Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2023, 07:21:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Si eu cred ca raspandirea mesajelor panicarde nu e un lucru bun, Mantuitorul ne-a transmis foarte clar ca nimeni (dintre noi) nu stie momentul acela si chiar va veni pe neasteptate.
Acum nu mai poate veni pe neasteptate fiindca deja se intampla.

Citat:
E mai important sa ne gandim la sfarsitul individual si judecata care urmeaza.
Aici ai dreptate.

Citat:
Legat de controlul efectiv al mintii, asta cu injectarea de nanoparticule mi se pare aiurea, daca omul ar fi lipsit de facultatile mintale asa la o simpla apasare de buton, pai nu ar mai avea nici o vina, ar fi total nevinovat, faptele rele care le-ar face in starea aia nu i-ar putea fi imputate. Mai degraba controlul asta e printr-o lucrare de "seductie" a mintii, ca omul sa adere prin propria-i vointa sau poate cu forta adica "daca nu faci asta te omor". Numai ca Mantuitorul ne zice sa nu ne temem deloc de cei care vor sa ne omoare. Mai degraba sa ne temem sa nu pacatuim.
"Injectarea" voluntara de nanoparticule a inceput deja prin faina "comestibila" de insecte (care au grafen, ca vaxxinul), astfel ca in criza alimentara care va urma, omul cu mintea sedusa isi va cumpara el insusi... ratacirea.
Mai mult, fermierii care vor abandona cultura agricola si cresterea animale lor, o vor face ca urmare a despagubirilor imense pe care le vor primi, si nu ca urmare a prevederilor legale care nu le vor pune betze in roate fiindca legea veche ramane in picioare; e vorba numai de presiune oculta asupra fermierilor comozi, iar piatza va suferi.
20. Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.(Lc17,20)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.07.2023, 07:38:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
"Injectarea" voluntara de nanoparticule a inceput deja prin faina "comestibila" de insecte (care au grafen, ca vaxxinul), astfel ca in criza alimentara care va urma, omul cu mintea sedusa isi va cumpara el insusi... ratacirea.
Problema e că numai mâncarea dorită de ei va fi la raft, restul va fi prea scumpă.
A doua problemă e că dacă dispar banii cash și țăranii care vând la poartă vor trebui să aibă card unde banca o să vadă toate tranzacțiile nici să iei pe sub mână nu se va mai putea, nu cu bani.
Că banca poate bloca orice cont și rămâi și cu banii blocați

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai mult, fermierii care vor abandona cultura agricola si cresterea animale lor, o vor face ca urmare a despagubirilor imense pe care le vor primi, si nu ca urmare a prevederilor legale care nu le vor pune betze in roate fiindca legea veche ramane in picioare; e vorba numai de presiune oculta asupra fermierilor comozi, iar piatza va suferi.
Deja e prea scump să faci agricultură - 1 rata pe utilaje agricole moderne la bancă,
2. combustibilii care cresc,
3. energia electrică folosită în sere și irigații scumpită,
4. anii proști cu pierderi secetă, incendieri, grindină, furturile, animale sălbatice care distrug culturile,
5. fertilizatorii tot mai scumpi care vin din spațiul ex soviectic, a ajuns de la 150 de lei un sac la vreo 500, distrugerea industriei Petrochimice plus energia electrică scumpită care e folosită în industrie.
6. speculanții care umplu piața cu gunoaie alimentare din Turcia și alte țări care nu au niciun standard de calitate.
7. lipsa pieței de desfacere și obstacolele puse de supermarketuri cu tot felul de standarde de procesare făcute să-l coste tot pe producători.

Dacă mai vin și legi ticăloase cu amprenta de carbon și haștag rezistul care dă din cap la Untold, Neversea și votează experimente politice progresiste, o să simtă foamea, frigul, taxele.

Deocamdată avem Europarlamentarele din 9 iunie 2024, partidul AUR e singurul care va prezentta candidații cu un an înainte la Arenele Romane sâmbătă.

Deja am auzit că ar fi Avram Fițiu, expert pe agricultură pe loc eligibil în P.E. să mai oprească nebunia lor.

https://r3media.ro/aur-isi-va-prezen...-capul-listei/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.07.2023, 13:43:22
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Acum nu mai poate veni pe neasteptate fiindca deja se intampla.

.................

