Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2009, 13:05:11
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ceea ce nu au inteles protestantii este faptul ca nu putem desparti cuvantul de trupul lui Hristos. Trupul tainic al lui Hristos este Biserica. Asadar, in momentul in care cred ca eu singur, fara Biserica, pot intelege Scriptura ma insel si insel. Un cuvant rupt de Trupul lui Hristos, e un cuvant deformat. Iar un cuvant deformat nu poate forma. Este un cuvant lipsit de viata, si fiind asa - nu poate darui viata.
Vorbiti de o biserica, fara de care nu se poate intelege Sfanta Scriptura. Care este acea biserica? Astept un raspuns, tinand cont de faptul ca in biserica ortodoxa, Sfanta Scriptura nu este cunoscuta bine nici de preoti (cred sunt putini cei care o cunosc binisor). Asadar, biserica de care vorbiti trebuie sa fie alta decat cea ortodoxa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.10.2009, 14:23:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Vorbiti de o biserica, fara de care nu se poate intelege Sfanta Scriptura. Care este acea biserica? Astept un raspuns, tinand cont de faptul ca in biserica ortodoxa, Sfanta Scriptura nu este cunoscuta bine nici de preoti (cred sunt putini cei care o cunosc binisor). Asadar, biserica de care vorbiti trebuie sa fie alta decat cea ortodoxa.
Daca erati prezent la o Vecernie, Liturghie, ... in Biserica Ortodoxa, ati fi observat ca textele sunt din Scriptura. Deci, avem o Scriptura traita, nu doar citita si interpretata dupa bunul plac. Sincer, prefer un crestin ortodox care stie putine versete, dar care Il traieste pe Hristos, decat o persoana care stie multe versete si speculeaza despre Hristos. A vorbi fara eroare despre El, inseamna sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Sau. Ori, impartasirea la voi este departe de ceea ce ar trebui sa fie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.10.2009, 15:45:16
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca erati prezent la o Vecernie, Liturghie, ... in Biserica Ortodoxa, ati fi observat ca textele sunt din Scriptura. Deci, avem o Scriptura traita, nu doar citita si interpretata dupa bunul plac. Sincer, prefer un crestin ortodox care stie putine versete, dar care Il traieste pe Hristos, decat o persoana care stie multe versete si speculeaza despre Hristos. A vorbi fara eroare despre El, inseamna sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Sau. Ori, impartasirea la voi este departe de ceea ce ar trebui sa fie.
Eu prefer un crestin care cunoaste invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Sai Apostoli (gasite numai in Sfanta Scriptura). Bineintele ca a trai cu Hristos este mult mai important. Dar acest lucru se realizeaza in viata de zi cu zi ( pe strada, acasa, la locul de munca, etc) nu prin slujbele bisericesti. Hristos nu a lasat slujbe (cu trei exceptii: botez, nunta, sfanta cina), ci a vorbit crestineste si a trait crestineste, printre oameni.

Nicaieri in Sfanta Scriptura nu se spune ca vei fi judecat dupa slujbele la care ai participat ci dupa modul cum te-ai comportat cu semenii tai. (vezi, spre exemplu un text foarte explicit in Matei 25:32-46).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.10.2009, 15:53:23
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ori, impartasirea la voi este departe de ceea ce ar trebui sa fie.
Iar la dvs. este ceea ce ar trebui sa fie? Faceti spalarea picioarelor asa cum ne-a spus Mantuitorul sa facem? "Deci, daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru v-am spalat picioarele si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora. Pentru ca Eu v-am dat o pilda, pentru ca si voi sa faceti cum am facut Eu." (Ioan 13:14,15)

Se pare ca nici macar slujbele lasate de Hristos nu le faceti cum trebuie. Bine ca va laudati cu slujbe adaugite (mai toate cu accent slavon - lucru care spune ceva despre provenienta lor).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.10.2009, 16:05:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Se pare ca nici macar slujbele lasate de Hristos nu le faceti cum trebuie. Bine ca va laudati cu slujbe adaugite (mai toate cu accent slavon - lucru care spune ceva despre provenienta lor).
Asa se intampla cu un om care nu are trecut, cum este cazul dumneavoastra, nu vede decat cel mult pana in secolul al XVII lea. Mai sunt si alte secole in urma. Iar ca sa le vedeti e simplu: intrati intr-o biserica ortodoxa.

M-as bucura sa nu faceti misiune. Nu veti putea. Cel mult veti face prozelitism.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.10.2009, 09:51:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Faceti spalarea picioarelor asa cum ne-a spus Mantuitorul sa facem?
"Deci, daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru v-am spalat picioarele si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora. Pentru ca Eu v-am dat o pilda, pentru ca si voi sa faceti cum am facut Eu." (Ioan 13:14,15)
Da, avem si spalarea picioarelor. Avem tot ce ne'a lasat Hristos, Apostolii si Sfintii Parinti.

