Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.11.2009, 21:27:53
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

ce este interesant, ca in parohia mea nimeni nu ma solicita sa le citesc si nici nu am demonizati care sa vina la mine la biserica. Nici macar la sfestanie sau la Sfantul Maslu nu zice lumea sa le citesc. Asa ca din acest punct de vedere sunt linistit.
Pe de alta parte , nu le-as savarsi exorcismele fara pregatire ,atat a mea si a familiei, cat si a celor pentru care le-as citi. Mai intai spovedanie si impartasanie , apoi post si rugaciune pentru toti. Poate ca de-asta nu se inghesuie lumea la exorcisme , pt. ca le este greu sa posteasca (si nu numai post alimentar ci si trupesc si de pacate) si , bineinteles ,sa se roage .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2011, 17:27:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Molitvele Sf.Vasile cel Mare nu se citesc oriunde si oricand! Ele se citesc numai in ziua de pomenire a Sf.Vasile (1ian)
Sambata, dupa savarsirea Sfintei Liturghii, patriarhul Daniel a spus ca nu se vor citi aceste molitfe pentru ca nu este prevazut acest lucru in Tipic. Cu toate acestea, daca nu ma insel, anul trecut s-au citit la Catedrala, in ziua de praznuire a Sfantului Vasile cel Mare. Nu mai vorbesc de faptul ca in multe biserici se citesc si astazi de ziua Sfantului Vasile. Intr-un comunicat din acest an, al episcopiei Caransebesului, chiar se precizeaza ca Preasfintul Lucian, episcopul Caransebesului "la sfarsitul Sf. Liturghii Preasfintia Sa a citit molitfele de dezlegare ale Sf. Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei a carui pomenire a fost facuta". Si cred ca acest lucru s-a petrecut in mai multe episcopii.

Pentru a se evita acesta confuzie, intr-un loc nu se fac si in altele da, cred ca ar trebui dat un comunicat catre toate bisericile, sau discutat in cadrul Sinodului, sa se ia o decizie si sa fie implinita peste tot, pentru ca Ortodoxia ne cere sa fim una.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2011, 18:26:42
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu chiar nu va recomand acest lucru,de exemplu a incercat sa le citeasca un coleg de al meu si dupa ce a terminat a petrecut o noapte de groaza:se deschideau usile,ferestrele becul mergea concomitent si era o umbra neagra ce umbla pe pereti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.01.2011, 18:38:16
MichaelJackson MichaelJackson is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 1
Unhappy

Doamne Ajuta!Moliftele Sf.Vasile sunt citite doar de preoti dar daor de anumiti preoti cu har foarte mare.Stiu preoti care au suferit be baza citiri acestor Molifte.Depinde de cat de curat si de pregatit este preotul in cauza care savarseste aceste Slujbe foarte puternice.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.01.2011, 19:11:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Nici în gând nu le putem citi? Doar așa de curiozitate ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.01.2011, 20:02:17
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Iubitilor, cu dracu nu e de joaca! Noi nu suntem la masura sfintilor ca sa ne punem cu dracul, ceea ce noi putem face este doar sa nu il bagam in seama si sa nu ii ascultam ispitele!
Noi ne unim cu el atunci cand ii lucram pacatele, faptele sale „placute” lui si care pe noi ne SEPARA de Duhul Sfant, de comuniunea harica cu sfintii... Dar cand noi facem si ascultam pe Domnul Hristos, ne unim cu El, deci devenim impotrivitori lui satan! Si el devine agresiv si ne ispiteste ca sa ne rupa de Hristos! Unii sunt luptati mai mult altii mai putin...
De aceea pentru diferetele trebuinte ale oamenilor, sfintii Parinti prin Harul Sf.Duh au alcatuit aceste rugaciuni care vin COMPLETAREA rugaciunilor de Dezlegare de la Spovedanie si de la Sf.Maslu, toate incununate de Sf.Euharistie!
Molitvele Sf.Vasile cel Mare a scris aceste molitve din MILA si IUBIREA pentru acele suflete deplin posedate de puterea draceasca!
Dar ele cu timpul au devenit „leac” de buzunare.... (?) pentru unii.... Profita de inocenta oamenilor si le citesc, inconstient ducandu-se pe ei si pe cei carora li se citesc in AMARE ispite...
Molitvele NU se citesc decat de PREOT cu profunda si neintrerupta pregatire, dar si cu sfatul Ierarhului sau! La fel si cel caruia i se citesc aceste Molitve, trebuie sa fie pregatit cu SPOVEDANIE, POST, SF.EUHARISTIE, CANON DE RUGACIUNE!

Omul neintarit in credinta, neinitiat in cele Duhovnicesti si Liturgice, cele ale Bisericii, nu au de unde sa stiu de Valoarea lor, ei alearga ca la izvor de apa insetati, cand colo ei gasesc nu izbavirea ci amaraciunea! Cei constienti NU se duc si NU accepta citirea lor, nici macar din curiozitate, ci la citirea lor in Biserica se tem si se cutremura de puterea lor! Unii din ei care nu sunt pregatiti mai bine pleaca din Biserica!

