poate Dumnezeu are un plan mai mare cu tine decat cel pe care il ai tu, asa ca nu ai de ce sa fii trista.
Ai sa vezi ca o sa vina si omul potrivit.

Un om se poate schimba dar e nevoie de multa vointa din parte lui si multa rabdare din partea ta.
Multa pace sufleteasca!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2008, 00:00:53
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Nu ai de ce sa te mahnesti, poate acel barbat nu era pentru tine!
Poate Dumnezeu are un plan mai mare cu tine decat cel pe care il ai tu, asa ca nu ai de ce sa fii trista.
Ai sa vezi ca o sa vina si omul potrivit.

Un om se poate schimba dar e nevoie de multa vointa din parte lui si multa rabdare din partea ta.
Multa pace sufleteasca!
multumesc din suflet pentru gandurile bune!!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2008, 00:35:51
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

irina,la mine in ardeal e o vorba,"femeia te face si bun si rau" este cit se poate de adevarata.Daca va indragiti va puteti schimba indiferent de "problemele" ce le -ati avea.Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cautare duhovnic danut.g Generalitati 0 05.08.2012 01:13:06
despre prieteni fallen Intrebari utilizatori 10 11.07.2011 20:24:48
Google - motor de cautare sau biserica? Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 13 09.05.2009 19:40:51
prieteni Saurian Generalitati 0 16.09.2007 14:54:45
Nu am prieteni marin80 Generalitati 52 30.08.2007 19:01:59