Video - Spalarea picioarelor - Spalarea picioarelor la Ierusalim

Articol - Spalarea picioarelor in iconografie

Nimic nu s'a pierdut din Scriptura si Traditia Ortodoxa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.10.2009, 09:24:20
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, avem si spalarea picioarelor. Avem tot ce ne'a lasat Hristos, Apostolii si Sfintii Parinti.

Video - Spalarea picioarelor - Spalarea picioarelor la Ierusalim

Articol - Spalarea picioarelor in iconografie

Nimic nu s'a pierdut din Scriptura si Traditia Ortodoxa.
Prezentati niste cazuri izolate de "spalare a picioarelor". Asta nu se cheama ca se pastreaza ce ne-a invatat Hristos. Mantuitorul a facut spalarea picioarelor inainte de sfanta impartasanie (sfanta cina). De ce nu fac toti credinciosii acest lucru, de fiecare data cand vor sa se impartaseasca?

In plus, la Sfanta Impartasanie nu suntem invatati sa ne spovedim la vre-un preot ci "fiecare sa se cerceteze dar pe sine insusi, si asa sa manance din painea aceasta si sa bea din paharul acesta."(1 Corinteni cap. 11:28 - in acest capitol, Sfantul Apostol Pavel ne da invataturi despre Sfanta Impartasanie).

Deci, aveti de rezolvat doua probleme legate de Sfanta Impartasanie: spalarea picioarelor si spovedania (trebuie inlocuita cu cercetarea de sine - conform Scripturii).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.10.2009, 10:12:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Prezentati niste cazuri izolate de "spalare a picioarelor". Asta nu se cheama ca se pastreaza ce ne-a invatat Hristos. Mantuitorul a facut spalarea picioarelor inainte de sfanta impartasanie (sfanta cina). De ce nu fac toti credinciosii acest lucru, de fiecare data cand vor sa se impartaseasca? In plus, la Sfanta Impartasanie nu suntem invatati sa ne spovedim la vre-un preot ci "fiecare sa se cerceteze dar pe sine insusi, si asa sa manance din painea aceasta si sa bea din paharul acesta."(1 Corinteni cap. 11:28 - in acest capitol, Sfantul Apostol Pavel ne da invataturi despre Sfanta Impartasanie). Deci, aveti de rezolvat doua probleme legate de Sfanta Impartasanie: spalarea picioarelor si spovedania (trebuie inlocuita cu cercetarea de sine - conform Scripturii).
1. Apostolii nu au continuat practica spalarii picioarelor la fiecare Euharistie. Cauta in izvoare.

2. Ce ai zice daca la hramul unei manastiri, peste 2.000 de oameni ar sta la rand pentru a li se spala picioarele.
Si crede'ma, la manastirile noastre, pelerinii sunt adesea cu mult mai multi decat poti crede.
Ar mai fi oare vreme dupa spalarea miilor de picioare pentru sfanta Liturghie?! Apeleaza la minte si raspunde'ti singur.

Prietene, ai mila de tine si fa ceva. Cauta obiectiv, roaga'te renuntand la tine insuti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2009, 10:41:51
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

2. Ce ai zice daca la hramul unei manastiri, peste 2.000 de oameni ar sta la rand pentru a li se spala picioarele.
Nu trebuie sa li se specle picioarele. Nu asa ne-a invatat Mantuitorul. El a spus:" voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora" (Ioan 13:14). Va impiedicati de dogme ortodoxe si lipsa de organizare.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Prietene, ai mila de tine si fa ceva. Cauta obiectiv, roaga'te renuntand la tine insuti.
Am inceput sa caut in Cuvantul lui Dumnezeu, in care am incredere deplina. Consider "intelepciunea" mea un nimic pe langa invataturile Sfintei Scripturi (chiar daca unele nu le pricep prea bine).

Aveti vre-un sfat mai bun pentru mine? Unde sa caut obiectiv?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.10.2009, 12:12:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Aveti vre-un sfat mai bun pentru mine? Unde sa caut obiectiv?
Cauta in istorie, de dragul celor bune pe care Dumnezeu ni le'a randuit.
Imi esti drag, caci vad ca nu esti superficial in cele privind mantuirea. Cauta, te rog!

Poti cauta si cartea: "Cum am devenit ortodox" - Peter E. Gillquist
Este un fapt istoric interesant si foarte recent.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie: ADVENTISTII FAC PROZELITISM IN SCOLI Laura19 Generalitati 189 23.01.2014 21:11:39
probleme download misiune-ortodoxa alexandra28again Generalitati 1 02.08.2008 14:59:18