"Injectarea" voluntara de nanoparticule a inceput deja prin faina "comestibila" de insecte (care au grafen, ca vaxxinul), astfel ca in criza alimentara care va urma, omul cu mintea sedusa isi va cumpara el insusi... ratacirea.
Desigur, oamenii isi manifesta speranta in revenirea Domnului Iisus Hristos insa momentul exact nu-l vor sti. Acum 2000 de ani cati au stiut? Habar nu au avut, desi culmea, il asteptau si aveau informatiile necesare in scrierile sfinte.

Nu sunt la curent cu ultimele descoperiri in chimia alimentara insa ma indoiesc serios ca oamenii vor inventa vre-un aliment sau vre-un vaccin sau orice altceva care sa te determine (impotriva vointei tale) sa faci pacate. Da, in piete si magazine se vand numai porcarii care cu siguranta scurteaza viata, insa nu cred ca o fac in baza vre-unui program conspirationist, cred ca mai degraba o fac pentru zeul ban la care din nefericire ne cam inchinam cu totii. Chiar ma surprind pozitiile astea, ce sa mai zic, vad ca greierele a ajuns spaima crestinilor. Insa cine vrea sa manance sanatos are doua variante, sa scoata bani mai multi de la pusculita pentru mancare sau sa invete sa dea cu sapa (varianta cea mai buna). Mancarea sanatoasa nu e deloc ieftina, de fapt nu a fost niciodata ieftina. Insa romanul vrea ieftin si bun, ca sa-i ajunga si de concedii, mall-uri, masini puternice, etc.
Cred ca, asa cum zice Mantuitorul, nu ce intra in gura spurca omul ci ceea ce iese din gura.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.07.2023, 13:57:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Desigur, oamenii isi manifesta speranta in revenirea Domnului Iisus Hristos insa momentul exact nu-l vor sti. Acum 2000 de ani cati au stiut? Habar nu au avut, desi culmea, il asteptau si aveau informatiile necesare in scrierile sfinte.

Nu sunt la curent cu ultimele descoperiri in chimia alimentara insa ma indoiesc serios ca oamenii vor inventa vre-un aliment sau vre-un vaccin sau orice altceva care sa te determine (impotriva vointei tale) sa faci pacate. Da, in piete si magazine se vand numai porcarii care cu siguranta scurteaza viata, insa nu cred ca o fac in baza vre-unui program conspirationist, cred ca mai degraba o fac pentru zeul ban la care din nefericire ne cam inchinam cu totii. Chiar ma surprind pozitiile astea, ce sa mai zic, vad ca greierele a ajuns spaima crestinilor. Insa cine vrea sa manance sanatos are doua variante, sa scoata bani mai multi de la pusculita pentru mancare sau sa invete sa dea cu sapa (varianta cea mai buna). Mancarea sanatoasa nu e deloc ieftina, de fapt nu a fost niciodata ieftina. Insa romanul vrea ieftin si bun, ca sa-i ajunga si de concedii, mall-uri, masini puternice, etc.
Cred ca, asa cum zice Mantuitorul, nu ce intra in gura spurca omul ci ceea ce iese din gura.
Pai tot ce contine elemente derivate din inmultirea oamenilor sau animalelor, carnea si tot ce iese din carne te determina sa pacatuiesti asa ca ce e de inventat? Si daca te gandesti ce gasesti pe netflix, ziare si televiziuni, pe net si folosind aparatura si inteligenta artificiala iata ca pacatul iti rasuna in urechi si in toate simturile si visurile de dimineata pana seara ca un fel de mantuitor si eliberator.... fiind predat in scoli si facultati ca un adevar si un bine universal valabil.

Acuma vor doar sa te revolti si sa te razbuni pe Hristos-Cuvantul si pe ortodoxie si din pricina asta toate filmele si jocurile instiga la violenta, viclenie si razbunare, ca sa iti fie usor sa te revolti si sa te razbuni.