Crestinul de azi pleaca ca din pusca la biserica unde Popa X „face dezlegari”!
De ce cauata omul dezlegari?
Ce ii leaga?
Ce folos au din ele?
Un singur raspuns este: PACATUL ii LEAGA, si ii dezleaga POCAINTA SINCERA PRIN SF.TAINA A SPOVEDANIEI! Omul se complace in pacate, traieste in ele si nu le lasa! Dar el cauta dezlegarea de ele, FARA a lua MECANICUL cu sculele specifice care sa vine dezlegarea lor: PREOTUL DUHOVNIC! Pacatul il leaga pe om de diavol si il separa de Dumnezeu! Cauta scapare de la Dumnezeu dar fara a merge pe care simpla care il duce DIRECT la El: spovedania! Acolo esti NUMAI TU SI HRISTOS, El te aude tot ce tu ii spui ca iti pare rau si cauti INDREPTAREA TA si REFACEREA COMUNIUNII CU EL! La o rugaciune de dezlegare NU iti marturisesti nimic, preotul iti citeste, dar nu este VOINTA LIBERA de a te ELIBERA de ceea ce te LEAGA si te separa de Hristos! Rugaciunea de dezlegare te face sa te vezi cu Hristos ca printr-un geam, dar fara sa Il atingi! Spovedania te apropie de El, te face sa il atinzi si sa te cuprinda, mai ales ca apoi poti LUA TRUPUL SI SANGELE SAU!

Mai bine sa cautam dezlegarea de pacate, apoi rugaciunile de dezlegare ce vin completarea spovedaniei, pentru oamenii mai neputinciosi, bolnavi sau care se lupta drastic cu farmecele, sau alte ispite, dar care NU sunt straini de Tainele Bisercii ei fiind crestini practicanti!

Dumnezeu sa ne miluasca si sa ne intareasca sa vedem in Taina Spovedaniei TAINA si NU simpla rugaciune de DEZLEGARE care NE IARTA DE PACATE SI LE STERGE DEFINITIV DIN SUFLETUL OMULUI! Ca atunci sigur nu mai avem nevoie nici de Molitvele Sf.Vasile cel Mare nici de Rugaciunile de Dezlegare!
Sa ne LEGAM de Hristos prin Sf.Taina a Euharistiei, prin IUBIREA de APROAPELE si sa ajungem la ASEMANAREA CU EL si atunci nimic nu mai avem nevoie ca lu creaza Duhul Sfnt in noi! AMIN!

IERTATI!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2011, 16:00:31
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Buna, este normal ca Patriahul nostru sa nu citeasca Moliftele Sf Vasile pe 2 ianuarie?Cat m-am uitat pe Trinitas.... a facut alta slujba de Te Deum...si nu a citi Moliftele....nu mi se pare normal...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2011, 16:09:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Buna, este normal ca Patriahul nostru sa nu citeasca Moliftele Sf Vasile pe 2 ianuarie?Cat m-am uitat pe Trinitas.... a facut alta slujba de Te Deum...si nu a citi Moliftele....nu mi se pare normal...
Nu cred ca este un mare pacat daca s-au citit in ziua de 1 ianuarie, chiar daca nu este o prevedere tipiconala. Eu consider o decizie buna de a se discuta in Sinod. Din pacate in anumite biserici de enorie aceste rugaciuni de exorcizare se citesc doar in ziua de 1 ianuarie. Este corect??? Foarte multi preoti din comoditate, dar si dintr-o acrivie "canonica" considera ca nu sunt pregatiti duhovniceste sa citeasca aceste rugaciuni, atunci de unde au pregatirea duhovniceasca de a le citi pe 1 ianuarie? Pentru ca preotul trebuie sa fie intr-o permanenta pregatire duhovniceasca poate sa citeasca aceste rugaciuni la diferite trebuinte sau la cererea credinciosilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2011, 16:20:49
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Se mai citesc cumva Molitvele Sfântului Vasile cel Mare și în prima Duminică a Postului Mare, după Sfânta Liturghie ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2011, 16:50:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Se mai citesc cumva Molitvele Sfântului Vasile cel Mare și în prima Duminică a Postului Mare, după Sfânta Liturghie ?
Din cate stiu nu exista o prescriptie tipiconala cu privire la acesta practica. Deci nu vorbim de o regula, chiar daca in aproape in toate duminicile Postului Mare se savarseste Liturghia Sfantului Vasile cel Mare.

Dar este foarte posibil ca unii preoti sa obisnuiasca a le citi si atunci, la cererea crediciosilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 15:34:04
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Molitfele Sf Vasile, la ce ne ajuta? Mtcrysty17 Rugaciuni 3 04.01.2011 23:00:42
Acatistul Sfantului Vasile cel Mare Cormosi Razvan Mihai Intrebari utilizatori 2 15.05.2010 03:14:08
Blestemele Sfantului Vasile cel Mare mihaela_0508 Intrebari utilizatori 4 03.05.2010 16:52:16