Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2011, 15:06:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
1.Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul Tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta .

2.Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Mai mare decat acestea nu este alta porunca.


Deci spune-mi cat iubesti, sa stiu cat de crestin esti!
Da, asta se uita adeseori pe acest forum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2011, 15:33:05
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un crestin adevarat...frumos vis!:)
Pai eu mi-l imaginez ca pe o persoana zambitoare, saritoare in ajutorul aproapelui, deschisa catre ceilalti, modesta(cu duhul, adica sperita), si pentru a da si exeplu, fac referire la situatiile acelea cand mai in gluma, mai in serios, cerem"sa fim respectati","sa nu ni se incalce drepturile","sa fim tratati la adevarata noastra valoare" si ajungem sa exageram, sa ne dam prea mare importanta...sa devenim mandrii.

Cred ca un om care merge la biserica, se roaga asa cum poate, dar cu intentia sincera de a se apropia de Dumnezeu, isi respeta semenii(si iubirea e greu de dobandit...) si indeplineste indatoririle fata de locul de munca, familie si societate, dupa puterile lui, este placut inaintea lui Dumnezeu...
Probabil aveti alte opinii...
Caderi avem toti...conteaza cum ne ridicam:).
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2011, 18:29:36
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Un crestin adevarat este acela care are tot timpul ca indreptar in viata cotidiana legea lui Dumnezeu,care raporteaza tot ceea ce i se intampla la Dumnezeu,,,,
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2011, 18:43:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am citit eu ceva frumos la parintele Teofil Paraian... spunea sa nu ne luam modele prea inalte, pe sfintii cei nevoitori din pustie, care posteau nu stiu cate zile, care se rugau nu stiu cate ore, care faceau nu stiu ce lucruri nemaipomenite, caci nu vom ajunge niciodata la inaltimea lor si mai mult deznadajduim. Ci sa ne luam exemple de oameni obisnuiti din Noul Testament, care s-au intalnit cu Dumnezeu si Acesta i-a placut pe ei. Si ii dadea ca exemplu parintele pe: singurul lepros care s-a intors sa Ii multumeasca lui Hristos (asta putem sa facem si noi, cand primim o binefacere), pe tanarul cel bogat care spune ca a pazit Legea din tineretea lui (chiar daca pleaca apoi mahnit, ca nu isi poate da averea, ca sa fie desavarsit), pe sutasul roman care are credinta tare si il roaga sa ii izbaveasca sluga, pe prietenii slabanogului din Capernaum, care il duc pe acesta pana in fata Mantuitorului... si mai erau exemple. Oameni simpli, care nu fac nimic iesit din comun, ci doar un gest prin care se fac placuti in fata Domnului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2011, 21:25:35
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un crestin adevarat este acela care are tot timpul ca indreptar in viata cotidiana legea lui Dumnezeu,care raporteaza tot ceea ce i se intampla la Dumnezeu,,,,

Absolut tot ceea ce ni se intampla frumos , sensibil, bun....e de la TATAL....si iubindu-l , iubindu-ne si noi intre noi....totul se raporteaza logic, voii Lui....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2011, 10:26:43
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Smile inima plina de iubire

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un crestin adevarat este acela care are tot timpul ca indreptar in viata cotidiana legea lui Dumnezeu,care raporteaza tot ceea ce i se intampla la Dumnezeu,,,,
Da...si prima lege este tot IUBIREA ...Atunci ai putea alege corect si in micile detalii inca nelegiferate...Cat despre urmatoarele legi si fara sa le cunosti le-ai respecta implicit respectand-o pe aceasta,prima...Nebanuite sunt caile Domnului...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2011, 23:50:10
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Un crestin adevarat...frumos vis!:)
Pai eu mi-l imaginez ca pe o persoana zambitoare, saritoare in ajutorul aproapelui, deschisa catre ceilalti, modesta(cu duhul, adica sperita), si pentru a da si exeplu, fac referire la situatiile acelea cand mai in gluma, mai in serios, cerem"sa fim respectati","sa nu ni se incalce drepturile","sa fim tratati la adevarata noastra valoare" si ajungem sa exageram, sa ne dam prea mare importanta...sa devenim mandrii.