Iti vor da liber la razbunari incat oricine va converti un ortodox in lumist va fi premiat de sistem ca in uslamism sustinandu-se ca e bine pentru mantuire si viata vesnica si ca prin razbunarile ”justitiare” aduci jertfa placuta lui Dumnezeu reinventand o ortodoxie jidoliceasca uitand ca Dumnezeu a zis: ”Mila voiesc si nu jertfe!”... mila de sfinti, de drepti si de pacatosi si nicidecum mila de pacatul pe care-l comercializeaza toti ca reclamagii slujind radacina tuturor rautatilor iubirea de sine si banul-murmurdar folosit la pacatuire si slava desarta a laudaroseniei mandriei celor poftitori mereu indragostiti din toata inima de inselari inselatoare cu multe... cu multe.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.07.2023 at 14:05:14.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2023, 14:26:44
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pai tot ce contine elemente derivate din inmultirea oamenilor sau animalelor, carnea si tot ce iese din carne te determina sa pacatuiesti asa ca ce e de inventat?
Ce simplu ar fi, se renunta la carne si gata, dispar problemele. Apropo Hitler era vegetarian si mare iubitor de animale, insa nu se incadreaza in grupul tinta. Aici discutia era despre o conspiratie, nu despre post.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.07.2023, 14:49:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu sunt la curent cu ultimele descoperiri in chimia alimentara insa ma indoiesc serios ca oamenii vor inventa vre-un aliment sau vre-un vaccin sau orice altceva care sa te determine (impotriva vointei tale) sa faci pacate. Da, in piete si magazine se vand numai porcarii care cu siguranta scurteaza viata, insa nu cred ca o fac in baza vre-unui program conspirationist, cred ca mai degraba o fac pentru zeul ban la care din nefericire ne cam inchinam cu totii.
Tehnic se poate otrăvi lent mâncarea prin chimie alimentară și nu doar mâncarea ci orice medicament ingerat, apa din rețeaua publică etc.
Brusc i-a apucat pe mulți factori de decizie grija că suntem prea multe miliarde pe planetă, deși Europa scade demografic cu toate valurile migratorii.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Insa cine vrea sa manance sanatos are doua variante, sa scoata bani mai multi de la pusculita pentru mancare sau sa invete sa dea cu sapa (varianta cea mai buna). Mancarea sanatoasa nu e deloc ieftina, de fapt nu a fost niciodata ieftina. Insa romanul vrea ieftin si bun, ca sa-i ajunga si de concedii, mall-uri, masini puternice, etc.
Cred ca, asa cum zice Mantuitorul, nu ce intra in gura spurca omul ci ceea ce iese din gura.
Problema e și cu semințele, de unde le cumperi că dacă se vând doar modificate genetic sau semințe de alimente fără gust, degeaba dai cu sapa.

Dacă ar fi fost întreținute rețeaua de irigații - să nu te afecteze rău seceta, independența energetică să ai curent accesibil și din cărbuni dacă e secetă, rețeaua de drumuri, transportul pe Dunăre care e cel mai ieftin, fabrica de tractoare, băncile agricole care să dea credit pt pământ și utilaje noi, s-ar fi obținut la cel mai optim preț alimente de la producător la piață.

Problema agro-alimentară va lovi pe toată lumea pt că e risc și de cancer de la mâncare proastă sau de boli gastro-intestinale, văd cât s-au scumpit sucurile de la taxa pe zahăr, o sticlă de suc de 2 l se duce spre 10 lei, 2 euro adică, când era 4 lei în 2019.

Taxa pe zahăr îl afectează și pe cel care pune gemuri pt la iarnă sau face siropuri din fructe, sau face prăjituri de post că e peste 5 lei un kg de zahăr.
Taxa crescută la gaz scumpește tot ce trebuie fiert sau copt pt la iarnă, dacă e pe electric e la fel.

Mi se pare o inflație a costurilor vieții, nerușinată după 2019 încoace, probabil că din taxarea noastră se susține mașinăria de război, numai combustibilul cât costă să pui în mișcare mii și zeci de mii de angrenaje mecanice.
E clar că războiul provoacă o inflație mai mare decât pandemia, dar nimeni nu are curaj să zică, toate pachetele alea de ajutoare sunt luate din taxarea cetățenilor prin diferite impuneri fiscale mascate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.07.2023 at 14:52:26.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2023, 15:22:24
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tehnic se poate otrăvi lent mâncarea prin chimie alimentară și nu doar mâncarea ci orice medicament ingerat, apa din rețeaua publică etc.
Brusc i-a apucat pe mulți factori de decizie grija că suntem prea multe miliarde pe planetă, deși Europa scade demografic cu toate valurile migratorii.



Problema e și cu semințele, de unde le cumperi că dacă se vând doar modificate genetic sau semințe de alimente fără gust, degeaba dai cu sapa.