Cred ca un om care merge la biserica, se roaga asa cum poate, dar cu intentia sincera de a se apropia de Dumnezeu, isi respeta semenii(si iubirea e greu de dobandit...) si indeplineste indatoririle fata de locul de munca, familie si societate, dupa puterile lui, este placut inaintea lui Dumnezeu...
Probabil aveti alte opinii...
Caderi avem toti...conteaza cum ne ridicam:).
Doamne ajuta!
frumos spus...cam așa îl văd și eu : zâmbitor, sincer în tot ce face, reticent în a își da cu părerea sau a pronunța verdicte, știind să se bucure de toți și de toate, foarte legat de cei din jur dar dominat de dragostea pentru Hristos
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.05.2011, 10:48:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca un crestin trebuie sa ia seama la primele cuvinte rostite de Mantuitorul dupa Invierea Sa catre Mironosite: "Bucurati-va!" si "Nu va temeti!".

Crestinul trebuie sa fie un om al bucuriei duhovnicesti, precum si un om ce nu cunoaste frica de cele ale lumii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2011, 19:55:50
Dany_daniela Dany_daniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: Fagaras
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

un crestin ar trebui sa fie altruist si disponibil cu aproapele,tolerant si zimbitor.sa respecte pe cei din jur,sa-si faca comoara in cer nu pe pamint(unde-i inima ta acolo e si comoara).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2011, 01:33:19
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Crestnul

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Propun in acest topic sa spunem ce credem noi ca ar caracteriza mai bine un crestin? Ce ar trebui sa faca un crestin adevarat in aceste vremuri ,cum ar trebui sa se comporte la modul ideal?
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++
Multumim lui Dumnezeu pt ca mai are oameni ca fratia ta preocupati de cum sa fie cei care se numesc cu numele de crestin.


Crestinul dupa puitna mea Intelepciune si cunostinta ar trebui sa fie.

Implinitor ale porunculor lasate de Dumnezeu adica a ceor 10 porunci.
UrmInd pilda cea adevarat care este Hristos ascultInd ce spune El MINTUITORUL.

CInd pacea veti Iubio purui si va fi dragoste-ntre voi atuncea lumea va cunoaste ca sunteti ucenici mei adica calcInd pe urmele pasilor MINTUITORULUI sa fim pilde vii de urmat sa fim lumina orbilor si frati orfanilor si vaduvelor si celor In nevoi atuncea sa lasam sa ne caracterizeze El Domnul.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++


Si una mai aspra putin dar nu din rautate sau sa jignesc pe nimeni .

Atunci cInd nu va mai fi mIndrie si ambitie si fala si mai presus de toate trufia si ura aici pa acest Sf. forum Cnd se va discuta cu dragoste si nu se va mai Impunge unul pe altul cu vorba siind In sinea lui fiecare care este porunca MIntuitorului Iubitiva uni pe alti precum si Eu vam Iubit pe voi .
Oare nu toti avem acelasi Dunezeu .
Oare Hristos sa rastignit pe cruce numai pt pacatele unora
Oare nu ne Invata SF. Scriputra sa nunumim necurati pe numeni
Noi ce facem ?????
de si cunoastem ca suntem plini de pacate si chear mai multe ca acei pe care noi Ii certam nu ne rusinam nici de oameni care nu ne stiu dar nici de Dumnezeu care nu va lasa ne descoperit si judecat drept totul .
Slavit sa fie Domnul in veacul veacului amin aminamin

Last edited by ioan_strainul; 08.08.2011 at 01:36:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 20:56:31
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ? L.sorin Generalitati 78 25.01.2009 14:38:01
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05