Dacă ar fi fost întreținute rețeaua de irigații - să nu te afecteze rău seceta, independența energetică să ai curent accesibil și din cărbuni dacă e secetă, rețeaua de drumuri, transportul pe Dunăre care e cel mai ieftin, fabrica de tractoare, băncile agricole care să dea credit pt pământ și utilaje noi, s-ar fi obținut la cel mai optim preț alimente de la producător la piață.

Problema agro-alimentară va lovi pe toată lumea pt că e risc și de cancer de la mâncare proastă sau de boli gastro-intestinale, văd cât s-au scumpit sucurile de la taxa pe zahăr, o sticlă de suc de 2 l se duce spre 10 lei, 2 euro adică, când era 4 lei în 2019.

Taxa pe zahăr îl afectează și pe cel care pune gemuri pt la iarnă sau face siropuri din fructe, sau face prăjituri de post că e peste 5 lei un kg de zahăr.
Taxa crescută la gaz scumpește tot ce trebuie fiert sau copt pt la iarnă, dacă e pe electric e la fel.

Mi se pare o inflație a costurilor vieții, nerușinată după 2019 încoace, probabil că din taxarea noastră se susține mașinăria de război, numai combustibilul cât costă să pui în mișcare mii și zeci de mii de angrenaje mecanice.
E clar că războiul provoacă o inflație mai mare decât pandemia, dar nimeni nu are curaj să zică, toate pachetele alea de ajutoare sunt luate din taxarea cetățenilor prin diferite impuneri fiscale mascate.
Inteleg ce spui, teoretic ii cred in stare ("Brusc i-a apucat pe mulți factori de decizie grija că suntem prea multe miliarde pe planetă"....). Insa ca sa faci o asemenea conspiratie, la nivel planetar, fara sa transpire nimic, e imposibil. Cu vaccinul la fel, sa implici poate sute de mii de cadre medicale, transnational, fara sa sufle nimeni nici o vorba, asa brusc peste noapte toti doctori sa adere si sa se transforme in criminali in serie, e imposibil. Eu unul un cred asa ceva, vreau sa vad si eu probe concrete, nu pareri.

Legat de agricultura, asta e al treilea an de cand am o gradina, undeva la tara, ma deplasez in fiecare weekend. E foarte greu, timp pierdut, munca, bani. Daca e sa adun toate costurile (alea de deplasare sunt cele mai mari), asa rapid cred ca un kg de rosii facute de mine trece lejer de 10 lei, poate 15 lei. Adica nu vad pe nimeni (intreg la minte...) ca sa faca asta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.07.2023, 15:34:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Pai tot ce contine elemente derivate din inmultirea oamenilor sau animalelor, carnea si tot ce iese din carne te determina sa pacatuiesti asa ca ce e de inventat?
Ce simplu ar fi, se renunta la carne si gata, dispar problemele. Apropo Hitler era vegetarian si mare iubitor de animale, insa nu se incadreaza in grupul tinta. Aici discutia era despre o conspiratie, nu despre post.
E prea simplu ca sa scapi de gustul atractiv al pacatului si de imboldul adictiei vrajitoresti-idolesti ce seamana cu sarea in bucate?
Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Inteleg ce spui, teoretic ii cred in stare ("Brusc i-a apucat pe mulți factori de decizie grija că suntem prea multe miliarde pe planetă"....). Insa ca sa faci o asemenea conspiratie, la nivel planetar, fara sa transpire nimic, e imposibil. Cu vaccinul la fel, sa implici poate sute de mii de cadre medicale, transnational, fara sa sufle nimeni nici o vorba, asa brusc peste noapte toti doctori sa adere si sa se transforme in criminali in serie, e imposibil. Eu unul un cred asa ceva, vreau sa vad si eu probe concrete, nu pareri.

Legat de agricultura, asta e al treilea an de cand am o gradina, undeva la tara, ma deplasez in fiecare weekend. E foarte greu, timp pierdut, munca, bani. Daca e sa adun toate costurile (alea de deplasare sunt cele mai mari), asa rapid cred ca un kg de rosii facute de mine trece lejer de 10 lei, poate 15 lei. Adica nu vad pe nimeni (intreg la minte...) ca sa faca asta.
Conspiratia trufiei mandriei pacatului e involuntara, toti adera simtind dorinta de parvenire la placerile pilelor si privilegiilor mai mult si mai sus decat credinta in Dumnezeu. Nebunia asta nu lasa niciun om sa cheltuie nimic strangand ”credinciosul” fiecare ban si fiecare firmitura pentru zilele cele negre ale noptii mintii cand innebuniti de nirbana-sultana-napolitana se scalda in luxuri ca mantuiti laudand pe luxifer care-i linguseste ca au ajuns zei, adica niste inteligente artificiale in trupuri nepieritoare fiind deja mai mari ca Dumnezeu incat numai un baptism yehovist in piscina le mai lipseste asa ca li-l ofera sa-i puna la ”adapost” pe vesnicie, nu le spune cum e acolo jos in buncar decat le arata reclame prin reclamagii de serviciu ”divin”.

Nu-s constienti sarmanii de conspiratia asta care-i parvine si adera si conspira fiind consensuali unii cu altii incat toate politicile si toate legile sunt date doar in sensul ipocrizeniei lor maxime.

Despre aceasta conspiratie inconstienta a neascultarii prin pacat vorbeam si mai sus dar probabil nu te-ai prins sau ai conspirat si tu involuntar ca sa negi ceva ce parea ca spun ca sa distrugi ceea ce spuneam cu adevarat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.07.2023 at 15:46:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.07.2023, 15:49:05
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Despre aceasta conspiratie inconstienta a pacatului vorbeam si mai sus dar probabil nu te-ai prins sau ai conspirat si tu involuntar ca sa negi ceva ce parea ca spun ca sa distrugi ceea ce spuneam cu adevarat.
Am inteles ce vrei sa spui, poate ai dreptate, legat de consumul de carne, mai ales cu grasimi, stiu pe propria-mi piele ce inseamna (din punct de vedere al sanatatii fizice si clar ar trebui redus consumul). Insa nu sunt sigur daca influenteaza si bunatatea vs. rautatea umana, poate ar trebui un studiu... Glumesc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.07.2023, 22:23:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Inteleg ce spui, teoretic ii cred in stare ("Brusc i-a apucat pe mulți factori de decizie grija că suntem prea multe miliarde pe planetă"....). Insa ca sa faci o asemenea conspiratie, la nivel planetar, fara sa transpire nimic, e imposibil.
https://www.activenews.ro/stiri-sana...interna-182206

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Cu vaccinul la fel, sa implici poate sute de mii de cadre medicale, transnational, fara sa sufle nimeni nici o vorba, asa brusc peste noapte toti doctori sa adere si sa se transforme in criminali in serie, e imposibil. Eu unul un cred asa ceva, vreau sa vad si eu probe concrete, nu pareri.
Deja sunt infarcturi, și cică în România e rata mică de mortalitate în exces față de Germania care și-a băgat în lagăr sanitar populația.
Deja s-a întâmplat, medicii care vorbeau erau hăituiți de colegiile lor medicale, era un protocol impus care a afectat.
Ce pot să zic, bine că nu a durat mai mult de 2 ani și ceva toată nebunia, dacă scădem perioada de vară când era relativ mai relaxat.


Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Legat de agricultura, asta e al treilea an de cand am o gradina, undeva la tara, ma deplasez in fiecare weekend. E foarte greu, timp pierdut, munca, bani. Daca e sa adun toate costurile (alea de deplasare sunt cele mai mari), asa rapid cred ca un kg de rosii facute de mine trece lejer de 10 lei, poate 15 lei. Adica nu vad pe nimeni (intreg la minte...) ca sa faca asta.
Problema nu va fi de costuri, ci că hrana va valora mai mult decât aurul la un moment dat, deci o faci cum poți pt că nu ai de ales, tu tot vei mai avea ceva prin cămară în caz de foamete.
Și eu văd ce costuri presupune să faci gem, sirop, zacuscă, bulion, câteva sute de euro dacă aduni și gazul, transportul lor, produsele, apa folosita să speli, timpul folosit în care se putea lucra.

Dacă vrei hrană care să aibă gust, jertfești în ziua de azi.

Problema va fi dacă va începe să se impună doar un anumit tip de semințe, daca se va încuraja de către stat, turnătoria între vecini cei care nu au porci pe cei care cresc.

A mai fost foamete provocată de Stalin în Ukraina mai ales, dar și în Republica Moldova, țineau grâul să mucegăiască prin silozuri și arestau pe cei care încercau să ia pt copii, deci nebunia politică a mai afectat omul.
Plus că în războaie mereu e foamete, povestea Paisie Aghioritul ce sărăcie a prins când copilărea în al doilea război mondial.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.07.2023 at 22:28:04.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antihrist, apocalipsa, elpidie, papa, profet